Planetární speciál

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
PeterD
Příspěvky: 85
Registrován: 21. 06. 2016, 09:15

Re: Planetární speciál

#721

Příspěvek od PeterD »

Psion píše: 03. 10. 2022, 10:50 Já jsem achromát 150mm F15 řešil jako otevřený dalekohled, s MMys jsme navrhli zajímavé řešení, které je mimochodem velmi praktické a umožňuje dokonce do dráhy paprsku v budoucnu vkládat i filtry apod. Dalekohled má délku cca 65 cm. I za dne lze takovým dalekohledem pozorovat, na MHV si to mohli lidé vyzkoušet a to tam ještě nebyly vložené rosnice kolem zrcadel.
Ta konstrukcia mi pripomina Unitron 132C. Myslim ze ho ale nerobili vacsi ako 4" a co viem nebol to prilis oblubeny typ kvoli narokom na kolimaciu.

Dlhych f15 achromatov je ako safranu. Zaciatkom roka sa dal u FLO kupit Scopetech 80mm f15 ale aj ten prestali importovat kvoli nakladom za prepravu.
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Planetární speciál

#722

Příspěvek od honza22 »

astar píše: 03. 10. 2022, 20:21 Jen malá poznámka . Vůbec nebylo nutné dodržení přesné osy. Takový málo světelný dalekohled má kvalitní pole klidně 0.5m.
A to vycházíš z jakých rozměrů, abych měl představu, o čem je řeč?
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Planetární speciál

#723

Příspěvek od astar »

Je to Johannes Hevelius dalekohled, f je cca 42m a průměr jsem nenašel, ale podle té rytiny to nebude víc jak 20cm, tak světelnost 1:200.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Planetární speciál

#724

Příspěvek od honza22 »

A 20 cm čočka může vytvořit 0.5m kvalitní pole? Já se fakt budu muset vrhnout na základy optiky, protože to mi hlava nebere. Myslel jsem, že budu jen uživatel, ale čím dál tím víc zjišťuju, že se bez těch základů člověk asi neobejde.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární speciál

#725

Příspěvek od Psion »

astar: děkuji za upřesnění parametrů.

PeterD: Je to standardní konstrukce tzv. Folded telescope, kterých se dělalo poměrně dost, ten Zeiss byl fajn, minulý rok se dražil za nesmysl na ebay. Já mám stejnou konstrukcí s objektivem 90 mm od italského vyrobce. Zerochromat je podobné konstrukce, jen je před výtahem umístěný 5ti členný korektor. Kolimace není náročná a hlavně poměrně stabilní u všech kvalitně udělaných dalekohledů.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Planetární speciál

#726

Příspěvek od astar »

Není to jen o průměru, ale hlavní je světelnost , od ní se odvíjí vady.
Je to věc sklenutí pole. Protože u tak nízké světelnosti jsou ostatní vady zanedbatelné a kvalitu určuje jen sklenutí.
No, bez znalostí optiky se asi neobejdeš a tím si pak odpovíš na mnoho otázek, na které se tady na AF ptáš. Pochopit optické zákony není zrovna jednoduché.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Planetární speciál

#727

Příspěvek od honza22 »

Takže abychom si rozuměli. 20cm čočka na f 42m dokáže vytvořit pole 0.5m. Je to tak? Nejde mi o vady, jde mi čistě o průměr toho pole. V ohnisku můžu mít kameru s úhlopříčkou 0.5m a on mi to vykreslí.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 295
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Planetární speciál

#728

Příspěvek od BertCZ »

honza22 píše: 03. 10. 2022, 21:42 ...Myslel jsem, že budu jen uživatel, ale čím dál tím víc zjišťuju, že se bez těch základů člověk asi neobejde.
Honzo, určitě. Každému z nás prospěje, pokud se trochu vzdělá v oboru, který je mu profesně vzdálený. Doporučuji:

http://zeus.asu.cas.cz/astrooptika/Gajd ... zelsky.pdf
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Planetární speciál

#729

Příspěvek od MilAN »

honza22 píše: 03. 10. 2022, 22:03 Takže abychom si rozuměli. 20cm čočka na f 42m dokáže vytvořit pole 0.5m. Je to tak? Nejde mi o vady, jde mi čistě o průměr toho pole. V ohnisku můžu mít kameru s úhlopříčkou 0.5m a on mi to vykreslí.
Ona ti vykreslí i pole o průměru 3m. ale ne bez vad :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Planetární speciál

#730

Příspěvek od honza22 »

Vždyť všechny ty clony, co tam jsou, musí to pole nějak limitovat, ne? U blbý 150/F8 to s bídou vykreslí FF. Musím začít studovat. Tohle je na mě moc. :D
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Planetární speciál

#731

Příspěvek od astar »

Honzo ano je to tak, tak velké pole by vykreslil. Jediné a to jsem nebral v potaz, je primární barevná vada ta je obrovská. Pro jednoduchou čočku je rovna f / Abbeho číslo, tady 630mm, rozdíl f C a F vlnových délek .

To je dobrá literatura od Gajdůška, ale tam se převážně řeší výroba než samotná optika, zákonitosti .
Spíš bych doporučil geometrickou optiku od Dr. Havelky . https://www.opto.cz/havelkaI/index.html Z té jsem čerpal já .

Psal jsem o možném poli. Skutečné pak určovala velikost okuláru. Pokud se zachová průměr všech stejný, tak pole v f bude jako je průměr té poslední clony, tedy 20cm
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Planetární speciál

#732

Příspěvek od honza22 »

Tak konečně jsme se vrátili na zem. Bavíme se tu o od začátku o konkrétním dalekohledu, ne o čočce visící někde v prostoru a jejím možném poli. Tvrzení o půlmetrovém poli je od počátku nesmysl, když je konstrukce dalekohledu taková, jaká je. Když si všichni tak potrpíte na exaktnost, tak byste měli vážit, co napíšete. To platí i pro Milana s jeho 3m. Pak má člověk člověk pocit, že by se měl vrátit do ZŠ.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Planetární speciál

#733

Příspěvek od astar »

No ono je vůbec otázka proč tam ty clony měli. Podle mne to bylo na seřizování pomocí těch lan.To ale vůbec neřeší jak byl objektiv proti tomu nakloněn. To mohlo být tak velké, že osa byla posunuta v f klidně o 0.25m stranou. To vůbec nemohli rozpoznat a ani v dnešní době by jsme to nerozlišili. Taky je otázka, jak vůbec byla ta čočka kvalitní pro zobrazení. V té době to nebyl žádný zázrak a tudíž možné vyklonění nemělo kvalitativní význam.

Taky je dost důležité dostatečně přesně specifikovat otázku. Na konci se dost dobře kritizují ostatní, když sám jsem otázku položil nepřesně.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Planetární speciál

#734

Příspěvek od Achernar »

To jsem si přesně říkal, jaký tam ty clony vlastně mohly mít smysl. Tohle mi připadá jako dost logické vysvětlení.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Planetární speciál

#735

Příspěvek od Stanislavxyz »

Psion píše: 03. 10. 2022, 14:03 Na zrcadla se práší stejně jako v Newtonu nebo korekční či planparalelní desku dalších zrcadlových systémů, jde jen o zvyk. Přijdou tam ještě rosnice a pozorování v noci nebude problém. Kryt žádný dělat nebudu, v případě vlhkosti bude mít dalekohled integrovaný anti-dew systém.

Zrcadla jsou z taveného křemíku od Ariel Optics PV min. lambda 1/20, cena samozřejmě vesmírná :) Objektiv je dělaný kdysi dávno pro Antonína Mrkose, tedy dalekohled je jakousi poctou tomuto známému astronomovi.
Práší se stejně, ale v tomto případě na přední stranu objektivu, zadní stranu objektivu a dvě zrcadla- tedy 4 vrstvy prachu proti jedné (v případě plno tubusu). Parazitní světlo bude patrně také na obtíž. V době, kdy J. hevelius provozoval své dlouhé refraktory, bylo výrazně méně rušivých světel i v takovém městě jako byl Gdaňsk.

add. zrcadla- jak již v podstatě napsal Achernar, vzhledem k jejich ceně a možným komplikacím při výrobě a provozu takového dalekohledu bych nešel touto cestou. Mám také pocit, že za cenu těch zrcadel bych opatřil dostatečně dimenzovanou montáž na plno tubus se stejným objektivem a ještě by mi zbylo... Nicméně toto jsou možná relativně objektivní nedostatky a nevýhody, ovšem někdo může mít naprosto subjektivní důvody pro takové řešení (třeba chce jezdit malým autem, aby byl ohleduplnější k okolí a velký dalekohled a těžkou montáž by tam nenaložil).

Je to každopádně zajímavý projekt a budu se opakovat, ale hlavní je spokojenost majitele.

Že cena takových rovinných zrcadel nebude nízká, to je nasnadě... Ovšem ten objektiv "s příběhem", to je paráda. Předpokládám, že se jedná o dublet se vzduchovou mezerou a bez AR vrstev, nebo se mýlím? A je znám výrobce? p. Drbohlav?

A také bych se připojil k prosbě o nějaké foto - zaregistroval jsem pouze jakýsi snímek z loňského jarního MHV (?) (A zde si neodpustím menší rýpnutí, ale tubus byl provizorně přikrytý nějakým papírem, nebo tak něčím, protože za dne by obraz v otevřeném tubusu očividně dost utrpěl...)
Achernar píše: 03. 10. 2022, 17:46 Máš pravdu, řekl bych, že většina amatérských hvězdářů - přinejmenším tady - pozoruje planety spíš jako takový vedlejší program – když už tam něco svítí, tak se na to taky podívá. Ale systematických pozorovatelů, kteří by třeba kreslili, je opravdu málo. Vždyť i v té skupině pozorovatelů planet blahé paměti nás bylo jen pár. Z toho samozřejmě vyplývá i malá potřeba nějakého speciálu. Poctivě se přiznávám, že na Jupitera jsem si letos našel zatím jen pár chvilek a obrázek jsem neudělal žádný, prostě mi to nevychází a když už mi to vyjde, nemám žádnou vůli.
Já pozoruji primárně planety, pak Slunce, Měsíc a potom vše ostatní. Je to do jisté míry z nouze ctnost, protože bydlím v lokalitě se značným světelným znečištěním a nechce se mi jezdit daleko za tmou. Ovšem třeba letos je to u mě podobná mizérie- Jupiter jen párkrát, Mars jednou a Hladolet vůbec... je mi stydno...
astar píše: 03. 10. 2022, 21:33 Je to Johannes Hevelius dalekohled, f je cca 42m a průměr jsem nenašel, ale podle té rytiny to nebude víc jak 20cm, tak světelnost 1:200.
Možná se pletu, ale někde (P. Zamarovský 400 let astronomického dalekohledu?) jsem četl, že apertura byla 8 cm (?) Ale musel bych to dohledávat, vážně si teď nejsem jistý, tak to berte s rezervou.
Psion píše: 03. 10. 2022, 21:51 Kolimace není náročná a hlavně poměrně stabilní u všech kvalitně udělaných dalekohledů.
Tak to je dobře, z toho bych měl obavy. Aby se "blbu vzdorný" refraktor neproměnil v choulostivý katadioptr.
astar píše: 03. 10. 2022, 22:41 Spíš bych doporučil geometrickou optiku od Dr. Havelky . https://www.opto.cz/havelkaI/index.html Z té jsem čerpal já .
Ano, ta od Dr. Havelky je výborná.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět