TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#121

Příspěvek od ivanmsk »

MP napsal:
Ted jsi mne dostal - tohle bylo totiz prvni, k cemu jsem pouzil tu citlivou CCTV kamerku, jen jsem na to sel trochu mene "vedecky" : kriz byl narysovany na cervene folii, ktera byla polozena pres TV monitor  :)
Ci verite, alebo nie, Palo Rapavy v Rimavskej Sobote pouzival podobne CCTV kameru OSCAR a na obrazovke TV Merkur mal fixkou nakresleny zamerny kriz. Nebolo to sice primarne na pointovanie, skor ako hladacik a kontrola, ci dalekohlad s CCD kamerou smeruje na spravne miesto pri snimani vzajomnych ukazov Jupikovych mesiacov.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#122

Příspěvek od VK »

Takovou černobílou televizi Merkur mám taky. Dokonce několik kusů. Co jsem se ale bavil s lidmi, které znám, tak by příliš nešly využít k podobným účelům.

Jaký typ televize to přesně pan Rapavý měl?

V. K.
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#123

Příspěvek od ivanmsk »

VK napsal: Takovou černobílou televizi Merkur mám taky. Dokonce několik kusů. Co jsem se ale bavil s lidmi, které znám, tak by příliš nešly využít k podobným účelům.

Jaký typ televize to přesně pan Rapavý měl?

V. K.
On ten Merkur bol upraveny, aby bolo mozne zobrazovat signal z kamery. Kto to Palovi robil neviem, ale mozem skusit zistit.
Ono tam neslo o pointovanie, ale len o akysi digitalny hladacik, aby uzke pole dalekohladu s CCD kamerou "trafilo" na Jupiterove mesiaciky, k comu sa pouzil objektiv 5,6/1000 s uz spominanym Oscarom.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25297
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#124

Příspěvek od MilAN »

FunTomas napsal:
... Je fakt zaujímavé, ako sa oba autoguidery (ovládaním aj princípom práce) podobajú. Mne sa to jednoducho páči. Martin a vývojári z Vixenu majú podobné myslenie. :-)To bych potom měl napsat, že se oba podobají tomu od Oty Řeháka  ;D
Možná by to tam chtělo dodělat ještě MP3, aby byla ještě nějaká jiná zábava, než zakopávání o dráty.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#125

Příspěvek od MP »

MilAN napsal:
Možná by to tam chtělo dodělat ještě MP3, aby byla ještě nějaká jiná zábava, než zakopávání o dráty.
Nevim, jak Ty, ale ja pouzivam jako monitor malou LCD televizi, takze mohu misto pointacni kamery naladit TV program ( pokud neco chytnu na zabudovanou prutovou antenu ) a guider pritom bezi dal :D
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3993
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#126

Příspěvek od FunTomas »

MilAN napsal: .
.
.
To bych potom měl napsat, že se oba podobají tomu od Oty Řeháka  ;D
.
.
.Tak ten som nevidel. Tie dva spomenuté sa však podobajú aj konštrukčne, nielen po funkčnej stránke.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#127

Příspěvek od VK »

ivanmsk napsal:

On ten Merkur bol upraveny, aby bolo mozne zobrazovat signal z kamery. Kto to Palovi robil neviem, ale mozem skusit zistit.
Ono tam neslo o pointovanie, ale len o akysi digitalny hladacik, aby uzke pole dalekohladu s CCD kamerou "trafilo" na Jupiterove mesiaciky, k comu sa pouzil objektiv 5,6/1000 s uz spominanym Oscarom.
Kdybys to dokázal zjistit, mohlo by to být užitečné. Hlavně jak na to - tedy jak upravit černobílou televizi zn. Merkur, aby přijímala signál i z kamery.

V. K.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18578
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#128

Příspěvek od MMys »

jednoduše, připojíš signál z kamery na modulátor (dá se koupit za pár stovek nebo postavit) výstup modulátoru zapojíš na anténní vstup a signál naladíš :-)

Možné existuje i cesta zásahu do elktroniky televize a přímého připojení, ale ten způsob s modulátorem je asi nejrychlejší a nejsnadnější řešení.



http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#129

Příspěvek od ivanmsk »

MMys napsal: jednoduše, připojíš signál z kamery na modulátor (dá se koupit za pár stovek nebo postavit) výstup modulátoru zapojíš na anténní vstup a signál naladíš :-)

Možné existuje i cesta zásahu do elktroniky televize a přímého připojení, ale ten způsob s modulátorem je asi nejrychlejší a nejsnadnější řešení.




Sorry, celkom som na to zabudol. Skusim to zistit.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
palic
Příspěvky: 13
Registrován: 15. 01. 2006, 16:12

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#130

Příspěvek od palic »

VK napsal:

Kdybys to dokázal zjistit, mohlo by to být užitečné. Hlavně jak na to - tedy jak upravit černobílou televizi zn. Merkur, aby přijímala signál i z kamery.

V. K.
Uživatelský avatar
palic
Příspěvky: 13
Registrován: 15. 01. 2006, 16:12

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#131

Příspěvek od palic »

VK napsal:

Kdybys to dokázal zjistit, mohlo by to být užitečné. Hlavně jak na to - tedy jak upravit černobílou televizi zn. Merkur, aby přijímala signál i z kamery.

V. K.
Pokud si dobre pamatuji (je to uz skoro 20 let), je treba odpojit pin 11 IO1 (A240D) od R14. Na R14 se pripoji signal z kamery. Ten musi mit obnovenou ss slozku (staci trimr cca 10k mezi zem a 12V. Kamera se pak pripoji pres elektrolyt radove jednotky uF. Schema televize je napr. zde http://www.kacha.cz/schema-tv.html.
Z Merkuru neni treba mit strach - cela elektronika je galvanicky oddelena od site.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18578
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#132

Příspěvek od MMys »

Jeden z našich kolegů mi nabídl možnost strojního osazení desek TVGuideru. Jelikož se mne mnozí z Vás často ptají, kdy budu dělat další várku, a já stále nemám čas, tak bych uvedené nabídky rád využil (dataily budeme teprve dojednávat). Minimální množství bude 10 kusů, což si skoro myslím, že bychom už dali dohromady.

Cenu za TVGuider (v poslední verzi v eloxované krabičce se sítotiskem, s vestavěným LCD modulem) odhaduji po předchozích zkušenostech na nějakých 8000,- + kamera dle přání.

Upozorňuji, že akce není komerční záležitost, přístroj dostanete bez dokladu o platbě, za funkčnost samozřejmě ručím, dokud budu živ, v rámci obvyklých možností a běžného opotřebení. Prostě je to tím stylem, že kamarádovi postavím zařízení ze součástek, které jsem nakoupil jako fyzická osoba.

Zvažte, zda už jste při fotografování ve stavu, že zařízení skutečně potřebujete a využijete (tedy vaše umění, kvalitu montáže atd...), ne že ho budete mít schované "na lepší časy" Moje "výrobní kapacita" i čas jsou dost omezené a toto určitě není poslední série. Tak prosím o rozumný přístup.

Hlaste se e-mailem (viz dole)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#133

Příspěvek od ceres »

To MMys:
Poslal som Ti mail, odkaz som nenasiel :-/
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
LuKo78
Příspěvky: 433
Registrován: 20. 10. 2005, 01:01

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#134

Příspěvek od LuKo78 »

Zdravím Tě,Martine.
Je ještě možnost u Tebe objednat TV-Guider? Četl jsem Tvoji nabídku zde na foru.Nebudu se nějak urgovat u Tebe, klidně počkám na další várku.Děkuji.S přáním čisté oblohy zdravím. Lukáš.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18578
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery

#135

Příspěvek od MMys »

Spis jsem taky premyslel o jednoduchem autoguideru. Astrofoto jsem fotil akorat objektivem, ne pres dalekohled, i ted chci fotit jen normalne "rekreacne" s fotakem na dalekohledu. Napadlo me totalne jednoduche reseni, kde se komparatorem vybere pouze nejjasnejsi hvezda ve videosignalu v danem zornem poli, aby to stihal jednoduchy procesor. Vlastne tak bude jen jeden prerusovaci impuls behem jednoho snimku, takze by se pri preruseni odecetly hodnoty bodoveho a radkoveho citace a podle toho by se udelala korekce aby se pri pristich snimcich dostaly na pozadovanou hodnotu. A tady je moje otazka, jelikoz mas svuj autoguider hotovy (abych se nepoustel do neceho, kde by zase vynalozene usili bylo vetsi nez vysledek) - da se to rozumne uregulovat bez nejakych brutalit (rekl bych ze jo, diky tem krokovym motorum)? Zase mi jde o to, ze tak komplexni autoguider pro svoje ucely nepotrebuju, proto mi postaci tohleto reseni.
Ten můj autoguider ale funguje přesně na tomhle principu, co popisuješ. Jenom při tom celém ještě do obrazu vkládá to menu, hlídá tlačítka... Rychlý procesor budeš potřebovat tak jako tak, na odměření X-ové pozice. Dalsi problém je, že hvězda není bodová, a ke komparaci dochází minimálně ve třech až pěti řádcích.

Výběr omezené oblasti pro hvězdu je také dost nutný. Bývá jich vidět víc, a navíc dost kamer má při maximálním zisku hotpixely, a na ty to komparuje taky.

To, jestli se to dá uregulovat, záleží na ohnisku, jakým bys fotil. Pokud je to kolem metru, tak to chce pointační rychlost jemných pohybů kolem 0,3x siderické (tedy kolem 5"/sec.) Pokud je nejnižší rychlost ovadače vyšší (myslím 1x siderická) tak tím se moc metr ukočírovat nedá, mě to vždycky začalo kmitat (přejíždět). Teprve kolem 0.5x se to srovnalo. U kratšíh ohnisek to bude dobré i u vyšší rychlosti. Při půl metru používám 0.5x-0.7x

Schema je tady, na konci navodu. http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/other/TVGuider2.pdf

A diskuze k tomu tady:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 2;action=d isplay;num=1119471791;start=90#100
Projdi si to klidně celé
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět