Pocket Sky Atlas

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Pocket Sky Atlas

#1

Příspěvek od mike »

Ahoj,

zatím jsem v terénu vystačil s Karkoschkou a občas vytištěnou mapkou a pro domácí přípravu se Stellariem a czsky.cz, ale občas by se hodilo mít s sebou i nějaký klasický atlas oblohy. Protože nepotřebuju něco extra podrobného, uvažuju o Pocket Sky Atlas, který vypadá, že by mohl být tak akorát. Chtěl bych se zeptat těch, kdo s ním mají praktické zkušenosti, jestli je menší verze (o něco větší A5) dostatečně přehledná a čitelná i potmě s tlumenou červenou čelovkou nebo jestli stojí za to uvažovat o jumbo verzi (o něco větší A4), která je samozřejmě méně skladná. Podle popisu by měl být obsah přesně stejný, jen v jumbo verzi větší (i když asi ne o tolik, jak by naznačoval poměr velikostí stránky), takže by mělo jít jen o rozdíl v komfortu.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Pocket Sky Atlas

#2

Příspěvek od PetrŠ »

Já jsem si atlasy tiskl jako A4 a pracuje se s tím dobře. Samozřejmě to je závislé na tvém zraku, intenzitě osvětlení atd.¨
Kdybys přece jen zatoužil po něčem podrobnějším, zkus si vytisknout TriAtlas ve verzi B. https://allans-stuff.com/triatlas/
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Pocket Sky Atlas

#3

Příspěvek od vpadysak »

mike: Ahoj. Mám Pocket Sky Atlas. Je to rozmer 17x23cm.

Mám aj atlas od Karkoschku a ten som používal doteraz. Karkoschka vo svojom atlase má pekné popisky k objektom, detailnejšie mapky ale celková mapa súhvezdia nieje veľmi detailná a je iba čierno biela.

Pocket Sky Atlas je troška väčší pekne farebný a mapky sú na troška hrubšom ppieri, sú celkom pekné a detailne spracované. Chýbajú tu však detaily jednotlivých výrezov súhvezdia, ako ich má Karkoschka a k objektom nie sú žiadne popisy. Na konci atlasu je 10 mapiek, ktoré sú detailnejšie a zobrazujú vybrané zaujímavé časti oblohy. Pri nasvietení mapy v teréne červeným svetlom má mapka pekný kontrast a je vidieť, že bola nakreslená pre toto osvetlenie. Je celkom dobre čitateľná, ale ja na čítanie používam okuliare. Čo sa týka vlhnutia stránok, tak ho používam cca rok a zatiaľ sa nekrivia, ani nič podobné.

Ak by som mal doporučiť jeden z atlasov, tak pre začiatočníka skôr Karkoschku a pre pokročilého hvezdára skôr Pocket Sky Atlas.

Ja nosím na pozorovanie oba ak niekto ten svoj zabudne, tak ho požičiavam :-)
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Pocket Sky Atlas

#4

Příspěvek od mike »

Díky za shrnutí zkušeností. Atlas chci právě proto, že vyhledávací mapky v Karkoschkovi (ty detailnější) jsou sice na vzhledávání vybraných DSO velmi dobré, ale jsou k dispozici právě jen pro okolí těch vybraných DSO (a v některých případech i dost malé), takže třeba méně jasné dvojhvězdy už je často potřeba hledat pomocí těch základních mapek, které jsou na to moc hrubé.

Nakonec jsem pod dojmem diskusí na Cloudy Nights objednal na astroshop.eu Jumbo verzi, ale bohužel je vypekl dodavatel, takže původně odhadovaný termín dodání 1.9. odložili na někdy kolem 1.10. Snad už to tentokrát vyjde, až dorazí, tak sem sepíšu své první dojmy.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Pocket Sky Atlas

#5

Příspěvek od vpadysak »

Jumbo atlas bude určite veľmi pekný a splní očakávania, čo sa týka dĺžky dodania, tak aj ja som celkom dlho čakal, jumbo verzia sa mi ale už nezdá veľmi "pocket" a podľa obrázku je to už asi tvrdá väzba? Nech bude ako bude, bude to pekná pomôcka.

Ináč aj ja používam vytlačený Triatlas, ktorý tu spomína kolega PetrŠ vyššie. Je ich viac verzií a práve jednu mám vytlačenú na A3. Do terénu sa mi zdá A3 ale príliš veľká, skôr k chate, alebo na hvezdáreň.

Zaujímavé atlasy sú aj napríklad tu:
http://www.deepskywatch.com/deepsky-atlas.html
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Pocket Sky Atlas

#6

Příspěvek od mike »

To bylo právě to dilema, jestli jít do menší verze nebo do té "jumbo", která není tak skladná, ale zase by měla být přehlednější. Na CN si dost diskutujících pochvalovalo, že Jumbo edition je přesně to, co vzhledem ke svému stárnoucímu zraku potřebovali - a vesměs šlo o lidi stejného nebo jen o trochu vyššího věku. Díval jsem si i na ukázky a i když je mi jasné, že na obrazovce to není stejné jako na papíře, měl jsem z nich pocit, že hlavně u "našlapanějších" částí oblohy (Střelec, Cassiopea apod.) bude ta jumbo verze příjemnější. Tak snad nebudu litovat... nakonec půjde hlavně o to, jak se bude držet v ruce, v tom, co všechno s sebou vozím, se to ztratí.

Mimochodem, existuje i Kindle edition za pouhých 11 USD, v praxi to moc použitelné není (aspoň ne na mém PaperWhite 4), ale jako nouzovka někde, kde nebudu mít s sebou notebook, se to občas hodit může.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Pocket Sky Atlas

#7

Příspěvek od vpadysak »

Tú PDF verziu som už niekomu videl, ale papier je papier.

Ľutovať určite nebudete. Som zvedavý čo poviete na Jumbo, prípadne dajte vedieť.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
pavel_s
Příspěvky: 130
Registrován: 16. 12. 2021, 15:40
Bydliště: Ladův kraj
Věk: 40

Re: Pocket Sky Atlas

#8

Příspěvek od pavel_s »

mike píše: 04. 09. 2022, 19:21 Nakonec jsem pod dojmem diskusí na Cloudy Nights objednal na astroshop.eu Jumbo verzi, ale bohužel je vypekl dodavatel, takže původně odhadovaný termín dodání 1.9. odložili na někdy kolem 1.10. Snad už to tentokrát vyjde, až dorazí, tak sem sepíšu své první dojmy.
Ahoj, tak uz dorazil atlas? Jsem zvedav na prvni dojmy...
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Pocket Sky Atlas

#9

Příspěvek od mike »

Bohužel pořád ne, aktuální očekávaný termín expedice (už asi pátý) je 1.4.2023. :-( Ještě před koncem roku mi došla trpělivost a koupil jsem si Interstellarum Deep Sky Atlas, který sice není ani zdaleka kapesní, ale zase by měl být podrobnější a momentálně už je i o dost levnější (Pocket Sky Atlas mezitím hodně výrazně podražil). Ale tu původní objednávku jsem nezrušil (předpokládám, že platí cena, za kterou jsem ho objednal), takže možná jednou opravdu dorazí. :-)

Zajímavé je, že na Sky&Telescope na něj pořád mají na konci jejich týdenních přehledů reklamu. Tak nevím, jestli je to nějaké embargo pro Evropu nebo jestli tam tu reklamu dávají jen ze zvyku a ve skutečnosti nejsou k dostání nikde.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Pocket Sky Atlas

#10

Příspěvek od Lisa »

Ten Interstellarum Deep Sky Atlas mám již také nějakou dobu a vadila mi ta drátěná kroužková vazba - pořád se to v ní nějak zadrhávalo. Tak jsem si nakonec vyrobil pevnější kroužky a zabudoval do pevných desek - nyní se v něm alespoň dobře listuje.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Pocket Sky Atlas

#11

Příspěvek od mike »

Tak v posledních dvou týdnech došlo k dramatickému vývoji. Nejdřív Pocket Sky Atlas (obě verze) zmizel z nabídky úplně, aby se tam pak začátkem minulého týdne najednou objevil s tím, že je skladem s odesláním do 24 hodin - krátce poté, co si astroshop strhnul platbu kartou (původní, výrazně nižší cenu). A opravdu, v pátek atlas nakonec dorazil.

Zatím jsem neměl příležitost ho vyzkoušet při pozorování, na pohled v denním světle vypadá dostatečně přehledně. Oproti Interstellarum Deep Sky Atlas je samozřejmě o poznání méně podrobný, ale na druhou stranu také o dost lehčí a menší. Navíc má tvrdé desky, takže se dá držet i v jedné ruce, i když ne moc pohodlně.

Určitě s sebou oba atlasy vezmu na MHV, takže pokud by si ho někdo chtěl prohlédnout a případně porovnat s menší verzí, bude tam k tomu příležitost.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět