Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Jovzin
Příspěvky: 33
Registrován: 01. 01. 2022, 11:08
Bydliště: Rybniky u Dobrise
Věk: 38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2446

Příspěvek od Jovzin »

Tak urcite. Zatial som si kupil iba ten okualr co mi radil pan Artaban 7mm Plossl , kedze ja mam Kelner 25mm a 10mm co boli pri teleskoper. A este som dokupil ten mesacny filtr kedze prvykrat co sme pozerali so synom na mesiac mi to strasne vypalovalo oko.
Ale je pravda , ze premyslam aj nad tym zenitovym zrcatkom ci nezoberem nejake max do 1000Kc. Este uvidim. Zatial hlavne sa stale ucime so synom :)
dejva.1
Příspěvky: 7
Registrován: 20. 01. 2022, 09:53

Ráda k dalekohledu

#2447

Příspěvek od dejva.1 »

Dobrý večer.
Chtěl bych poprosit o radu na co si dát pozor při koupi dalekohledu z druhé ruky. Jedná se o typ Dobson .
Děkuji za rady.
dex
Příspěvky: 336
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Ráda k dalekohledu

#2448

Příspěvek od dex »

Moc obecný dotaz.
Aby nebyl moc drahý, aby nebyl moc levný, aby to nebylo od nějakého neznámého "čínského výrobce". Pokud možno aby neměl sférické zrcadlo při méně než f/4, aby pohyb v kolíbce nebyl moc volný a aby nebyl moc tuhý.
Nejlépe, aby to při zaostření mělo bodové hvězdy v centru zorného pole ("kometkovitý" tvar hvězd při okraji pole nevadí, měl by se dát spravit komakorektorem).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ráda k dalekohledu

#2449

Příspěvek od MilAN »

dex píše: 22. 01. 2022, 00:01 Moc obecný dotaz.
aby to nebylo od nějakého neznámého "čínského výrobce". Pokud možno aby neměl sférické zrcadlo při méně než f/4,
To není vtipné ani do astrohumoru.
Ty dovedeš rozlišit známého a neznámého čínského výrobce, když vše, co se prodává, je stejně čínské ?
A ta další věta je přeci úplný nesmysl. Ta v podstatě tvrdí, že by kulové zrcadlo mohlo být do světelnosti 1:4.
Takže je potřeba nejdříve říci, o jakém průměru je řeč. Předpokládám, že není o průměru 40 mm. A pokud budeme uvažovat průměr 140 mm, tak kulové zrcadlo je už problém při světelnosti 1:8. A při koupi z druhé ruky bych se radši vyhnul i zrcadlu parabolickému, se světelností pod f/4
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5406
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Ráda k dalekohledu

#2450

Příspěvek od vla »

Podíval bych se k opravdovým prodejcům astrotechniky a kupoval bych jimi prodávané značky. Prakticky se může v uvažovaném rozměru jednat o Celestron, SW, GSO a naopak nikoli Levenhuk. Nakonec první uvedené se ve zdejším bazaru vyskytují nejčastěji. A mechanický a optický stav ti nikdo přesně neporadí, pouze obecně, viz Milanův příspěvek. Na druhou stranu ve zdejším bazaru se nějaké pasti objeví jen zcela vyjímečně. Spíše se prodávají kousky v TOP stavu. Posoudit můžeš u každého prodávajícího historii na foru způsob kumunikace a z toho usoudit je-li seriozní, nebo ne. Máme zde i sekci zkušenosti s prodejci. Hezký den.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2451

Příspěvek od astar »

Poznámku:
Proč má kulové zrcadlo průměr 140mm a 1:8 problém? To tedy máme problém i mi všichni ostatní, kteří máme běžné paraboly, které se vyrábějí s kvalitou vlnoplochy 1/4 vlny, kterou má právě i to kulové zrcadlo.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2452

Příspěvek od MilAN »

Reagoval jsem na f/4, a hranice, kdy je problém , je u D=140 mm právě f/8. Takže cokoliv světelnějšího je problém. Pokud to není z mého příspěvku jasné, tak se omlouvám, neměl jsem v úmyslu psát příručku optiky a vzorce, jen reagovat na ten nesmysl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2453

Příspěvek od astar »

Milan, nemusíš být hned nas..... , když tě někdo upozorní na nepřenositi.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
dex
Příspěvky: 336
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2454

Příspěvek od dex »

Moje chyba (nepiš čísla o půlnoci!), mělo to být orientačně právě těch f/8 a více.
Jinak se značkami a "značkami" je to jako jinde. Zoomion, Opticon (nechtěl jsem jmenovat) klidně prodají dalekohled, kterým opravdu není vidět (Levenhuk jsem ještě nezkoušel, ale chystám se na to), zatímco u zavedených značek (Takahashi, TeleVue, WO, Sky-Watcher, Celestron, Meade) se dá čekat kvalita a ani ty levnější značky (TS, GSO, Omegon, Bresser) nepustí úplný průšvih.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11541
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2455

Příspěvek od Psion »

Dex: Já už bych se do toho dál nezamotával, každý jmenovaný výrobce s čínskou optikou klidně pustí ven i špatnou nebo špatně seřízenou optiku.
petr85
Příspěvky: 6
Registrován: 03. 12. 2021, 13:54
Bydliště: Brno

Pokrok v astro pozorování/focení - technika

#2456

Příspěvek od petr85 »

Dobrý den,
zkusil jsem si pročíst co se dá, ale mám chaos "co si vybrat" či "kam / na jakou značku se zaměřit"

Současný stav:
Nyní používám 70x700 refraktor s AZ montáží, vyzkoušel jsem filtry, zkouším pomalu astrofoto (base camera) atd.
Chci samozřejmě víc (neříkám že ihned vše naráz) :-)

Cílový stav:

Požadavky na montáž (pokud se dělá All-In-One):
1/ chci se rychle podívat - AZ montáž
2/ chci se důkladně dívat - EQ montáž
3/ chci astrofoto - EQ GoTo systém (předpokládám, že se jedná v dnešní době už vždy s automatickou pointaci objektů)

Požadavky na teleskop:
1/ sledovat sluneční soustavu / planety
2/ sledovat objekty hlubokého vesmíru (mlhoviny, galaxie)
3/ možnost astrofoto (CCD, foťák)

Obecné požadavky:
1/ možnost se skrze teleskop dívat a zároveň fotografovat (ideálně CCD kamera a možnost připojení i klasického foťáku)
2/ přenosné (relativně lehké, aby se dalo autem převážet)
3/ nebýt závislý na jednom výrobci (univerzálnost příslušenství)
4/ rád bych aby bylo propojitelné se Stellarium

Dotazy:

ad obecně:
Je lepší teleskop a montáž kupovat samostatně či jako "set" aby vše korektně fungovalo/pasovalo?

ad montáž:
nejvíce dle požadavků mi vyhovuje "Skywatcher montáž EQ-6R Pro SynScan GoTo"
např.: https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... nscan-goto
Dle videí a recenzí si říkám, zda to nebude pro začátečníka příliš luxus a těžkopádné na ovládání
Pozn.: Nechci ale kupovat postupně 5-10 montáží, raději jednu pořádnou

ad teleskop:
Jako vhodné typy jsem našel: Čočková soustavu s nízkodisperzním členem (ED) nebo Apochromatickou čočkovou soustavu (Apo). Je na zamýšlený účel v pořádku? Nebo raději využít Katadioptrické systémy?
Dále jsem se obecně dopátral, že průměr 140 je dostačující - je tomu prosím tak na zamýšlený účel?
Jaká je k tomu ideální délka tubusu?

Máte prosím typově odkazy na modely, které by vyhovovaly výše zamýšlenému účelu?

Zároveň se nedokáži zorientovat ve značkách pro/proti i vůči montáži (zda bude kompatibilní):
a) Skywatcher (dodržet jednoho výrobce)
b) Celestron
c) Bresser
d) Jiný...

Budu rád za zajímavou diskuzi a návrhy.

PS: Omluvám se že dávám do ostatního fóra, ale nemohl jsem si vybrat kam toto téma z důvodu komplexnosti umístit...

Petr
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2245
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Pokrok v astro pozorování/focení - technika

#2457

Příspěvek od peta62 »

Myslim ze pokud si jednou zvyknete na EQ montaz, nebudete uz chtit AZ.
Vse s vyjimkou zavitu je hodne normovano, neni problem dat bez ohledu na vyrobce okular do dalekohledu ( v drtive vetsine jsou jen 1.25" a 2", kde 1.25" do 2" pouzije bezne dodavanou redukci ), dalekohled na montaz ( vetsinou dva rozmery list, Losmandy a Vixen ).
EQ-6 bude dobra volba pokud dalekohled nebude Newton, tam se dostava okular do neprijemnych poloh diky pohybu EQ montaze. Jinak predstava ze cloveku staci jeden dalekohled na vse vetsinou po nejake dobe vezme za sve.
U toho prumeru je otazka na co dostatecny a jaky system. 140 APO neni totez jako 140 Newton nebo katadioptr z vice hledisek vcetne zateze montaze. Ale EQ6 by mela zvladnout 140mm jakehokoli optickeho systemu.
Jini urcite napisi vice a admini to presunou nekam do zacatecniku.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pokrok v astro pozorování/focení - technika

#2458

Příspěvek od MilAN »

Tak ono by to asi chtělo popsat ten "cílový stav" . Pokud v něm mám vždy několik variant, tak není na co reagovat. Protože obecně - všechny možnosti jsou možné :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
petr85
Příspěvky: 6
Registrován: 03. 12. 2021, 13:54
Bydliště: Brno

Re: Pokrok v astro pozorování/focení - technika

#2459

Příspěvek od petr85 »

Děkuji za odpověď ohledně normalizací.
MilAN píše: 24. 01. 2022, 17:59 Tak ono by to asi chtělo popsat ten "cílový stav" . Pokud v něm mám vždy několik variant, tak není na co reagovat. Protože obecně - všechny možnosti jsou možné :)
Snažil jsem se popsat, že bych rád 1 montáž co umožní všechny 3 varianty, 1 teleskop co umožní všechny varianty a zvládne i napojení na stellarium. Možná je to hloupost, ale představoval jsem si All-In-One teleskop a All-In-One montáž. Nevím jak to lépe popsat...
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1469
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2460

Příspěvek od Yarkho »

Keby som mal po rokoch hľadania a skúšania možnosť mať iba jednu montáž a jeden ďalekohľad, mal by som:
- EQ6R alebo AZ-EQ6
- C9,25" Edge HD
- TS Apo 125mm (príp. 150mm).

Áno, správne ste si všimli, že sú tam dva ďalekohľady :D Na astrofoto by som to doplnil Apo 80mm.
(A inak si myslím, že chcieť "univerzálny" ďalekohľad je ako chcieť kríženca medzi motorkou a dodávkou.)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět