Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Jaký koupit okulár?

#1921

Příspěvek od SIRIUS_758 »

MicMaa :

Vycházím z toho, že jsi zvyklý na 13 mm Hyperion - to je slušný okulár a pokud bys ho vyměnil za dražší Nagler 13 mm, tak si myslím, že bys mohl být i zklamaný. To, že je ten Nagler lepší, není pochyb, ale bez zkušeností ten rozdíl nemusíš tak snadno vidět... Co ale zjistíš hned, a v tom může být to nečekané zklamání, bude méně komfortní pohled do toho Naglera. Tak to jen takový příklad na úvod, ke kterému dodám konstatování, že kolegové ti radí dobře - a to jak teoreticky, tak prakticky - není nad to, když si můžeš pár okulárů v praxi vyzkoušet a porovnat.

Každý dalekohled má v jeho pracovním rozsahu oblast, kde ukazuje s nejlepším kontrastem ( nutné víc pro DSO ) a kde má limit pro nejlepší ostrost. Ta ideální oblast, tedy ideální zvětšení, je dána jednak teoreticky ( druhem optického designu - refraktor, Newton, katadioptr, ... ) a potom i prakticky, kam řadíme skutečnou kvalitu optiky a hlavně momentální kvalitu oblohy - průzračnost, tedy velikost kontrastu, který udává jak odlišíme objekt dso od pozadí - no a ten všudypřítomný seeing. A ty se musíš časem naučit v těchto několika proměnných zdárně pohybovat, abys dokázal potenciál tvého dalekohledu maximálně využít a přitom jsi toho dociloval s vyhovujícím komfortem pozorování.

Vzpomněl jsi k výběru 9 mm ohniska okuláry Nagler, Delos, DeLite... Pokud jsi zvyklý na zorné pole Hyperionu a jeho komfort pohledu, tak doporučuji do trvalé sestavy dokupovat Delosy nebo DeLite - v obou případech budeš mít v dané kategorii to nejlepší na trhu, tedy špičkové okuláry jak pro dso, tak na solární systém, a rozhodneš se po vyzkoušení nejspíš dle jejich velikosti/hmotnosti. Pokud bys slevil na méně bodové hvězdičky na kraji pole, tak můžeš pořídit Morpheusy, abys ušetřil - zde ale doporučuji obzvlášť ono porovnání, protože někomu se do Morfeů kouká hůře než do T6 Naglerů.

Obecně u silnějších okulárů většina astroamatérů postupně tíhne k většímu zornému poli, což i já doporučuji, spolu s tím, aby u těch větších zvětšení bylo k dispozici více ohnisek, tedy s menším rozestupem, než 1,4x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký koupit okulár?

#1922

Příspěvek od MilAN »

Já jen ke svému předchozímu příspěvku uvedu jedno.
Chápu, že je snaha o co nejšpičkovější okulár , ale nemusí to být za špičkovou cenu. Jenže v tom případě platí, co jsem už uvedl, že nedovedu a nebudu radit co pořídit, ale že si tohle musíš odzkoušet sám. A to z důvodů: nemám tvoje oči, nemám tvoji oblohu a nemám tvoje preference . A co je pro mne O.K. může být pro tebe naprosto nepřijatelné.
A jen tedy můj názor, jak bych to řešil já pro sebe : TV Plössl +2,5x Powermate.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Jaký koupit okulár?

#1923

Příspěvek od duri_jk »

MicMaa :
Mne v rovnakom dobsone pride idealne ohnisko okolo 9mm, pouzivam 9mm Morpheus (M9) a som velmi spokojny. Skusal som aj Pentax XW 10mm ale nemal som pocit, ze je lepsi ako M9. Velmi prijemny je aj ES 8.5mm LER 82 stupnov. A este som skusal APM XWA 9mm 100 stupnov a ten ma chytil za srdce. Mam aj M6.5 ale ten pouzivam zriedkavo, lebo seeing vacsinou take zvacsenia nedovoli. Mal som aj M12.5 ale M9 mi pride vhodnejsie zvacsenie. Ak mas nejaky tracking mozes skusit aj nieco s uzsim polom napriklad Vixen SLV alebo NLV, maju velky eyerelief a dobre sa do nich pozera. Ak peniaze nie su problem, tak Delos alebo DeLite. Pred Morpehusmi som pozuival Hyperiony. Ak este nie si vo facebookovej skupine Amaterka Astronomia, tak sa tam pridaj, dohadujeme si tam pozorovania v okoli BA, prides, vyskusas okulare rozhodnes sa co ti vyhovuje.
J.
Uživatelský avatar
han-shan
Příspěvky: 410
Registrován: 08. 12. 2021, 09:12
Bydliště: Trenčin
Věk: 49

Re: Jaký koupit okulár?

#1924

Příspěvek od han-shan »

Niekto skúsenosti so skywatcher nirvana alebo like sw nirvana typu wo uwan a pod? resp videl som rovnaký tvar okularu od auriga
SkyWatcher Evostar ED 150/1200
Uživatelský avatar
MicMaa
Příspěvky: 79
Registrován: 28. 10. 2009, 18:58
Bydliště: Bratislava

okular na detail DSO

#1925

Příspěvek od MicMaa »

dakujem vsetkym za rady. rozhodol som sa pre delite 9.
po dvoch rokoch a 100 pozorovaniach dvoma hyperionmi chcem dat prioritu kvalite pred cenou - viac by ma mrzelo, ze stale nevidim TO, alebo TAK ako by som chcel (+obloha, +údržba atď.) pri okulare strednej triedy, keby som "ušetril" ako peniaze za high end (v supre este znesitelne), aj ked ani v nom mozno neuvidim TO, alebo TAK ako by som chcel (viac zalezi samozrejme na oblohe a aktualnych podmienkach ako na okulari) - ale tento segment bude tým viac menej na maxime. a kupujem jeden, nie sériu.
9 alebo 7 - davam prednost pouzitelnosti a postupnemu priblizovaniu k vacsim kvalitnym zvacseniam (okrem pupily a dalsich faktorov).
delos - rozdiel 10° zodpovedá zrejme rozdielu ceny. pentax je už drahší a nagler, akokolvek dobre znie aj mne, nesedí mi na ňom buď cena, zorné pole, obraz alebo velkosť (delite je z tohto pohladu vyvaženejši - niečo za niečo).
dostatočne dobre recenzie delitu (malé, vytuningované pole -kontrast, tmavé pozadie + jednoduchšie pozeranie) davaju predpoklad, že sa tam dá začať (skúšať). a morfeus? mozno neskôr 6,5.
ešte raz dakujem.
mmmm.
sw 254/1200 dobson,  delite 9mm, hyperion 13 a 24 mm, sw pl 5 mm, uhc a h-beta lumicon, bp vp 1-40%, ts #80A, #21
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký koupit okulár?

#1926

Příspěvek od MilAN »

Já se jen zeptám: ten jednoznačný názor na Nagler máš z vlastní zkušenosti z pozorování ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#1927

Příspěvek od MM »

Ad Nagler: Mel jsem moznost si vyzkouset Naglery 13mm a 16mm v binaru APM 120 a byl to totalni pruser - do zadneho okularu se mne nekoukalo tak spatne, jako prave do Nagleru. Mrnava ocni cocka, clovek musi cpat oko az na cocku, aby zahledl okraje zorneho pole, proste Nagler mne nesmi do domu ani zadarmo, sorry...

Za sebe doporucuji na DSO zvazit 100°-110° XWA okulary Lunt/APM (dela je dokonce i TS). Pomer cena/vykon bezkonkurencni, pohled super, pouzitelne i do binaru.

No a kdyz drahe TeleVue, tak za me jedine Delosy ;-)
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Jaký koupit okulár?

#1928

Příspěvek od g »

Jde o individuální posouzení, každý má jinak..
Některé Delosy z řady jsem měl, za velmi dobrý považuji f=10mm a f=6mm, ale jsou obrovské, vskutku nechutně velké a špatně se mi do nich dívalo - složité umístění oka (na rozdíl od také velkého Pentax XW 10mm). Měl jsem také celou řadu DeLite (některé dokonce vícekrát), ale nepřipadaly mi ergonomické a byly stále velké. K Naglerům jsem se rád vrátil a právě pro bino nebo refrák je považuji za skvělé, ostré v celém poli a rozumně velké. V záloze mám ještě pro špičkové podmínky upravené TV Plössly (vyčerněno, přední část lesklého povrchu vylepená sametkou, po vzoru HR Vixen okulárů udělaná černá clonka do filtrového závitu).
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 704
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Jaký koupit okulár?

#1929

Příspěvek od armichael »

Tu pekne vidno ako sú okuláre individuálne.
Mám Nagler 16mm a pozerá sa mi do neho dobre, hoci oko musí ísť dosť blízko, Do 9mmm som sa už naučil pozerať, úplne pohodlný teda nie je, ale zvládam ho. Nedávno sme testovali binokuláre, kolega doniesol rovnaké naglery do páru. Bol som dosť skeptický, že ako napr zvládnem tak široké zorné pole oboma očami. Avšak zisti soml, že to bolo výborné. (ale zas pravé bino, nie binohlava) Tak si vyber :-D No a do Delitov sa mi pozerá dobre od začiattku, len zase treba nájsť správnu polohu posuvnej očnice. Tá je teda hrozne vyriešená a diskvalifikue DeLite v bino konfigurácii. Nezmestí sa mi medzi ne nos tak aby som videl celé zorné pole oboma očami. Ak má niekto oči dosť ďaleko od seba, alebo užší nos, tak možno bude v pohode.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Jaký koupit okulár?

#1930

Příspěvek od g »

T6 Nagler f=9mm používám Michaeli s očnici/extenderem TV, který jsi mi poradil právě Ty... do Nagleru f=7mm, 5mm a 3,5mm se mi dívá dobře.
V minulosti jsem měl potíže u F=7mm a trochu i u F=5mm obsáhnout celé pole, ale jde o zvyk. F=16mm typ 5 má kratší oční vzdálenost, ale vadí mi jen v mrazu - mlží se od oka (v teplejším období ok). Ta šířka pole, jeho kvalita a bodovost hvězd je v Nagleru lahůdková.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
petr74
Příspěvky: 1135
Registrován: 10. 12. 2016, 17:21
Bydliště: Stribro
Věk: 50

ES ler 52”

#1931

Příspěvek od petr74 »

Zdravím chci se zeptat jestli má někdo zkušenost z okulary ES ler 52” .
JaroslavJP
Příspěvky: 79
Registrován: 18. 02. 2023, 12:55

Jaký okulár nebo barlow

#1932

Příspěvek od JaroslavJP »

Dobrý den,

používám dalekohled typu Maksutov 90/1250. Je vybaven okuláry 12,5 a 20mm. Jaký okulár(eventuálně barlow) použít pro větší detaily měsíce a více světelných objektů…
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Jaký okulár nebo barlow

#1933

Příspěvek od dex »

Pro dalekohled 90/1250 f/13.8 zvětšení:
střední (D/2) 45 x s okulárem 27.7 mm
optimální (0.7D) 62 x s okulárem 19.8 mm
velké (1D) 90 x s okulárem 13.8 mm
rozlišovací (1.4D) 125 x s okulárem 9.9 mm
maximální (2D) 180 x s okulárem 6.9 mm

Vidíme, že potřebný základ je už pokryt, ty dva kellnery nejsou zvolené špatně (narozdíl od lidlskopu).
Já s tímhle makem na vyhledávání využíval až 26 mm okulár, vyplnění mezery mezi 20 a 12.5 mm nejspíš nebude potřeba, tak jen něco kratšího z množiny 9/8/7 mm.

Omegon LE Planetary půjdou nejkratší 9 mm, 6 mm už bude moc.
T-S HR Planetary má i variantu 8 a 7 mm.
Vybrat si jednu sadu a té se držet.
A časem nahradit stejnou sadou i ty původní dva, ať je to co nejvíc parfokální (v rámci sady nebývá nutné při výměně okuláru přeostřovat).

Mít v sadě 4 až 5 ohniskových délek postačí.
A ještě jedno připomenutí - je skvělý pocit naložit tomu hned největší zvětšení, ale podmínky třeba nedovolí a obraz bude hnusný. Stačí dát menší zvětšení a zlepší se to. Řada (7/8)/9/12.5/20/(26) mm by dávala smysl.
JaroslavJP
Příspěvky: 79
Registrován: 18. 02. 2023, 12:55

Re: Jaký koupit okulár?

#1934

Příspěvek od JaroslavJP »

Jako začátečník bych se ještě rád dozvěděl. Řeší v tomto případě něco kombinace 2x barlow + stávající okuláry 20, 12,5mm. Nebo je lepší pouze doplnit řadu o okulár 7 nebo 8mm dle Vašeho návrhu. Moc děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#1935

Příspěvek od dvader »

V tvém případě bych šel do slušného barlowa.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět