Brousicí stroj na optiku

Otázky, rady, tipy, návody...
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Brousicí stroj na optiku

#1

Příspěvek od vaclavII »

Pro amatéry brusiče astro optiky je zde pěkné video na zhotovení brousicího stroje na astronomickou optiku
typu Zeiss
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Re: Brousicí stroj na optiku

#2

Příspěvek od Kami »

Pěkné Václave....Tohle mám stáhnutý už několik let.
Kdo se tím chce zabývat, ale opravdu zabývat, informace jsi najde. Chce to čas, prostory, nemalé finance, ale hlavně chuť a výdrž v tom pokračovat. Na netu je plno výborných, dobrých, průměrných, ale i špatných příkladů jak brousit. Stačí jen hledat a třídit ty špatné příklady.

Bohužel naše Astrofórum se asi moc neprobudí k nějaké větší akci. Proto některé příspěvky (i když hodnotné) na AF ani nekomentuji.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Brousicí stroj na optiku

#3

Příspěvek od smurf »

Kouknul jsem na to video a vzpomněl jsem si, že před pár lety jedna firma z Týna, co nám dělala jednoúčeláky, stavěla pro nějakou rakouskou firmu CNC brusku na ty zrcadla. Už si to moc nepamatuju, ale byl to docela malej stroj s průměrem tý otočný plošiny asi 3/4 metru. Řídili to přes Mach3 a docela se na tom vyvztekali, než to vyladili, jak si zákazník přál. Byla to jen ta točna jedno rameno, který hejbalo s tím brusem. Vypadalo to o dost jednodušší, než tahle mašina, ale asi to stálo o dost víc. Vyplatí se vůbec dneska stavět takovej stroj, když by se to dalo udělat jako CNC s o dost levněji? Myslím tím, že by si to člověk udělal sám. U firmy by to pochopitelně stálo majlant. Když jsem dělal modelařinu, tak jsme si do klubu stavěli CNC frézku a nebylo to moc drahý.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Brousicí stroj na optiku

#4

Příspěvek od astar »

Václave, Kamile.
Stavět brousící stroj na výrobu řádově jednotek kusů zrcadel ( víc asi nebude odbyt) je úplně mimo. I vlastní stavba vyjde na 100k a možná víc. Ano jediný u nás kdo se do toho pustil je Petr Mirčev. Jeho to ale baví.
Takhle podobně jsem před 10lety navrhoval pro kamaráda pec pro průměr 800-900mm, ale celkové náklady vycházely tehdy na víc jak 100k. Aby se to alespoň trochu rentovalo, tak by se muselo vytavit tak 100 kusů od 0.5 m výš.

Smurf. To je přesné podobné jako s tou montáži. Prostě když někdo neví co broušení zrcadel obnáší, tak je to vždy jen z části funkční.
 Ta dvě ramena umožňují možnost dělat různé tahy a to je zásadní pro broušení .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2856
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Brousicí stroj na optiku

#5

Příspěvek od Homer »

Ono se to musí brát jako koníček a nikoliv si klást otázku, zda se to vyplatí. Odpověď je vždy nasnadě - nevyplatí. Ale nese to podstatnou přidanou hodnotu - něco se naučíme, zabavíme, máme radost, že se nám něco podařilo. A to se penězi vyjádřit nedá.
Takže pokud má člověk zdroje a chuť na toto "hraní" - nechť si hraje. Alespoň nebude zlobit, to ví každá moudrá žena :-).

CNC - zde by se mohl ozvat Jarda Heršálek a napsat své zkušenosti. Zkoušel hrubování zrcadla pomocí CNC a čínských nástrojů a co vím, s prvními výsledky byl spokojen.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Brousicí stroj na optiku

#6

Příspěvek od dvader »

Něco k CNC:
Před pár lety jsme byli na exkurzi v TopTecu, kde na CNC vyrábějí optické prvky s asférickými plochami. Dost jsme se tam o tom bavili a místní pánové jako jeden zásadní problém uváděli, že tohle „pravidelné“ broušení/leštění nechává ve skle pravidelné vrypy/rýhy. No a pokud chci plochu s nějakou optickou kvalitou, tak ta jemnost, co CNC umí, musí být výrazně lepší, než to, co chci (myslím že říkali alespoň o jeden řád).
No a to je důvod, proč to je tak neskutečně drahé a proč se velkovýroba optiky (např do foťáků, mobilů apod.) dělá lisováním do forem - navíc to je mnohem rychlejší...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Brousicí stroj na optiku

#7

Příspěvek od astar »

Andreji , ano máš jistě pravdu, ale účelem je většinou to zrcadlo a ne ten stroj na jeho výrobu.

Martine, k tomu lisování. Ano dá se, ale ty formy musejí být opracované mnohem lépe než 1/4 vlny. Pokud se pak složí víc ploch a jejich odchylky budou souhlasné, tak výsledek bude ku příkladu pro 4 plochy 1vlna . Otázka pak je, jak to ve výsledku vadí?

Vždy při figurování je nutné používat ne cyklické tahy - kruhové, eliptické, aby se plocha zbavila těch vrypů po cyklickém leštění. 
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2856
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Brousicí stroj na optiku

#8

Příspěvek od Homer »

Dvader:
Ano, proto jsem zmínil Jardovo CNC hrubování. Podle něj je rychlejší, s méně nepořádkem a bez rizika, že se brusič musí vrace s hrubostí brusiva zpět, protože mu tam zůstaly rýhy. Je to prý takové vhodné urychlení hrubé práce, potom následuje brousící stroj na jemnější práci. Asi jako když archeolog nechá obbagrovat vrchní vrstvu zeminy a potom tam nastoupí s motyčkami, špachtlemi a štětečky :-). Ale já jen tlumočím to, co jsem slyšel.

Astar: Jasně Milane, ale to je právě ta různorodost, že někdy je cílem už cesta. Jednoduše už stavba brousícího stroje je koníček, stejně jako to může být stavba hvězdárničky. Počítám, že Mirčev to tak má. Jednoduše nemusí být cílem jen to zrcadlo a už vůbec ne kalkulace, kdy se co vyplatí. To by totiž vymizeli všichni hobbysti včetně nás :-).
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Brousicí stroj na optiku

#9

Příspěvek od smurf »

astar píše: 02. 12. 2022, 09:12 Václave, Kamile.
Stavět brousící stroj na výrobu řádově jednotek kusů zrcadel ( víc asi nebude odbyt) je úplně mimo. I vlastní stavba vyjde na 100k a možná víc. Ano jediný u nás kdo se do toho pustil je Petr Mirčev. Jeho to ale baví.
Takhle podobně jsem před 10lety navrhoval pro kamaráda pec pro průměr 800-900mm, ale celkové náklady vycházely tehdy na víc jak 100k. Aby se to alespoň trochu rentovalo, tak by se muselo vytavit tak 100 kusů od 0.5 m výš.

Smurf. To je přesné podobné jako s tou montáži. Prostě když někdo neví co broušení zrcadel obnáší, tak je to vždy jen z části funkční.
 Ta dvě ramena umožňují možnost dělat různé tahy a to je zásadní pro broušení .
CNC řízení těch dvou os umožňuje naprogramovat všechny kombinace pohybu úplně stejně. Je to přece superpozice rotačního a lineárního pohybu, takže vše je jen závislé na rychlostech a směrech vzájemného pohybu. Tolik si ještě ze školy pamatuju. Všechny ty křivky , co mu to tam maluje, není problém naprogramovat. Dokonce se můžu víc soustředit na nějakou oblast toho zrcadla, když je to potřeba, což ten mechanický systém asi neumí. CNC je zlatý, když funguje. :D
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Brousicí stroj na optiku

#10

Příspěvek od astar »

Jen otázka: Kolik si vybrousil zrcadel, když té problematice broušení a hlavně leštění tak rozumíš ? 

 No pokud bude nějaký motor umožnující měnit délku jednotlivých ramen tak pak možná. Nebo když bude brousící stroj jako plotr, ta pak už není co řešit, vše je na programu. Jen co se nedá naprogramovat je chování při leštění, to neprobíhá tak jak se naprogramuje :cry: :cry: .
 Je to již trochu mimo, proto co bylo presentováno v tom videu. 

Andreji máš pravdu, kdo si hraje nezlobí :) .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Brousicí stroj na optiku

#11

Příspěvek od smurf »

Máte pocit, že jsem někde použil slova broušení a leštění?
My se bavíme o dráhách a ty lze naprogramovat na dvouosém CNC systému úplně stejně jako na mechanickém, dokonce i mnohem líp.
Zvládáte i jinou formu komunikace, než konfrontační?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Brousicí stroj na optiku

#12

Příspěvek od MilAN »

smurf píše: 02. 12. 2022, 11:48 Máte pocit, že jsem někde použil slova broušení a leštění?
Vlákno je ale právě o broušení a leštění :), resp.o stroji na tuto činnost.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Brousicí stroj na optiku

#13

Příspěvek od astar »

Ano, vše mechanické se dá udělat, aby to dělal automaticky stroj. Ale to přesahuje amatérské možnosti, které byly uvedeny v tom videu. Kdo mám možnost si takový CNC stroj vyrobit jen pro to broušení?

Nevím co je na mích příspěvcích konfrontační? Jen jsem chtěl ukázat, jak je ta výroba problematická.
 
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Brousicí stroj na optiku

#14

Příspěvek od smurf »

V dnešní době je výroba CNC stroje záležitost velmi jednoduchá. Existuje firma CNC shop, kde nakoupíte vše potřebné za velmi nízké ceny ( je to ale Čína) a s minimální potřebou speciálních dílů dvou, nebo tříosé CNC postavíte za 50-60 tisíc. Ještě levnější cesta je nákup CNC dílů na Ebay, nebo po bazarech. My jsme před nějakými 4-5 lety postavili slušnou CNC frézku za 70 tisíc, ale tam stálo 20 tisíc frézovací vřeteno.
Konfrontační styl je to, když začnu otázkou:" Kolik si vybrousil zrcadel, když té problematice broušení a hlavně leštění tak rozumíš ? ", která je směřovaná někomu, kdo je v této oblasti zcela nepolíben a navíc je tu řeč jen o jednom specifickém aspektu, což je generování drah brusu. Já přece netvrdím, že to umím, nebo že tomu rozumím, jen říkám, že to jde a to je pravda, i když jsem zrcadlo nevybrousil žádné.
Stejně se vás já můžu zeptat, kolik jste postavil CNC strojů, že té problematice tak dobře rozumíte. To jsou řeči o ničem. Mě přišlo zajímavé jen to srovnání CNC brusky a této klasické, která je 5x větší a výrobně rozhodně složitější, než dvouosé CNC s rotační osou.
Naposledy upravil(a) smurf dne 02. 12. 2022, 13:13, celkem upraveno 1 x.
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Brousicí stroj na optiku

#15

Příspěvek od smurf »

MilAN píše: 02. 12. 2022, 11:54
smurf píše: 02. 12. 2022, 11:48 Máte pocit, že jsem někde použil slova broušení a leštění?
Vlákno je ale právě o broušení a leštění :), resp.o stroji na tuto činnost.
A když se budeme bavit o výběru frekvenčních měničů na tu brusku, taky se mě budete ptát, kolik jsem vybrousil zrcadel, že tomu broušení a leštění tak dobře rozumím? Chápete v čem je rozdíl? Já nekafrám do broušení a leštění, píšu výhradně o generování dráhy, ke které mi stačí dvě osy, lineární a rotační. To je obyčejná fyzika, ne vědní disciplína broušení zrcadel.
Odpovědět