Jupiter 2022

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1464
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jupiter 2022

#46

Příspěvek od Yarkho »

Myslím si, že je to veľkosťou výstupnej pupily. Pre TS 125mm f/7,8 výstupná pupila pre 2D zväčšenie klesá k 0,5mm. V binohlave to až tak nevadí.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
David1
Příspěvky: 185
Registrován: 17. 07. 2021, 16:20

Re: Jupiter 2022

#47

Příspěvek od David1 »

Včerajší Jupiter bol tak isto ako Saturn najlepší aký som počas mojich nie veľa pozorovaní planét videl. Pozoroval som s ED100 pri 180x a 225x. Nádherne bol viditeľný NEB aj SEB. SEB bol menej výrazný ako NEB a nebol cez celý priemer planéty. Viditeľné boli aj jemné stmavenia až do cca 1/4 planéty od každého pólu. Velkú červenú škvrnu som nevidel. Asi som ju nestihol, prechádzať cez centrálny poludník mala včera okolo 20:30 a ja som pozoroval okolo 23:00. Podarilo sa mi ale v priamom prenose vidieť, ako Jupiter zatienil jeden z mesiacov (neviem, ktorý to bol). Mesiac začal pomaly slabnúť až sa po chvíli úplne stratil v tieni Jupitera. Veľmi pekné divadlo.
TS Optics 125/975 SD APO, Vixen SD 103S, SW ED100/900, TS Optics 72/432 SD APO, SW 150/750 achro, okulare TV Plossl, Baader Classic Ortho, Explore Scientific, Fujiyama HD Ortho, Barlow Takahashi 2x a TV 2x,3x
David1
Příspěvky: 185
Registrován: 17. 07. 2021, 16:20

Re: Jupiter 2022

#48

Příspěvek od David1 »

Tak podla Stellaria to bolo Io.
TS Optics 125/975 SD APO, Vixen SD 103S, SW ED100/900, TS Optics 72/432 SD APO, SW 150/750 achro, okulare TV Plossl, Baader Classic Ortho, Explore Scientific, Fujiyama HD Ortho, Barlow Takahashi 2x a TV 2x,3x
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1087
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Jupiter 2022

#49

Příspěvek od mike »

Minulou noc jsem měl asi nejlepší dosavadní podmínky na Jupiter, ale byl to boj s extrémní vlhkostí, takže jsem se do pokusů o kreslení nepouštěl a radši jsem se soustředil na chránění optiky, abych něco viděl. Zvětšení 200x se ukázalo jako dobrý kompromis mezi ostrostí a kontrastem detailů při 171x a větším zvětšením při 240x. Navíc v něm obraz nebyl tak jasný jako při 171x, takže nebylo potřeba ho uměle ztmavovat ND filtrem. (Ale možná jsem to měl i tak zkusit, třeba bych vykoukal víc detaiů i ve světlejších částech planety u pólů.) NEB tradičně užší, tmavší a s ostřejšími okraji než SEB a řekl bych, že i o něco blíž rovníku (nebo se to možná jen zdálo kvůli rozdílné šířce). Na okrajích NEB byla patrná struktura nerovností, ale nějak blíž popsat nebo dokonce nakreslit bych to nedokázal. U SEB ty okraje nebyly tak ostré a kontrastní, ale nerovnosti byly patrné i tam; na jižní straně navíc byla patrná oddělená tenká linka, ale netuším, jestli mohlo jít o STB nebo jen vizuálně oddělenou část SEB. I uvnitř toho širšího zbytku pak byly patrné nějaké nehomogenity. Bohužel jsem si nemohl dovolit počkat na příznivější polohu GRS a u okraje planety jsem ji nerozeznal, tak snad někdy příště. Chvílemi byly vidět i náznaky úzkých a nepříliš širokých proužků v severní části planety.
Bresser Messier AR 127L/1200 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 575
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter 2022

#50

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj 29.8. Jsem po delší době pozoroval Jupiter po 4 h zvětšením 114 ,které bylo optimální u Jupiteru je to už dost velký kotouček oproti Marsu , měl jsem u Jupiteru klidnější vzduch , obraz byl stabilní i několik minut, byla dobře vidět GRS barvu měla cihlovou další skvrny jsem neviděl , jen rovníkové pasy mi přišli skořicově hnědé .
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Re: Jupiter 2022

#51

Příspěvek od Cassi »

V noci z 1. na 2. 9. nebyl Jupiter kvůli seeingu až tak zajímavý, ve 30 cm dobsonu se dalo použít max. zvětšení 189× (ale ani tak nebyl obraz příliš dobrý), při 350× už to moc plavalo. Při pozorování blízkozemní planetky Ra-Shalom, na kterou jsem se mrknul před Jupiterem, jsem viděl v zorném poli poměrně slabé hvězdy, tak mě napadlo, že bych mohl zkusit vizuálně jupiterův měsíc J6 (Himalia). V té noci se nacházel cca 52' od planety a jeho jasnost byla 14,6 mag. Bylo to sice na hraně, ale Himaliu se mi podařilo vykoukat bočním viděním, párkrát mi tam bezpečně problikla na dané pozici.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter 2022

#52

Příspěvek od Zbych »

To je zajímavý námět na pozorování - Himalia je pěkně daleko od Jupitera. Magnitudou by byl dosažitelný ještě Amalthea (něco přes 14 mag), ale je od hrany Jupitera v největší vzdálenosti daleko cca 38″.

Úryvek z https://physics.stackexchange.com/quest ... lean-moons.

"Jasnost galileovských měsíců se pohybuje od 4,6 do 5,6 magnitudy. Dalšími nejjasnějšími měsíci jsou Amalthea (14,1) a Himalia (14,6). Hvězdy 14,1 až 14,6 magnitudy vyžadují k viditelnosti alespoň 250mm (10palcovou) aperturu, a i pak vyžadují dokonale tmavou oblohu, velké zvětšení a trénované oko. Amalthea obíhá velmi blízko Jupiteru, 181 400 km oproti 421 800 km u Io, takže bude s výjimkou největších dalekohledů zcela překryta Jupiterem. Himalia obíhá mnohem dále, 11 461 000 km, tedy téměř desetkrát dále než Callisto (1 883 000 km). V důsledku toho je Himalia nejčastěji pozorovaným ne-galileovským měsícem. Všechny ostatní Jupiterovy měsíce jsou 16. magnitudy nebo slabší, takže je velmi obtížné je vizuálně pozorovat. Většina z nich byla objevena fotografickou cestou."
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jupiter 2022

#53

Příspěvek od Artaban »

Cassi : Pěkný!

V pátek v Konojedech jsem udělal jednu rychlou kresbu. Odpozoroval jsem během pár minut moc klid na to nebyl. Proto to není moc detailní a normálně bych sem ani nedával.
Tak ale třeba někdo pozná co tam viděla a já zase neviděl :) .
Seeing nebyl vůbec špatný a mohl být kolem až 8/10.
Zvětšení jen 220x s binohlavou.
Čas kolem 23:50 SELČ.
030922.jpg
030922.jpg (54.04 KiB) Zobrazeno 1718 x
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
han-shan
Příspěvky: 403
Registrován: 08. 12. 2021, 09:12
Bydliště: Trenčin
Věk: 49

Re: Jupiter 2022

#54

Příspěvek od han-shan »

Za mňa včera jupik najlepší aký som kedy videl, čumel som naň hodinu, prvý krát som pozoroval tu slávnu škvrnu, seeing bol myslím dobrý, keďže som videl krásne čisto, bolo vidno veľa detailov a pôsobil takým 3d nariasenym dojmom, všetko sa to odohralo náhodou, keď zaliezol moon, kochal som sa známymi gulovkami, ale hlavne v novom širokači andromedou až som si všimol, ze jupik u nás v doline vyliezol nad stromi, bolo asi 1 30 a namieril som na neho 184× es a pretiahol plánovane pozorovanie :)
SkyWatcher Evostar ED 150/1200
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jupiter 2022

#55

Příspěvek od Artaban »

han-shan píše: 06. 09. 2022, 16:20 Za mňa včera jupik najlepší aký som kedy videl, čumel som naň hodinu, prvý krát som pozoroval tu slávnu škvrnu, seeing bol myslím dobrý, keďže som videl krásne čisto, bolo vidno veľa detailov a pôsobil takým 3d nariasenym dojmom,
To blahopřeju k prvnímu pozorování GRS.
Bych si dovolil pár slov určeným především začátečníkům ;) . Informace jsou důležité a taky zajímavé je si tu číst, co kdo pozoroval, ( myslím hlavně detaily) taky čím pozoroval a v jakých podmínkách a čase. Člověk si tak může porovnat své pozorování a taky nám to něco řiká o dalekohledech. Když rybář řekne,, chytil jsem kapra byl to pěkný zážitek, ale už neřekne jak velký kapr to byl, tak je to celkem nezajímavá informace.
Jsem rád, že se planety pořád pozorují a jsou to pěkné zážitky. Když se ale přidá nějaká ta informace, tak to bude pro ostatní mnohem zajímavější. Zároveň to podobně jako zákres detailů pomůže vidět víc. Když je pěkné pozorování a budu se chtít podělit o viděné detaily, tak bude snaha jich vidět co nejvíc aby to bylo zajímavé taky pro ostatní. Opravdu to funguje zkuste to.
Je to asi tím, že to ukazuje, jak dokážete pozorovat.
Kdo nezná, tak tohle se může hodit http://planety.astro.cz/jupiter/882-atmosfera-jupitera
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 685
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Jupiter 2022

#56

Příspěvek od armichael »

Tak ja to skúsim.
Predovšetkým musím priznať, že pozorovanie planét mi prišlo kedysi jednoduchá záležitosť. Akože namierim ďalekohľad, vidím prstenec, pruhy Jupitera, náznak fázy Venuše a mám splnené. Až tu na AF som zistil že je to tak trochu inak, že sa dajú pozorovať detaily a že na ne treba mať aj šťastie. Fakt je že s mojou technikou pred pár rokmi (veľký achromat 150/750) by mi ani zázrak nepomohol.

Teraz k pozorovaniu. Jupiter a iné planéty som tento týždeň pozoroval po tri noci od nedele do utorka. Včera som to bohužiaľ neskúsil hoci sa po daždi vyjasnilo, ale nemal som už na to energiu. V pondelok a utorok to za veľa nestálo. Kvôli seeingu. Obloha bola síce jasná ale vlnila sa to tak, že zväčšenie nad 100 bolo k ničomu. Aký to veľký kontrast oproti nedeľnej noci! Sem tam sa po oblohe prehnala vysoká oblačnosť, čo bolo samozrejme nanič, bolo hrozne vlhko, všetko sa okamžite orosilo, rosnica akoby neexistovala… koľkokrát som za takýchto podmienok zbalil optiku a šiel spať. Tentoraz som vytiahol kábel, fén a ofukoval objektív.

Seeing bol lepší než nadpriemerný. A to najlepšie ma ešte len čakalo. Padla jemná hmla. Tak jemná že iba trochu znížila priezračnosť oblohy. Znovu som odfúkol rosu z objektívu a neveril vlastným očiam. Jupiter bol v zornom poli ako prikovaný, žiadne vlnenie, jeho mesiace sa ani trochu nemihotali a tie detaily! videl som hádam všetky pásy, kudrlinky hádam aj bárky a veci čo neviem pomenovať, lebo to vôbec nemám naštudované a napozorované. Mohol som použiť zv. až 266x a stále to bolo skvelé aj v mojom pomerne malom refraktore! Mesiace boli zrazu jasné kotúčiky. Doteraz mám ten obraz pred očami, nenapadlo ma kresliť vtedy v noci, škoda.

Poučenie: jemná hmla je najlepší planetárny filter! A nie je to môj objav. Myslím, že v tomto vlákne o tom hovoril už Artaban a niekde vedľa Beda pred pár dňami linkoval článok z Říše hvězd, ktorý primárne pojednával o niečom inom ale presne toto v ňom bolo spomenuté.

Tož tak…
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jupiter 2022

#57

Příspěvek od Artaban »

armichael : Díky za odezvu.
armichael píše: 08. 09. 2022, 10:05 Predovšetkým musím priznať, že pozorovanie planét mi prišlo kedysi jednoduchá záležitosť. Akože namierim ďalekohľad, vidím prstenec, pruhy Jupitera, náznak fázy Venuše a mám splnené. Až tu na AF som zistil že je to tak trochu inak, že sa dajú pozorovať detaily a že na ne treba mať aj šťastie.
Ano tak to opravdu je. Začátečník většinou nemá tušení co by měl vidět a co hledat. Znám ale opravdu hodně zkušených hvězdářů co pozorují dost dlouho, ale planetám se nevěnují dostatečně poctivě. Je to poznat na společném pozorování, kdy jsou často překvapeni co můžou pozorovat po té, co je upozorním na nějaké detaily. Někdy se mi nechce věřit, že tak zkušený hvězdář určitý detail, který já běžně celkem často pozoruji v mém achromátu nikdy neviděl.
Je to jako se vším. Když chci víc, musím obětovat víc času a někdy taky peněz.
A právě s tím je spojeno vše. Časté pozorování znamená větší šance na nějaký úkaz a taky lepší seeing.
V podstatě jen tři planety, na kterých je něco vidět, ale když to člověk bere poctivě, tak dokážou zaměstnat hodně díky velkému množství úkazů, které je možné pozorovat. Pak taky člověk uvažuje nad lepším příslušenstvím. Co zlepšit, aby bylo víc vidět. Lepší okuláry, zenit. zrcátko, hranol, nebo násobič a jestli má cenu investovat do binohlavy. Najednou zjistíte, že solidní pozorování detailů na planetách může už stát dost peněz a když se předem utratí bez vyzkoušení a rozmyslu, tak se to často ještě víc prodraží.
armichael píše: 08. 09. 2022, 10:05 A to najlepšie ma ešte len čakalo
Dobře že jsi to nevzdal a byl jsi odměněn pěkným zážitkem. Muselo to být pěkný, když šlo se 115mm objektivem použít 266x. Jistě nešlo jen o seeing, ale taky o dobrou optiku.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jupiter 2022

#58

Příspěvek od Artaban »

armichael píše: 08. 09. 2022, 10:05 Poučenie: jemná hmla je najlepší planetárny filter! A nie je to môj objav. Myslím, že v tomto vlákne o tom hovoril už Artaban a niekde vedľa Beda pred pár dňami linkoval článok z Říše hvězd, ktorý primárne pojednával o niečom inom ale presne toto v ňom bolo spomenuté.
O tom jsem se zmiňoval několikrát, ale právě s opačnou zkušeností. Když je mlha a třeba i hodně slabá, tak někdy to opravdu dělá lepší seeing, ale často to je bohužel něco jako optický klam.
Mlha zamaskuje malé mihotání planety a ta se zdá téměř nehybná. Přitom seeing může být jinak třeba 7/10 což není moc špatný seeing, ale ani nejlepší. Dělá to filtr v tom smyslu, že všechny velké detaily jsou dobře vidět a člověk má radost, že kápnul na hodně dobrý seeing, ale zároveň to zamaskuje ty nejslabší detaily. Pokud se měsíce Jupitera opravdu ani nehnou, tak to znamená, že seeing je opravdu dobrý. Pak už jen záleží, jak velká je mlha a to rozhodne o viditelnosti těch nejslabších deteailů. Prostě mám zkušenost, že každá mlha zhorší kontrast a tím pádem viditelnost některých detailů.
To bylo naposled před pár dny 6.9 kdy na první pohled bylo celkem dost detailů a Jup se skoro ani nehnul. Už jsem chtěl začít zákres, ale nějak jsem nemohl rozeznat kudrlinky kolem GRS a pak i další detaily. Nebylo to ono.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1087
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Jupiter 2022

#59

Příspěvek od mike »

Včera se mi během dne podařilo dosáhnout konsenzu mezi Stellariem, týdenním přehledem na astro.cz a Sky & Telescope ohledně času viditelnosti GRS (původní hodnoty z roku 2014 moc nefungovaly, bylo potřeba v konfiguraci opravit polohu a drift) a protože večer zrovna měla být vidět a předpověď konečně slibovala slušné počasí (až na vlhkost), natěšený jsem vyrazil do terénu.

Obloha byla až na pár mráčků u severovýchodního obzoru jasná a i halo kolem Měsíce bylo podstatně menší než obvykle. Bohužel jsem se zdržel doma, takže než jsem všechno postavil a připravil, bylo skoro deset a za pár minut měla Europa vstoupit do stínu. Zvětšení 200x se ukázalo moc velké na těch 18° nad obzorem, ale už nebyl čas zkoušet něco jiného. Europa zhasla podle plánu (jen asi o dvě minuty později, než tvrdilo Stellarium), takže jsem mohl ubrat na 171x, po zkušenostech z minula utumeno ND 0.6 filtrem, a začít pátrat po rudé skvrně. Tu jsem objevil rychle, jen nebyla moc rudá, spíš mi přišlo, že se barevně od SEB ani moc neliší, jen byla trochu tmavší/sytější a byla od něj oddělená tenkou světlou mezerou. V dalších desítkách minut následoval souboj mezi celkovým zlepšováním (jak Jupiter stoupal nahoru) a zhoršováním GRS (jak se posouvala k okraji). Postupně vylézaly další detaily: SEB na západ od GRS byl viditelně širší než na východ od ní, v té východní části byly vidět dva "uzlíky", na jižním okraji NEB se objevily dva skoro až hranaté výčnělky. na jihu od SEB začal být patrný další pás a sevení část planety byla viditělně o něco tmavší. Kolem jedenácté už GRS nebyla skoro rozeznatelná, tak jsem si odskočil k Měsíci (spíš zklamání, nízko nad obzorem) a Saturnu (ze začátku hodně špatný, pak se zázračně zlepšil, mám podezření na nějakou zbytkovou oblačnost).

K Jupiteru jsem se vrátil po půl jedné, to už snesl i zvětšení 240x (plus Contrast Booster od Baaderu, ne že bych s ním viděl víc detailů, ale subjektivně s ním obraz ve větším zvětšení působí ostřeji a je jednodušší detaily rozeznat). V jižní polovině NEB byly k vidění dvě světlé skvrny, ale protože sahaly až k okraji a nebyly barevně rozeznat od světlé zóny, vypadalo to spíš jako výduť. Postupně pak byly patrné dva hodně tenké pásy na jih od SEB, malá mírně tmavší oblast kolem jižního pólu a další tenký tmavý pás asi v polovině mezi NEB a severním pólem, oblast na sever od něj pak byla trošku tmavší než zbytek. Chvílemi pak byl patrný i trochu tmavší proužek na rovníku. Po půl jedné vystoupila Europa zpoza planety, ale pak už jsem měl pocit, že detaily ztrácejí ostrost a že jemnější detaily už přestávají být patrné; prohlídka bohužel odhalila, že ani vyhřívací proužek nezabránil zamlžení objektivu, který vypadal tak, že jsem se spíš divil, že vůbec ještě něco vidím.

Zkusil jsem udělat i nákres, ale kreslil jsem to až dnes podle paměti a poznámek, kresbu přímo v terénu zkusím až někdy příště.
jupiter-20220908-www.jpg
jupiter-20220908-www.jpg (74.16 KiB) Zobrazeno 1290 x
Když to srovnám s Ariho fotkou z doby přibližně odpovídající druhému obrázku, tak to vypadá, že většina toho, co jsem viděl, tam opravdu byla.
Bresser Messier AR 127L/1200 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
han-shan
Příspěvky: 403
Registrován: 08. 12. 2021, 09:12
Bydliště: Trenčin
Věk: 49

Re: Jupiter 2022

#60

Příspěvek od han-shan »

mike píše: 09. 09. 2022, 22:48 Včera se mi během dne podařilo dosáhnout konsenzu mezi Stellariem, týdenním přehledem na astro.cz a Sky & Telescope ohledně času viditelnosti GRS (původní hodnoty z roku 2014 moc nefungovaly, bylo potřeba v konfiguraci opravit polohu a drift) a protože večer zrovna měla být vidět a předpověď konečně slibovala slušné počasí (až na vlhkost), natěšený jsem vyrazil do terénu.

Obloha byla až na pár mráčků u severovýchodního obzoru jasná a i halo kolem Měsíce bylo podstatně menší než obvykle. Bohužel jsem se zdržel doma, takže než jsem všechno postavil a připravil, bylo skoro deset a za pár minut měla Europa vstoupit do stínu. Zvětšení 200x se ukázalo moc velké na těch 18° nad obzorem, ale už nebyl čas zkoušet něco jiného. Europa zhasla podle plánu (jen asi o dvě minuty později, než tvrdilo Stellarium), takže jsem mohl ubrat na 171x, po zkušenostech z minula utumeno ND 0.6 filtrem, a začít pátrat po rudé skvrně. Tu jsem objevil rychle, jen nebyla moc rudá, spíš mi přišlo, že se barevně od SEB ani moc neliší, jen byla trochu tmavší/sytější a byla od něj oddělená tenkou světlou mezerou. V dalších desítkách minut následoval souboj mezi celkovým zlepšováním (jak Jupiter stoupal nahoru) a zhoršováním GRS (jak se posouvala k okraji). Postupně vylézaly další detaily: SEB na západ od GRS byl viditelně širší než na východ od ní, v té východní části byly vidět dva "uzlíky", na jižním okraji NEB se objevily dva skoro až hranaté výčnělky. na jihu od SEB začal být patrný další pás a sevení část planety byla viditělně o něco tmavší. Kolem jedenácté už GRS nebyla skoro rozeznatelná, tak jsem si odskočil k Měsíci (spíš zklamání, nízko nad obzorem) a Saturnu (ze začátku hodně špatný, pak se zázračně zlepšil, mám podezření na nějakou zbytkovou oblačnost).

K Jupiteru jsem se vrátil po půl jedné, to už snesl i zvětšení 240x (plus Contrast Booster od Baaderu, ne že bych s ním viděl víc detailů, ale subjektivně s ním obraz ve větším zvětšení působí ostřeji a je jednodušší detaily rozeznat). V jižní polovině NEB byly k vidění dvě světlé skvrny, ale protože sahaly až k okraji a nebyly barevně rozeznat od světlé zóny, vypadalo to spíš jako výduť. Postupně pak byly patrné dva hodně tenké pásy na jih od SEB, malá mírně tmavší oblast kolem jižního pólu a další tenký tmavý pás asi v polovině mezi NEB a severním pólem, oblast na sever od něj pak byla trošku tmavší než zbytek. Chvílemi pak byl patrný i trochu tmavší proužek na rovníku. Po půl jedné vystoupila Europa zpoza planety, ale pak už jsem měl pocit, že detaily ztrácejí ostrost a že jemnější detaily už přestávají být patrné; prohlídka bohužel odhalila, že ani vyhřívací proužek nezabránil zamlžení objektivu, který vypadal tak, že jsem se spíš divil, že vůbec ještě něco vidím.

Zkusil jsem udělat i nákres, ale kreslil jsem to až dnes podle paměti a poznámek, kresbu přímo v terénu zkusím až někdy příště.

jupiter-20220908-www.jpg

Když to srovnám s Ariho fotkou z doby přibližně odpovídající druhému obrázku, tak to vypadá, že většina toho, co jsem viděl, tam opravdu byla.


Nazdar,

Nejak tak ako tvoj nákres som to videl ja 5.9 až na tu škvrnu, ta bola vidieť, aby som bol presný ako vodný vír, ja som mal es okular zväčšenie 184× a seeing úplne bez vlnenia, čistý obraz, artaban mal pravdu, keď písal, ze jupik ma svoj čas nejak 2 mesiace dozadu, ten pohľad aký som mal som nečakal, vždy som myslel, ze 2 pásy je pre mňa max a škvrna je len na fotkách... teraz sa nám ale pokaka počasie, tak som zvedavý kedy trafím zas také podmienky
SkyWatcher Evostar ED 150/1200
Odpovědět