Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 408
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#31

Příspěvek od decmen »

Používám tento zdroj
edit: mají tam i 36W , ale jistota je kulomet :D
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#32

Příspěvek od HTx »

Dobrý typ, díky, HTx
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#33

Příspěvek od HTx »

Pročetl jsem různé příspěvky na téma okuláry a asi mám nějaké jasnější vize, co objednat pro začátek v cenové hladině 2 – 3 tis. +/- na planety a na DSO. Nemám možnost srovnávat „na živo“, ale líbí se mi řada Omegon Flatfield ED, případně Omegon LE Planetary. Je nějaký okulár vyloženě optimalizovaný pro můj typ dalekohledu? Někde na fóru padlo, že T-S PLANETARY mají podobné zaklenutí zorného pole jako SCT.
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#34

Příspěvek od HTx »

Můžete mi prosím ještě poradit, jak ustavíte stativ do vodorovné polohy? S dalekohledem je dodávaná malá libela, která má na sobě samolepící lepenku, ale fakticky jí není kam přilepit. Na vlastní montáži nevidím jediné místo, které by bylo vodorovné a ani v návodu o tom není zmíňka.
Dělám to tak, že postavím stativ, ten vyrovnám podle libely a na to posadím montáž a pak dalekohled. Tato dodatečná zátěž může původní vodorovné nastavení rozhodit. Navíc jsem zjistil, že lepneka je silná skoro 1mm a pokud se na libelu zatlačí, lepenka se zdeformuje a ukazuje jinak = pořídit pořádnou kovovou libelu.
Líbilo by se mi mít vše smontované a pak to přesně dostat do vodorovné polohy, nicméně nevidím žádnou plochu, podle které by se to dalo udělat.
Je na to nějaký trik? HTx
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#35

Příspěvek od nou »

Zbytočnosť stačí ustanoviť od oka.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#36

Příspěvek od HTx »

Díky za názor, ale podle některých zahraničních fór (Cloudy Nights) je přesné vodorovné vyrovnání velmi důležité pro přesnou funkci GoTo. Stále se s tím systémem seznamuji a netuším, jak velký to má vliv "v praxi". Podle zmíněného fóra někomu chodí GoTo velmi přesně, ale dost tam řeší vůle v ozubených kolech. Vodorovné vyrovnání dělají často telefonem s apkou, tak že přesnost nic moc.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#37

Příspěvek od vla »

Pokud to zařízení vozíš je dobré, nikoliv nutné, dát stativ do vodováhy s přesností, abys nemusel štelovat elevaci při hledání Polárky, rychleji se pak vše ustaví. Ohledně vůlí, pokud nejsou opravdu extrémní ničemu nevadí, za svého života jsem měl snad 15 různých montáží, a vůli jsem řešil asi tak u prvních dvou, než jsem přišel na to, že je to opravdu zbytečné. V 99% stačí seřízení z výroby, vůle na pohonech budou u běřných montáží s mechanickými převody vždy a jelikož sestava je zpravidla nějakým způsobem rozvážena vyeliminují se při provozu samy. Všimni si takové zajímavosti, zde na foru a asi i jinde, řeší vůle a mazivo v montážích z velké většiny začátečníci, po určitých zkušenostech už je takové věci nijak netrápí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#38

Příspěvek od HTx »

"po určitých zkušenostech už je takové věci nijak netrápí" no právě, budu muset získat ty určité zkušnosti... Díky HTx
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#39

Příspěvek od nou »

Montáž po zarovnaní na dve hviezdy vie že je nakrivo a počíta s tým. Dôležité je ale aby posledný pohyb pri zarovnávaní na hviezdu bol hore a doprava. Montáž totiž robí to isté a k cieľu príde smerom hore a doprava. Tým sú eliminované aj prípadné vôle. Tiež výborný test je proste po zarovnaní prejsť na prvú hviezdu ak nebude presne v strede tak je niekde problém.

Tu je pekný blog post o tejto montáži ako mal 5 rokov problém až mu to niekto osobne pomohol. https://polywogg.ca/solving-alignment-p ... xstar-8se/
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#40

Příspěvek od HTx »

Jasně o to se snažím a funguje to velmi dobře. Chtěl jsem to ještě vylepšit, ale podle toho, co tady čtu, je to hodně o praxi. Ten blok o tom, jak 5 let dělal chybu v najíždění na hvězdy jsem naštěstí četl. Díky HTx
Uživatelský avatar
kokos1
Příspěvky: 41
Registrován: 03. 10. 2012, 08:54
Bydliště: Horšovský Týn
Věk: 51

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#41

Příspěvek od kokos1 »

Jsem majitelem této montáže a po dlouhém čase trápení s nastavením mohu potvrdit že za většinou problémů stojí baterie. V oblibě je zejména že se montáž tváří že je naprosto ok, ale při přechodu na jiný objekt najede úplně jinam. Po zakoupení powerbanky funguje naprosto bez chyb.
MAK 127/1500, montáž Nexstar SE, Celestron Skymaster 15x70,
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#42

Příspěvek od HTx »

Ano, o tom se moc nepíše, ale provoz na tužkové baterie je zoufalost. Momentálně tuto montáž napájím z externího zdroje, protože pozoruji na zhradě u domu a je to OK. Pokud ji budu chtít vzít "na výlet", tak buď napájení z auta přes konektor zapalovače a ideálně samozřejmě powerbanka. Jakou používáš? Dáš mi typ? Nechtěl bych do toho dávat moc peněz.
Uživatelský avatar
kokos1
Příspěvky: 41
Registrován: 03. 10. 2012, 08:54
Bydliště: Horšovský Týn
Věk: 51

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#43

Příspěvek od kokos1 »

Já mám tuhle:
https://www.alza.cz/viking-smartech-ii- ... 151306.htm

Jediné co mě na ní vadí je že docela dost svítí displej, ale to se dá řešit nějakou lepící páskou. Včera jsem ji měl poprvé venku a jela tak 2 hodiny( jen montáž) a ubyla sotva 3%, tak uvidím o víkendu to jí snad zatížím více.
Jinak pro mě bylo důležité aby dávala 12 V bez nějakých měničů.
MAK 127/1500, montáž Nexstar SE, Celestron Skymaster 15x70,
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Problém s ustavením dalekohledu Celestron Nexstar 8SE

#44

Příspěvek od HTx »

Díky za typ
Odpovědět