Jarní a letní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Jarní a letní pozorování

#721

Příspěvek od mike »

S M31 jsem koncem zimy taky zápolil, ale to už byla dost nízko a navíc na západě, kde máme nějaký nasvícený sklad. Teď už je to mnohem lepší, zvlášť když se počká tak do půlnoci. Na hledání se mi osvědčilo podívat se, kam "ukazuje" pravá půlka dvojitého W Cassiopey, tam je charakteristická trojice β And - μ And - ν And; první dvě by měly být vidět okem, při aspoň trochu slušné obloze všechny tři (a když ne okem, tak v hledáčku určitě). A od ν And už je to kousíček.

Jinak triedr na předběžný průzkum taky můžu vřele doporučit, je to mnohem pohodlnější než hledáček, zvlášť pokud je objekt vysoko (tedy v případě refraktoru).
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 492
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jarní a letní pozorování

#722

Příspěvek od stmare »

Po triedru bych se tam zkusil podivat jen svyma ocima, Andromeda tam bude porad videt. Pak je prirozenym krokem pouzit red dot a opet vlastnima ocima tam nasmerovat dalekohled.
Problem je spis s hledackem, ten prevraci obraz a dela v tom zbytecny zmatek.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Jarní a letní pozorování

#723

Příspěvek od mike »

Ono je to jak kde... Na Loučeni nebo v Konojedech, kde je i v současné době průměr něco přes 20.9 MSA, ji po půlnoci vidím okem i já. Doma, kde jsem rád za 20.6 v zenitu a na severu září Mladá Boleslav, nemám šanci. A to tu pořád vidím celý malý vůz (t.j. MHV 5.0m), ve městě jsou často rádi, když z něj vidí tři nejjasnější hvězdy.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
hondero3
Příspěvky: 199
Registrován: 21. 06. 2021, 23:19
Bydliště: Přívory
Věk: 46

Re: Jarní a letní pozorování

#724

Příspěvek od hondero3 »

Tak jsem si udělal výlet s rodinou na Turnovsko a neodolal jsem vzít s sebou na noc. Nakonec se z toho vyklubalo TS APO 80/560 a pár okulárů.
Vzal jsem radši azimutálku, protože tam znám pár lidí a co kdyby chtěli pozorovat. Bylo to východně od Turnova, pár km nad Pěnčínem.
Byl jsem tam v termínu 30.7.-2.8. (so-st). Yr.no i Aladin ukazovali jen středeční noc jasnou a tak jsem si chtěl počíhat na planety po ránu. Nakonec to dopadlo tak, že jsem po večerní kratším pozorování zasopal a vyběhnul nějak kolem 4:50. No, Saturn jsme vzdal, když jsem ho viděl už moc nízko, Jupiter byl hezkej, měsíce i 2 pásy krásně ostré a Mars měl hezky zřetelnou fázi. Ale jasnící se obloha nedovolila moc velký kontrast a tak za cca 3/4 hodiny sbalil fidlátka a šel dospávat.

Překvapením bylo, že další večer byl zase jasný. No nedalo se nic dělat, naložil jsem věci na rameno a pěšky došel na místní strniště. To už byla skoro tma. Jen místní vesnice mají nepohcopitelnou snahu vše osvětlovat a to i poměrně vzdálené silnice mezi místními osadami, které spadají pod MNV. Sice bohužel poměrně ostrými ledkami (3-4000K), ale zase to všechno ve 23h zhasnou. Takže nejdřív jsme hledal pozici s co nejméně výhledy na ledky, vše postavil..a zhasli. Takže pohoda.

31.7 večer jsem začal Saturnem - bylo krásně vidět Cassiniho dělení, tmavší pruh v atmosféře, Titan, vzdálený Iapetus a dokonce i Rhea, ale jen bočně.
Jupiter mi poskytl poprvé v mém krátkém astroživotě Velkou rudou skvrnu. To bylo radosti na Starém Bělidle. Pak jsem jel klasiku.
M31, M57 a M27. Krásně znatelné. M13 na okrajích hvězdičky. Pak jsem zkusil kometu C/2017 K2 PASTARRS. Jenže odtamtud je vidět nad Mladou Boleslaví a kontrast mi ne a ne dovolit ji lokalizovat, i když SkySafari tvrdě pomáhalo. Nakonec jsem to asi po 1/2h vzdal a jal se pozorovat houstnoucí meteory. Ale jako na potvoru moc nepadaly, byť během pauz mezi pozorováními jsem jich asi 10 viděl.Zabalil jsem to asi v 1h.

1.8. Zase jasno! Stejné místo, na západě se kupila nějaká oblačnost, ale to jsem viděl, až když jsem vykráčel s dalekohledem nad vesnici. Vyrážel jsem pozdě a rozloženo jsem měl asi ve 2330h s pocitem, že do hodiny se zatáhne. Ale jak se to nasouvalo, tak se to furt rozpouštělo, takže jsem zopakoval objekty z minulé noci. Přidal jsem M10, M12 a M15, M81 a 82, ale ty šly špatně, protože se nacházely nad Libercem :x Na Jupiteru byl vidět stín jednoho z měsíců. Nakonec se začalo dost zatahovat a tak jsem ještě chytil Plejády a Mars, co byly nejdál od mraků. Několikrát jsem během doby zaslechl takové neurčité nízkofrekvenční zvuky, co se opakovaly. Nakonec se asi 50m ode mě začalo ozývat hlasité kvičení,chrochtání a dupot -to se rvali divočáci! Jak jsem rozsvítil, tak na mě koukala aspoň troje očka od kraje silnice nízo nad zemí. Věděl jsem, že cca 20m ode mě je starý příhradový sloup, tak jsem si sbalil do kapsy mobil, 2 nejcenněší okuláry a začal lehce ukrajovat cestu ke vzdušné záchraně. Nakonec utekli, ale pro jistotu jsem zahájil taktický ústup do chaty s návratem kolem 1h a to už se zase jako na potvoru jasnilo.

2.8. jsem pozoroval spíš míň. Opět planety a nakonec i Capellu ve Vozkovi. Přišel se na mě podívat u jezevec. Nakonec, protože jsem byl dost utahanej a měl chvilkové vyhoření, jsem hlavně koukal vleže na meteory, které padaly snad každou minutu až dvě. A taky, konečně došlo u mě nakonec ke zlomu ve znalosti souhvězdí. Je to ostuda, ale až po roce a půl okukování hvězd se mi spojila v podstatě skoro celá severní obloha. Jen ze Stellaria se to moc naučit nejde - hvězdnou oblohu ničím nenahradíš. A tma tam byla nádherná. Každou noc byla Mléčná dráha jak vyšitá a dokonce jsem cellkem v pohodě pouhým okem docela jasně vnímal M31. Pro zkušené astronomy asi na mávnutí rukou, ale pro mě to byl furt zážitek. Teď se mozek naučil vidět ji i u mě u Mělníka.

Problém byl, že jsem neměl toho moc připravenýho, prtože denní program nedovoloval louskání objektů v knize či na mobilu. Tak jsem jel spíš náhodně a podle chuti. Navíc se pak stupňovala únava.
To byl můj asi největší pozorovací maratón ever. A večer po příjezdu připravovat práci a vstávat v 6h, abych věděl, že to není zadarmo :? :) Ale stálo to za to.
Skywatcher 80/400
TS APO 80/560 AZ4
Dobson SW 200/1200
A hlavně : Astro Cabinet 90
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jarní a letní pozorování

#725

Příspěvek od Artaban »

mike napsal: Jestli si dobře pamatuju, tak lidlskop je 70/700,..

No má tenhle https://www.lovecpokladu.cz/eshop/produ ... y-teleskop
Takže s okulárem 25mm zvět, 36x s okulárem 10mm zvět, 90x a s 7mm 128x. No a se 7mm plus Barlow 2x bylo skoro 260x tedy totál nesmysl pro levný dalekohled a bylo by to dost i pro hodně kvalitní dalekohled.
Myslím, že těch 90x bude akorát. Hlavní problém vidím v tom zenit zrcátku, což asi nebude zrovna klasické zrcátko, ale odrazná vrstva bude napařená kdo ví na čem. No a horší okuláry, což dohromady dělá špatný obraz při velkém zvětšení.
80mm objektiv F11 by měl teoreticky ukazovat dobře.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Jarní a letní pozorování

#726

Příspěvek od dex »

Mám dojem (a údaje Celestronu to potvrzují), že to není zrcátko, ale Amici hranol pro terrestrická pozorování. Taky kvalitě obrazu nepomůže.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jarní a letní pozorování

#727

Příspěvek od Artaban »

Jovzin píše: 05. 08. 2022, 10:31 Najpr mesiac. A potom sme cakali do tej 23:00 ked bude vidiet saturn a jupiter.
Jovzin píše: 05. 08. 2022, 10:31 Potom sme to otocili na Jupiter a ten bolo tiez celkom pekne vidiet aj s jeho 4 mesiacmi co tam svietili. Akurat mozno som nemal oci uplne doostrene ale ledva som videl tie dva hlavne pasy ale cervenu skvrnu vobec som nezaznamenal.
Kolem půlnoci je Jupiter zatím moc nízko a tak byl obraz rozmazaný. Saturn je tou dobou výš kde je lepší seeing a proto byl pěkný. Je třeba pozorovat až planeta vystoupá výš na oblohu. Rudá skvrna (GRS) tam tou dobou myslím ani nebyla a kdyby byla, tak by stejně asi nebyla v té vlnící se mase vzduchu vidět.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Jovzin
Příspěvky: 33
Registrován: 01. 01. 2022, 11:08
Bydliště: Rybniky u Dobrise
Věk: 38

Re: Jarní a letní pozorování

#728

Příspěvek od Jovzin »

Ja mam tohle : https://dalekohledy.heureka.cz/celestro ... ovy-22451/
Akurat som tam vymenil to zrcatko za : https://www.svbony.com/sv188-1-25-90-de ... efractors/
A ten okular co mam zoomovaci je tento : https://www.amazon.com/SVBONY-Telescope ... B07XZ6DY18

Takze som mu spravil mensi update.
A pisem ze taky "polovicny"lidlskop. Kedze nebol kupovany v lidli ale cez mall.cz :D

Akurat ma mrzi to , ze pri tych velkych zvacseniach to proste nejde. Obraz totalne mihotajuci sa len sa dotkenm trosku ostrenia alebo okularu :(

Vsak donesiem na to stretoko 3.9 nech vidite aj ked si myslim ,ze viete o com hovorim :)
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Jarní a letní pozorování

#729

Příspěvek od dex »

Jen škoda, že to nemají s vixen lištou, aby se montáž dala vyměnit za tužší.
Na průměr 80 mm vyrábí Číňan celkem pěkné kovové okulárové výtahy, i crayford. Do lidlskopu nejde (koupil jsem na vyzkoušení), tady by pasovat mohl (přichycení 3 šrouby).
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jarní a letní pozorování

#730

Příspěvek od Artaban »

Nevím nó, já bych tyhle hračky moc nevylepšoval. Je to spíš škoda peněz které bych si šetřil aby se co nejdříve mohl koupit normální astronomický dalekohled.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Jarní a letní pozorování

#731

Příspěvek od ladin »

Prní půlku dnešní noci jsme s Vicem strávili na našem oblíbeném pozorovacím místě na polské straně Jizerských hor. Podmínky byly horší než je obvyklé a těžko říct jestli to bylo slabou vysokou oblačností nebo to zapříčinil airglow. To však do jisté míry vynahradil výborný seeing kolem půlnoci, který dovoloval v zenitu používat zvětšení 600x a hvězdy byly stále bodové. A právě vysoké zvětšení dalo vyniknout strukturám Modré sněhové koule NGC7662, která mě připomínala kouli s odlupující se slupkou, ... v paměti se mě vybavila fotka nějakého kulového útvaru pod elektronovým mikroskopem. No nádhera, za mě objekt večera. Na druhou stranu neúspěchem zkončilo lovení Pal12, na kterou asi nebyly podmínky. Z galaxií jsem letošní podzim poprvé shlédnul NGC891, galaxie přes 1/3 pole, s prachovým páskem, ale co je to proti pohledu na EWS v 900ce, kde se nevešla do pole 100st, nádherný lineární prachový pás a galaxie doslova vypalovala zrak!

Zbytek času jsem se věnoval vesměs galaxiím z plánu, který vznikl jako vždy na základě wishlistu v CzSky (wishlist plním v průběhu roku objekty, které mě zaujmou v různých článcích na internetu), tento způsob plánování se mě osvědčil více než spíše náhodné plánování z DSO katalogů + filtrování podle kritérií, člověk totiž k objektu už ví nějaký zajímavý detail...

Celé pozorování jsem zaznamenal na CzSky, není to dokonalé, protože popisky dělám až druhý den, pozorování je zveřejněno zde:

https://www.czsky.cz/observing-session/1239/info
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Re: Jarní a letní pozorování

#732

Příspěvek od Cassi »

Viděl bych to na airlogw. Ve stejnou noc byla obloha v Hodkovicích také dost světlá, přestože bylo docela průzračno. Na snímcích z celooblohovky mám zelenou barvu.
Přílohy
Hodkovice_allsky.jpg
Hodkovice_allsky.jpg (736.62 KiB) Zobrazeno 2796 x
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jarní a letní pozorování

#733

Příspěvek od kuceraz »

ladin píše: 02. 09. 2022, 10:52 To však do jisté míry vynahradil výborný seeing kolem půlnoci, který dovoloval v zenitu používat zvětšení 600x a hvězdy byly stále bodové
Jak se s takovým zvětšením pozoruje? To musí být děsně neergonomické i s goto/poncetkou nebo se pletu?
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Jarní a letní pozorování

#734

Příspěvek od ladin »

kuceraz píše: 06. 09. 2022, 14:42
ladin píše: 02. 09. 2022, 10:52 To však do jisté míry vynahradil výborný seeing kolem půlnoci, který dovoloval v zenitu používat zvětšení 600x a hvězdy byly stále bodové
Jak se s takovým zvětšením pozoruje? To musí být děsně neergonomické i s goto/poncetkou nebo se pletu?
Pole okuláru 100st objekt s deklinací NGC7662 projede asi za 30s, takže čas na delší pozorování v klidu fakt není, Poncetka by rozhodně pomohla. Jinak u menších planetárek, jako je NGC40, NGC6543, NGC6905 je dobrý seeing a velké zvětšení klíčem k rozpoznání struktury obálek.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Jarní a letní pozorování

#735

Příspěvek od MiniMistr »

Dnešní noc jsem začal systematicky pozorovat vše v souhvězdí Pastýře co je v dosahu 400mm dobsona.
Je tam toho požehnaně, asi to letos nestihnu. Co mě zaujalo pro majitele větších průměrů je region NGC 5364.
Je to protáhlý oblouk 8 galaxií, které lze všechny v tomto průměru vidět, doporučuji.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět