Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Praxus
Příspěvky: 193
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2266

Příspěvek od Praxus »

Systém s posunutým objektivem a a jedním odrazem (jak píše 'butka') je jasná volba, pouze bych asi musel rezignovat na možnost (snadno) nastavit IPD (nedaří se mi vymyslet funkční - z hlediska udržení koincidence - a s ohledem na mé strojní vybavení realizovatelné konstrukční řešení), naopak s pevnou IPD je to poměrně snadné.
Já sem to na 2 x 6" binu řešil tím že jedna trubka je pevná a druhá jezdí v drážce z hliníku a otáčíš kolečkem na kterým je závyt a podle toho mám IPD , něco jako suport na soustruhu ,ale to doma asi neuděláš no. Zase je škoda to udělat bez toho , protože pak se tím spousta lidí nepodívá . Což nemusí ani tak , protože mě to třeba vyšlo nejmíň na 61mm ( koncipováno od začátku na 2" okuláry ) kdo má míň má jen monoskop :D

Podle mě hlavně nemá cenu stavět nic lomeného pod 4" průměru ,protože při těch cenách se dá sehnat slušný APO 4" bino kolem 60k bez práce a vymýšlení .
Od 5" nahoru už je ta cena ale brutální....
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2267

Příspěvek od Achernar »

Stavěli jsme s kamarádem binokulární dalekohled jako kluci, bylo nám asi 13. Tomu odpovídaly možnosti i technické provedení. Tehdy jsme hodně řešili, jak udělat nastavování rozteče očí, protože to je bez pořádného strojního vybavení a zkušeností asi opravdu nejkomplikovanější věc. Na jednom tubusu jsme měli zenitový hranol, na druhém 3 odrazy, abychom okuláry dostali do přiměřené vzdálenosti od sebe. Samotné nastavování jsme pak vyřešili tak, že u jednoho z tubusů byla objímka objektivu a objímka okulárového výtahu o 0,5 cm excentrická, takže současným otočením obou v tubusu, který mohl tudíž být namontován pevně, bylo možno rozteč ± 0,5 cm nastavit, což bohatě stačilo. Tenkrát jsme to takhle vymysleli z obavy, že vyrosteme a dalekohled nám “nebude”, nepočítalo se s tím, že bychom to nastavovali každou noc nebo pro každého pozorovatele. Myslím ale, že takové řešení by v principu obstálo při trochu lepším provedení i normálně a pořád mi to připadá jednodušší a snáze a s větší přesností proveditelné než nějaké posuvné mechanismy s mnoha pohyblivými díly a podobně.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2268

Příspěvek od Stanislavxyz »

Yarkho, Artaban: Jenom - pro jistotu, bez nějaké přehnané vztahovačnosti - podotknu, že jsem nikdy netvrdil, že apertura 2 x 100 je lepší než 1 x 150 mm. A to znám teorii součtového faktoru i subjektivně větší rozlišení binokuláru. Co tvrdím je, že 2 x 100 je lepší než 1 x 100 a 2 x 150 je lepší než 1x 150 mm.

Artaban: "To je otázka stavět achromát v dnešní době. Ale za účel stavby samotné ..."

Ano, pak je cesta cílem- nejsem proti. Na druhou stranu, kdyby šlo koupit již hotový dalekohled podle mých představ, za přijatelné peníze, nebránil bych se. Istar pochopitelně znám a asi bych si vybral, ale ideál to není. U průměru 150 mm bych chtěl ohnisko tak f 15 i delší. (150 f 15 dělal právě pan Drbohlav, bohužel dělal...) Jenomže to tedy máme dvakrát 150 mm a cena nám skáče nahoru...

Takže se trošku obloukem vracím k původní myšlence a to druhý tubus 102/1100 a za málo peněz poměrně pěkné pokoukání (vím co dokáže 1 x 102/1100 a to mám ještě rezervy v okulárech a hlavně ve svých schopnostech).
Praxus píše: 03. 02. 2022, 11:01 Já sem to na 2 x 6" binu řešil tím že jedna trubka je pevná a druhá jezdí v drážce z hliníku a otáčíš kolečkem na kterým je závyt a podle toho mám IPD , něco jako suport na soustruhu ,ale to doma asi neuděláš no. Zase je škoda to udělat bez toho , protože pak se tím spousta lidí nepodívá . Což nemusí ani tak , protože mě to třeba vyšlo nejmíň na 61mm ( koncipováno od začátku na 2" okuláry ) kdo má míň má jen monoskop :D

Podle mě hlavně nemá cenu stavět nic lomeného pod 4" průměru ,protože při těch cenách se dá sehnat slušný APO 4" bino kolem 60k bez práce a vymýšlení .
Od 5" nahoru už je ta cena ale brutální....
To mě pochopitelně také napadlo, ale popravdě se obávám, že se přinejmenším během přestavování IPD rozhodí koincidence. Pochopitelně by ta rybina šla udělat velice masivní, ale i tak bych měl obavy, že se bude koincidence rozjíždět. Zejména při velkých zvětšeních. Pokud ale existuje funkční řešení, rád se podívám a přiučím.

Že se tím nikdo jiný nepodívá by nevadilo, já, asociální introvert, pozoruji nejraději sám.

No, pár příspěvků nazpět jsem se (v mém, pravda docela specifickém případě a ještě hodně hrubou "ekonomickou rozvahou") dostal na cca 25 000,-, tedy do 60 000,- mám ještě daleko... Navíc binokulár 4" f 11 se běžně neprodává, pokud vím.

Achernar: "...Samotné nastavování jsme pak vyřešili tak, že u jednoho z tubusů byla objímka objektivu a objímka okulárového výtahu o 0,5 cm excentrická, takže současným otočením obou v tubusu, který mohl tudíž být namontován pevně, bylo možno rozteč ± 0,5 cm nastavit, což bohatě stačilo. Tenkrát jsme to takhle vymysleli z obavy, že vyrosteme a dalekohled nám “nebude”, nepočítalo se s tím, že bychom to nastavovali každou noc nebo pro každého pozorovatele..."

I toto řešení jsem zvažoval, a není asi úplně špatné (jenom podotýkám, že nejsem strojař, i když vzdělání mám technického směru), ale chod 10 mm (i více) udělám i na stavěcích šroubech, a to je řešení myslím nejjednodušší. Protože tím , že jeden tubus bude "volně" na stavěcích šroubech, můžu zároveň snadno ladit koincidenci. To se dá samozřejmě také řešit jinak, ale mě to zatím vychází jako nejelegantnější způsob.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2269

Příspěvek od Artaban »

Asi to fakt není vlákno na binary, ale tedy ještě třeba jak já to vnímám binary do 100mm vs achromát 172/1654.
Větší binar jsem vždy chtěl a Somet 25x100 byl doslova posvátná věc kterou jsem chtěl, ale neměl. Později jsem měl různé triedry až po binar 22x100 a mnoho možností se podívat do dalších binarů někde na louce nějakého kolegy.
Když byl po ruce jen ten binar, tak jsem prostě pozoroval a docela pohoda. Když jsem ale měl venku jak binar 20x80, nebo 22x100 a zároveň R 172, tak jsem to nikdy nevydržel a téměř každý objekt porovnával s refrákem, ale mono. Binohlavu na DSO nepoužívám.
Musím říct, že krom M45 a pár dalších hodně plošných objektů refrák binary vždy naprosto převálcoval. Jasně, binar dvě oči a tak nějak zábavné pozorování, ale v refráku bylo víc detailů a když to šlo, tak jsem použil hodně různých zvětšení a detailů začalo přibývat. Prostě pohled do binaru je řekněme pěkný, ale má jen základní informaci. Teprve velký dalekohled začne dávat další detaily. Asi to je moje posledlost pozorováním detailů na planetách. Holt to chce opravdu velký binar.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2270

Příspěvek od Achernar »

Když to je právě to: pohled světelným binokulární je prostě nádherný. Je to jako kdyby se z toho vesmíru dotýkal, jako by ses koukal okýnkem z rakety. I navzdory tomu, že detailů je pochopitelně méně, se tomuhle dojmu pohled žádným velkým dalekohledem nemůže vyrovnat. Měl jsem takový dalekohled vymyšlený a pořád na něj pomýšlím. Trochu vidle mi do toho hodila stavba dalekohledu pro synka, protože jsem na to použil jeden ze dvou objektivů, které jsem měl stranou. Byly to objektivy 90 / 800, myslím že úplně akorát na takovou věc.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 522
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2271

Příspěvek od rys »

Achernar:napsal jsi to naprosto přesně, já jsem stejného názoru. Taky jsem skákal od N250tky, k binu 20x65 ED. Když pominu samozřejmě více detailů s Newtonem, tak pohled do bina je pro mě nepřekonaný, jakoby 3D pohled. Prostě pohled jedním okem, ve mě takový pocit nevbuzuje. A jěště jedna smutná pravda:že s binem si pod noční oblohou jakoby více odpočinku.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2272

Příspěvek od Kami »

Artaban píše: 02. 02. 2022, 12:27 Beda : .........
V dnešní době mám pocit, že už není téměř nikdo z těch začínajících, kdo by šel podobnou cestou. ..
Artabane..... Nejsi v tom sám. Lidí je dost, i techniky, jen tomu okolnosti někdy zamezí to dělat-stavět hned.
Já se třeba už můžu konečně po letech nadechnout... :) :) :)
Ale čím začít. R200, nebo R140... nebo čerstvě R160 achromátem? A to nepomýšlím co je dalšího ve skříni uloženo, natož co se ještě naskytne, zachránit, získat.... Nehledě na ostatních projektech v zrcadlové formě. Jenže to chce i spodek... Na co to dát na trvalo, ustavit, nebo výjezdově to provozovat a tak. Pak kde to vůbec stavět.... V kuchyni na podlaze to nejde. :o Inflace a stav v ČR nám solidně podkopává nohy. :evil:
Takže mnoho let než se dopracujeme do lesu plného krásné techniky, nejen u sebe doma. Chuť by byla, ale.......
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2874
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2273

Příspěvek od Homer »

Bývaly doby, kdy nebylo téměř nic. A teď se přemýšlí čím začít. Akorát je pravda, že nostalgicky vzpomínám na oblohu, kterou jsem vídával jako kluk u babičky v malinké vesničce nedaleko hradu Kámen. Tma jak v pytli, hvězd plná obloha a taky mladé oči. Ovšem - žádný dalekohled, maximálně strejdův ruský těžký triedr :-).
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2274

Příspěvek od Artaban »

Kamile, jestli můžeš stavět refrák a máš na to náladu tak hurá do toho. Jestli ten, nebo ten si jistě dokážeš rozhodnout podle situace jakou máš. Zkušeností máš dost. Čas letí a může nastat situace, kdy se už nebude chtít, nebo to ani nepůjde. Já se jednoho dne rozhod a od té chvíle jsem na tom prostě pomalu dělal.
Třeba pomůže nějaký časový plán. Např. nějaká opozice Marsu, kterou bys chtěl odpozorovat.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2275

Příspěvek od Kami »

Člověk ani nechce, ale okolnost se naskytne. O to hůře, když je možnost se přifařit ke skupině nadšenců, pro které je stavba Astro zázemí snem. Proč bych nepomohl...když zázemí leželo ladem. R160/2400 je pro ně (nás) jen malý začátek. Má mysl vidí neomezené možnosti, stačí jen chtít, nemít zábrany snít a ty sny uskutečnit. (Astronomická expedice)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2276

Příspěvek od Achernar »

Určitě neřeknu nic novýho a určitě v tom nebudu sám, ale žádný pohled žádným dalekohledem se nevyrovnal tomu, když jsem si sestavil svůj první dalekohled a poprvé se jím na něco podíval. Byl to jen malý refraktor, v mém případě z brýlové čočky o průměru 5 cm a papírové roury od chemlonu. Okulár z jednoduchých čoček. Měl jsem ho jen pár dní, potom jsem sehnal achromatický objektiv 56 mm. To už byl zázrak a ty pohledy, když jsem každou noc objevoval nové poklady na nebi, nedokáže předstihnout vůbec nic. Takže když dnes natrefím na nějakého malého kluka, který má zájem o vesmír, hned mu takový dalekohled z papírové roury a malého objektivu vyrobím. A ještě než mu ho dám, jím tak týden koukám sám. A kdykoli mám příležitost, kupuju takové malé objektivy do foroty právě pro takové případy. Technicky jsem nikam nepokročil, už v tom ale mám praxi a vždycky u toho cítím trochu těch tehdejších radostí. I proto mě nikdy nemůže a mrzet pozorovat malým dalekohledem. Neexistuje malý dalekohled, existuje jen malý duch!
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
butka
Příspěvky: 80
Registrován: 13. 04. 2008, 15:00

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2277

Příspěvek od butka »

Stanislavxyz poslal jsem SZ ohledně možností změny očního rozestupu.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2278

Příspěvek od PetrŠ »

Pohled malým ED s velkým zorným polem má svoje kouzlo. Mě ani tak neláká mít na louce vedle sebe mojí 450 a obří binar. Spíš uvažuju nad velkým, 70mm ED hledáčkem. Abych měl v obludě detail a v hledáčku mohl nasávat okolí.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2279

Příspěvek od Stanislavxyz »

Achernar píše: 03. 02. 2022, 23:30 Určitě neřeknu nic novýho a určitě v tom nebudu sám, ale žádný pohled žádným dalekohledem se nevyrovnal tomu, když jsem si sestavil svůj první dalekohled a poprvé se jím na něco podíval. (...) Neexistuje malý dalekohled, existuje jen malý duch!
To jste napsal moc pěkně!


Pozn.: I ostatní diskuse je hezké počtení, leč musím znovu konstatovat, že snad všechny příspěvky jsou zcela mimo téma tohoto vlákna... A můžu za to také já, tedy se raději poroučím pánové. Těšilo mě a na shledanou třeba v diskusi o velkých binokulárech, případně o stavění dalekohledů obecně.

PS: Téma "první dalekohled" (ne ve smyslu "rady začátečníkům", ale nostalgického vzpomínání) mě velmi zaujalo. Nevím, jestli tu někde takové vlákno už není (když tak mě prosím nasměrujte), ale pakliže ne, možná by stálo za to něco v tomto duchu založit.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2280

Příspěvek od Achernar »

Myslím, že takové téma tu někde bude.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Odpovědět