Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#31

Příspěvek od Koblizek »

Zdravím Vás vážení. Po dlouhé době váhání a marném pokusu o oddychové vizuální pozorování v loňském roce, jsem se konečně rozhodl věnovat astronomii jinak a intenzívněji. Vizuální pozorování v mém případě nepřicházejí už téměř v úvahu kvůli rozvinuté zrakové vadě. Chci také, aby pozorování byla časem snad i přínosná a smysluplná. Pravda, stále to bude koníček(pořádný kůň), na který budu mít dost omezený čas.

Pozorování slabších proměnných hvězd (i supernovy a novy například, popřípadě fotometrie komet) je oblast, na kterou se chci zaměřit.

Bohužel si nejsem jistý, jestli se mi podaří dostat letos na praktikum. Určitě bych se tam naučil spoustu nových a zajímavých věcí. Jasně, mám nějaké teoretické základy, všechno jsem pročítal a čerpal informace, ale nemám žádnou praxi... Cassi tady psal, že s výběrem vybavení by měl zájemce počkat právě na to praktikum, aby si jasně stanovil své možnosti a priority.

Přesto si však dovolím dotaz ohledně vybavení. (protože je divná doba a než se něco podaří sehnat ... uběhnou měsíce ... tak chci začít hned)

1) je dalekohled T-S 125/975mm DUBLET APO 2.5” VÝTAH FLP-53 vhodný díky svým již ověřeným vlastnostem na CCD fotometrii proměnek? Nebo raději zůstat u menšího 150-200mm Newtona, či raději konstrukce RC 150-200mm? Přeci jenom kamera a filtrové kolo něco váží a konkrétně Newton asi nebude kvůli velkým momentům na montáži SW řada 6 úplně stabilní. Nehledě na nutnost mít systém pokud možno bez barevné vady...(bez jakýchkoliv vad...)
2) má někdo zkušenosti s CMOS kamerami od Moravských přítrojů řady C2-12000 (resp A) a může doporučit jejich vhodnost pro výše uvedené záměry? Co jsem tak pochopil, tak mají "malé pixely" a je třeba mít velmi kvalitní optickou soustavu. Pro pozorování proměnek by jejich vlastnosti však měly být vhodné myslím.
3) budou postačovat pro akceptovatelné měření fotometrické filtry B a V? Všiml jsem si, že mnoho pozorovatelů je využívá asi nejčastěji. Nejsem si jistý, jestli by se mi podařilo v daném časovém rámci pořídit měření srkze celou řadu normalizovaných filtrů. To snad ani nejde. Nebo jde a je to nutné?

Samozřejmě chápu, že úspěch tkví v pečlivosti, trpělivosti, eliminaci chyb a správném vyhodnocení naměřených dat. Začátečník potřebuje praxi a porovnávání s ostatními. Než bude schopne něco sám vyprodukovat.

Nemám problém se dostat vozem v podstatě kamkoliv, ale reálně uvažuji o pozorování na balkóně uprostřed Prostějova. Příští rok, když mi bude dáno, pak někde v Drahanské vrchovině, nebo Litenčické pahorkatině, možná Ždárské vrchy, tam to miluju. Tam jsou podmínky na některých místech stále dost slušné - tím chci říct, že průměr objektivu bude v tom městě asi pro tuto zimu nade vše...
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#32

Příspěvek od Cassi »

Ahoj, zde na fóru asi nebude moc lidi, kteří by odpověděli. Zkusím to :-)

Praktikum je fajn, je možné se otočit i jen na pár dní, pokud by to nešlo na celý týden. Co se týče mých (a nejen mých) zkušeností, tak průměr dalekohledu nelze ničím nahradit (platí i u proměnek), takže lze doporučit co největší průměr co montáž rozumně unese. Pokud bude k dispozici montáž třídy EQ6, tak Newton 200mm bude fajn. I s refraktorem 125mm se dá ledacos odpozorovat a naměřit, ale s 200mm Newtonem bude vyšší dosah.

Na okulárovém výtahu nešetřit, každopádně se dá provozovat kamera s filtrovým kolem i na Newtonu. Kamery CMOS teď nahradily CCD, C2-12000 by měla být na fotometrii vhodná, každopádně doporučuji se poradit přímo s Pavlem Cagašem z Moravských přístrojů. Kromě toho, že je výrobcem kamer, tak je sám nadšeným proměnkářem, takže dokáže fundovaně odpovědět. Pavel Cagaš na jarním proměnkářském workshopu na hvězdárně ve Zďánici prezentoval novinky a kamery s CMOS čipy řady IMX4xx by měly mít ještě lepší dynamický rozsah, než starší kamery s čipy řady IMX2xx (větší dynamický rozsah se u fotometrie dost hodí). Co se týče těch malých pixelů u CMOS kamer, tak tam se (apoň pro fotometrii) doporučuje používat binning 2×2 (takže z 3,75um pixelu bude 7,5um pixel).

Fotometrické filtry nejsou nezbytně nutné, aspoň ze začátku nebudou potřeba. Záleží co se konkrétně pozoruje, dá se pozorovat i bez nich. Třeba na určování časů minim zákrytových proměnných není potřeba mít informaci o barvě (jde tam o určení okamžiku minima dané dvojhvězdy). Zmínil jsi fotometrii komet a supernov - tam už je barevná informace velmi vhodná a tam už filtry (aspoň R, ale i V) jsou vhodné.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#33

Příspěvek od Koblizek »

Martine. Děkuji Ti za reakci.

Budu se velmi snažit do ValMezu přijet.

V případě použití Newtona 200mm F/4 je vhodné používat komakorektor, nebo jej raději zcela vyřadit z optického systému? (Tím by se patrně zmenšilo použitelné zobrazovací pole, nicméně by se vyřadil zdroj možných chyb.)
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#34

Příspěvek od Cassi »

Při N200/800 je komakorektor velmi vhodným doplňkem, jeho použitím se odstraní koma, vzroste použitelné zorné pole a není důvod proč by při jeho správném použití (dodržení backfocusu) měly vznikat chyby. Spíš mohou vznikat problémy s fotometrií (a sesazovaním hvězd vůči sobě z různých snímků, nebo automatickou identifikací hvězd z katalogu) bez jeho použití, hvězdy na krajích pole nebudou jako body, ale jako vějířky.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#35

Příspěvek od Homer »

Po delší době oživím toto vlákno.
Dlouho jsem koketoval s možností zkusit oblast proměnných hvězd jako doplňku k fotografování DSO v případech, kdy podmínky nedovolují jedno a dovolují druhé.
Nakonec jsem v této věci oslovil Cassiho, který mi začal neprodleně pomáhat - doporučil software a zodpověděl desítky mailů, kterými jsem ho častoval a častuji, poskytl užiteční odkazy a rady. Paralelně mi některé informace doplnil Milan Vavřík. No a velice užitečný pro začátečníky je i záznam na YT z proměnářského praktika Cassiho z ValMezu v roce 2021, kde krok po kroku provází zpracováním dat v programu Muniwin. Zájemcům vřele doporučuji.
Výsledkem je po cca 10 dnech a díky jedné jasné noci první zpracovaná křivka minima BB Per. Cassi už dokonce výsledek společné práce nahrál do příslušné databáze pozorování. Ještě jednou díky za rozšíření obzorů.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#36

Příspěvek od dvader »

Tyyy jo!
Paráda, gratuluji k tomu posunu!

Samotného by mne lákalo něco dál k vizuálnímu pozorování, ale zatím na to nemám dostatek času…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#37

Příspěvek od Homer »

Díky. Jde vlastně jako u spousty jiných věcí se rozhodnout a pustit se do toho. Jak jsem napsal, v této komunitě se naštěstí vyskytují lidí, kteří dokáží nezištně pomoci, poradit, vysvětlit - všichni je zde známe.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#38

Příspěvek od astar »

Ahoj Andreji.
To moje přispění bylo jen malé, spíš jen doplňkové. Myslím, že by jsi měl tady ukázat co se ti povedlo a z čeho máš radost.
Milan
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#39

Příspěvek od Homer »

Milane, díky za radu, zde křivka minima BB Per:
BB Per - křivka.png
BB Per - křivka.png (17.68 KiB) Zobrazeno 900 x
Mezery i některá řidší místa křivky jsou způsobeny poruchami chodu montáže. Asi 1/3 expozic jsem nemohl použít. Po servisním zásahu Martina Myslivce to doufáme už bude v pořádku. V podezření je zčásti uvolněný konektor RA motorku. Pozorný čtenář si všimne většího rozptylu a chyby na pravém konci křivky - zde se již objekt klonil k obzoru a nořil se do oparu.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#40

Příspěvek od majklus »

To je ale moc hezké a inspirativní! Je na takové měření potřeba dobrá obloha nebo se to dá nějak realizovat i na "obyčejné" příměstské?
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#41

Příspěvek od Homer »

Jsem v této oblasti elév a toto je můj první pokus po mnoha opakovaných zpracováních dat, kdy jsem se to učil krok po kroku. Výsledek mne mile překvapil. Začal jsem na datech, které mi ochotně poskytl Cassi a poté jsem za jediné jasné noci v tomto období pořídil vlastní sadu dat a tu zpracoval. Zpracováním jsem zjistil, že výsledná křivka závisí kromě ostatního i na správném výběru srovnávací a kontrolní hvězdy.
Cassi mi sdělil, že se data mohou pořizovat i s Měsícem v 1.čtvrti - někde na opačné straně oblohy. Tak usuzuji, že by to mohlo jít. On se měří rozdíl jasností mez objektem a porovnávací hvězdou umístěnou někdo poblíž, takže podmínky jsou pro oba objekty vlastně shodné. Rozdíl bude asi jen v dosažitelné a rozumně zpracovatelné magnitudě objektu. Ale prozatím je to pro mne tenčí led :-). Pro sebe to beru jako rozšíření znalostí, zpestření činnosti a lepšího využití času v době, kdy Měsíc neumožňuje zabývat se DSO.
Uživatelský avatar
Boramyr
Příspěvky: 183
Registrován: 22. 09. 2007, 03:37
Bydliště: Útušice
Věk: 40

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#42

Příspěvek od Boramyr »

Hezké. Připomělo mi to, jak jsem před deseti lety zkusil namířit zrcadlovku s obyčejným objektivem na M92 kolem minima TX Herculi.
Snímky jsem protáhl Muniwinem a podařilo se :D Samozřejmě to bylo jen takový srandapokus bez jakékoliv kalibrace.

lightcurve.jpg
lightcurve.jpg (46.15 KiB) Zobrazeno 777 x

Měření proměnných hvězd vypadá jako zajímavá věc. Osobně mne od toho ale odrazuje poměr námaha vs. získaný výsledek. Několik hodin snímáte hvězdné pole a výsledkem je číslo v databázi. To navíc samo o sobě často nic neříká. Minimum nastalo v předpovězený okamžik - fajn. Nebo se pletu? Jsou v dosahu amatérů nějaké aktuálně astrofyzikálně zajímavé věci, kde měření není jen bod ve statistice? Jedno měření z tisíce u jedné proměnky z padesáti tisíc? Na jedné straně je relativní fotometrie něco, co může solidně dělat i amatér, ale zároveň tam vidím takovou demotivující nicotnost. Na druhou stranu uznávám, že focení červených fleků, které už někdo tisíckrát vyfotil, na tom není o nic líp.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#43

Příspěvek od Homer »

Ta poslední věta to celé vlastně vysvětluje :-). Už se to zde probíralo mnohokrát opakovaně. Jedni staví dalekohledy, brousí zrcadla, jiní fotí to či ono, další okukují Měsíc, těch pár planet či duchaří a několik lidí dokonce zkouší spektra. Až na vzácné výjimky se nikdo profesionálům nepřiblíží. To platí asi u všeho. Ale proto to neděláme. Kdo je zvídavý, najde si způsob, jak se "vyřádit".
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1087
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#44

Příspěvek od mike »

Na téhle úrovni je to koníček, takže nakonec je důležité jen to, jestli to baví toho, kdo to dělá, a jestli to dává smysl jemu. A to asi ano, protože jinak by to nejspíš nedělal.
Bresser Messier AR 127L/1200 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 849
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 54

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#45

Příspěvek od MiniMistr »

Moc hezky napsáno.
Taky jsem před nějakým časem s proměnkami koketoval. Zajímalo mě, jak se vizuálně pozorují, tak jsem si to zkusil.
Je to zajímavý pocit vidět na vlastní oči že se tam "něco děje".
Jelikož se ale vizuální pozorování už dnes nedělají (neuznávají), jen jsem si to zkusil, toť vše.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět