Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1051

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Ferfex píše: 23. 06. 2022, 17:15 Včera jsem nad tím seděl celý večer a vymyslel následující řešení:

- prvně redukce přímo do výtahu: Baader M68 Adapter for 2" Diamond Steeltrack
- samotný tilter na předchozí redukci: Baader M68 Tilter
- redukční kroužek do tilteru s vnitřním M48 do kterého se našroubuje korektor: TS-Optics Adapter with M68 male thread and M48x0.75 female thread

Cena za 2 redukce + tilter? 9200 Kč.. chce se mi brečet. Ještě lze udělat totéž s M63 tilterem, ale tam je potřeba více redukcí a vyjde to nepatrně méně než ten dražší M68 od Baaderu. No tak nevím ... asi budu utahovat červíky :lol: :lol:
To řešení mi připadá použitelně, taky jsem to takto podobně zvažoval, ale pak jsem si řekl, že nechci ten tilter, je to další proměnná do kolimační rovnice :). Jakým způsobem upínáš kolimátor? Je pořád ve stejné poloze ve výtahu? Protože když utahuješ pomocí skrutek, tak pokaždé bude kolimátor nakloněn málinko jinak a po nasazení korektoru se bude muset upravit tilt. Ale třeba to bude otázka několika minut a celé to půjde rychle. Držím palce :)
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1052

Příspěvek od Ferfex »

Já bych se toho skoro nebál, teď jsem si zkoušel udělat OAG na 3D-tiskárně (jenom takový pokus) a co se týká tuhosti to dopadlo dobře. Byl ze dvou dílů, visela na tom kamera ASI2600 s 7x2"filtrovým kolem a při testování v různých polohách to bylo naprosto v pořádku, všechno spojeno přes šroubky.
Záleží, kolik tam máš místa, tedy jak tlusté díly si můžeš dovolit vytisknout.
to alda: už se to rýsuje, nějak takhle to bude vypadat. Jaký materiál si zvolil pro tvůj OAG? PLA / PETG? Nebo nějaký kompozit? Jinak místa tam mam kolik budu chtít, vše bude mezi výtahem a korektorem, takže backfocus není nijak ovlivněn.
Jakým způsobem upínáš kolimátor? Je pořád ve stejné poloze ve výtahu? Protože když utahuješ pomocí skrutek, tak pokaždé bude kolimátor nakloněn málinko jinak a po nasazení korektoru se bude muset upravit tilt. Ale třeba to bude otázka několika minut a celé to půjde rychle. Držím palce :)
to Tomáš Mojžiš: už přesně nevím kdo to psal, ale vyčetl jsem zde ve vlákně, že je potřeba zkolimovat zrcadla jako taková bez dalších bazmeků a teprve potom zjišťovat co je křivě. Takže veškeré redukce z výtahu sundavám a vkládám původní 2" uchycení na 3 šroubky a do toho kolimátor a catseye. Obojí nijak neutahuji, ale držím opřený o šachtu (oba přípravky vždy ve stejné poloze). Jinak paradoxně jsem zjistil, že původní uchycení od Baaderu k tomuto výtahu je zdaleka nejpřesnější co se týče utažení šroubků s objímkou. Pokud se utáhnou s citem, jemně a postupně nedojde k žádnému vychýlení laseru (narozdíl od různých redukcí TS nebo i ClickLocku). Když mám zkolimováno tak opět sundám 2" redukci a zašroubuji celý image train, kde je na konci místo kamery 2" redukce pro kolimátor. Poté vyšroubuji závitové spojení s výtahem o jednu otočku a pomocí 6ti červíků po obvodu postupně nasměruji laser do stejného stavu jako při prvotní kolimaci. Opět bez utaženého kolimátoru v objímce a vždy ve stejné poloze. Je to sice sr*ní, ale funguje to ;)
Přílohy
3D.jpg
3D.jpg (100.72 KiB) Zobrazeno 2058 x
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1053

Příspěvek od alda »

Tisknu především z PETG a funguje to i dlouhodobě naprosto vpoho. Mám z toho všechno drobné příslušenství k dalekohledům, krabičky na vytápění, držáky kabelů, stínění šroubů v tubusu, allsky kameru,... a nikdy nebyl problém.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1054

Příspěvek od alda »

to FerFex a Tomáš Mojžíš: Pánové řešíte nějak kolmost výtahu, zkoušíte s ním cestovat nahoru a dolů nebo to vše řešíte v jedné rovině, kde dochází zaostření ?
Edit: Omlouvám se za 2 příspěvky po sobě, ale už se mi ten dřívější nepodařilo editovat.
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1055

Příspěvek od Ferfex »

Neřeším, výtah drží dráhu z její 95%. Vychylí se jen když je na doraz zasunutý a další mírné vychýlení až od 35mm. Cesta mezi je naprosto stejná. Jelikož ostřím (a kolimuju) na 12mm tak to neřeším.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1056

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Já taky neřeším, taky kolimuji v místě zaostření s tím, že snímač kolimační kamery je cca v místě zaostření. Kolmost výtahu má podle mě význam ve dvou situacích:

- když přes výtah nevidím celý primár, pak přicházím o světlo, to vyřešit musím, nebo když je vychýlený tak, že nedokáže mířit svojí osu na střed sekundáru, pokud je sekundár malý. Ale na dalekohledu už mám třetí fokuser a nikdy to problém nebyl, a sekundár mám velký tak, že jej přes focuser nevidím celý.
. když chci mít sjednocenou mechanickou osu montáže (kam míří tubus a montáž označuje souřadnice) a optickou osu soustavy (kam skutečně kouká). Toto je ale řešitelné pomocí PlateSolvingu, tam ten objekt na 99% najde a souřadnice na montáži se synchronizují.
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1057

Příspěvek od Ferfex »

Tak první prototyp mého tilt-adaptéru pro Baader Diamond výtah je na světě. Vytištěno z PETG, všechny závity sedí výborně. Bohužel se u tohoto materiálu obávám drobné pružnosti. Pokud se jednu z částí adaptéru snažím zlomit v ruce tak se prohýbá, ale i přes maximální sílu to zlomit nejde. Myslím si že po nějakém dlouhém zápasení bych to pravděpodobně postupně rozlámal. Zkoušel jsem to samé s PLA materiálem a tam průhyb není absolutně žádný (a to měl PLA adaptér 5% vnitřní výplň oproti tomuto se 40% výplní), a přes maximální sílu se to ani nehne. Takže právě tisknu ještě druhý ostrý prototyp z PLA a uvidím který se osvědčí lépe.

Mám z toho radost, obzvlášť když je to můj defakto první výtisk (tiskárnu mám 4 dny) a vlastní model. A ta barva Galaxy Black vypadá tématicky a fakt dobře :D
Přílohy
DSCF5811.jpg
DSCF5811.jpg (461.07 KiB) Zobrazeno 1659 x
DSCF5813.jpg
DSCF5813.jpg (469.67 KiB) Zobrazeno 1659 x
DSCF5814.jpg
DSCF5814.jpg (435.56 KiB) Zobrazeno 1659 x
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1058

Příspěvek od hades »

Galaxy black v sobě má glitry, to určitě není vhodný filament. Já tisknu z Jet Black, to je čistá černá. Možná by ti stačilo to uvnitř nabarvit matnou černou barvou.
Co se materiálu týče, tak PETG opravdu bude pružit, ale zase je lepší do venkovních teplot. PLA pružit nebude, ale časem se ti to vlivem venkovního prostředí rozpadne. Co zkusit ASA?

edit: teď se dívám že tobě ten korektor prochází skrz, takže tím výtiskem nebude procházet světelný paprsek. Pokud to tak je, tak tu první část ignoruj :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1059

Příspěvek od Lisa »

Ferfex: Tisknu z PLA a z PETG a jak si sám zjistil, PLA nepruží a PETG trochu ano.
Mám z PLA spoustu různých redukcí a ten vliv počasí se na degradaci za uplynulé 2 roky zatím neprojevuje, ale jsou venku jen za tmy. :)
PLA má ale ještě jednu nectnost a to je větší vliv teploty na dilataci než má PETG. Tak že když Ti u PLA v pokojové teplotě pasují tolerance, tak se venku při 5° může stát, že už tu redukci nepovolíš....
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1060

Příspěvek od Ferfex »

Proběhl větší upgrade a vývoj tilt-adaptéru pro můj Baader Diamond SteelTrack výtah: tilter zmenšen na 104mm v průměru, zapuštěné otvory pro M6 šrouby, vnitřně zatavené matice, přidány 3 pojistné šrouby mezi štelovací pro zajištění náklonu a minimalizace průhybu, tloušťka 2x15mm a hlavně tištěno z materiálu PC Blend carbon, což je nejtvrdší materiál co se dá sehnat. Kam se hrabe PETG nebo PLA. Ten jeden kroužek se fakt nedá zlomit ani ohnout, teplotní odolnost až 113°C. Zatím otestováno jen ve výtahu, ale tohle prostě bude fungovat :)
Přílohy
DSCF6293-2.jpg
DSCF6293-2.jpg (229.16 KiB) Zobrazeno 1392 x
DSCF6293-2.jpg
DSCF6293-2.jpg (229.16 KiB) Zobrazeno 1392 x
DSCF6297-2.jpg
DSCF6297-2.jpg (213.66 KiB) Zobrazeno 1392 x
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1061

Příspěvek od hades »

Pěkná práce
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
fejcha
Příspěvky: 23
Registrován: 01. 09. 2022, 15:14

Dobson GSO 250/1250 kolimace laserem

#1062

Příspěvek od fejcha »

Zdravím! Při kolimování sekundárního zrcadla jsem zjistil, že když kolimátorem, usazeným ve výtahu pootočím o 90 st a provedu to 4x (vždy povolím aretaci kolimátoru ve výtahu a v nové poloze opět utáhnu), opíše laserová stopa kroužek cca o průměru značky na primáru. Kružnice, opsaná laserem je ale oproti značce vyosená. Otázka a) je vyosení způsobeno nepřesným usazením výtahu? Vím, že předešlý majitel s ním hýbal. Otázka b) Jde s tím kroužkováním něco dělat? Kolimátor je Omegon, bez možnosti seřízení.
Dobson GSO 250/1250, f/5
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4114
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson GSO 250/1250 kolimace laserem

#1063

Příspěvek od biker.fm »

Prvni co je, zkontroloval by jsem jestli kolimator je zkolimovany.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Dobson GSO 250/1250 kolimace laserem

#1064

Příspěvek od MiniMistr »

Takovou odchylku co píšeš nemá na vizuální pozorování cenu řešit.
Ale zkus si ten kolimátor zkouknout jak píše Biker abys mohl klidně spát :)
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dobson GSO 250/1250 kolimace laserem

#1065

Příspěvek od vla »

Přijde na to jaký máš kolimátor, pokud ho ve výtahu utahuješ šroubkem, určitě ho trošku vychýlíš. Některé se upínají rozepřením gumových kroužků ve výtahu, tam by to nastat nemělo. Takky je dobré kolimovat dalekohled výtahem nahoru, aby byl opřený celým obvodem příruby o přírubu výtahu a nedotahovat. No a na konec pokud se bod kolimátoru pohybuje po vyznačené kružnici není to žádná katastrofa. Jemné doladění je případně možné na rozostřené hvězdě.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět