Filtry proti světelnému znečištění

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry proti světelnému znečištění

#16

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: 10. 05. 2022, 21:53
všude jsou místo nich teď LED. Ale to je normální "teplejší" žárovka - vůbec nechápu, jak by na něco takového mohl fungovat jakýkoliv filtr...
[/quote]
Přesně tak, jak to nakreslil v tom prvním obrázku Lukas v příspěvku 12. A zrovna tak, jak ty filtry fungují na nízkotlaké výbojky - ani ty nemají čárové emisní spektrum , ale díky vrstvám luminiforu ho mají obdobně "spojité" jako "bílá " LED. A zrovna tak, jak fungují na obyčejné žárovkové spektrum. Problém má RGB focení, ale to má problém s jakýmkoliv filtrem i jakýmkoliv zdrojem světla, včetněpřírodního.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry proti světelnému znečištění

#17

Příspěvek od Bill »

MilAN píše: 10. 05. 2022, 22:25 A zrovna tak, jak ty filtry fungují na nízkotlaké výbojky - ani ty nemají čárové emisní spektrum
220px-Low-pressure_sodium_lamp_spectrum.svg.png
220px-Low-pressure_sodium_lamp_spectrum.svg.png (3.17 KiB) Zobrazeno 1594 x
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry proti světelnému znečištění

#18

Příspěvek od Bill »

MilAN píše: 10. 05. 2022, 22:25 Přesně tak, jak to nakreslil v tom prvním obrázku Lukas v příspěvku 12.
S tou svou logikou můžeš tvrdit, že hodně pomůže IR blokační filtr
Emission-spectra-of-quartz-halogen-lamps.jpg
Emission-spectra-of-quartz-halogen-lamps.jpg (16.37 KiB) Zobrazeno 1583 x
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry proti světelnému znečištění

#19

Příspěvek od MilAN »

Omlouvám se. měl jsem na mysli vysokotlaké sodíkové.
Nic to nemění na faktu, že filtry fungují i na LED.
třeba tady LED a HPS:
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry proti světelnému znečištění

#20

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: 10. 05. 2022, 22:52 S tou svou logikou můžeš tvrdit, že hodně pomůže IR blokační filtr
Pokud tvoje oko /nebo snímač je citlivé v tom celém spektrálním pásmu, tak ano, UV/IR bude fungovat. Vždyť přesně stejně fungují všechny LPS filtry, ať širokopásmové, tak úzkopásmové . Jak jinak fungují ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Filtry proti světelnému znečištění

#21

Příspěvek od Ari »

Existuje nejaký slabý lps filter, ktorý nerobí hala na jasných hviezdach? Alebo jediná možnosť je nepoužiť lps filter ale len Astronomik L2 ak to chcem 100% bez reflexov na jasných hviezdach? Prípadne existuje ešte nejaký L filter (okrem predražených Astrodon), ktorý je tiež bez reflexov ale je hrubší ako Astronomik (ten má len 1mm)?
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry proti světelnému znečištění

#22

Příspěvek od MilAN »

Ale L2 filtr je jen UV/IR filtr, ne LPS. V podstatě jen ořezává okrajovou část spektra, pro kterou není optika už dobře korigována. Zeslabí cca o 20%, ale propouští většinu umělého- rušivého- světla
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Filtry proti světelnému znečištění

#23

Příspěvek od Ari »

Veď nepíšem, že je. Len sa pýtam či existuje taká kvalita aj v podobe lps (podľa mňa najlepší cenovo dostupný je IDAS LPS P2 ale robí na jasných hviezdach reflexy). Tak či niekto nevie ešte o niečom, inak bude jediná možnosť ten astronomik ir cut a bojovať s LP pri spracovaní.
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry proti světelnému znečištění

#24

Příspěvek od Psion »

MilAN píše: 10. 05. 2022, 23:03 Omlouvám se. měl jsem na mysli vysokotlaké sodíkové.
Nic to nemění na faktu, že filtry fungují i na LED......
Zajímalo by mě, které LED tím výrobce myslí, protože všechny LED co mám doma, září skoro jako denní obloha, tedy v celém spektru.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry proti světelnému znečištění

#25

Příspěvek od Bill »

Jo, moje taky. I ty studené, které mají viditelný modrý "peak", tak to není žádná čára, ale pozvolný "hrb". Na vedlejší ulici montují nové venkoví - až to bude, tak se mrknu, ale přijde mi to s těmi filtry jako nesmysl.

Podle Internetu - spektrum studené bílé s výrazným modrým peakem (ale takový výrazný peak doma nemám):
Obrázek

Typický LPS - možná by se část modrého peaku mohla oříznout, ale spíše ne:
Obrázek
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry proti světelnému znečištění

#26

Příspěvek od MilAN »

Když se podíváš na graf v mém příspěvku č.19, tak vidíš, že ten filtr funguje podobně, jako v případě sodíkových vysokotlakých výbojek . To poměrně novější varianta LPS filtru, která počítá s LED. A jasně je vidět kolik toho ze záření LED ořezává. A přes ta výsledná procenta na každé křivce by bylo potřeba proložit ještě křivku citlivosti daného zařízení nebo oka.
PS: ten filtr který uvádíš, není přece typický filtr. To je typický filtr pro dobu a proti tehdy používaným rtuťovým a nízkotlakým sodíkovým výbojkám
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry proti světelnému znečištění

#27

Příspěvek od Psion »

Já mám doma něco takového, je jasné, že to nejsou bílé LED, ale bílá LED v astro lampičce, nemá zásadně jiný průběh. Když vezmu třeba CLS přes spektroskop, tak je to plně jedno, protože to září jako prase v modrém spektru po zelenou, pak díra a pak to svítí v červené jako blázen. Podle mě je CLS pro blokaci úplně k ničemu. Pro blokaci vysokotlakých sodíkových výbojek je to OK. Tyhle LED jsou úplně skvělý....

Obrázek
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry proti světelnému znečištění

#28

Příspěvek od Bill »

MilAN píše: 12. 06. 2022, 08:06 Když se podíváš na graf v mém příspěvku č.19, tak vidíš, že ten filtr funguje podobně, jako v případě sodíkových vysokotlakých výbojek . To poměrně novější varianta LPS filtru, která počítá s LED.
Promiň, už jsem ten původní příspěvek zapomněl - a to na to vždy nadávám, že někdo reaguje jenom na poslední. Ale ten IDAS LPS-D2 má takovou díru ve spektru, že to musí totálně zničit barvy jako CLS(Ale píšou - The transmission spectrum is carefully designed to keep the colour balance of images intact).
CLS má blokované pásmo 530 - 630nm a je na barevné focení prakticky nepoužitelný, IDAS LPS-D2 má blokované pásmo 550 - 650nm a je bez vlivu na barvy :-)


Navíc si nemyslím, že by takové LED měl dneska odvahu někdo nasadit do veřejného osvětlení. A ty s redukovaným modrým peakem budou mít úplně jiný průběh...
M:736 750 113
Odpovědět