TS 200mm f/3.2 hypergraph

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#196

Příspěvek od Ferfex »

Psion píše: 10. 12. 2021, 20:58 Majitel astrografu chce dělat nějaké pokusy, zda by se to vyřešilo korektorem?
Kdepak jen mi to čistě zajímá, zda je to možné.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#197

Příspěvek od Psion »

Tak je to klasická parabola F 3.8 tedy žádná věda, prostě běžné zrcadlo akorát o něco kratší ohnisko, než mají běžné Newtony na trhu, tedy F4.
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#198

Příspěvek od Ferfex »

Stále mi to nedá spát. Včera jsem narazil na osobní stánky nějakého francouze a z jeho obrázků je patrný naprosto stejný problém jako u mě - zdvojení křížů po celém poli. Zde jsou jeho stránky: https://planetediy.fr

U některých obrázků (např. M45) je vidět, že má kolimaci ustřelenou. Naopak třeba u bublinky jí má v pořádku, nicméně zdvojení křížů má v obou případech. Nikde jsem ale nenašel, že by tento problém řešil ..

Zde jsou jeho obrázky: plné rozlišení
Obrázek

plné rozlišení
Obrázek

A pak je tu ital, který narozdíl od francouze má očividně svůj Sharpstar v naprostém pořádku a není téměř co vytknout
plné rozlišení
Obrázek
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8294
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#199

Příspěvek od Cztwerec »

Ten snímek Plejád je opravdu stejný máslo jako si měl ty.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#200

Příspěvek od Psion »

Evidentně to někomu nevadí, samozřejmě těžko se u takového obrázku pozná, zda je špatně zaostřeno nebo je to sférická aberace a na těch Plejádách je evidentně i blbá kolimace.. Každopádně i další autor to má v pořádku. Podle mě lidé často podceňují zaostření a já to vždy kontroluju na kříži na hvězdách.

https://www.astrobin.com/2uvukl/
Přílohy
Výřez 1-1.jpg
Výřez 1-1.jpg (281.83 KiB) Zobrazeno 1339 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#201

Příspěvek od MMys »

Tak zrovna tohle mi taky moc OK nepřijde. Kříže sice nejsou zdvojené, ale kotoučky hvězd mají nějaký divný profil. Kotouček, pak propad a jasná tečka uprostřed. Tipoval bych to na podobnou vadu, ale ne tak velkou, takže kříže jsou měkké, ale ještě ne zdvojené. Ty dvě čáry křížů jsou asi hned na dotek vedle sebe.

Každopádně se z těch snímků ukazuje, že výrobce tu f/3.8 parabolu absolutně nemá pod kontrolou a výstupní kontrola asi žádná.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8294
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#202

Příspěvek od Cztwerec »

Nemohl by být ten vzhled hvězd daný také zpracováním? Křivky, dekonvoluce...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#203

Příspěvek od Psion »

Samozřejmě by to chtělo jeden RAW snímek, kdovi co s tím při zpracování autor dělal (tohle umí třeba HDR MultiscaleTransform). Je ale pravda, že to co popisuješ Martine, má na více snímcích.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#204

Příspěvek od MilAN »

Ledasco bych přičetl i na vrub zpracování, ale symetrické dvojité kříže určitě ne. A že by tolik uživatelů neumělo zaostřit ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#205

Příspěvek od Psion »

Mě se pořád nechce věřit, že by výrobce vyráběl stabilně zmetek. Pravda, ten hypergraf 150mm s hyperbolou podle mě kreslí podstatně lépe.
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#206

Příspěvek od Ferfex »

Jen bych chtěl všechny informovat, že dalekohled prošel reklamací v TS a závěr je takový, že je reklamace neoprávněná. Dalekohled byl přeměřen na optické lavici a jeví známky sférické aberace. Ta je ovšem u tohoto typu "konstrukčním parametrem" a mají ji prý všechny Hypergrafy8. Dostali jsme odkaz na SharpStar oficiální stránky, kde měla tato vada být uvedena v popisu u dalekohledu. Nikde ovšem ani písmenko o sférické aberaci. Dalekohled zabalili a druhý den byl opět u původního majitele v Rakousku. Po nekonečné mailové komunikaci, kde vinu dávali špatné kolimaci a poté i špatné vzdálenosti sekundárního zrcátka od primáru :?: :!: bylo nutné do TS zavolat a díky rozhovoru s jejich pracovníkem celá reklamace skončila v rukách vedení TS, které se k tomu nečekaně postavilo čelem a dalekohled máme zabalit a odeslat zpět do TS a poté budou převedeny peníze na účet kupujícího, tedy původního majitele. Celá reklamace tedy dopadla v náš prospěch. Jsem neskutečně rád, protože moje nervy a původního majitele nám někdy tekly proudem už od listopadu a někdy to bylo dost vyhrocené. Jelikož celou reklamaci řešil on, musím uznat, že odvedl skvělou práci a lépe bych to nezvládl. Taky bych chtěl poděkovat všem tady na fóru, kteří se do diskuze zapojili a snažili se pomoci ;) HOWG
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#207

Příspěvek od MilAN »

Jsem rád, že jsi nakonec takhle dobře dopadl.
A mohl bych být i rád, že jsem už ve svém prvním příspěvku ( #16) v tomhle vlákně tipoval tuto vadu a vylučoval ostatní. Tedy mohl bych, kdyby se to týkalo jednoho kusu nepovedené optiky- a tím bych nějak přispěl k reklamaci. Ale tohle je naprostá nehoráznost - prodávat výrobek s tím, že tu vadu má a ještě se na to odvolávat. Samozřejmě, dovedu pochopit, že udělat takhle světelnou optiku špičkově není tak jednoduché, ale když to neumím, tak to nevyrábím a hlavně neprodávám !!
Tak asi jen poučení: nekupovat zázračnou lacinou optiku. Špičkoví výrobci vědí, proč mají takové ceny a ti seriózní , co ji neumí vyrobit, ji neprodávají
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#208

Příspěvek od Ferfex »

Máš pravdu, ale člověk od tak drahého dalekohledu (teď už za 3000 euro) tu kvalitu očekává narozdíl třeba od Skywactheru Quattro za 14.000 Kč ze kterého lezou paradoxně lepší fotky a vždy nad nimi žasnu. Jinak ohánět se s tím, že ta vada je normální a mají ji všechny tyto typy je úplný nesmysl. Před pár příspěvky je fotka bubáka, která se celkem povedená a ostrá. Takže ten co to vyfotil tu vadu nemá? Divné ne? Měl by to reklamovat že nemá sférickou aberaci ...
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#209

Příspěvek od Pidrman »

Ferfex píše: 26. 01. 2022, 13:47 Jen bych chtěl všechny informovat, že dalekohled prošel reklamací v TS a závěr je takový, že je reklamace neoprávněná. Dalekohled byl přeměřen na optické lavici a jeví známky sférické aberace. Ta je ovšem u tohoto typu "konstrukčním parametrem" a mají ji prý všechny Hypergrafy8. Dostali jsme odkaz na SharpStar oficiální stránky, kde měla tato vada být uvedena v popisu u dalekohledu. Nikde ovšem ani písmenko o sférické aberaci. Dalekohled zabalili a druhý den byl opět u původního majitele v Rakousku. Po nekonečné mailové komunikaci, kde vinu dávali špatné kolimaci a poté i špatné vzdálenosti sekundárního zrcátka od primáru :?: :!: bylo nutné do TS zavolat a díky rozhovoru s jejich pracovníkem celá reklamace skončila v rukách vedení TS, které se k tomu nečekaně postavilo čelem a dalekohled máme zabalit a odeslat zpět do TS a poté budou převedeny peníze na účet kupujícího, tedy původního majitele. Celá reklamace tedy dopadla v náš prospěch. Jsem neskutečně rád, protože moje nervy a původního majitele nám někdy tekly proudem už od listopadu a někdy to bylo dost vyhrocené. Jelikož celou reklamaci řešil on, musím uznat, že odvedl skvělou práci a lépe bych to nezvládl. Taky bych chtěl poděkovat všem tady na fóru, kteří se do diskuze zapojili a snažili se pomoci ;) HOWG
Hodně drsný a od TS sprostý:-( Kluci máte kliku, já se s reklamací dohadoval 2 roky :-(
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: TS 200mm f/3.2 hypergraph

#210

Příspěvek od Homer »

Asi to je obecnější jev. Já mám problém s chromosférickým filtrem s deklarovanou pološířkou 0,5A -0,05A+0,1A. Nejdříve odešly napařené vrstvy, po 3/4 roce poslal výrobce opravený filtr zpět. Martinovi Myslivcovi se hrubě nezdál obraz a tak jsme to nechali proměřit - s výsledkem kolem 1,2A !!!. Odešly další dopisy a čekáme....Martin by mohl barvitě vyprávět. Rok a půl v tom mám hromadu peněz a netuším, kdy se tím konečně podívám.
Odpovědět