Otravný a kousavý hmyz

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Otravný a kousavý hmyz

#16

Příspěvek od hades »

Radime, já bych se asi zkusil zeptat na jiném fóru, pokud takové existuje. Nebo případně u lékaře nebo v nemocnici. Tady se nám to nejspíš nepodaří vyřešit, pokud tu není registrován odborník na tuto oblast - a zatím to vypadá, že není.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 821
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#17

Příspěvek od midars »

Bohužel i s odborníky je to taky bída. Léčí to kožaři a ti to taky léčí jen symptomaticky neb to není zdraví ohrožující, jen otravné.
Odborné články se opisují i doslova případně jsou to výtahy z předchozích. Článek Prof. RNDr. ing. František Kocourek, CSc. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. Praha-Ruzyně vyšel viz odkaz r.2014 a opakovaně v tomtéž časopise 2022/7 (a já naivka ho pracně sháněl).
prof. MUDr. Josef Špaček, DrSc. píše: Před dvěma lety se o tom ani moc nepsalo a teď se zdá, že ten problém začíná všem přerůstat přes hlavu. Ti malinkatí roztoči (jen asi čtvrt milimetru velcí, tedy pouhým okem prakticky neviditelní ) lezou tak rychle, že u první překážky (gumy kalhotek, slipů, trenek, dolního okraje podprsenky) mohou být už i za deset minut, tam poštípou a v noci lezou dál. Mám vyzkoušeno, že pouhé běžné osprchování je nezničí. Ráno tedy může být vyrážka nejen na stehnech a v pase, ale i daleko výš - na krku, na hlavě. Poštípání se lze vyhnout přísným používáním holínek a tepláků či silných kalhot na zahradě po celý podzim,
já jsem s úspěchem vyzkoušel dost silné postříkání lýtek Difusilem (ale je to drahé - on stojí kolem 90 korun - navíc jsem měl štípance na nártu). Prostě a jednoduše odmítám vkročit od konce léta do začátku zimy do té zahrady. Kdybych musel, tak jen s protiroztočovým repelentem na lýtkách a nejlíp v holínkách.
A doporučovaný Diffusil je aktuálně nedostupný (obsahoval i insekticid). Takže se v tom každý plácá sám. Doporučovanou sírou jsem změnil pachově celou naši zahradu v peklo. Teď jsem postupně v kopuli a kolem ní přes sebe nastříkal 5 insekticidů a divil jsem se co toho u nás žilo Obrázek. Takže "Hledáš-li pomocnou ruku najdeš ji na konci své paže". Proto už věřím na amatérský postup a náhodný něčí objev.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#18

Příspěvek od Karell »

A mě pro změnu napadlo použít na likvidaci uvnitř hvězdárny generátor ozónu. Asi by se musela nějakým způsobem utěsnit, papírová samolepící páska by to vyřešila.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 821
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#19

Příspěvek od midars »

Nevím co by na to řekla elektronika a optika tam trvale bydlící Obrázek. Je to sice jenom kyslík ..

Navíc by to muselo běžet trvale přes měsíc neb ty potvory žijou v zemi a zase by tam nalezly. Pokud budou ty insekticidy fungovat, tak prý jsou účinné 1 měsíc až 6 týdnů. Tak uvidíme. Loni jsem jich tolik nekombinoval.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#20

Příspěvek od Karell »

Používá se na desinfekci ve zdravotnictví a třeba i v potravinářství. Ve zdravotnictví k desinfekci takových přístrojů jako je např. CT. A desinfikuje nejenom prostory, ale i povrch. Takže určitě není důvod, aby nějak poškodil cokoliv. Koneckonců ozón je všudypřítomný. Generátor bych nechal běžet klidně nonstop a vsadím se, že by to nějaký výsledek přineslo. Samozřejmě je nutné před vstupem prostory důkladně vyvětrat.A na ebay je možné koupit i výkonné (32g/H) za velmi slušnou cenu Generátor ozonu
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Otravný a kousavý hmyz

#21

Příspěvek od peta62 »

Obavam se, ze muze zpusobit korosi, preci jen ten treti kyslik je nestabilni a spoji se s cikoli, co mu prijde do cesty.
Na druhe strane cistic je to neuveritelny. Kdysi mi dali v hotelu totalne prokoureny pokoj a po hodinove ozonove kure z male bedny jsem ani ja se svym extremne citlivym antikurackym nosem v pokoji nic spatneho necitil.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Otravný a kousavý hmyz

#22

Příspěvek od nou »

Pri ozóne by som sa najviac bál o tesnenie na kamere poprípade iné gumené veci. https://en.wikipedia.org/wiki/Ozone_cracking
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 821
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#23

Příspěvek od midars »

Tak jsem O3 generátor objednal a vyzkouším. Ty ceny jsou teď docela nízko, když vzpomenu kolik za to chtěli na začátku covidu.
Kamery vždycky nosím domů i kvůli dřívějším problémům s rosením a namrzáním je dávám do krabice se silicagelem. Jinak gumová jsou jen kolečka pohonu kupole a nějaké kabely.
Dík za rady a tipy.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Otravný a kousavý hmyz

#24

Příspěvek od Jarous1 »

Co tam nějakou dobu nechat úřadovat to prastaré předrevoluční "horské slunce" Solux, Sirius apod.? Jestli to ještě někdo pamatujete a máte doma. Kromě UV to i trochu ionizuje vzduch... Takhle to vypadalo.
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#25

Příspěvek od Karell »

Vzduch to ionizuje tak málo, že je to pro lidské zdraví neškodné. Jinak by to nesplnilo normu. A je to účinné, ale jen na to, co je v přímém dosahu. Ve stínu to neublíží ničemu.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Otravný a kousavý hmyz

#26

Příspěvek od Homer »

Už jsem to Midarsovi psal na SZ - napadlo mne použití starého osvědčeného prostředku na desinfekci sklepů, skleníků a pod. a to sirných knotů. Asi by to vyžadovalo dát přístroje a montáž do igelitového pytle - myslím, protože s vlhkostí by to mohlo tvořit kyselinu. Balení 80 ks stojí kolem stokoruny a po zapálení to teda smrdí jako čert :-)
Uživatelský avatar
Morouz
Příspěvky: 198
Registrován: 12. 12. 2019, 16:58
Bydliště: Český Těšín
Věk: 63

Re: Otravný a kousavý hmyz

#27

Příspěvek od Morouz »

Na toto vlákno mne upozornil Biker_FM,
je pro mne zajímavý, protože shodou náhod chodím v posledních dnech z hvězdárničky s podivně pokousanýma nohama v oblasti chodidel a nártu.
Je faktem, že v létě chodím v kroksech a kraťasech, ale divných pupenců mám letos více než kdy předtím.
Na jednom americkém foru doporučují jako bariéru s poločasem rozkladu 3 měsíce přípravek s účinnou látkou "Deltametrin".
U nás je to k dostání pod názvem "AgroBio Atak Deltacaps 50CS 50 ml", začínám se po tom shánět.
Dejte vědět jak to zabralo, pokud to budete aplikovat dříve než já..
Klidnou noc

Morouz
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 821
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#28

Příspěvek od midars »

Již aplikovány oba viz v intervalu den (zahrada i kupole). Oděv ošetřen přípravky Predátor Outdoor [DEET+permethrin] a Predátor MAXX Plus [DEET+icardin](tím i já). Zatím žádný nový kousanec. Na ty staré kousance vypadá, že zabrala ta čínská tyčinka (na každý kousanec 2-3x ihned po sobě) a už mizí. Dříve to trvalo několik týdnů.
Uvažuju, že dneska či zítra to asi po deštích na zahradě zopakuju. Pro kupolí očekávám dodávku O3 generátoru.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Morouz
Příspěvky: 198
Registrován: 12. 12. 2019, 16:58
Bydliště: Český Těšín
Věk: 63

Re: Otravný a kousavý hmyz

#29

Příspěvek od Morouz »

Ty jo,asi moje začínající stařecká slepota/demence, prý na americkém fóru píšu, houbeles tady se o látce deltamethrin psalo, uniklo mi to, sorry za zbytečnou radu.
Krásný den

Morouz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Otravný a kousavý hmyz

#30

Příspěvek od g »

ozón funguje na mikroby na potvůrky moc ne. Větší množství ozónu zvyšuje požární nebezpečí
https://www.deratizace-global.cz/dezinsekce/sviluska/
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Odpovědět