CzSky

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Zbych
Kontaktovat uživatele:

Re: CzSky

Příspěvek od Zbych »

Také je pozoruji po souhvězdích. Nebo jestli by je nešlo zapnout přepínačem jako DSO. Ale asi by to bylo programově náročné, nevím.
dvader
Věk: 55

Příspěvek od dvader »

Já tedy když pozoruji dvojhvězdy, tak mě ani tak moc nezajímá jasnost, jako separace, jasový a barevný rozdíl.
Barevný rozdíl z pohledu estetiky - ty barevné mi přijdou mnohem hezčí.
Separace kvůli použitému zvětšení a průměru dalekohledu - když má nějaký konkrétní dalekohled a v něm určitý okulár, tak si přejíždím po podobných dvojhvězdách, nechce se mi kolem dokola měnit okuláry...

Takže kdyby se dalo filtrovat podle separace a velikosti jasového či barevného rozdílu, mohlo by to být zajímavé...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO Megrez 72 APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42 mm, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Radian 8 a 5 mm, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
ladin

Příspěvek od ladin »

Ty filtry jsou realizovatelný. Když se podíváš co v prohlížeči líta za dotazy, tak jsou tam GETy do endpointů, které generují mapy v PNG, v response je PNG encodovaný do base-64, protože je součást JSONu, který navíc obsahuje informace o DSO pro interaktivní mapu. Technicky se rozšíří URL pro ten chart endpoint o ten filtr a do generátoru map se nasype seznam pozic na obloze, který se mají zvýraznit. Tady to asi bude chtít, aby hvězd bylo nějaké rozumné množství, protože se pozice vytahují z SQL DB (teď je to sqlite), ale šlo by to držet i v paměti, těch dvojhvězd budou maximálně tisíce. To omezení počtu je rozumný i z toho důvodu, že PNG mapa se kreslí na serveru a ty kroužky v Cairo knihovně, která je dost puntíčkářská, co se týká rasterizace, prostě něco stojí.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
PetrŠ
Věk: 49

Příspěvek od PetrŠ »

A což něco takového.
Saguaro Astronomy Club Double Star Database (https://www.saguaroastro.org/sac-downloads) – This is a comprehensive dataset base of over 2100 binaries.
Dobson 450/1800 SPLaF (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) s DSC Nexus II. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
ladin

Příspěvek od ladin »

Jo už na tom dělám. V této SAC (Saguaro Astro Club) databázi je podle https://www.handprint.com/ASTRO/bineye2.html fůra chyb hned od začátku. Viz odstavec začínající:

'How accurate is the Saguaro dataset?

takže je nutné tuhle databázi aktualizovat o nové údaje z aktualizovaného WDS od Bruce MacEvoy.
ladin

Příspěvek od ladin »

SAC db nakonec skončila v koši, protože obsahuje mraky neaktuálních dat, duplicit a chyb všeho druhu. Nakonec nejjednodušší řešení je použití úplně posledního a kompletního WSD s 130.000 hvězdami. Filtry nad WSD jsou vybraný podle námětů z vlákna tak jak mě to přišlo rozumný. Stránka WSD dvojhvězd je v deepsky sekci:

https://www.czsky.cz/double-stars

- Ještě tam chybí souhrná mapa za vybraný filtr.
- Nepřišel jsem na to, jak realizovat z dat filtr na barevný rozdíl, taktéž zatím chybí propojení detailu dvojhvězdy s existujícími texty.
- Na druhou stranu jsou rozchozený mapky nad seznamy hvězd, což je vidět na příkladu uhlíkových hvězd:

https://www.czsky.cz/star-list/1/chart
Odpovědět