Podzimní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Podzimní pozorování

#1

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj včera se po dešti vyjasnilo a byla nádherně průzračná Obloha, celkem slušně ze zahrady byla vidět Mléčná dráha , pozoroval jsem poprvé novým refrákem Apo 102/714 otevřené Hvězdokupy Chi a H v Perseovi a zkoušel různá zvětšení při 29 byla Obloha světla , při 54 se jevili obě Hvězdokupy nádherně, jen by to chtělo více širokouhlý okulár jinak plossl 25 mm od Sky Watcher kreslí ostře . Moc pěkný kousek je i NGC 457 a M 103 ta už chtěla větší zvětšení 102 bylo optimální všiml si uvnitř Dvojhvězdy . Pěkná je i M34 která má uvnitř také Dvojhvězdu. Pak jsem shlédl M27 překvapilo mne jak je velká , při zvětšení 102 byla vidět u okraje jedna Hvězda asi 11 mag, Mlhovinu jsem nejlépe viděl při zvětšení 54 . Pak jsem shlédl ještě M 31 také byla hezká nejlepší pohled při 54 . Střídavě jsem pozoroval ještě Dvojhvězdy Gamma Cyg 142 - oranžová a modrá , Epsilon Boo krásně rozlišena hlavní složka oranžová druhá neurčitá barva snad bílo šedá nejlépe při zvětšení 202, Mizar obě složky bílé zvětšení 142 , Beta Cep žlutá a šedá 142, Gamma Arietis obě složky bílé 142, Gamma And oranžová a modrá 142 . Nejvíce se mi líbili Beta Cyg a Gamma And moc krásný barevný kontrast .
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní pozorování

#2

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj včera jsem pozoroval ze zahrádky Dvojhvězdy , Polárku již při zvětšení 30 byl vidět i její průvodce , těžší je epsilon Draka při zvětšení 102 již rozlišena na 11 h byl vidět průvodce nejlepší pohled při zvětšení 204, zkoušel jsem i 317 ale to už bylo moc a vzduch se hodně chvěl . Gamma And moc hezký kontrast oranžové a slabší modré složky, iota Tri také moc zajímavá žlutá hlavní složka průvodce neurčité barvy. Obě epsilon1 a 2 Lyry krásně rozlišeny při zvětšení 102 všechny bílé barvy .Alfa Her jasnějsí složka oranžová a slabší žlutá , také velmi zajímavá ,70 oph žlutá a druhá složka bíložlutá zvětšení 158 .
David1
Příspěvky: 187
Registrován: 17. 07. 2021, 16:20

Re: Podzimní pozorování

#3

Příspěvek od David1 »

Ty to teda valis.Ja dam za noc max. tak 2 az 3 objekty a aj z toho som unaveny. :D
TS Optics 125/975 SD APO, Vixen SD 103S, SW ED100/900, TS Optics 72/432 SD APO, SW 150/750 achro, okulare TV Plossl + Delite, Fujiyama HD Ortho, Meade HD60, Barlow Takahashi 2x a TV 2x,3x
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní pozorování

#4

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj včera jsem pozoroval refraktorem Ts Apo 102/714 a newtonem 150/1200 několik Dvojhvězd Gamma And v refraktoru oranžová a tmavě modrá v newtonu oranžová a světle modrá, v refraktoru se mi líbila více pozoroval jsem ji jak ze zrcátkem , tak napřímo s prodlužovacim tubuskem, je to moc krásná Dvojhvězda - nejhezčí byl pohled napřímo . Polárka moc hezká v obou přístrojích slabší složka byla vidět v newtonu podstatně lépe .Barva v refraktoru napřímo velmi žlutá oproti pohledu ze zrcátek kde byla světle žlutá , v newtonu mi přišla sytě žlutá . Gamma Ari obě byli v obou dalekohledech bílé , stejně jako Mizar , Gamma Del také moc hezká Dvojhvězda v newtonu obě lehce nažloutle v refraktoru jedna složka zlaté barvy druhá mi přišla lehce žlutozelená zvětšení refraktor 158,204, newton 171 a 267.
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Podzimní pozorování

#5

Příspěvek od kuceraz »

V sobotu jsem měl po dvou týdnech konečně v provozu auto a už cestou domů jsem si všiml, že se rozjasňuje.
To znamenalo jediné - natankovat, udělat kafe, naházet věci do auta a vyrazit do Podyjí.
Už po příjezdu mě praštila do očí perfektně vykreslená Mléčná dráha, přišla mi viditelně výraznější, než jindy.
MHV jsem nezkoušel, ale M33 byla dobře viditelná bočním ohledem při výšce cca 60st. nad obzorem, tedy obloha asi opravdu byla kvalitnější, než jindy.

Jakmile se dalekohled vytemperoval a já se rozkoukal, začal jsem s NGC 6781 - plantární mlhovina v Orlu.
Na NGC planetárku docela velká a jasná (s OIII). Viditelný rozdíl v jasu mezi polovinami mlhoviny.
Únava mi pozorování docela hatila.
Pokračoval jsem Stephanovým kvintetem, kde jsem ale neviděl nic - díky jemné oblačnosti.

Následným objektem byla NGC 1275 (Perseus A) a přilehlá kupa galaxií.
Tady už únava konečně ustoupila. Maximálně jsem se soustředil, aby vykoukal všechny galaxie (nakonec se jich povedlo 7).
Zatímco jsem se dost intenzivně soustředil a snažil se ty slabé galaxie vykoukat, se cca na 100m přiblížil nějaký srnec a hlasitě zabručel.
Lekl jsem se dost solidně a bez nadsázky vyletěl od okuláru. Super.
Jakmile jsem se do intenzivního soustředění dostal zase, udělal úplně to samé a já se opět děsně lekl.
Může to znít vtipně, ale je to opravdu nepříjemné :)

Srnci mě na tomhle místě asi nemají rádi - není to poprvé. Před časem jsem byl opět naplno zabraný do pozorování, srnec se přiblížil ještě blíž, odhaduju nižší desítky metrů, a zařval asi nejvíc, jak dokázal - takový úlek nikomu nepřeju. To by po něm člověk nejradši hodil okulárem :D
Zajímavé, že jinde se mi to nestává.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Podzimní pozorování

#6

Příspěvek od PetrŠ »

Na místech kde jsem sám se mi na zvěř osvědčilo potichu puštěné rádio a pro jistotu i slabé červené světlo v zaparkovaném autě, to zas kvůli myslivcům. I když dnes chodí převážně s nočním viděním, tak bych nerad náhodně ve vhodném zákrytu s mojí 450 vypadal jako silueta mimořádně vyvinutého, pasoucího se hrocha. Opravdu nemám zájem viset vycpaný někde nad krbem. :lol:
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Podzimní pozorování

#7

Příspěvek od kuceraz »

S tím červeným světlem to dělám úplně stejně jako ty, říkal jsem si, že jsem moc paranoidní, ale očividně nejsem sám :)
Někteří jsou schopní trefit vlastního kolegu za denního světla a když pak člověk slyší výstřely i za tmy, na jistotě to moc nepřidá.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Podzimní pozorování

#8

Příspěvek od ladin »

V noci na dnešek na Pohoří na Šumavě docela příjmné pozorování. Obloha byla světlejší (i přes inverzní podmínky), než je obvyklé na této lokalitě. Velkým nočním nepřítelem byla velmi vysoká přízemní vlhkost. Všechno do půl metru nad zemí totálně durch mokrý, výše položené instrumenty zůstaly kupodivu nedotčené. Ještě, že jsme měli fény... Na místě Aleš, Fík a jeho kolega - prima společnost.

reportík a shrnutí objektů tradičně na: https://www.czsky.cz/observing-session/1258/info


Objekt večera, za mě UGC11557, která rozšiřuje známý heterodsočkový duet "Fireworks galaxy" NGC6946 a otevřenky NGC6939 o poměrně rozsáhlou ani-ne-tak vekou duchařinku. Kompozice je patrná na zbrusu nově CzSky mapě zahrnující i DSS vrstvu:

https://www.czsky.cz/comet/K22E030/info ... e&dss=true
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Podzimní pozorování

#9

Příspěvek od ladin »

Včera večer jsem vyběhl před dům přepočítat pár otevřenek dobsonem, mezi nimi me zaujala NGC7062, poměrně koncentovaná skvrnka, ani k ní nění na CzSkY popis.

Záznam z čtyřtaktovkového starhoppingu je tu : https://www.czsky.cz/observing-session/ ... fo#dso6676

a mapka

https://www.czsky.cz/deepskyobject/NGC7 ... tview=true
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Podzimní pozorování

#10

Příspěvek od zbignieww »

Pozorovani a foceni na polskem " zapadakove" . Vychod Polska, Podlasie...

https://astropolis.pl/topic/87459-orion ... -04112022/

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Podzimní pozorování

#11

Příspěvek od ladin »

zbignieww píše: 26. 11. 2022, 19:52 Pozorovani a foceni na polskem " zapadakove" . Vychod Polska, Podlasie...

https://astropolis.pl/topic/87459-orion ... -04112022/

:)
Parádní zodialkální most !
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Podzimní pozorování

#12

Příspěvek od mike »

Nevím, jestli se dá ještě mluvit o podzimním pozorování, když člověk chce před uložením do auta utřít dalekohled a ono to nejde, protože ta voda na něm je ve skutečnosti led, ale včera jsem ještě využil jednoho z mála jasných večerů a asi na dlouho posledního bezměsíčného. Po delší době jsem zkusil pozorovací místo v polích u Mcel a s potěšením zjistil, že šetřit na osvětlení už nejspíš začali i na nymburském nádraží, protože tamní lampy najednou svítily docela snesitelně. I světelné čepice ve směrech na Nymburk, Mladou Boleslav a Prahu vypadaly méně jasné než obvykle, ale to bylo spíš extrémní vlhkostí, v poslední době bohužel už tradiční. I tak jsem naměřil celkem slušnou tmu, 20.9 MSA, s průzračností už to taková sláva nebyla, takže nejslabší hvězda, kterou jsem našel, měla jen 5.4m.

Něco přes polovinu večera jsem věnoval Jupiteru a Marsu, o tom se rozepíšu podrobněji v příslušných tématech. DSO část jsem začal mlhovinou M78 v Orionu, i když ještě nebyla moc vysoko, ve zvětšení 96x se pěkně vyjímala i s dvojicí hvězd uvnitř. Následoval neúspěšný pokus o NGC1788, sice nebyl problém najít místo, kde by podle mapy měla být, ale rozeznat se mi ji nepovedlo, snad příště. První nový úlovek byla kulovka M79 v Zajícovi, ta byla před jedenáctou jen asi 10° nad obzorem, ale našel jsem ji celkem snadno a byla i překvapivě kontrastní, s jasnějším středem a slábnoucí směrem od něj, ve zvětšení 96x ale bohužel bez rozlišení. Větší zvětšení jsem ani nezkoušel, z planetární části večera jsem si pamatoval, že nad obzorem seeing za moc nestojí, a navíc pořád pofukoval vítr. Za měsíc snad budou příznivější podmínky, tak se k ní zkusím ještě vrátit.

Dalším cílem byla M108 ve Velké medvědici (se záměrem pokračovat k M97), ale tady se mi vymstila lenost: nechtělo se mi vyměňovat okulár za "vyhledávací" 31mm Hyperion a zkoušel jsem ji najít rovnou ve zvětšení 96x. Výsledkem bylo, že mi pořád nějak nechtěla sedět obloha s mapou a nenašel jsem nic. Následně se pak ukázalo, že jak ten okulár ještě nemám "v oku", špatně jsem odhadoval měřítko a celou dobu jsem hledal asi tak v polovině vzdálenosti od Meraku proti tomu, kde skutečně byla. Poučení pro příště... Vzhledem k brzkému rannímu vstávání jsem se už do žádných větších akcí nepouštěl a jen jsem si spravil chuť na M81 a M82. Obě byly nepřehlédnutelné (M81 jsem ostatně o něco dřív viděl i triedrem), ale M81 přeci jen ne tak impozantní, jako si ji pamatuju z Konojed (tam ale byla o dost výš a i podmínky byly mnohem lepší). M82 byla o něco zřetelnější, ale tentokrát bez detailů. Nakonec jsem ještě zabrousil kousek vedle na NGC3077, ta byla vidět dobře, tvar eliptický, ale ne moc protáhlý, spíš skoro kruh, mírně jasnější uprostřed, ale jádrem bych to snad ani nenazýval.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
han-shan
Příspěvky: 404
Registrován: 08. 12. 2021, 09:12
Bydliště: Trenčin
Věk: 49

Re: Podzimní pozorování

#13

Příspěvek od han-shan »

Pekný report, tak to závidím, predovšetkým tú gulovku, tú som ešte nemal česť vidieť a hlavne kvôli počasiu, u mňa doma už dlhé týždne bez šance výbehnut von , uz som prestal veriť, že bude niekedy jasno :cry:
SkyWatcher Evostar ED 150/1200
David1
Příspěvky: 187
Registrován: 17. 07. 2021, 16:20

Re: Podzimní pozorování

#14

Příspěvek od David1 »

M79 som pozoroval este v januari alebo februari (lednu, unoru) so 150mm achromatom a videl som zhruba to iste ako Mike. Podla mna je to dost tazky objekt, hlavne v primestskych oblastiach a ked je este v danom smere nejake väcsie mesto. Pekny report, zavidim pocasie. U nas na zapadnom Slovensku je uz asi 2 mesiace zatiahnuta deka az na nejake male vynimky. :x
TS Optics 125/975 SD APO, Vixen SD 103S, SW ED100/900, TS Optics 72/432 SD APO, SW 150/750 achro, okulare TV Plossl + Delite, Fujiyama HD Ortho, Meade HD60, Barlow Takahashi 2x a TV 2x,3x
Odpovědět