Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#31

Příspěvek od hades »

Já jsem to zpočátku používal jako krytku při transportu a taky to plní tu funkci aretace. Teď už to nepoužívám, co mám automatické ostření
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#32

Příspěvek od nosuh »

Mam dotaz k uzivatelum tohoto vytahu. Pouzivam jej na vizual na 16" dobesi. Ale samotna trubka vytahu je ve vytahu moc volna. I když utahnu stredovy imbus na doraz, když se tubusu OV dotknu, tak jde v podstate volne zasunout/vysunout. Zkousel jsem utáhnout oba oznacene imbusy pro utazeni pohybu (viz obr), výsledek byl lepsi, nicmene porad tam je velka vule. Když to napr. srovnam s focuserem na 10" dobsonu, který sel eliminovat naprosto perfektne a jde dostatecne tuze, ze jde ostrit a zaroven se vytah ani nehne.
Je dulezite ještě zminit, ze v OV je trvale dany 2" kkor ES, který sam o sobe je relativne tezky, natoz když se do nej pak da ještě okular..
Ještě není takova kosa, ale je jasny, ze v zime při sebemensim doteku obliceje okularu se vytah zasune, nebo naopak ..
Ma někdo zkušenost , jak tuto vuli fixnout? NEpomohlo by třeba ošmirglovat tu treci plosku na trubce vytahu ( videl sem to v nejakym tutosi na youtube)..
Na zadnem dalekohledu jsem ten velky aretacni sroub nikdy nepouzival ( na fotce je vysroubovany), protože ve chvili, kdy ho clovek utahne, tak se stejnak trubka ve vytahu posune o 1-2mm, tzn..ze si to zase rozostri,,.
muj focuser s imbusama, jimiz by sem mela seřídit vule v pohybu OV
IMG_20201115_172915_Edit.jpg
IMG_20201115_172915_Edit.jpg (432.46 KiB) Zobrazeno 3034 x
a obr. z navodu
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (653.49 KiB) Zobrazeno 3034 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#33

Příspěvek od g »

Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
goody
Příspěvky: 67
Registrován: 30. 06. 2020, 13:11
Bydliště: Praha
Věk: 61

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#34

Příspěvek od goody »

Ahoj, měl jsem problém s Crayford výtahem a ty linky na návod k seřízení výše už mi hlásily, že jsou mrtvé. Pokud by někdo potřeboval návod, tak jsem ho našel na: https://dunkelfeld-mikroskopie.eu/suppo ... Astro/APO/
--------------------------------------------------------
SW APO ED 100/900 PRO OTA, TS-Optics Doublet SD-APO 80mm f/7
Baader MaxBright II
iOptron AZ Mount Pro
binocular CELESTRON SkyMaster 20x80
binocular UCCP BPC2 12x40
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 492
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#35

Příspěvek od stmare »

Ano Goody, taky jsem nasel takove pdf. Muj navod by se mohl nekomu hodit (prodejce zadny takovy neposkytuje, prestoze se to casto prodava neserizene)
Serizeni delam takhle:
1. povolit vsechny fixing screw, pozor, neztratit gumove podlozky
2. vytahnout cele, podivat se z boku a serizuji obe parallelizing screw. Nesmi byt utahle, ale dostatecne povolene. S povolenim se musi experimentovat, ale radsi volnejsi a hlavne stejne povolene na obou stranach
3. pritahnu tension adjustment screw, ty parallelizing screw by tomu nemely branit, jinak nebude pritlak. Teflonova deska musi tlacit na osku. Hlavnim cilem je overit, ze paralleling screws jsou tak akorat.
4. vezmu smirkovym papirem plosku na trubce (a ocistim)
5. nasroubuju cele, nezapomenu na 4 gumove podlozky
6. jeste dotahnu/povolim tension adjustment screw dle toho jestli drhne nebo prokluzuje
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 272
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#36

Příspěvek od bobek »

Ahoj,

měl jsem možnost "operovat" okulárový výtah z Evostaru, tak přikládám pár obrázků pro představu, jak vypadá mikroostření. Mezi miskou pro malé kuličky a maticí ve spodní části ještě chybí pružinka pro přítlak.
Přílohy
mikroostření-SW.jpg
mikroostření-SW.jpg (443.87 KiB) Zobrazeno 2105 x
sniper
Příspěvky: 35
Registrován: 20. 07. 2021, 09:11
Věk: 36
Kontaktovat uživatele:

Re: Okularovy vytah SkyWatcher Crayford

#37

Příspěvek od sniper »

Hoj, hledám teď motorové ostření jako upgrade pro svůj SW Newton 200/1000. Co si myslíte o tomhle http://www.supra-dalekohledy.cz/ostreni ... 64379.html? Rád bych zanechal možnost ručního ostření na vizuál, ideálně později doplnil na druhou poloosu mikroostření, patrně http://www.supra-dalekohledy.cz/ostreni ... -5816.html. Bude to dohromady fungovat?
"Dar Covidu": SW Newton 200/1000, EQ5, setový okulár 10mm a 25mm, Binorum Plossl 4mm, BAADER Hyperion 5mm, 8mm, 17mm a 21mm, Roboostření Sesto Senso 2, Filtry Binorum Moon a UHC
Odpovědět