PHD autoguiding nastavení

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#766

Příspěvek od MilAN »

hades píše: 24. 11. 2022, 07:54 Pokud sis ale všiml, já jsem u Dec osy zmínil, že bude dělat korekce jenom v jednom směru, tedy stejně jako v RA ose.
No, jenže tom celé vzniklo po mojí reakci na to, že je dobré to převážit na předek. Tak teď je snad už všem jasné, že to mohou převážit i na zadek :)
Jenže k tomu postupu k posunu montáže při ustavení v azimutu . To celé vyvolá nutnost korekcí v obou osách a to rozdílně podle polohy na obloze. A to dokonce i v opačném směru v DEC. Takže ten postup mi obecně nedává smysl.
-------------
A teď něco, co určitě vyvolá kontroverzní názory. Ale mohlo by to ukončit nekonečné diskuse o pointaci. Je to postup, který mám ověřený mnoha stovkami hodin focení s ohniskem 2m na montážích EQ6 a AZ EQ6 a ve výsledku je hlavním elementem všech problémů focení pouze seeing. Takže :
................
1/ ustavit montáž přesně ( a celkem je jedno, jestli podle polárního hledáčku pomocí hodinového úhlu nebo pozice Polárky nebo
nějakým sw postupem)
2/ nerozvažovat montáž v žádné z os. Pokud je dobře vyvážená, vlastní tření nedovolí samovolný posun a PHD-2 s tím nemá problém
3/ Nechat PHD-2 v defaultním nastavení. Vliv seeingu se výrazně utlumí při nastavení na multistar point.
4/ přes ST-4 nejsou problémy, - může jet naprosto nezávisle na dalším softwaru -jen je třeba při proložení montáže dát to programu
vědět. Přes pulse guide mohou nastávat konflikty s používanými softwéry, ale PHD zase má informaci o poloze dalekohledu
..................
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#767

Příspěvek od hades »

MilAN píše: 24. 11. 2022, 10:16 Tak teď je snad už všem jasné, že to mohou převážit i na zadek :)
Asi si stále nerozumíme, tak to zkusím zjednodušit:
1) Záměrně ustavím montáž nepřesně, a to z důvodu, aby mi korekce v Dec ose probíhaly jenom směrem nahoru
2) Dalekohled v Dec ose záměrně rozvážím tak, aby měl těžší předek. Při korekcích směrem nahoru bude Dec neustále v záběru a zuby se budou opírat o šneka.
Samozřejmě to může fungovat i opačně, tzn. že pokud budou korekce v Dec směrem dolů, tak rozvážím dalekohled na zadní stranu.
Jde o situaci, kdy rotace Dec není blízká nule, něco jako na obrázku:
Bez názvu.png
Bez názvu.png (906.74 KiB) Zobrazeno 2610 x
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#768

Příspěvek od MilAN »

No, mě šlo jen o to celkem kategorické - zatížit předek. To jsem rozporoval, protože zrovna tak mohu to udělat na zadek. A směr korekce záleží jen na nastavení azimutu hlavy montáže, kterou úmyslně pootáčí ze správného ustavení. S naprosto stejným výsledkem - Nic víc.
Nechci to dále rozebírat, jen si ověř tvoje tvrzení, že budou korekce při tvém rozvážení stále na stejnou stranu. Nebudou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD autoguiding nastavení

#769

Příspěvek od hades »

Jasně že ti šlo jenom o ten jeden výrok, který jsem ale v následujícím příspěvku rozvedl tak, aby ses ho nemusel chytat....
Rád vyzkouším tvůj postup a jsem docela zvědavý na výsledky. Na velmi přesné vyvážení se dá použít multimetr, jak už jsem tu někde jinde na foru popisoval.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: PHD autoguiding nastavení

#770

Příspěvek od mirkovacik »

Tak som tu opäť so svojím problémom: viewtopic.php?p=492491#p492491

(INDI, EKOS, PHD, EQ6-R, problémy s pointáciou)

Spravil som nasledovné kroky:
1. naupgradoval som PHD-2, celý INDI, EKOS, KStars.
2. použil som na pointáciu výhradne PHD-2 multistar metodu default parametre a ST-4 kábel cez kamerku

Všetky problémy ostali ba i niektoré nové sa objavili.

1. po spustení a pokuse o guiding sa to korigovalo guidingom tak, že to celé uletelo. (viď prvý obrázok)

2. začalo to často hlásiť Lost Star. V EKOS som nemal takúto skúsenosť.
Vizuálne to do guidingu bralo také slabučké hviezdy, na obrázku boli aj jasnejšie, niekedy som ani poriadne nevidel, že tam je nejaká hviezda.
Keď som robil guiding cez EKos vyberalo to jasnejšie hviezdy a nehlásilo to lost star...
Ale obrázok je nejako automatom sterčnutý, takže, či to vyberalo dobré hviezdy neviem posúdiť. Išlo to v default parametroch. Nemyslím, že PHD2 s ASI 120 mm mini by mal mať v default nastaveniach nejaké problémy.

Písalo mi to, že nepoužívam darky pre guiding kameru, že výsledky by boli lepšie s použitím darkov. Používate aj darky pri gudingu či nie? Akú máte skúsenosť?

3. Urobil som kalibráciu (v logoch krok 9) a potom som skúsil 30 minút guiding a fotenie, pričom som vypol korekcie v guidingu za účelom zmapovať chod montáže. Obr. 02. Vypnutie guidingu som spravil nastavením agresivity na 0 (tu niekde na fore to bolo spomenuté ako možnosť). V Dec to nešlo dať na nulu, ale ostalo tam 1%.

Zdalo sa mi, že to nejako ide, tak som v priebehu zvýšil agresivitu na 10%. Ale aj tak to chodilo od -2,5" do +2,5". Väčšinou sú hviezdy na fotkách pretiahnuté... Nemám za to, že to tak je v poriadku...

4. Potom som skúsil ešte raz to isté (agresivita 10%) v trvaní 20 minút, nejako to chodilo, tiež nie nejako excelentne, ale v polovici sa to dosť rozhodilo. (obr.3)

5. Začali mi vyskakovať problémy so settling down. Mal tam na to tuším 15s (default hodnota, nebabral som do toho), nastavil som to až na 45s, nepomohlo.
V logoch to vidno. Na snímke to vyzerá takto - obr. 4 (Foťák bol tak, aby RA smer bol rovnobežný s X.)

----------

Viete niekto pomôcť?

1. Úplne divné je ten problém so settling down. Ono - som s uvedomil, že občas mi montáž spraví aj podobnú haluz inokedy. Niekedy keď robím GoTo na objekt, mám tak funkciu, že sa po prejdení n cieľ spraví fotka, plate solving a vyhodnotí sa, či to došlo tam, kam malo a keď nie, tak prepočíta model, spraví nové GoTo a foto + plate solving pre overenie správnosti. A fotky pri tomto procese niekedy také, akoby montáž ešte dobiehala už počas fotenia - namiesto hviezdy čiarka, na konci gulička.
To je po GoTo. Montáž už hlási, že je na mieste, ale zjavne ešte dobieha.

Mám tam Esprit 80mm + guiding výbavu - toto nemôže byť nejako ťažké pre takú montáž alebo vytvárať nejaký mimoriadny moment.

2. Tomu lost star nerozumiem, ako k tomu môže dochádzať.

3. Aj tak je ten guiding málo presný, aj keď to nehlási žiadne problémy...

Logy z PHD som dal sem: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing, kto by mal chuť sa na to pozrieť...
Přílohy
g01.png
g01.png (44.26 KiB) Zobrazeno 1912 x
g02.png
g02.png (54.73 KiB) Zobrazeno 1912 x
g03.png
g03.png (50.96 KiB) Zobrazeno 1912 x
g04.png
g04.png (243.34 KiB) Zobrazeno 1912 x
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: PHD autoguiding nastavení

#771

Příspěvek od mirkovacik »

Nikto nič? :(
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#772

Příspěvek od Jackxl »

Zdar.
Lze nějak zjistit, zda pointace přes ST4 nefunguje kvůli chybě v kameře nebo kvůli problému s montáží, aniž by se použila jiná kamera ?
Mám QHY5 II a montáž EQ6-R. Ještě doplním, že obraz z kamery přes USB funguje.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#773

Příspěvek od MilAN »

Asi by pro posouzení pomohl snímek obrazovky s grafem pointace nebo log. Objevuje se nějaká hláška při kalibraci ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#774

Příspěvek od Jackxl »

Při kalibraci v PHD se montáž ani nehne. Ani nijak nereaguje na příkazy z PHD. Tedy guiding nejede, to je naprosto jasné. Ted zbývá zjistit proč. Kabel jsem proměřil a ten je ok. Nebo na který příspěvek Milan reaguje ?
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#775

Příspěvek od MilAN »

No, pokud se podaří připojit kameru a montáž, tak jde spustit kalibrace. A pokud se něco nedaří v kalibraci, objeví se hláška na obrazovce. Takže, kam až se dostaneš ? Dostaneš se vůbec přes úvodní obrazovku = podaří se připojit kameru a montáž ? U kamery i montáže musí svítit "připojeno"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD autoguiding nastavení

#776

Příspěvek od Jackxl »

Montáž i kamera se připojila a nereagovalo to na příkazy přes ST4. S hadesem jsme nakonec zjistili problém v montáži.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: PHD autoguiding nastavení

#777

Příspěvek od mirkovacik »

Už dlhšie sa trápim s guidingom. Nie a nie ho dostať pod kontrolu. Mám obrovské RMS.
EQ6-R Pro, hľadáčik 50/162, ASI 120 mm mini.

Prikladám 2 obrázky.

Prvý obrázok je priebeh guidovanej session, expozícia guiding kamery 2s. Skáče to +-2,5". Neviem to dostať nižšie. Skáče jak DEC, tak RA. Kde môže byť problém?

Druhý obrázok je to isté, len dlhšie časové obdobie. Vidno, že to dakedy skáče aj o skoro 10" - z -5" do +5" - aj DEC aj RA a to v rôznom čase...

Tretí sú 3 periódy periodickej chyby. Vypnuté guiding pulzy, len zachytávaný priebeh. Žltou som vyznačil periódu 479s (=cca. 8 minút) - podľa špecifikácií. Je mi záhadou, ako po perióde môže byť montáž takto uhnutá od 0, ak sme periódu začali na 0. Skôr akoby bola väčšia perióda. Ale raz keď je to EQ6-R Pro, tak by mala mať periódu tých 479s a nič iné. Alebo sa mýlia na webe s tou periódou pre túto montáž? Aké máte skúsenosti s EQ6-R Pro? Mimochodom, toto sú miernejšie priebehy, mám chybu v peeku aj 50", nielen nejakých 20 ako je tu.
Přílohy
gui1.png
gui1.png (108.65 KiB) Zobrazeno 1471 x
gui2.png
gui2.png (82.63 KiB) Zobrazeno 1471 x
gui3.png
gui3.png (20.11 KiB) Zobrazeno 1471 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#778

Příspěvek od MilAN »

Ta PE je sice vyšší, ale celkem ještě v normě a určitě v normě, aby si s ní pointace poradila. Zkusil bych určitě čas 1s - z vlasní zkušenosti vím, že čas 0,5 i 2 s jsou již u mne nevhodné pro pointaci. A taky bych zkusil multistar pointa ci - ta to dovede snížit i na 1/3. A pochopitelně, vadí vítr a silný seeing
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2228
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: PHD autoguiding nastavení

#779

Příspěvek od juh »

mirkovacik píše: 24. 03. 2023, 15:44... Je mi záhadou, ako po perióde môže byť montáž takto uhnutá od 0, ak sme periódu začali na 0. Skôr akoby bola väčšia perióda ...
To je tak, že určite je tam nejaká ďalšia chyba, ktorá má dlhšiu periódu, ako je cyklická chyba šnekového prevodu (nepresne ustavená montáž, nepresnosť výroby a uloženia prevodov, rôzne mechanické priehyby, ...). Podľa princípu superpozície sa chyby s rôznymi frekvenciami skombinujú a výsledom je napríklad taký priebeh, ako je na tom 3. grafe.

Prečo je na obrázkoch v #770 ... RA Guide speed = Unknown, Dec Guide speed = Unknown ... a Backlash comp = disabled ... ? Čo je tam nastavené?
A ešte je tam Hysteresis = 0.10.
Ak je vypnutá kompenzácia backlashu a hystréza je > 0, tak to potom robí to, že kým sa pri reverze akčného zásahu vykompenzuje backlash, tak to niekoľko krokov trvá. Lenže pri nastavenom Hysteresis > 0 následne prenáša PHD2 nejakú časť akčného zásahu ešte aj do ďalších krokov (alebo inak povedané, PHD2 kompenzuje určitým pomerom backlash ešte aj potom, ako ďalekohľad prekmitne na opačnú stranu) a výsledkom môže byť rozkolísanie priebehu pointácie.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD autoguiding nastavení

#780

Příspěvek od MilAN »

Jestli je u těchto obrázků nastavení jako v příspěvku 770, tak to vypovídá a mnohém. Jen osobně nemohu pochopit, co tě k takovému nastavení vedlo. Kdybys nechal v PHD default nastavení, tak sis ušetřil mnoho práce a starostí s pointací. Minimálně 3 parametry mají nastavené naprosto nelogické hodnoty. (Backlash, MnMot , hystereze) a exp. doba bude s největší pravděpodobností pro tuto montáž už moc
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět