ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#61

Příspěvek od Pupak »

Ono je potřeba si uvědomit, že fyziku člověk neokecá. Ty přístroje už méně vážit nebudou a pokud montáž bude extrémně lehká, tak bude těžiště vysoko a celá sestava bude náchylnější na překlopení. Nakonec stejně nezbyde, než tam nějakou zátěž přidat, aby se těžiště posunulo níž a sestava byla stabilnější. I karbonový stativ bude při větší výšce asi pružit, takže to bude zase o nalezení kompromisu.
Na těch propagačních fotkách ty HD montáže vypadají skvěle, skvělá je hmotnost i nosnost, ale ta absence protizávaží je výhodou i nevýhodou zároveň.
Já osobně vidím největší přínos HD montáží u těch opravdu velkých, kde vysoká nosnost a malá váha jsou ve spojení s tuhým sloupem obrovský komfort.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#62

Příspěvek od Psion »

Vabra píše: 09. 01. 2022, 09:01 Psion: a která kompletní fotografická sestava s s ohniskem alespoň 400mm a světelností F<6, možností GOTO a pointace toto tvé kritérium splňuje?
Bohužel čím delší ohnisko, tím větší problémy, ultralehká sestava by měla být tak do 250 mm. Zkoušel jsem minulý rok AZ GTi + klín + Gitzo + TS 71mm/F4.9 + QHY Guider + 1100D to dá tu hmotnost do 10 kg. 400-500mm ohnisko to už nedá, ale montáž s HD převodovkama s lehkým stativem by se měla sestava do 13 kg vejít. Samozřejmě to chce mít montáž max. 1 m nad zemí, aby to bylo co nejpevnější.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#63

Příspěvek od Yarkho »

Základný test funkčnosti (napájanie, app, ovládanie, tracking) mám za sebou. Je to tichučké, milučké, akurát statív mohol byť dlhší.

AM5.jpg
AM5.jpg (331.62 KiB) Zobrazeno 5899 x
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#64

Příspěvek od Psion »

Bezva gratuluji, jsem zvědav na výsledky. Já bych měl dnes obdržet konkurenční iOptron HEM27 s enkodéry a PEC, tak uvidím.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#65

Příspěvek od Roman (Rick) »

Yarkho pekne to vypada a som rad, ze si s tym spokojny. Predpokladam, ze to bude pouzivane hlavne na pozorovanie, ako prenosna zostava. Ci planujes s tym aj nejake to astrofoto (deepsky)?
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#66

Příspěvek od Pidrman »

Jen mi přijde, že má ten klín docela malou základnu. Když se tam něco naloží, tak se to musí hýbat. ......... jen můj dojem, třeba se pletu.

Jinak jsem také zvědav na testy ( PE chyba. ) v praxi, montáž je zajímavá a určitě bude s přehledem plnit to co má.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#67

Příspěvek od hades »

Jak vypadá základna té montáže? Bude kompatibilní s nohama EQ6? Nebo to vypadá úplně jinak?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#68

Příspěvek od Yarkho »

Základňa má v strede 3/8" šroub na foto tripody. K TC40 (na obrázku) sa ale pripevňuje pomocou troch šroubov; podľa mňa to vyzerá to inak ako nohy k AZ-EQ6. (Určite sa časom objavia adaptéry. Tiež, HEM27 má rovnaký tripod).

Na vizuál je tripod dosť nízky (80 cm), zvlášť pre väčší refrák. Predlžovacie piliere (7cm, stackovateľné) mám objednané dva.

PE report mám, v mojom prípade cca. +16" / -9"; v tomto je to asi lepší kus. Na CN je dlhý thread, kde sa opakovane ukazuje, že sa dá i tak dosiahnuť > 0.5" guiding. PEC ani enkodéry AM5 nemá.

Kupoval som to preto, lebo ma omrzelo u rodičov na chate prevláčať hore/dole kopcom HEQ-5. Plánujem to ako cestovnú montáž k 8" SCT a astrofoto.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#69

Příspěvek od Roman (Rick) »

Presne to je dovod (prevlakat EQ6), preco nad touto variantou uvazujem tiez. Vypada to na dany ucel velmi nadejne :).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#70

Příspěvek od Psion »

Yarkho píše: 11. 08. 2022, 15:43 ......Tiež, HEM27 má rovnaký tripod).
HEM27 má jiný tripod, má výšku 935mm, těch 135 mm je už znát. Každopádně lze k montáži použít již nabízené adaptéry na Berlebach nebo montáž s 3/8" závitem.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#71

Příspěvek od Yarkho »

Asi som spokojný: Pripojil som AsiAir, nerobil polárne ustavenie (nemám ako), nerobil alignment na hviezdy (načo), len proste vybral cieľ a rovno začal fotiť...
AM5_guiding.jpg
AM5_guiding.jpg (1.1 MiB) Zobrazeno 5773 x
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#72

Příspěvek od Psion »

Pěkný, jednoduchý, funkční a lehký. Já jsem chtěl HEM27 kvůli wifi ovládání, PEC s enkodery, protože ji chci používat i bez pointace a to u PE větší než +/- 5" nemá smysl.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#73

Příspěvek od Yarkho »

Presne tak - včera som si užasnuto vravel, aké to je zrazu celé jednoduché... A vyzerá to tak, že PEC u mňa už nedôjde, aj keď to HEQ-5 i AZ-EQ6 zvládajú.

Musím však ohlásiť náhle, náhodné výkyvy v DEC, do 2", ktoré pointácia následne vyriešila. Podobné javy hlásili ľudia na CN, s tým, že asi sú HD montážam vlastné (?). Neviem, či sa môžem sťažovať, vzhľadom na to, že som nerobil PA ani nijaké vyvažovanie. A na zloženom snímku to nie je prakticky poznať.

Zostáva doriešiť výšku tripodu, 800mm je fakt málo; pod úrovňou balkónového zábradlia. Asi to vidím v budúcnosti na nejaký Berlebach, achjo :)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#74

Příspěvek od Psion »

Já HEM27 teprve otestuju, ale i na CN hlásí lidé taky s ní problémy s pointací v DEC (tam není HD převodovka, ale řemen a šnek). Včera jsem jen narychlo testoval pointaci, ale moc se mi to s PHD2 nelíbilo, dnes otestuju Asiair, ke kterému se připojuje montáž přes Wifi. Já bych rád využil ten integrovaný iPolar a fotil i bez pointace.

Možná bys mohl k AM5 koupit tenhle pilíř.

Obecně HD převodovky je velký posun vpřed, to tahání velkých montáží na středně těžké dalekohledy je už minulost. Pravda, moje G42+ je parádní montáž, ale ideálně u mě na terase :)
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#75

Příspěvek od honza22 »

Yarkho píše: 12. 08. 2022, 12:11 Presne tak - včera som si užasnuto vravel, aké to je zrazu celé jednoduché... A vyzerá to tak, že PEC u mňa už nedôjde, aj keď to HEQ-5 i AZ-EQ6 zvládajú.

Musím však ohlásiť náhle, náhodné výkyvy v DEC, do 2", ktoré pointácia následne vyriešila. Podobné javy hlásili ľudia na CN, s tým, že asi sú HD montážam vlastné (?). Neviem, či sa môžem sťažovať, vzhľadom na to, že som nerobil PA ani nijaké vyvažovanie. A na zloženom snímku to nie je prakticky poznať.

Zostáva doriešiť výšku tripodu, 800mm je fakt málo; pod úrovňou balkónového zábradlia. Asi to vidím v budúcnosti na nejaký Berlebach, achjo :)
HD montážím žádné výkyvy v osách vlastní nejsou. Možná to platí pro čínské HD montáže, ale korejské a dokonce ani české :D žádné výkyvy nemají.
Kvalita montáže se ukáže až po roce intenzivního používání. To se ukáže, jak kvalitní ty HD převodovky jsou. PE nemá cenu řešit. U bezvůlové montáže je to pro běžné focení s pointací nezajímavý údaj.
Používáme na focení Slunce sluneční pointer Astro Hutech a pointační odchylka je pod 0.5" . Jako cestovní montáže jsou HD montáže bez konkurence. Nejslabším článkem bývá obvykle stativ, který výrobce ve snaze o co nejnižší hmotnost sestavy poddimenzuje a ten pak může dělat problémy. Jediná cesta je kvalitní karbonový stativ, který má dostatečnou tuhost i při nízké hmotnosti. Koupil jsem v Rakousku nějaký čínský za 650 Euro, váží 3.5kg a se 150mm refraktorem nemá ani ve větru nejmenší problémy. Předtím jsem tahal stativ od EQ5 a ten nestál za nic.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Odpovědět