Nový Lunt 50 anebo starší 60?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4114
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#16

Příspěvek od biker.fm »

Radim mel zajem o jednoho Lunta zde nabizeneho v bazaru. Poprosil mne jestli by jsem nejel s nim za prodejcem a nevzal pro porovnani toho co mam doma. Po prijezdu jsme dali oba Lunty vedle sebe (stejny prumer, tedy 60mm) a byl mezi nimi hooodne velky rozdil. I kdyz jsme dali DS na ten druhy Lunt, byli jsme s tim jako by na mem DS nebyl. Proto se vyplati si pred koupi Lunta vyzkouset. Co se tyce starnuti a pod., ten muj dalekohled je u mne doma uz cca 10 let a zadna zmena se nekona, vse OK. Ovsem je fakt ze ho mam doma v suchu v pokoji a ven ho vytahnu jen kdyz koukam nebo fotim. Za cely rok to jsou radove max desitky hodin.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#17

Příspěvek od MMys »

Stárnou ty pevné slídové etalony (DayStar, SolarSpectrum).
Lunt se vzduchovým etalonem je v podstatě věčný, jediné co u nich občas degraduje je ITF filtr v tom zenitovém zrcátku na vstupu, jakoby zmléční. To ale není blokační 0.1 Angstromový filtr, ten je až na výstupu z hranolu, a nedegraduje. Ten je hodně drahý. Ten ITF co degraduje je naštěstí levný a jde snadno vyměnit. Dá se sehnat i přes Supru. Mě to ještě nepotkalo, a to mám Lunta přes 10 let. Podle toho, co vím, tak se to děje hlavně lidem, co mají dalekohled trvale v kopuli. Takže spíš vlhkost, atmosférické vlivy bych tipoval.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#19

Příspěvek od Psion »

Mám Solarview 50, takže slída a nepozoruji nějaké stárnutí ani po 12 letech, ovšem, je uložený doma a na Slunci zase tak často není. Samozřejmě každý centimetr průměru je znát, ovšem může se stát že 50 bude ukazovat lépe než 60. Krásně to bylo jeden rok vidět na HMV, množilo se to tam Lunty a řekl bych, že rozdíly byly propastné. Objednat tedy Lunt přes internet v zahraničí je v zásadě nesmysl, před koupí je NUTNÉ se tím podívat.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#20

Příspěvek od Roman (Rick) »

duri_jk: darmo sa tu budu pisat strany teorii. Ak tie dalekohlady nevyskusas, nebudes vediet ktory ti vyhovuje. Hlavne ta 60, ak ma byt z druhej ruky. Za dalsie, s 50 som fungoval hlavne co sa tyka pozorovania celeho disku - celkovy prehlad situacie na Slnku. Na detaily zabudni. Ak chces vidiet aj detaily, tak casom aj tak skoncis pri Daystare.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#21

Příspěvek od peta62 »

To je asi jako kdyz se budeme bavit o cene novych kol a Ty sem budes tvrdosijne davat odkazy na cenu celych aut. Tyto odkazy jsou irelevantni, vymena je to co odkazuje Radim ( midars ) tady.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#22

Příspěvek od Pupak »

To není blokační filtr, ale tobě je to evidentně jedno. Blokační filtr tvoří 90% ceny toho kompletu.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#23

Příspěvek od Homer »

K této polemice přispěji odkazem, který mi kdysi při mém rozhodování ochotně kromě ostatních rad poskytl Beda Reichmann:

https://www.baader-planetarium.com/de/b ... arspectrum

Najdete tam pasáž o skladování - filtr typu Fabry-Pérot je třeba chránit před mrazem a ideálně i vlhkostí. Pak poslouží dlouhý čas. Je tam zmíněn i důvod proč tomu tak je - ochrana imerzního oleje před zmrznutím a jeho následky.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#24

Příspěvek od Yarkho »

Ešte by Baaderi mohli v odkaze uviesť, aká je teplota mrznutia toho oleja.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#25

Příspěvek od Homer »

Asi by postačil dotaz Baaderovi, myslím že se spolupodílí na výrobě SunDanceru II a měli by to tam vědět. S americkým výrobcem Wagnerem je debata na dlouhé lokty, to si Martin Myslivec vyzkoušel na vlastní kůži. Ale poprosil jsem mailem Bedu Reichmanna, zda by do této debaty, jako odborník v této oblasti, nepřispěl. Až si můj mail přečte, tak snad zareaguje.
Ono bude určitě záležet na typu oleje, který je v takových filtrech používán, zda je přírodního nebo syntetického ( pravděpodobně ) původu. Čtu, že ten přírodní časem mění své vlastnosti.
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 170
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#26

Příspěvek od Míra Pech »

I Bresser přímo na svých stránkách uvádí, že se jedná o cituji: "LUNT Blau-Glas 20mm für B400 bis B1800 Blocking-Filter"
Takže blokovací filtr to je a je pod 1000,-Kč.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#27

Příspěvek od MilAN »

Míra Pech píše: 26. 05. 2022, 11:41 "LUNT Blau-Glas 20mm für B400 bis B1800 Blocking-Filter"
Přeloženo z němčiny to ale říká přeci něco jiného : "Lunt modré sklo pro blokační filtr B400 až B1800 "
Naposledy upravil(a) MilAN dne 26. 05. 2022, 13:46, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 170
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#28

Příspěvek od Míra Pech »

Máš pravdu to für jsem přehlídl. Tož beru zpět.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2002
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#29

Příspěvek od Beda »

Problematiku už tady popsal Martin M. Snad ještě připomenu, že etalony vzduchové, které tvoří dvě přesně vybroušené plánparalelní desky s nanesenými odraznými vrstvami, jsou prakticky "věčné", pokud nedojde vlivem nárazu k poruše kontaktu. Ale i tahle porucha se dá opravit. Provádí ji zmíněná fa. Beloptik. Více o výrobě těchto etalonů jsem psal ve vláknu "Solarview 50" př.č. 4, 10.2.2019.
H-alfa filtry od SolarSpectrum a DayStar jsou oproti vzduchovým etalonům vybavené slídovými etalony, jejichž výroba je také kapitola sama pro sebe. Někde jsem tady o tom již psal ( štěpení slídových destiček žiletkou atd.) U těchto typů je blokovací H-alfa filtr s propustností 10Ä umístěn na vstupu tohoto optického svazku filtru. Až na výstupu je umístěn tzv. ITF filtr 656nm ( induced transmission filter), který tvoří tepelnou a UV ochranu pro oko nebo kameru.
A právě tento ITF filtr 656nm, jak už tady psal Martin M., časem degraduje a to u obou systémů ! Zřejmě také v závislosti na použité apertuře předního etalonu, nebo objektivu. Také z tohoto důvodu se lze důrazně doporučit aplikaci ERF-cool filtrů, které jednak omezí tvorbu tepla v tubusu, ale také sníží tepelnou zátěž ostatních kompentů H-alfa filtru.
BF filtry od Lunt nebo Coronado mají tyto tepelné ochranné ITF filtry umístěné na vstupu zenitového zrcátka, přičemž cenu určuje hlavně průměr H-alfa filtru s propustností 6Ä na výstupu. Dobře tu problematiku popisuje fa. Beloptik.
ITF filtry 656nm s identickými vlastnostmi a průměrem 17.5mm dodává také
https://maierphotonics.com/656bandpassfilter-1.aspx
Oproti filtrům se stejnou aperturou od Beloptik jsou zhruba o polovinu levnější, včetně dopravy z USA a cla stojí cca. 2.500,-Kč.
O náhradě těchto ITF 656nm filtrů , které mají speciální antitepelnou úpravou, jednoduchým modrým sklem tady čtu poprvé. V tom případě ale musí mít fa. Lunt tu tepelnou ochranu ještě dodatečně vyřešenou, protože modré, byť optické sklo, IR záření zachytit neumí !
Přílohy
ITF filtr 656nm , Maierphotonics.png
ITF filtr 656nm , Maierphotonics.png (257.05 KiB) Zobrazeno 814 x
ITF filtr 656nm , Maierphotonics, křivka propustnosti.png
ITF filtr 656nm , Maierphotonics, křivka propustnosti.png (150.21 KiB) Zobrazeno 814 x
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 821
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Novy Lunt 50 alebo starsi 60?

#30

Příspěvek od midars »

U SunDancer II píší v návodu:
Technical Data:
• Operating temperature: 0 to +40° (below 0° only with insulation).
• Storage temperature: +4 to +50°C, ideally at room temperature. Protect from frost!
Technické údaje:
- Provozní teplota: 0 až +40° (pod 0° pouze s izolací).
- Teplota skladování: +4 až +50 °C, ideálně při pokojové teplotě. Chraňte před mrazem!

Já mám na to kufr ( mimo akce je doma v pokoji), kde mám D-ERF 110mm + "Sluneční blok" (TV 2” POWERMATE 2x, SunDancer II, prodlužovací tubusek + Tilt, ASI1600MM) +
DSC_0219-SolarBlok.JPG
DSC_0219-SolarBlok.JPG (59.52 KiB) Zobrazeno 793 x
V poličce nad ním je krytka + FF + krabičky se silicagelem.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Odpovědět