PHD2

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: PHD2

#451

Příspěvek od Davifi »

Takhle , berte teď mojí úvahu pouze s rezervou třeba je to blbost, ale jen jsem nad tím uvažoval tak abych nebyl zatížen všemi znalostmi ohledně toho. Pokud se DEC osa normálně přes PHD hýbe, program vyšle puls, motor ten puls fyzicky vykoná což se promítne i na souřadnicích. Nebude u RA osy ten problém, že vlastně v základu pořád kompenzuje otáčení oblohy ? Prostě pořád běží a pořád něco dělá. Tím pádem PHD2 mu vyšle impuls což je i vidět ale motor to nevykoná protože, už prostě má příkaz odjinud. Napadlo mě vypnout to trackování ale potom nevím jak by to šlo udělat. DEC osa žádné jiné příkazy nevykonává prakticky stojí na místě takže přijímá impulsy z PHD. Nebo nedá se to tam nějak nastavit aby příkaz od PHD měl vždy priroitu prostě nějaká jednoduchá podmínka, pokud nemáš příkaz od PHD kompenzuj otáčení oblohy, když jo zastav činost a věnuj se pulsu z PHD.

Co si o tom myslíte ? Jak říkám možná blbá uvaha, ale na jednu stranu mi to dává smysl.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: PHD2

#452

Příspěvek od hades »

Pulsy v RA ose fungují tak, že RA rotaci buď zrychlují nebo zpomalují (až zastavují). Když přijde negativní puls, rotace RA osy se o tento puls zpomalí (zastaví), když přijde pozitivní puls, tak se rotace RA osy zrychlí. Není tam nic takového, jako priorita. Něco takového může nastat jedině v okamžiku, kdy budeš mí puštěnou PPEC, která je uložená v montáži, a budou ti zároveň chodit pulsy z guidingu. Pak se to může prát, ale to není tvůj případ
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: PHD2

#453

Příspěvek od Davifi »

Ok jenom mě to tak napadlo, protože mi nedochází, proč DEC osa jde v pohodě a RA udělá puls ale motor fyzicky nic nevykoná. Což znamená souřadnice v RA jdou pořád stejně ať pohnu tam nebo tam ani se nezpomalí ani nezrychlí. Proč pouze u RA chybí ten poslední krok. Napadlo mě, nějak si pohrát s rychlostmi RA osy, to je asi jediné. Zkusím napsat ještě na zahraniční fora jestli někdo neví. Přijde mi, že to bude zase nějaká blbost.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD2

#454

Příspěvek od MilAN »

Podle toho, jakou máš nastavenou pointační rychlost i délku impulsu, je závislý posuv v RA a na jednu sekundu bude potřeba provést více stlačení tlačítka.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: PHD2

#455

Příspěvek od Davifi »

Jak jsem psal délka impulsu v ms nesmí být delší jak 1000 ms pak to hází ten error. Tak mě napadlo dát kratší delku impulsu například 500 a zvýšit rychlost a poťukat víckrat aby jsme zjistili jestli je to třeba nedostatečnou rychlostí.
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: PHD2

#456

Příspěvek od Davifi »

Tak problém zdá se vyřešen. Prvně bych chtěl poděkovat Hadesovi za to, že si udělal čas a kouknul na to se mnou. Přišli jsme na několik věcí. Za prvé ST4 zapojení nefungovalo, samozřejmě zkoušeli jsme to jen chvíli, ale prostě jsme ho nerozchodili. Veškeré nastavení v PHD2 bylo ok. Vše bylo dobře zapojené. Jak jsem říkal a psal montáž se pohybovala v DEC ose, ale v RA ose nereagovala. Celý problém byl v tom, že v ASCOM platformě se musí zapnout sidereal tracking, poté montáž plně spolupracuje s PHD2 a přijímá a provádí pulsy i v RA ose. Vše se ovládá pouze přes jeden kabel.

Foto přepnutí trackingu

Teď už mě čeká pouze ostrý test pod noční oblohou. Poté už se může jásat. Děkuji všem moc za pomoc.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD2

#457

Příspěvek od MilAN »

Davifi píše: 19. 06. 2022, 21:31 Ale to právě dělám :) Koukam na Ascom platformu a v DEC ose se ty souřadnice hýbou samozřejmě o malé kroky jako pointace dělá, ale ta RA osa nic nedělá po stlačení. já.
Nikoho asi, kromě tebe, nenapadlo zkoušet pointaci při vypnutém hodinovém pohybu. Na to by se ale přišlo, pokud bys odpověděl podle skutečnosti, že se hýbe ukazatel RA , i když nic nestlačuješ. Protože při zastaveném pohybu se RA souřadnice samozřejmě mění.
Ale dobře, hlavně že to šlape
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: PHD2

#458

Příspěvek od Davifi »

Jak už jsem zde jednou psal tento systém se mi dostal poprvé do ruky tak takovéhle věci prostě nevím. A ano jak jsem napsal ta osa po stlačení opravdu nic nedělala to byla pravda. A tohle jsem nevěděl je to poprvé co vubec u montáže měním jakékoliv mody. Pokud to děláš tolik let tak ti to asi přijde směšné někdo to holt neví. Takže to konstatování, že by to nikoho nenapadlo si myslím, že není úplně friendly pro začátečníky. Když jsme u toho tak ten člověk v tom videu co jsem dával, že mám stejný problém tak to má také takhle udělané. Prostě chápu, že pro tebe se zkušenostmi nepředstavitelné, pro lidi co se to teprve učí tak se stát muže.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD2

#459

Příspěvek od MilAN »

A tobě přijde normální vypnout si pohon a chtít ho ( tedy jeho rychlost) korigovat? A ani tě nepřekvapí, že se ti mění souřadnice, když nic neděláš ? Proto jsem psal, že je dobré se podívat, co dělají souřadnice. Napsal jsi, že nic, což tedy tak nebylo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2245
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: PHD2

#460

Příspěvek od peta62 »

Myslim ze to se stane. U CG5 jsem pustil a vse bezelo, s prichodem EQ6 jsem musel zacit poustet tracking. Hlavne ze se to naslo, hades je sikula, neprijde mi smysluplne ted slovickarit a hledat mouchy. Ucelu bylo dosazeno a o to jde predevsim.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: PHD2

#461

Příspěvek od Davifi »

MilAN píše: 21. 06. 2022, 01:04 A tobě přijde normální vypnout si pohon a chtít ho ( tedy jeho rychlost) korigovat? A ani tě nepřekvapí, že se ti mění souřadnice, když nic neděláš ? Proto jsem psal, že je dobré se podívat, co dělají souřadnice. Napsal jsi, že nic, což tedy tak nebylo.
Jak jsem již řekl, když to člověk nezná tak ano přijde mu to normální nyní už jsem chytřejší. Od toho myslím, že i to forum je aby poradilo když někdo něco neví. Nechci se dohadovat. Vážím si tvých rad i tvé pomoci a díky za ně. Jen prostě né všichni jsou na takové úrovni jak bys asi čekal.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1747
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: PHD2

#462

Příspěvek od nou »

Najjednoduchšie chyby sa najťažšie hľadajú. Človek je niekedy proste slepý voči úplne banálnym veciam a keď ho to po dvoch dňoch konečne trkne tak si len povie ja som ale debil.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: PHD2

#463

Příspěvek od Davifi »

Zdravím všechny, tak jsem to včera konečně otestoval. Vše chodí jak má. Dávám sem fotku grafu pointace, omlouvám se, že je vyfocená jenom obrazovka ale nenapadlo mě udělat print screen. Kalibrace uplně v pořádku. Graf se prvních pár vteřin rozletěl do všech stran ale cca po 20 s se to stabilizovalo na hodnoty co jsou vidět na snímku. Zkoušel jsem expozici 5 min a i při tomto čase byly hvězdy bodové při ohnisku 650 mm. Co si myslíte je to takto v pořádku nebo by měl mít graf hladší průběh ? Zkusím si ještě pohrát s nastavením jednotlivých parametrů.

https://davifi.rajce.idnes.cz/pointace_2/1543403852

díky.
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD2

#464

Příspěvek od amil »

Dotaz funguje PHD2 i na Win 7 profi? Díky.A.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD2

#465

Příspěvek od Pidrman »

Ano funguje
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Odpovědět