MHV (Mezní hvězdná velikost)

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 828
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1186

Příspěvek od PetrŠ »

Já jezdím pozorovat do okolí Javorové skály na rozhraní středo a jihočeského kraje, obloha je tam na české poměry dost dobrá, stačí mrknout na mapu světelného znečištění.
https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF
Zaujal mě tam kemp kde se červen až srpen dělají tábory. Ty naše termíny jaro podzim by se možná daly domluvit. Velké je to víc než dost.
https://mapy.cz/s/musomolesu
https://www.tabory.cz/ruzena.html
https://www.tabory.cz/lokalita/letni-tabory-cr/ruzena/
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1187

Příspěvek od Sajri »

@davder: já Ti k tomu přidám jeden svůj nedávný poznatek. Není asi tajemstvím, že jsem řadu let působil jako hlavní organizátor jedné letité akce s návštěvností přes 60 lidí. Poslední roky nás místo, kde se akce konala, štvalo čím dál tím víc, ale přesto jsme ho nebyli schopni opustit a já byl hlavní odpůrce odchodu. Hlavní důvod této neschopnosti byl ten, že jsme věděli, že nemáme šanci najít jiné ekvivalentní místo, které by se svým zázemím tomu původnímu vyrovnalo (dokonce jsem vypracoval seznam všech kladů toho původního místa, abychom měli na očích, co všechno nám v jakémkoliv jiném místě bude chybět a proč tedy neexistuje alternativa :-D ).
No a pak jsme najednou pod tlakem okolností odešli téměř ze dne na den. Přesně jak jsme očekávali: nové místo se zázemím tomu předchozímu absolutně nemohlo rovnat. Ale akci to hrozně nakoplo dopředu a dopadla naprosto SUPER, protože se ukázalo, že ji netvoří místo, ale lidé.
Až budete příště v krizi, tak na to mysli ;-)
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1188

Příspěvek od midars »

Ono Zubří je taky "v těžišti" ČR - i pro nás z dálného východu dobře dostupné.
Moje astro, Astrofotky , počasí Hlucin
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 828
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1189

Příspěvek od PetrŠ »

Kluci z CHebu by proti tomuto výroku protestovali :lol:
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1190

Příspěvek od midars »

Oni jezdí i hoši ze Slovenska ;)
Moje astro, Astrofotky , počasí Hlucin
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 828
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1191

Příspěvek od PetrŠ »

A jo, to jsem si naběhl :shock:
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1192

Příspěvek od dvader »

Šajri,
mluvíš mi z duše!

Byli jsme v různých lokalitách (a ne vždy to bylo ideální), ale pokaždé to bylo super... Protože tu akci dělají lidé!
A tímto skládám poklonu Vám všem účastníkům! ;)

Nicméně nejsme už studenti a potřebujeme trochu toho pohodlí a slušnou stravu...
Požadavků na areál je prostě hodně:
- přibližně ve středu republiky, jinak k nám z té vzdálenější části nikdo na víkend nepřijede
- slušná obloha, dobrý obzor a prostor pro dalekohledy
(třeba když jsme hledali, tak dva areály, které by splňovali snad vše, byly uprostřed lesa :lol: )
- kapacita 80 až 100 lidí (méně je málo a velké areály nám jej nedají celý nebo za velké peníze)
- skladba ubytování taková, aby šlo ubytovávat jak rodiny/dvojice, tak rozumně seskupovat jednotlivce
- oplocený či alespoň uzavřený areál dál od civilizace, technika je přeci jen drahá
- ochota v noci areál zhasnout a přizpůsobit časy stravy našim specifickým požadavkům
- elektřina na pokojích/chatkách a vytápění, přeci jen na jaře a na podzim už je chladno
- místnost na konání přednášek, nebo alespoň jídelna uspořádaná tak, aby šla takto použít

No, zkuste něco takového najít... :D
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1193

Příspěvek od dvader »

To PetrŠ:
Podívám se během víkendu na tvé tipy... díky!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 281
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1194

Příspěvek od vogo »

S místem je to přesně jak píše Dvader, když můžu srovnat, tak třeba Věšín byl při dobrém počasí celkem použitelný, ale když celý víkend pršelo, tak to stálo za houby, v chatkách byla zima a dislokované sociální zařízení je dost diskonfortní. Moc dobré to bylo u Rovenska pod Troskami, ale tam byly velké náklady na pořádání akce, pozorovací louka vlastně nebyla – stanoviště byly rozdrobené po areálu. Takže Zubří je zkrátka nejlepší z pohledu pohledu ceny, kvality a komfortu.

Když MHV srovnám s ostatními astro akcemi kde jsem byl, v blahé paměti poslední Šumava Starparty, kde byla špičková obloha s vyhovujícím ubytováním, ale tam zase byla limitující kapacita a občerstvovací zařízení bylo drobet z ruky. Pak Litické Hvězdobraní, které je laděné zcela jinak než MHV, tak nějak počítá s jiným levelem noclehu a jinou atmosférou akce, můžu říct srdcovka, ovšem spaní ve stanu pod hradní bránou nemusí vyhovovat každému, všem (g)astro zážitky k nezaplacení. A DsD, kde jsme s rodinou byli loni poprvé, pořádané na místě kde se zastavil čas před čtyřiceti lety, ale na konci týdne se snad ani nechce odjíždět, už se vážně těším na letošek :-D, je to takový návrat do dětských let na letní tábor.

Každá akce má něco do sebe, nejen z důvodu míšta konání, ale MHV ze všech vychází jako nejkomfortnější. Kdybych měl někomu doporučit první Starparty na kterou jet, tak by to bylo MHV, právě proto, že si v podstatě z hotelového pokoje vyjdete na louku, kde je dalekohled pod rozumně kvalitní oblohou, máte k tomu snídani a dvě teplá jídla denně, fungující hospodu. Co víc si přát.

PS.: doufám že kuchyně se po změně provozovatele už trochu zaběhla :-D
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1195

Příspěvek od peta62 »

dvader píše: 08. 04. 2022, 19:35 ... dva areály, které by splňovali snad vše, byly uprostřed lesa :lol: ...
Verim ze v tech konkretnich pripadech to bylo spatne, ale nejlepsi takovato akce, kterou jsem ja zazil, byla poradana hluboko uprostred lesa na dvou propojenych pasekach a ten les vubec nevadil. Samozrejme zalezi na profilu terenu a velikosti pasek.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1196

Příspěvek od dvader »

Jelikož jsem dostal pár dotazů na aktuální stav, tak uvádím pro všechny:
Nyní je MHV zaplněno do posledního místa a k tomu máme 2 náhradníky. Přihlašování na pozice náhradníků zatím necháváme otevřené, neboť každý se někdo na poslední chvíli odhlásí a náhradníci se hodí.

Teď již zbývá jen to počasí… 8-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1197

Příspěvek od midars »

Jen dotaz mimo mísu - bude Noc čarodějnic ?
Moje astro, Astrofotky , počasí Hlucin
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1198

Příspěvek od dvader »

Přivezeš si nějakou? :lol: :lol:
EDIT:
Dle současného stavu přihlášek máme potenciálních 16 dospělých kousků...

Nic extra neplánujeme... Přeci jen oheň některé pozorovatele a fotiče mírně rozčiluje. :mrgreen:
Ale pokud by mělo být zataženo, asi klidně můžeme oheň udělat a třeba opéct buřty - co vy na to?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 825
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1199

Příspěvek od midars »

dvader píše: 21. 04. 2022, 08:44 Přivezeš si nějakou? :lol: :lol:
Jedu bez Obrázek
Moje astro, Astrofotky , počasí Hlucin
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 281
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: MHV (Mezní hvězdná velikost)

#1200

Příspěvek od vogo »

dvader píše: 21. 04. 2022, 08:44 Ale pokud by mělo být zataženo, asi klidně můžeme oheň udělat a třeba opéct buřty - co vy na to?
Pokud by se nepozorovalo, tak jsem zásadně pro 👍
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Odpovědět