Jarní a letní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jarní a letní pozorování

#706

Příspěvek od Yarkho »

Na to som väčšinou príliš lenivý :) Nechce sa mi nosiť AZ-EQ6 so všetkými závažiami.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Jarní a letní pozorování

#707

Příspěvek od ladin »

Poslední noc na Rozdroze byla, co se týká kvality, nahony vzdálena nocím, na které jsme na této lokalitě zvyklí. Sníh, saharský písek a možná ještě sluneční aktivita vykonaly své. SQM-W při příjezdu sotva 20.90, kolem 23:00 vylezlo k 21.00, ale to jsme už balili nádobíčko a po kratší seanci tradá domů. Co se týká objektů, tak ja jsem se věnoval věnoval dobsoniánským otevřenkám, Vic sesbíral za 3h tradičních 15 komet, na ranní se už nedostalo. Krátký report se seznamem objektů, který ještě doplním je zde:

https://www.czsky.cz/observing-session/16/info
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jarní a letní pozorování

#708

Příspěvek od Artaban »

Včera na hvězdárně v Benátkách bylo pozorováno hodně objektů včetně komety C/2017 K2 (PanSTARRS) ale zajímavá byla M 63. Kolega Janek řikal, že i v refráku jde vidět tmavý pruh v galaxii a opravdu šel docela dobře vidět. V C14 zvětšením 130x trochu lépe. V refráku APM 152mm byl tuším okulár Nagler 12mm který si přijel vyzkoušet kolega hondero3 takže zvětšení 100x.
Na snímku je vidět pěkně ve spodní části galaxie. http://hvezdnouoblohou.wz.cz/image_cont ... age029.jpg
Pro někoho asi nic zajímavého, ale já to viděl poprvé :) .
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Jarní a letní pozorování

#709

Příspěvek od Kikidixi »

Včerejší noc byla jedna z povedenejších,ikdyž docela krátká. Na louku za městem jsem dorazil před 22h. Rozložil vercajk a hned ze startu nasadil rosnice ,cestou na stanoviště už se louka rosila. Hoďku jsem se jen tak kochal pohledem na tu krásu tam nahoře a čekal než mraky odplujou .Kolem 23h už se dalo rozumně pozorovat,ikdyž mi nebe přišlo takové místy mléčné,ale co čekat ve městě že jo.Seeing bych tipnul tak 5/10 později po půlnoci 3-4/10 .Na začátek jsem zhlédnul M27 zv.109x a Uhc byl krásně viditelný tvar mě spíš připomínající tvar presypacich hodin .Poprvé jsem viděl M81,82 ,u 81čky jsem viděl jasné jádro a takový mlživý spíše ovál než kotouček zv.109x ,82jka zv.109x mi přišla taková pěkně protáhlá svislá nudle s jasným vybouleným středem. Celkově se mi pohled na 82jku líbil více, byl takový kontrastnejsi,ikdyž jsem nic víc nevykoukal. Pak jsem mrknu na SovičkuM97 zv.50x 80x 109x nejlíp viditelná 80x s uhc jasný tvar koule vyplněna tmavou hmotou uvnitř,20min jsem na ni koukal ale očka neviděl .M57 zv.140x uhc krásně viditelný prstýnek, hvězda uprostřed nespatrena. V 1:05 nevím jestli asteroid , bolid či co to bylo proletěl souh.Orla a Delfína a rozpadl se v místě mezi Labutí a Pegasem .Před rozpadem velmi jasná přímka velikosti téměř 3/4 Pegase.Rozpad mi úplně vyradil dech to byla nádhera.v 1:10 jsem lovil kometu C 2017 K2 Panstarrs v Hadonoši .Zkoušel jsem různá zv.nejlip jse mi zdála zv 180x taková mlhová kulička bez ohonu,dále OH IC 4665 moje oblíbená. Pak ještě pár OH a KH M9,10,12 v Hadonoši. Ale co mě doslova posadilo na prdel byla mlh.Řasy to bylo žrádlo.Východní oblouk s OIII filtrem jasně viditelný táhnoucí se od J po Z ani to neumím popsat, krásné struktury hlavně na vrchní části V oblouku.Zapadni byla taky krásně viditelná ale už jsem tam nevykoukal strukturu.Prostredni část mlh.jsem místy už jen odhadoval.Videno poprvé .Ke konci pozorování jsem ještě rychle mrknul na Jupika a jeho mesice,Mars a začal balit,začala padat mlha.Musim poresit ohrev na Quick finder Rigel ,orosil se příliš brzo.Oči z mlh.Řasy už byly unavené, koukal jsem na ni snad hodinu.Krasny zážitek a vnitřní spokojenost.
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Jarní a letní pozorování

#710

Příspěvek od vpadysak »

Noc z nedele 3.7.2022 na pondelok sa podľa predpovede počasia zdala byť vhodná na pozorovanie a tak sme sa dali do kopy a vyrazili vyskúšať novú lokalitu na pozorovanie.
Na mape vyzerá terén troška ináč ako v skutočnosti a tak až tretia lokalita bola tá, na ktorej sme zakotvili. Na kopci sme boli o cca 21 hodiny, rozložili sme techniku, dali si domáce pivo a čakalli na tmu. :-)
Postupne sa začali na oblohe ukazovať najjasnejšie hviezdy a my sme sa postupne na novej lokalite zorientovali.
Keď sa už zotmelo, zzačali sme v Škorpiónovi s Veľkou guľovou hviezdokopou M4. Postupne sme vyhľadali M80 a M107, M10, M12, M14 a M14 v Hadonosovi.
Strelec pekne vystúpal nad obzor a tak sme to využili. Prvé sme našli otvorené hviezdokopy M7 (najjužnejší objekt v Messierovom katalógu) a M6. Pokrčovali sme vyššie ku kráľovnej letnej oblohy hmlovine Lagúna M8. Táto hmlovina je parádna už očami a cez ďalekohľad a filter UHC je to nádherný objek, na ktorý sa človek dokáže pozerať stále. :-)
Po odtrhnutí sa od M8 sme iši postupne vyššie po Mliečnej dráhe a po všetkých objektoch, ktorých je tam nahustených poriadne. Pekné sú hmloviny Trifid M20 aj Omega M17. Za zmienku stojí aj otvorená hviezdokopa M11 divoká kačica, ktorá vyzerá, ako kôpka diamantov.

Keď sa nám tma zdala maximálna, išli sme do Veľkej medvedice. Začali sme planetárnou hmlovinou M97 a potom už na galaxie. Prešli sme M108, pokračovali M109, M106, M101, M63 a M51. Zo všetkých týchto galaxií sa mi zdala najlepšia M51, boli vidieť už na prvý pohľad štruktúry a obe jasné jadrá. Ku galaxiám sme pridali aj M94 v poľovných psoch.
Týmto sme ukončili zoznam objektov, ktoré sme chceli v ten večer vyhľadať. Pokračovali sme už podľa toho, čo koo napadlo. Videli sme parádnu M13 v Herkulesovi a plaanetárnu hmlovinu v Lýre M57 Prstienok. Samozrejme nemohla chýbať planetárna hmlovina M27 činka v Líške. Je to veľmi vďačný objekt na pozorovanie s UHC filtrom.

Pre mňa zlatým klincom boli Riasy v súhvezdí Labuť, ktoré som videl po prvý krát v živote, ich rozsiahlosť a detaily pri pohľade cez filter UHC, lepšie cez OIII berie dych.

Neskôr vyšiel Saturn a Jupiter a celkom slušný seeing poskytoval nádherné detaily.

Vyhľadávanie jednotlivých objektov sme prekladali kochaním sa na mliečnu dráhu či už očami, alebo cez triede. Videli sme oveľa viac objektov, ako uvádzam, ale všetky by sa mi tu snáď ani nezmestili :-)

Celkovo sme zažili jedno z najlepších pozorovaní poslednej doby a letné podmienky nám priali. :-)

Technika približne: 2x Newton 250/1200, 1x Newton 200/1000, okuláry všetky možné Naglery, Morpheusy, TV, komakorektor GSO a triedre Kowa 6x30 a Nikon Action 10x50 na statíve.
Přílohy
IMG_2546-FB.jpg
IMG_2546-FB.jpg (1.42 MiB) Zobrazeno 3228 x
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Jarní a letní pozorování

#711

Příspěvek od PetrŠ »

Včera jsem využil toho, že po těch bouřkách u nás stále ještě nesvítí veřejné osvětlení a spravil jsem si chuť alespoň na vypalovačkách. Co mne ale zaujalo při pozorování M13, byla sousední NGC 6207. Viděl jsem jí v minulosti již mnohokrát, byla krásně vidět i newtonu 150mm. Ale tentokrát ve 450 mm při 140x zvětšení jsem si poprvé všiml jasného, téměř stelárního jádra a tvaru lehce do buráku. To jádro bylo opravdu výrazné a já si uvědomil, že jsem ho předtím nikdy neviděl. Netrvalo dlouho a začal jsem si sugerovat že by to mohla být supernova :lol:. Nelenil jsem, zaběhl ze tmy domů, nastartoval počítač a brzo zjistil, že supernova se nekoná. Podle Czsky je to "jádro" nejspíše hvězda která se promítá tam co by mělo být jádro.
Tak snad příště. Každopádně mě potěšilo, že ten tvar galaxie se mi nezdál a souhlasí s kresbou Uwe Glahna.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Jovzin
Příspěvky: 33
Registrován: 01. 01. 2022, 11:08
Bydliště: Rybniky u Dobrise
Věk: 38

Re: Jarní a letní pozorování

#712

Příspěvek od Jovzin »

Cakam do zaciatku srpna a na synove narodky ho nechame dlhsie hore nech mozme pozerat po pulnoci na jupiter a saturn a ak vydrzi este aspon troska tak i na mars. Uvidime co ten nas refrak zvladne ukazat aspon ako tak.
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Jarní a letní pozorování

#713

Příspěvek od vpadysak »

Výprava za krásami letnej oblohy z 24 na 25 júla 2022. :-)
Parádne pozorovanie s fajn ľuďmi. Pozorovali sme všetky známe DSO aj menej známe objekty letnej oblohy. Po zotmení prišli prvé na rad guľové hviezdokopy, po nich hmloviny a čas okolo polnoci patril tradične galaxiám. Po galaxiách sme využili stúpajúce planéty postupne Saturn, Jupiter a Mars. Naozajstným zlatým klincom noci bol úžasný východ kosáčika Mesiaca a za ním Venuše. Pozorovacia technika je zachytená na fotografiách. :-) Za mňa tradične musím vyzdvihnúť málo docenený bino 10x50 na statíve, ktorým sme našli všetky pozorované objekty od hmlovín až po málo jasné galaxie. :-)
Přílohy
Foto pozorovanie.jpg
Foto pozorovanie.jpg (1.17 MiB) Zobrazeno 2796 x
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Jarní a letní pozorování

#714

Příspěvek od Kikidixi »

Poprvé jsem s dobikem vypadl z města na dovolenou .Pozoroval jsem z louky na konci vesničky Poběžovice u Holic v Pardubickém kraji.Z celého týdne jsem měl štěstí na dvě jasné noci a pro mě to byly dvě úchvatné noci plné nových a nepoznaných krás.Poprvé jsem viděl Mléčnou dráhu vybíhající od Persea až po Střelce .To mi vyrazilo dech a ne poprvé.Z počátku jsem myslel,že budu mít problém se zorientovat v tom obrovském poli hvězd,ale po chvilce jsem se vzpamatoval .Bylo to působivé a odzbrojující.
24/7 22:00-4:00 jasno ,Seeing od oka tak 8-9/10...mhv jsem zapoměl určit, ještě to pořádně neumím,ale bylo asi vyšší možná i k 6?do 23 jsem se kochal jen svým zrakem .Ve 23:20 zhaslo VO a to bylo jiné kafe ,tma jako v ...😁

Ngc 7000-50x Uhc -jasně viditelné ohraničení kontinentu od Floridy, Mex.zaliv až po Kanadu.Tmavý pás oddělující Ameriku od Pelikána, nejtmavsi se mi zdál u zálivu. Směrem ke Kanadě už nebyl obrys tak jasný, ale stále dobře patrný.Z druhé strany kontinentu jsem rozeznal hranici a místy se mi ztrácela na pozadí.

IC 5070-50x Uhc
Oproti Americe světlejší, soustředěně jsem po 3-4min.rozeznal slaběji ale dobře viditelný tvar Pelikána.Krasne se mi podařilo vidět zobák a hlavu.Místy se mi zdálo, že vidím i krk .Zbytek těla se mi už ztrácel a už bych jen odhadoval kde přesně končí. Dohromady jsem jim dal tak cca 1h.Pecka!!!

Ngc 6888-Srpek-50x Uhc Spatřen oblouček vejčitého tvaru,při pohledu do středu místy ztmavene části vystoupily z pozadí-náznak struktur.Připomnělo mi to vzdáleně medúzu.

M33-50x Matný kruhový tvar zesvětlující směrem do středu galaxie.Ikdyz je málo jasná ,dobře se ve zdejších podmínkách hledala.Po mírném zametaní občas na mě vykoukla tmavejsi místa, ale raminko(a) se nepodařilo vidět.

M51-50x80x110 nejlíp viděna v 80x světlejší okraje oproti pozadí, jasný světlý střed u obou galaxií.Raminka ani nevytušena a most už vůbec ne.Pěkný pohled na 51čku a její sousedku ngc 5195 -jasné jádro.

M27-133x Uhc Nalezena bez uhc.po jeho nasazení čisté ohraničení činky ,mě spíše připomíná přesýpací hodiny či spíše ohryzek.Pekny kontrast.

Ngc 281-Pacman 80x jakýsi náznak tmavších míst vystupujících z pozadí.Jediné co jsem viděl, jakoby lehce rozsáhlé ramínka či jak to nazvat .Skoro to vypadalo jako dvojité "W"na pozadí jsem viděl 6-8hvezd.

Ngc7635-Bublinka 50x Uhc,OIII(lepší pohled)Tmavý obrys obloučku vyboulený Směrem k M52 ,více jsem neviděl.Je fakt že u 51čky ,Pacmana jsem nevěděl co mám přesně vidět. Pak ještě pár známych otevřenek a kulovek.

27/7 22:00-4:00 jasno ,seeing od oka 7/10 trošku foukalo. Poběžovice u Holic.Dneska jsem se soustředil hlavně na Řasovky.
Ngc 6960-kostě Vych.oblouk,(popis jako v okularu)snad to moc nezkomolim ty svět. strany.Jasne a krásně viditelná část mlhoviny s Hv.52Cyg.Nadherne struktury podél celé části. JV od 52 cyga spodní částí mlh.asi v půlce cesty vybíhající kousíček mlh.do opačného zakřivení oblouku mě připomíná něco jako malé klepytko.Na sever od 52 Cyg vidím struktury,protrhane části s tmavšími oblastmi v mlh.Ke konci oblouku se mlh.rozšiřuje dobře tam vidím rozvětvení.Jeste více na sever jsou už dost protrhané oblasti,ale stále jasně viditelné.

Ngc6992 Z.oblouk.Naprostá nádhera.Struktury mi doslova vypalují oči :o krásný kontrast s okolím. V půlce se oblouk ztenčuje.SZ od ztenceni opět nabývá do šířky. Jasně viditelné protrhané části protkané tmavými místy Neumím to ani popsat.

Tady mě prosím berte s rezervou .Nevím kde je přesná hranice trojuh.
Ngc 6979 -pickeringův trojuh.Od spodní casti kostěte směr JV.Nalezen nad 5ticí jasnějších hvězd táhnoucích se mírně SZ.Pod vrchní hvězdou HD 196213 jakoby rozdělení základny trojuhelniku.Nevim jestli ještě patří k trojuh. nebo už ne.Jasně viditelné množství vláken sužujících se do špice.Po levé straně hvězdy HD 335120 vidím 2 vlákna mířící na sever do špičky trojuh.Jsou rozdělena tmavými oblastmi .Úžasné!!!nad špicí trojuh.se táhnou jemné pramínky,ale už je nedokážu přesněji rozpoznat.Overuji si se stelarkem ,jestli mě nešálí zrak a jestli to fakticky vidím. Je to naprosto totožné, jakobych viděl černobílou fotku. :o Naprostá spokojenost a emocionální zážitek. Pozoroval jsem řasy asi 3 hodiny,a stejně neumím popsat co jsem viděl,napoprvé určitě ne.Moje osobní vítězství.

Pak jsem zkusil ještě Steph.kvintet
Ngc 7331-50x,80x protahly ovál ve svislé poloze s vyboulenym jadrem. Od středu jadra postupné ztmavení až ke kraji oválku,které se smísilo s okolím.Z petice se mi povedlo vypozorovat ještě 7337,od ní ještě kousek v právo 7340-tam jsem viděl i hustejsi střed. 7335 jsem asi jen tušil, nerozeznal jsem ji od hvězdy.7336-jsem nenašel
Krom 31 kde se něco málo dalo vidět jsem ostatní viděl jako mlžinky.

Pak ještě Ngc 7023 -tmavší pole kolem skupiny hvězd takové deformovane písmenko J něco jsem viděl ale neumím to přesněji označit

Ngc 6543-80x,110xsvetle nazelenalá kulička ke kraji zesvětlující bez dalších podrobností

Ngc7662-80x,110x130x namodralá kulička ,bez detailu

M31-jasne husté jádro,dobře viditelný okraj galaxie od tmavého okolí. Místy tmavší a světlejší oblasti v disku směrem od jádra.
M32-jasnejsi směrem do středu
M110-husty chomacek ke kraji splývají s okolím. A poslední co jsem ještě stihl odpozorovat byly
C22/kopff a C107P Wilson-Harrington 180x resp.140x pouze jako mlhavé flíčky, podle stelaria polohy souhlasily.Vse krom známých OH a KH jsem viděl poprvé v životě. Jestli nějaký směr nesedí, tak se omlouvám,snažil jsem se orientaci psát jak to vidím v okuláru.Uff, ale to jsem přehnal s tím psanim :roll:
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Jarní a letní pozorování

#715

Příspěvek od Kikidixi »

Omluva Všem, nějakým mojim nedopatřením jsem u pozorovani galaxií Ngc 7331,35,36,47 a 40 ,jako nadpis odstavce uvedl.Steph.kvintet,což je samozřejmě blbost.Nemím to opravit.Prosim,když tak o smazání ať tu nepíšu kraviny....pardón.
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Jarní a letní pozorování

#716

Příspěvek od ladin »

Noc na dnešek jsme s Vicem strávili na oblíbeném místě na Pohoří na Šumavě. Po 300km teleportaci přes republiku jsme shledali naše pozorovací místo ve značně zarostlém stavu, tudíž nezbývalo než si nádobíčko vybalit na kraji cesty a nenarušovat tak podvečerní chřástalské chvalozpěvy pod černo černou novohradskou oblohou posetou tísíci hvězd.

A bylo se na co dívat. Z domova jsem byl dobře připraven - vybaven plánem, který vytvořím doslova za pár minut na CzSky z bobtnajícího wishlistu. Na začátek noci jsem měl v plánu připravený lídlskopácký sprint po slabších NGC kulovkách v jižních partiích Hadonoše a Střelce, který až na jedno zaškobrtnutí na NGC 6325 se podařilo splnit. Mezi tím jsem nahlížel do Vicovy 500ky na rozličné komety, z nichž jsem vytušil C/2020 V2 (ZTF) a samozřejmě C/2017 K2 (PANSTARRS) . Ku zteči dalších DSO jsem přezbrojil na 400mm dobson a jal se s ním probíjet zbytkem dnešního menu, ze kterého vyčnívala krásná palačinka UGC11093, přetínající hvězdu 12mag na popředí, tudíž palačinka nezáří v plné kráse, ale její jehlovitý tvar je přeci jen zřetelný. Dalším neochutnaným nočním pokrmem bylo Vejce, na něž jsem si vyhradil více času, abych si ho prohlédl i při zvětšení, který dovoloval dnešní seeing - 300x. I při tak titěrném zvětšení byl evidentní nestelární původ objektu a "přiškrcení" oválku v centrální části. Na tenhle objet to chce holt aspoň 500x - 1000x.

Další, vesměs známé objekty mám zaznamenané v záznamu pozorování na CzSky:

https://www.czsky.cz/observing-session/1234/info

původní, jako vždy nesplněný pozorovací plán je dispozici zde:

https://www.czsky.cz/session-plan/86/info

Nejvíc mě mrzí, že se nedostalo na Sh2-106, ale na druhou stranu je co pozorovat příště!
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Schecke
Příspěvky: 315
Registrován: 13. 09. 2011, 18:34
Bydliště: Rokycany
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Jarní a letní pozorování

#717

Příspěvek od Schecke »

Včerejší noc jsem si z astronomického hlediska velmi užil. Nejprve jsem zkolimoval dalekohled a vynesl ho ven. S pozorováním jsem začal zhruba ve 21:15 pozorováním a focením Měsíce. Pak jsem čekal na větší tmu a postupně jsem prohlédl Albireo, M27 Činku, M57 Prstencovou mlhovinu v Lyře, galaxii M31 s M32, dvojvězdu gama v Delfínu, Cor Caroli, Alamak v Andromedě, galaxie M81 s M82 a kulové hvězdokupy M13 a M56. Kolem půlnoci už mě přemáhala únava, takže jsem se pokochal ještě Saturnem, který se nacházel těsně nad lesem a pozorování ukončil. Během pozorování proletělo několik Perseid. Pozoroval jsem Dobsonem 200/1200 a vše hledal ručně. Používal jsem zvětšení 48x, 120x a 200x. Pozorovací stanoviště: Břasy u Rokycan, ženské obecenstvo a plzeňská dvanáctka ;)
Dobson SW 8"ok. 40,25,15,10 mm, Barlow 2-5x, Planetary/Sky 6mm, Kasai 5mm, filtr Baader ND 0,9,sl.fólie, UHC Astr., Eschenbach NP 60/700 (ok. K 25 a 9 mm,3x Barlow,sl. filtr), турист-3 20x50, triedr 7x50, Sony A77II, A99II, ADC Omegon, ZWO ASI 224MC
Jovzin
Příspěvky: 33
Registrován: 01. 01. 2022, 11:08
Bydliště: Rybniky u Dobrise
Věk: 38

Re: Jarní a letní pozorování

#718

Příspěvek od Jovzin »

Tak jo vcera bol aj u nas vo vesnici pri Dobrisi velmi pekny seeing. Tak sme so synom vytiahli ten nas polo lidl skop a kukali.
Najpr mesiac. A potom sme cakali do tej 23:00 ked bude vidiet saturn a jupiter.

Mam 25m a 10mm Kellner okulary ( defaultne s teleskopom ) cez ktore sme kukali a potom este mame zoomovaci okular od Svbony 7-21mm
Takze sme kukali cez vsetky.
Kazdopadne necakal som toho vela , hlavne ked v Marci som proste nemal sancu ten jupiter vidiet lepsie ako svetelnu gulku.
Ale tak skusili sme to a ten Saturn dostal aj mna , aj syna a aj manzelku. Bol vidiet lepsie ako Jupiter. A stale som mal pocit , ze mi dava niekto maly obrazok Saturnu pred teleskop, ze to nemoze byt pravda , ze ho tak pekne vidime.
Potom sme to otocili na Jupiter a ten bolo tiez celkom pekne vidiet aj s jeho 4 mesiacmi co tam svietili. Akurat mozno som nemal oci uplne doostrene ale ledva som videl tie dva hlavne pasy ale cervenu skvrnu vobec som nezaznamenal.

Najhorsie je , ze ten nas teleskop pri tych vacsich zvacseniach 7mm to je proste uz totalne rozmazane ako sa to mihoce v nom. Clovek vtedy aby ani nedychal , oko aspon 1cm od okularu nech sa ho nedotykam a nech aspon 2m od vas ludia tiez ani sa nepohnu. Proste ak chcem zaostrit trosku pri tom 7mm zvacseni tak to je porod. Len sa jemne dotknem toho ostrenia a uz sa to trasie a mihota cely obraz :(

Takze v tomto je ten nas telekop celkom pruser :( Ale tak je to prvy teleskop a aspon som sa naucil naco si davat pozor ak sa bude kupovat neskor dalsi. Urcite ziadna AZ montaz a hlavne poriadne si overit ako to ma urobene ostrenie ci ak sa ho dotknem tak aby sa nic nemihotalo :D

Skusal som este aj ten 2x barlow co mame k teleskopu ale nejako mam pocit , ze je to slabota. Ked som skusal kukat na tom 7mm zvacseni cez Barlow a bez Barlow tak som mal pocit , ze je to to iste uplne, ze nemam pocit , ze je ten obraz vacsi alebo blizsie ten Jupiter/Saturn.

Vydrzal som este do nejakej 00:30 a mrkal aj Mars. No nebolo ho az tak pekne vidiet ako Jupiter a Saturn. Videl som iba taku malu orandzovo-hnedu prasnu gulku. Urcite som nevidel tu jeho polarnu cepicku to nebola sanca.

Este som sa snazil najst Andromedu galaxiu ale nejako som ju nevedel zamerat ani za nic. Pouzival som Stellarium appku a ne tu synovu co dostal k teleskopu. A neslo mi to vobec ju najst. V zime som mal viac stastia ju najst a aj vidiet aspon ako sedo bielo mracno.

Ale tak urcite som spokojny so vcerajsou nocou. Ten Saturn uz ostane v pameti navzdy to bolo fakt nadhera a doteraz mam stale pocit , ze to bol obrazok co mi niekto tajne dal pre teleskop :D

jj a zistil som , ze v tom SVbony zoomovacom okulare mam bordel. Urcite ked pridem na cumrndu do Konojed toho 3.9 by som rad niekoho skusenejsieho poprosil o pomoc s vycistenim ak by to slo.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Jarní a letní pozorování

#719

Příspěvek od mike »

Jestli si dobře pamatuju, tak lidlskop je 70/700, takže tam 7mm okulár s 2x barlow asi ani nemá moc smysl zkoušet. Větší by to samozřejmě být mělo, ale víc detailů tam vidět nebude, spíš by to mohlo být i horší.

Lidské vnímání se občas chová zvláštně. Např. včera, když jsem chvíli koukal na Jupiter ve zvětšení 240x a pak tam dal 171x, tak mi připadal dost malý. Pak jsem vstal, abych se trochu protáhl a doplnil poznámky, a když jsem se vrátil k okuláru, musel jsem se ujistit, že je tam opravdu těch 171x, protože jsem měl pocit, že je Jupiter najednou mnohem větší. A to nemluvím o tom, jak maličké vypadají planety, když si to simuluju ve Stellariu, zatímco v reálu se ten poměr k zornému poli zdá mnohem větší. Pro otestování, jestli barlow funguje jak má, by možná bylo lepší podívat se na vzdálenost některého konkrétního měsíce relativně vůči průměru nebo poloměru zorného pole.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Jarní a letní pozorování

#720

Příspěvek od dex »

A co že je to za dalekohled? Na které montáži?
Ke skutečnému lidlskopu (Bresser Skylux 70/700) se Kellnery nedávají už jakou dobu (od doby, co nemá EQ montáž, ale tu sklápěcí AZ/EQ).
Problém může být
* plastový výtah - tam poskakauje obraz hlavně když se mění směr ostření sem a tam.
* montáž - u levných dalekohledů takřka vždy poddimenzované, minimum pro Skylux je EQ3.
Problém nebude v azimutální montáži, ale v tom, že je prostě pro dlouhý dalekohled moc slabá a při dotyku třeba ostření se to pak třese.

Obláček v Andromedě se dá najít i při pražské obloze lepším triedrem, když oblohu nepřesvěcuje Měsíc. Tam pak dalekohled v menším zvětšení nasměrovat. Po opakovaném zkoušení a nabytí jisté zkušenosti to pak půjde, jen trpělivost a nevzdat se.
Odpovědět