Newton MT 240

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24320
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Newton MT 240

#16

Příspěvek od MilAN »

Pupak píše: 26. 07. 2022, 08:35 Když toho pavouka montuji, tak musím mít osu zrcátka shodnou s osou primáru.
To platí jen v případě, že budeš ortodoxně trvat na tom, že osa musí být přesně v ose tubusu. Protože osu primáru nastavuješ primárem na osu zrcátka, a je celkem jedno, kde je osa tubusu. Přesná kolimace na ose tubusu nezáleží. U 4 ramenného držáku - při obvyklých defortmacích slabých tubusů- hrozí spíš zdvojení paprsků, což ruší více, jak 6 paprsků od 3 ramenného držáku
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Newton MT 240

#17

Příspěvek od Pupak »

Milane, já jsem strojař a osa musí jít středem, i kdyby na chleba nebylo. :D
Mě prostě přijde přirozené dělat věci tak, aby se snadno nastavovaly. Dvě osy, 4 ramena. Nic menšího než 200 nepoužívám a tam s tuhostí rozhodně problém není. Taky jsem nikdy neviděl, že by někdo vyráběl frézovaného tříramenného pavouka, ale co není, může být.
MiX

Re: Newton MT 240

#18

Příspěvek od MiX »

Pupak píše: 26. 07. 2022, 10:34 Tak já jsem spíš reagoval na tu možnost používat MT i jako klasiku a pavouka přehazovat častěji. O jednom ustavení bych ani nemluvil.
Nebylo cílem přestavovat systémy během noci. Během noci bych si uměl představit přehodit MT na klasiku vzhledem k velkým rozměrům pavouka a sekundárního zrcadla. Naopak ne. Ne, že by to nešlo, ale mechanismus je mnohem menší a taky citlivější a chtělo by to víc času.
Pokud chceš z MT dostat maximum nad možnostmi klasiky, tak chceš mít jistotu, že kolimace je perfektní. Na začátku pozorování a ideálně ještě před příchodem tmy to u takto velkého tubusu není problém. Samotná kolimace za tmy je už v pohodě.
Naposledy upravil(a) MiX dne 26. 07. 2022, 10:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Newton MT 240

#19

Příspěvek od Pupak »

Tak dělat to v noci, to mě ani ve snu nenapadlo. Spíš podle momentální situace a pozice planet.
MiX

Re: Newton MT 240

#20

Příspěvek od MiX »

Pokud to má být přesně v ose, tak stačí kruhová šablona, anebo mít v krytce tubusu malý středový otvor a vystředění třemi šroubky na obvodu tubusu potom vidím jako zvládnutelný rychlý úkol.
Marwingarden
Příspěvky: 949
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Newton MT 240

#21

Příspěvek od Marwingarden »

Já to u MT150 vycentruju při montáži a nikdy se mi nestalo, že by se to někam pohlo. Že se při převuzu trochu rozhodí kolimace to ano, ale jinak to vše drží. Resp. je to stejné jako u klasik newtona, kde je potřeba doladit kolimaci po převozu také.
Je ntak pro zajímavost, když jsem uvažoval o dvojím systému newtona (MT + klasik) na jednom přístroji zvažoval jsem flextube. Kde stačí posunout tyče a přehodit sek. zrcátko. Za předpokladu že je na pavouku uchyceno magnety. Pak je tato úprava velice jednoduchá a neřeší se přehazování pavouka. Pouze se změní vzdálenost OV od primáru a přehodí se sekundár udělá se kolimace a je to.
Pupák: co se týče newtona na halfu tak jsem tuto myšlenku zavrhnul po přečtení vlákna na CN. Kde se řešil newton a i když se dal erf před dalekohled a následně se přidal další erf před sekundár stejně docházelo k zahřívání sekundáru natolik, že svou teplotou ovlivňoval seeing v tubusu natolik že byl obraz nekoukatelný. Zkus to pohledat, ale asi je to vyřešený. Nejde to. :(

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Newton MT 240

#22

Příspěvek od Pupak »

Už jsem toho na CN přečetl poměrně dost na to, abych věděl, že tam občas lidi píšou pěkný cípoviny. Ropovodi a Plejstejšni jsou asi všude. Přes týden, co jsem u rybníka, komunikuji s lidmi, co sluneční Newtony provozují. Ne žádné třístovky, ale 150 a 200mm dost běžně. Momentálně největší sehnatelný D-ERF 180mm ( dneska jsem pro něj zrovna byl v ASA v Rakousku), na N200/F4 zredukovaným na N175/F4.5 provozuje s Quarkem úspěšně několik lidí, stejně jako s N150, nebo 6" RC, takže tak žhavé to nebude. Mě taky na CN tvrdili, že etalon od LUNTA DS80THaII nejde samostatně použít, protože nemá kolimační čočky a já tu blbost šířil dál, aniž bych se přesvědčil. Kulový, DSII má úplně stejný systém kolimace jako primární etalon, jen má menší průměr. Spočítej si, kolik z těch cca 35W energie u N200 se přes D-ERF absorbuje v sekundáru, co má odrazivost 94% a pak ze zamysli nad tím, jakou asi bude mít ten sekundár teplotu a jestli ta teplota může způsobit nějakou turbulenci v otevřeném tubusu z karbonových tyčí. Moje výpočty říkají, že rozhodně ne. Když funguje 400mm nepokovený Newton se zrcadlem s 94% propustností a normálním sekundárem, tak musí fungovat i 200mm H-alfa, kde jsou teplotní podmínky lepší.
Odpovědět