Bino nástavec na spektiv?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Bino nástavec na spektiv?

#16

Příspěvek od zbignieww »

To je ono ! Laka me koupe Lacerty 72/432 , stejne bino mam.
https://teleskop-austria.com/La72432_72 ... n-alu-case

Stejne bino vlastnim :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Bino nástavec na spektiv?

#17

Příspěvek od dvader »

Jen upozorňuji, že s 2“ zrcátkem pravděpodobně nepůjde zaostřit ani s násobičem 2,6x.
Chce to zrcátko 1,25“...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Bino nástavec na spektiv?

#18

Příspěvek od zbignieww »

Zda se mi, ze bez problemu zaostri se zrcatkem Baadera v systemu T2/T2, ktery ma extremne kratkou optickou delku. Aspon tak
to pravdepodobne je u Lacerty !
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Bino nástavec na spektiv?

#19

Příspěvek od dvader »

Ano, to je jedno možné řešení, na něj asi také půjdu...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
PedroP
Příspěvky: 66
Registrován: 14. 01. 2022, 15:43
Věk: 56

Re: Bino nástavec na spektiv?

#20

Příspěvek od PedroP »

Díky za veškeré typy na řešení, momentálně jsem ve fázi výběru astro dalekohledu a skončil jsem u Celestron STARSENSE EXPLORER DX 6"
https://www.celestron.com/products/star ... -telescope

neb uvažuju hlavně o pozorování bez focení, časem třeba ještě doplním reduktorem abych stáhl F10 na F6,3. Pochopil jsem ale že jak k SCT tak ke spektivu budu stejně potřebovat nějaký Penta prism
https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... 90-45-1-25

abych neměl obraz z binohlavy stranově obrácený, což snad dělají na SCT všechny binohlavy ne? Momentálně mám v hledáčku buď tuhle od Omegonu (prodává se po různými značkami)
https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... tavec-1-25
https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... eluxe-1-25

která se dá vrazit rovnou do 1,25" nebo případně kvůli větší "field stop diameter" uvažuju o Baader Maxbright II (má 27 oproti 22 na omegonu), na kterou se však ještě musí kupovat redukce z T2 na 1,25". Mohl bych tam potom strkat širokouhlejsí okuláry jako 24 nebo 26 (např. Explore Scientific) které mají FST okolo těch 27. Myslíte že stojí za to si kvůli té větší díře Baaderu a obecně lepší optice a mechanice připlatit?

Zdraví Petr
Celestron C5, Panoptic 24mm 2x, Explore Scientific 68°- 16mm 2x, Binohlava Maxbright II, Baader Morpheus: 12.5; 9.0; 6.5; Reduktor Celestron 0.63; Baader Zoom 8-24, Celestron Regal 65, Bino Oberwerk Ultra 20x70, Nikon EII 8x30,
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Bino nástavec na spektiv?

#21

Příspěvek od dvader »

Na astronomická pozorování není dobré rovnat vertikálně či horizontálně převrácený obraz.
Zvykneš si a na obloze to je jedno... Všechny ty převracení hranoly berou světlo a vnášejí do obrazu vady - pro astro je tedy dobré se jim vyhnout.

Smysl to dává pouze pro pozemní pozorování a v tom případě je nejlepší mít klasické zrcátko (či velmi kvalitní standardní hranol) na astro a na pozemní k tomu navíc ten převracecí hranol.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Bino nástavec na spektiv?

#22

Příspěvek od MilAN »

Jen takové drobné poznámky:
- proč zrovna tento typ dalekohledu s tímhle ovládáním a na legračním stativu ?
- reduktor ohniska je pro vizuální pozorování - a zvláště u téhle velikosti dalekohledu naprostý nesmysl. Nic tím nezískáte
- binohlava - tohle plastové provedení (neměl jsem v ruce !) už z obrázku působí dosti pochybně. Cena není zrovna malá, zkušenosti s ním žádné. Není potřeba u tohoto typu dalekohledu binohlava se zabudovaným optickým systémem pro stejnou polohu v ohniska -
- pokud nebude dalekohled na pozorování přírody- není důvod převracet obraz pentagonálním nebo střechovým hranolem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Bino nástavec na spektiv?

#23

Příspěvek od Artaban »

PedroP: Jestli chceš tedy pozorovat hlavně vesmír, tak si nejdříve ujasni jakým dalekohledem. Binohlava je jen možný doplněk k dalekohledu a je dobrá hlavně na Měsíc a planety. Taky jí v tom případě používám, ale na DSO koukám jedním okem a mám solidnější širokoúhlé okuláry.
Ten dalekohled je taková komedie výrobce. Jestli chceš pozorovat hodně DSO, tak Dobson pořídíš za stejné peníze větší a tak uvidíš DSO lépe. Pokud jen planety a Měsíc, tak to nemusí být zrovna Dobson.
Možností je víc.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
PedroP
Příspěvky: 66
Registrován: 14. 01. 2022, 15:43
Věk: 56

Re: Bino nástavec na spektiv?

#24

Příspěvek od PedroP »

Díky za názory,
já jsem o tom uvažoval takto: Rád bych pozoroval obojí (planety i DSO) i když chápu, že absolutně univerzální dalekohled neexistuje. Rád bych si s dalekohledem vždycky vyšel do přírody tak do 1 km pěšky od auta a tam na kopci tak 1-2 hodiny pozoroval (tudíž dalekohled se stativem ideálně do 10 kg a prostorově skladný do batohu + stativ přes rameno). Obecně mě nevyhovuje koukání jedním okem (takže kvůli tomu binohlava), do které strčím Baader zoom IV (jeden už mám ke spektivu) tak druhý dokoupím a pak časem jednotlivá zvětšení s okuláry (kvůli většímu zornému poli. Fotit nemusím takže ideálně přijdu - podívám se přes apku Starsense co je k vidění a mechanicky tam najedu a pozoruju. Aperturu jsem chtěl ca 125-150 mm (kvůli dostatku světla - bydlím na kraji Brna kde je boihužel dost světla) a ten SCT kvůli tomu že je malý a skladný (na transport i doma) a taky není tak citlivý na vítr, který teď fouká skoro pořád. Kvůli světelnosti bych mohl uvažovat i o Newtonu od Celestronu ze stejné řady Starsense, který je levnější ale už bohužel delší i když má daleko lepší světelnost (5 oproti 10 u SCT) takže na DSO asi lepší. Tohle byly moje úvahy vedoucí k výběru.
Petr
Celestron C5, Panoptic 24mm 2x, Explore Scientific 68°- 16mm 2x, Binohlava Maxbright II, Baader Morpheus: 12.5; 9.0; 6.5; Reduktor Celestron 0.63; Baader Zoom 8-24, Celestron Regal 65, Bino Oberwerk Ultra 20x70, Nikon EII 8x30,
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Bino nástavec na spektiv?

#25

Příspěvek od dex »

Zas tak špatný ten ProTritron není, taky není jen plastový (krom těch posuvných madel).
Kvalita obrazu by se musela posoudit přímým srovnáním s jinou renomovanější značkou. Denkmeier to není, ale rozhodně lepší než https://www.omegon.eu/instruments/omegon-binocular-head-binoviewer-1-25-/p,33077
Pokud mi na něm něco vadí, tak blízkost toho Twist locku a dioptrické korekce, že si člověk při upínání okuláru, hlavně ve tmě, rozhodí zaostření na jednom oku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Bino nástavec na spektiv?

#26

Příspěvek od MilAN »

PedroP píše: 18. 01. 2022, 13:22 i když má daleko lepší světelnost (5 oproti 10 u SCT) takže na DSO asi lepší.
Na vizuál je naprosto jedno, jakou má světelnost. Stejný je i důvod, proč tam nedávat reduktor ohniska.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Bino nástavec na spektiv?

#27

Příspěvek od Stanislavxyz »

PedroP: "...má daleko lepší světelnost (5 oproti 10 u SCT) takže na DSO asi lepší."

Nerad bych se mýlil, ale relativní otvor dalekohledu má vliv na kde co, jen ne na množství světla které doputuje pozorovateli do oka.
Ergo je úplně jedno, jakou tzv. světelnost má dalekohled při vizuálním použití. Při stejném průměru vstupní apertury a stejné kvalitě optiky v f 5 uvidím to stejné, co v f 15.

Edit: Aha, tak MilAN byl rychlejší.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Bino nástavec na spektiv?

#28

Příspěvek od Artaban »

PedroP píše: 18. 01. 2022, 13:22 Rád bych si s dalekohledem vždycky vyšel do přírody tak do 1 km pěšky od auta
:) No, ale takhle to v 99% případů neprobíhá ;) . Je třeba najít místo, kam se dá zajet autem. Tam si vyndáš dalekohled, taky třeba stolek, něco na sezení atd. a pozoruješ sotva pár metrů od auta. Pak můžeš mít dalekohled jak velký auto uveze. Projdi si např. tohle vlákno viewtopic.php?t=22000&start=45 a koukni na fotky z pozorování. Prostě pohoda.
Nějaký kopec tě od světelného znečištění nezachrání. Jen vzdálenost od světel.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
PedroP
Příspěvky: 66
Registrován: 14. 01. 2022, 15:43
Věk: 56

Re: Bino nástavec na spektiv?

#29

Příspěvek od PedroP »

Chápu že astrosraz je lepší zábava ale já mívám čas vyjet vždycky tak 1-2 hodky někam za barák k lesu a jelikož jsou všude světla nebo omezený výhled, tak se raději uklidím někam stranou abych si ten čas užil :). Neutíkám ani tak před světlem jako spíš lidma :). Navíc prostoru na velké dělo doma taky nezbývá tak bych raději něco skladnějšího aby se dalo vzít na dovču do plného kufru. Mám i velký stativ Manfroto který je super stabilní ale vůbec netuším jestli se tam dá ten vybraný typ manuálního dalekohledu nějak jednoduše ale stabilně přešoupnout nasazený na nějaké širší základně? ?

Jestli teda platí že F nemá při pozorování vliv tak si říkám že by nevadil ani ten SCT i když vychází dráž než dobson či newton ale jen seberu menší tašku s teleskopem, stativ seběhnu z paneláku do auta a odjedu 20 min do přírody kde se zašiju aby se okolo nemotali noční pejskaři a jdu na to. Mechanické zaměřování objektů jsem zvolil kvůli rychlejšímu zaměření objektu přes apku a mobil (go to teleskopy je třeba nejdřív lokalizovat a pak i 5 min najíždí, navíc nesledují objekt vždy přesně takže jsem automatické sledování které umožňuje focení zabalil). Jinak jsem se díval na recenze Omegon bino nadstavce a dost lidí reportovalo oproti Denkmeirovi nevýrazné zhoršení (rozdíl rozhodně nebyl adekvátní ceně). Spíš uvažuji zda trochu nepřiplatit za toho Baadera (ca o 2 tis. dražší) když by pak fungoval i s těmi širokými okuláry 24-26 mm co potřebují FST okolo těch 27 i když ze začátku vystačí dva Baader zoomy (ty mají při malém zvětšení zorné pole jen asi 48 st.). Pokud poradíte něco menšího a mobilního vhodného i DSO budu jedině rád.

Díky Petr
Naposledy upravil(a) PedroP dne 18. 01. 2022, 19:05, celkem upraveno 1 x.
Celestron C5, Panoptic 24mm 2x, Explore Scientific 68°- 16mm 2x, Binohlava Maxbright II, Baader Morpheus: 12.5; 9.0; 6.5; Reduktor Celestron 0.63; Baader Zoom 8-24, Celestron Regal 65, Bino Oberwerk Ultra 20x70, Nikon EII 8x30,
PedroP
Příspěvky: 66
Registrován: 14. 01. 2022, 15:43
Věk: 56

Re: Bino nástavec na spektiv?

#30

Příspěvek od PedroP »

:)
Naposledy upravil(a) PedroP dne 18. 01. 2022, 19:01, celkem upraveno 1 x.
Celestron C5, Panoptic 24mm 2x, Explore Scientific 68°- 16mm 2x, Binohlava Maxbright II, Baader Morpheus: 12.5; 9.0; 6.5; Reduktor Celestron 0.63; Baader Zoom 8-24, Celestron Regal 65, Bino Oberwerk Ultra 20x70, Nikon EII 8x30,
Odpovědět