Veřejné osvětlení

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Veřejné osvětlení

#331

Příspěvek od peto »

mnauprsk píše: 11. 03. 2022, 14:15 Nešlo by využít současné geopolitické události na kampaň za omezení zbytečného veřejného osvětlení? Zatím jsem podobnou úvahu nenašel, ale výzvy k omezení spotřeby paliv už jsou...
no chcel som to tu napísat uz vcera, ale nebol som si istý ci to vydrzi... ale zda sa ze sa nieco deje, lebo u nas...pri Seredi od stredy 9.3. nesvietia logisticke haly ... normalne ze tma... zostalo im tam svietit iba na cestu, ale osvetlenie budov zhasli ... tie obrovske halogeny na stenach, ktore svietili dolu, ale aj do hora...
takze obrovska radost... :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Veřejné osvětlení

#332

Příspěvek od MilAN »

To by ale jasně ukazovalo, že ne snižování uhlíkové stopy, ani snižování závislosti na nějakém dovozu, ani ohledy na životní prostředí,ani výzvy vlády , ale tvrdý ekonomický dopad ( ona "neviditelná ruka trhu ") může změnit naše chování.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 12. 03. 2022, 10:51, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Veřejné osvětlení

#333

Příspěvek od nou »

Tak tak domácnosti majú ceny elektriny zregulované ale podniky nie. Keď pozrieme na ročný vývoj https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elek ... voje-ceny/ tak pred rokom bola 57€/MWh teraz je 170€/MWh.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Veřejné osvětlení

#334

Příspěvek od chemix »

Projizdel jsem sousedni vesnici a nestacil jsem zirat. Silnice uprostred, ma bezne osvetleni, nedavno osazene nove sodikove vybojky, na tom by nic nebylo. Po jedne strane postavili chodnik s pruhem cyklostezky, klasicky chodnik vyvyseny oddeleny obrubnikem od silnice. Podel tohodle chodniku pridelali dalsi osvetleni, tentokrat LEDky se zhuba dvojnasobnou hustotou nez jsou lampy podel silnice. Tim vsak pribeh nekonci. Na druhe strane silnice je totiz dalsi chodnik, ktery tam byl uz predtim, oddeleny od silnice obrubnikem a zhruba 0,5 metrovym usekem travy. To asi bylo malo, a tak i podel tohoto chodniku se ted instaluje dalsi huste osazene LED osvetleni. Takze suma sumarum, v jedne podhorske vesnici, kde po setmeni zdechl pes, mame komunikaci, podel niz jsou tri rady verejneho osvetleni. A pak ze je potreba davat dotace...
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Veřejné osvětlení

#335

Příspěvek od ladin »

Můžeš prozradit lokaci?
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Veřejné osvětlení

#336

Příspěvek od chemix »

ladin píše: 08. 07. 2022, 15:25 Můžeš prozradit lokaci?
Rapotin.

Tam jsou vubec nejvetsi prebornici na verejne osvetleni v okoli. Parkove lampy podomacku osazene LED zarovkami nevhodne pouzite jako poulicni osvetleni v casti obce, prazdna cyklostezka pres pole v jine casti sviti celou noc, prechod pro chodce u nadrazi osvetluje halogenovy reflektor, ktery oslnuje ridice z jedne strany tak, ze ani neni kvuli stinu poradne videt znacka prechodu pro chodce, cast silnice ma dvojite osvetleni viz vyse, cast uz ted trojite.
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Veřejné osvětlení

#337

Příspěvek od ladin »

Pěkné. Ono je jedna věc z dotací postavit osvětlenou cyklostezku a druhá věc platit ze svýho zbytečný náklady na svícení až do rána. Možná to s dnešníma cenama nebudou ani zapínat.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
hondero3
Příspěvky: 197
Registrován: 21. 06. 2021, 23:19
Bydliště: Přívory
Věk: 46

Re: Veřejné osvětlení

#338

Příspěvek od hondero3 »

Tak oni to ti radní neplatí že svýho,že. Možná by bylo zajímavé se podívat na nějaký příbuzenský/ ekonomický ztah mezi vedením obce a firmou, co to zajišťovala
Skywatcher 80/400
TS APO 80/560 AZ4
Dobson SW 200/1200
A hlavně : Astro Cabinet 90
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Veřejné osvětlení

#339

Příspěvek od chemix »

Projizdel jsem ted o vikendu znova a musim uznat, ze aspon tu radu sodikovych vybojek sundali, takze tam zustaly sloupy bez niceho. Nicmene porad nechapu, proc je tam LED osvetleni z obou stran a taky proc ho museli davat na nove sloupy, kdyz se daly pouzit ty stare.
hondero3
Příspěvky: 197
Registrován: 21. 06. 2021, 23:19
Bydliště: Přívory
Věk: 46

Re: Veřejné osvětlení

#340

Příspěvek od hondero3 »

Proč nepoužít staré sloupy a dát tam nové? Z ideového hlediska se na to díváš špatně soudruhu ;) Za vším divným hledej dotace nebo daně. Vnímáš to přízemně logikou vlastního rozpočtu na který musíš tvrdě vydělávat. Oni ne. Šetřit je zpátečnické :lol:
Skywatcher 80/400
TS APO 80/560 AZ4
Dobson SW 200/1200
A hlavně : Astro Cabinet 90
Uživatelský avatar
Pepa217
Příspěvky: 161
Registrován: 30. 07. 2022, 15:56
Bydliště: Papeldorf, UH (49°7'18.721"N, 17°32'39.608"E)
Věk: 37

Re: Veřejné osvětlení

#341

Příspěvek od Pepa217 »

Dobrý den,

tak nám skončili volby do obecních zastupitelstev a já se teď znovu dívám do předvolebních programů (dostal jsem program 3 ze 4 uskupení) a všechny 3 programy obsahují body ohledně rekonstrukce osvětlení - tohle vidím jako šanci alespoň nadhodit téma světelného znečištění a zkusit to někam nasměrovat. Asi poprvé v životě se osobně zúčastním zasedání zastupitelstva obce. Když je to téma v předvolebním programu, tak to přece musí splnit, no ne? :D
SW DOB 12" GoTo, Leica Vario Zoom ASPH (8,9mm - 17,8mm), TS WA 30mm, PanaView 26mm, Meopta 13mm, OMEGON 6mm LE, TELEVUE 3-6mm NAGLER ZOOM
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Veřejné osvětlení

#342

Příspěvek od mike »

Pominu-li téma předvolební sliby vs. povolební realita, je otázka, co je cílem té rekonstrukce a jaké priority mají ti, kdo ji prosazují. Existují totiž zájmové skupiny, pro které je efektivní omezezení světelného znečištění strašákem, proti kterému je třeba usilovně bojovat. Stačí si třeba přečíst, k jaké manipulaci a demagogii se uchyluje expert, který pro web Světlo strhal příslušné usnesení Senátu (1. část, 2. část, pozor, chce to silný žaludek) a hned v úvodu vyzývá kolegy, aby využívali jeho argumenty a edukovali naše politiky (a nejen je). Asi nejvíc mne pobavil argument porovnávající světelný tok generovaný Měsícem a veřejným osvětlením - smutné ovšem je, že "edukovaní" politici asi většinou nepochopí, jak absurdní ten argument je.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Veřejné osvětlení

#343

Příspěvek od chemix »

Jen k tem slibum. Pred dvema lety jsem zacal resit zpackanou rekonstrukci VO v obci, kde mam chatu. Jisty ucinek na budouci rekonstrukce VO v jinych castech obce to mozna melo, ale moje konkretni navrhy reseni v "me" casti obce zustaly bez odpovedi. A samozrejme v obecnich novinach doslo pred volbama k holedbani, jak uspesne bylo zrekonstruovane VO v te moji casti obce. Nicmene tedy snad aspon nejaky ucinek meho jednani do budoucna tam je.
Zato v Olomouci, kde se projednavala na zastupitelstvu budouci podoba VO, tak se mi >>nevoleny<< urednik, ktery to cele ridi, vysmal do ksichtu, pozvani byli samozrejme jen zastupci osvetlovaciho lobby a osvetlovaci firmy, ktera delala tu otresnou studii, a kdybych tam neplanovane nevystoupil ja, tak ti "chudaci" zastupitele dostali plnou palbu zvastu o tom, jak musime vic svitit, jak je tu nebezpecno a ze Olomouc neprodukuje zadne svetelne znecisteni. Pochybuju, ze to moje vystoupeni melo nejaky prakticky dopad.

Takze drzim palce pri jednani se zastupci samospravy, snad budes uspesnejsi.
Uživatelský avatar
Pepa217
Příspěvky: 161
Registrován: 30. 07. 2022, 15:56
Bydliště: Papeldorf, UH (49°7'18.721"N, 17°32'39.608"E)
Věk: 37

Re: Veřejné osvětlení

#344

Příspěvek od Pepa217 »

Já chápu tuhle realitu, ale taky doufám, že v dědině kde bydlím a část zastupitelstva potkávám u piva to bude mít aspoň trochu pozitivní odezvu :-D
Olomouc je holt něco jiného - tam se točí jiné peníze a město cílí i na turistický ruch a noční život a o tom to bohužel je. Argumenty ohledně kriminality jsou známé, ale teď zase hraje do karet cena elektřiny. Kdybych měl rád ruch velkoměsta, tak můžu jako ajťák jít do Olomouce, Brna, ale mně se líbí ta pohoda na vesnici a o zachování té pohody by mělo jít. Tak uvidím, co zmůžu - třeba i mapa světelného znečištění
něco ovlivní, protože spousta lidí si myslí, že malá obec "nesvítí". Chci hlavně poukázat na různé možnosti, jak osvětlení zvolit, aby se nesvítilo do oblak, barvu/teplotu a její vliv - sám doma řeším teplotu světla - přes den bílé, večer žluté (dnešní LED světla to všechno umí), taky věci, které zmiňuje web https://svetelneznecisteni.cz/, jako je vliv na zdraví, spánek a přírodu a především požádat, aby vzali i tyto všechny aspekty ke zvážení, když zmiňovali jak jde hlavně o spokojený život v obci :-)
SW DOB 12" GoTo, Leica Vario Zoom ASPH (8,9mm - 17,8mm), TS WA 30mm, PanaView 26mm, Meopta 13mm, OMEGON 6mm LE, TELEVUE 3-6mm NAGLER ZOOM
Uživatelský avatar
Pepa217
Příspěvky: 161
Registrován: 30. 07. 2022, 15:56
Bydliště: Papeldorf, UH (49°7'18.721"N, 17°32'39.608"E)
Věk: 37

Re: Veřejné osvětlení

#345

Příspěvek od Pepa217 »

A musím říct, že jsem moc rád za tohle téma a Vaše příspěvky - pomáhá mi to formulovat a připravovat podklady!
Takže prosím, jen tak dál!

Díky!
SW DOB 12" GoTo, Leica Vario Zoom ASPH (8,9mm - 17,8mm), TS WA 30mm, PanaView 26mm, Meopta 13mm, OMEGON 6mm LE, TELEVUE 3-6mm NAGLER ZOOM
Odpovědět