Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Kamikaze591
Příspěvky: 18
Registrován: 19. 11. 2020, 07:39
Bydliště: Mladá Boleslav
Věk: 31

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2356

Příspěvek od Kamikaze591 »

Díky oběma. To zklamání, když jsem zjistil, že to ještě nezprovozním, bylo velké. AŽ jsem si kolikrát říkal, proč to dělám...proč to dělám...Stejně se na ty obrázky tá podívat kdekoliv na netu a aspirace na top snímkování nemám. Ale půjčil jsem si nikon objektiv. Zkusil jsem vyfotit M42 a když jsem viděl výsledek byl jsem mile překvapen, a ještě tedy další redukci objednal. Jsem zvědav ny výsledku se zmíněným ED72.
Obrázek
Macejka
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 12. 2021, 16:01

Nastavení teleskopu

#2357

Příspěvek od Macejka »

Dobrý den, mám dalekohled Omegon 150/750 EQ-4, včera večer jsem chtěla zaměřit měsíc a zaměřila jsem ho polárním hledáčkem, ale v okuláru vidět nebyl. Můžete mi prosím poradit, jak dalekohled seřídit? A druhá otázka, na polárním hledáčku je stupnice ve dvou řadách, od 0 do 23 (zřejmě čas?), tím jsme omylem pohnuly a pak zjistili, že se posouvá stupnice sama, jak natáčím hlavní tubus a teď nevím, v jaké původní pozici stupnice byla nastavena a jestli to vadí, nebo je jedno, kde se nachází? Je to moje první seznámení s dalekohledem a přiznám se, že vůbec nevím, jak začít.
Předem moc děkuji za Váš čas a případné odpovědi 😊
dex
Příspěvky: 337
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Nastavení teleskopu

#2358

Příspěvek od dex »

Opravdu byl Měsíc zaměřen hledáčkem polárním (tím, co je v hlavě montáže), a ne jen hledáčkem (tím, co je připevněn na tubusu dalekohledu)?
To první je totiž celkem blbost, hledáček polární je už podle názvu k zaměřování polárky, které navíc není potřeba dělat úplně přesně, pro většinu použití stačí jen namířit tu stranu EQ montáže, na kterou polární hledáček kouká, někam na sever.
Pokud byl Měsíc zaměřen hledáčkem (ale podle popisu to tak nevypadá) a není vidět v dalekohledu, je potřeba hledáček seřídit - nejlépe ale za dne, aby bylo možné porovnat, kam se dívá dalekohled a kam hledáček a nasměrovat je do stejného místa (Měsíc je ale tak velký cíl, že by to mohlo jít i v noci s ním).
Stupnice není třeba si všímat, alespoň většinou, takže je jedno, kde se nachází její počátek.
V podstatě to platí jak pro stupnici v polárním hledáčku, tak pro stupnice na obou osách montáže, pokud tam jsou. Hodit se mohou později.

Pro pohled Newtonovým dalekohledem na EQ montáži stačí
* postavit montáž tak, aby její severní noha (ta, kterým směrem se dívá polární hledáček) stála k severu
* předpokládá se, že je správně nastaven sklon montáže podle zeměpisné šířky, alespoň přibližně (u nás 48, 49, 50, 51 stupňů)
* sundat kryt objektivu (oddeklovat dalekohled)
* uvolnit ustanovky (na EQ-4 černé plastové packy) obou (naráz nebo postupně, to je jedno) os dalekohledu a otočit jej tak, aby otevřená strana tubusu (dalekohled už je oddeklovaný) směřovala k pozorovanému objektu, utahnout ustanovky
* pomocí pohledu do (již dříve seřízeného) hledáčku a do dalekohledu použitím okuláru s malým zvětšením (velkou ohniskovou délkou) jemnými pohyby (točítka) dojet k objektu, pak teprve vyměnit okulár za větší zvětšení (kratší ohniskovou délku).
Okulár je samozřejmě potřeba předtím zaostřit, jinak opravdu nebude nic vidět. I když nesměřuje přímo na pozorovaný objekt, stačí jen zaostřit viditelné hvězdy.
* zachycený objekt se pak musí udržovat v zorném poli, jinak z něj utíká.

Úplně nejlepší nápad je pak buď přijet za někým, kdo se nachází poblíž a je ochoten se začátkem pomoci, nebo na některý sraz za účelem pozorování a klidně vzít i svou techniku s sebou.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nastavení teleskopu

#2359

Příspěvek od peta62 »

Jestlize je tam stupnice 0-23 tak to je polarni hledacek, na normalnim hledacku by byt nemela. Serizeni normalniho hledacku bych doporucil na necem, kam se dalekohledem trefite, komin, stit sousedniho domu, roh okna, hromosvod, sloup vysokeho napeti. Jakmile cokoli takto najdete dalekohledem, radeji pro zacatek co nejmensim zvetsenim, srovnejte na to i hledacek. Pokud je ten objekt prilis blizko a nebylo by to dostatecne presne, vyberte si nyni vzdalenejsi cil, ktery pomoci jiz alespon trochu serizeneho hledacku lepe najdete. Muzete take zvednout zvetseni. Pokud byste to musela delat za tmy, zase nejake blizsi svetlo, vyhodou je ze se na rozdil od objektu na pbloze nehybe a nenuti Vas delat rychle nez ujede.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Macejka
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 12. 2021, 16:01

Re: Nastavení teleskopu

#2360

Příspěvek od Macejka »

Děkuji moc za odpovědi, už jsem se trochu zorientovala 😀 A opravdu jsem ho hledala přes polární hledáček, což je vážně hloupost 😀 Ale v tu chvíli jsem si nevěděla rady, tak to bylo takové nouzové řešení 😎 Zkusím tedy nastavit dle Vašich rad 🙂 Ještě by mě zajímalo, jak se zaměřují planety? Když chci najít třeba Mars nebo Jupiter, tak si pomocí aplikace nebo hvězdné mapy najdu, kde zhruba je, ale jak ho zaměřit přesněji? Používá se třeba hodnota azimut, která se nastaví na dalekohledu (nevím jak)? Pokud bude nějaký sraz v mém okolí, tak určitě přijedu a třeba najdu nějakou dobrou duši, která mi pomůže 😀
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nastavení teleskopu

#2361

Příspěvek od peta62 »

Planety jsou ty nejjasnejsi objekty na obloze. Jakmile ji identifikuji, at uz ze si pamatuji kde je nebo mapou ci aplikaci, namirim dalekohled jejim smerem. To mi temer vzdy staci, aby se objevila v hledacku. Pokud ne, divam se do hledacku a dalekohledem mirne hybu. ( To by se ale nemelo stavat, pomucka je treba namirit na objekt pomoci sroubu na kruzich/objimkach dalekohledu. ) Potom kolecky ovladajicimi montaz navedu objekt do stredu hledacku a podivam se, zda jiz je v okularu videt. Pouzivam na to nejmensi zvetseni, pokud mam problemy mohu u jasnych objektu jako Mesic ci planety okular dokonce vyndat a sledovat primo v sachte, na ktere strane objekt je. To je ale zase vyjmecne, jen kdyz neni hledacek dobre serizen. Pote co mam objekt ve stredu okularu koleckem R.A. na montazi posouvam dalekohledem, aby se mi drzel v okularu. To je velka vyhoda EQ montaze, staci jedno kolecko porad stejnym smerem.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Macejka
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 12. 2021, 16:01

Re: Nastavení teleskopu

#2362

Příspěvek od Macejka »

Děkuji moc za pomoc 🙂 Jdu na to 😀 To kolečko R.A. je přímo pod tím tubusem?
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nastavení teleskopu

#2363

Příspěvek od peta62 »

Ne, to je Dec, to ovlivnuje vysku, neboli smer od severu na jih. R.A. je dole, je to to, ktere toci dalekohledem okolo polarniho hledacku smerem vychod-zapad. Proto se polarni hledacek miri na Severku, aby tato osa byla rovnobezna se zemskou osou. Obloha se zdanlive otaci diky skutecnemu otaceni Zeme okolo teto osy, to zpusobuje pohyb pozorovaneho objektu po obloze a proto se timto koleckem kompensuje, aby pozorovany objekt zustaval v zornem poli.

Docela slusne je vse shrnuto tady.
Nezapomente na vyvazeni popsane v navodu vyse, v rychlosti jsem nasel jen tuto ukazku.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Macejka
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 12. 2021, 16:01

Re: Nastavení teleskopu

#2364

Příspěvek od Macejka »

Myslím, že se mi povedlo dalekohled seřídit, teď už jen vyzkoušet večer, snad se měsíc ukáže 😀 A ještě jednou moc dekuji za pomoc a trpělivost a za návody 🙂👍 Konečně jsem se zorientovala a ujasnila si, na co které kolečko slouží 😀
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nastavení teleskopu

#2365

Příspěvek od peta62 »

Nemate zac. Mesic je ale v posledni ctvrti, vychazi kazdy den pozdeji, tuto noc az okolo jedne rano. Vecer bude na jihozapade silne svitit Venuse a Jupiter. Venuse je ted v dalekohledu velmi uzky srpek, u Jupitera byste mohla videt jeho ctyri mesice. No a Mesic az pozdeji v noci. Pokud nejste nekde ve meste, za pokus by stala i M42 v Orionu.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Macejka
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 12. 2021, 16:01

Re: Nastavení teleskopu

#2366

Příspěvek od Macejka »

peta62 píše: 26. 12. 2021, 16:09 Nemate zac. Mesic je ale v posledni ctvrti, vychazi kazdy den pozdeji, tuto noc az okolo jedne rano. Vecer bude na jihozapade silne svitit Venuse a Jupiter. Venuse je ted v dalekohledu velmi uzky srpek, u Jupitera byste mohla videt jeho ctyri mesice. No a Mesic az pozdeji v noci. Pokud nejste nekde ve meste, za pokus by stala i M42 v Orionu.
Máte prosím tip na nějaké stránky, podle kterých se dá plánovat pozorování dle počasí, času, kdy je jaký objekt vidět atd…?🙂
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nastavení teleskopu

#2367

Příspěvek od peta62 »

Na pocasi jsou tu urcite i vlakna, ja pouzivam Meteoblue, kde uplne vpravo je viditelnost planet, vlevo Mesic, a CHMU na mraky. Na mapu mam Cartes du Ciel, moc dobre veci jsou i na www.czsky.cz.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2368

Příspěvek od kuceraz »

Na oblačnost se mi nejvíce ze všeho osvědčil předpovědní model Aladin -
https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ov/aladin/results/ala.html#nebul?
Předpovědi jim sedí velmi dobře, dá se na to spolehnout (ale chce to koukat na průběžné aktualizace předpovědi).

Na předpověď jako takovou se mi osvědčilo meteocentrum -
https://www.meteocentrum.cz/predpoved-pocasi
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1471
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2369

Příspěvek od Yarkho »

Aladin? Aladin v novembri pravidelne predpovedá jasno a popri tom je týždeň hmla.
Veta "podľa ČHMÚ je zasa jasno" je v našej domácnosti už ustáleným slovným spojením, ktoré poznajú aj ne-astronómovia.
V iné mesiace model funguje pomerne dobre.

Na vlastnú krátkodobú predpoveď oblačnosti používam vývoj pozorovaný družicou - https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_druzica
Treba si nastaviť "Atlantik a Európa - Vzduchové hmoty" a pustiť animáciu z 96 snímok po 15 minútach (24 hodín)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#2370

Příspěvek od ladin »

Na počasí používáme v KALu výhradně http://www.meteo.pl/ . V posledním roce mě vypekl pouze 1x, kdy se někde u Chebu udělala z ničeho nic bouřka a na Zhůří se v druhé půlce noci zatáhlo. Velice často překvapí tím, jak přesný je i v horizontu několika dní. Například frontální rozhraní, které tu bylo o víkendu předpověděl do puntíku 2 dny dopředu.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Odpovědět