Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 840
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#16

Příspěvek od PetrŠ »

Jen je nutno dodat, že pod tohle budeš potřebovat stabilní stůl, nebo bednu. Pokud tedy nechceš při pozorování sedět zkroucený na zemi. On je totiž velmi nízký. Stačí se podívat na nějaká videa na youtube.
m.l.gore
Příspěvky: 26
Registrován: 29. 10. 2021, 19:46

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#17

Příspěvek od m.l.gore »

Zakoupil jsem tedy dalekohled dobson sky watcher 150/750, kdy součásti balení byly dva okuláry a sice Super 25mm (30x) a 10mm (75x). Předpokládám že se jedná o low cost okuláry a pro plný požitek z pozorování je nutné dokoupit lepší. Představoval bych si nějaký pořádný okulár pro pozorování DSO a okulár na planety. Díky za tipy.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7214
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#18

Příspěvek od Artaban »

m.l.gore : To jsi se ještě nepodíval a už kupuješ okuláry? Ten 25mm seťák není nejhorší, ale klidně poradíme lepší ;) Nejdříve ho ale vyzkoušej.
10mm seťák nemá špatný obraz, ale je trochu nekomfortní a na DSO je širší zor. pole hezčí. Jestli chceš lepší, tak třeba http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 26545.html
Na planety, ale i DSO to může být http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 26543.html.
Sakryš není to už víc peněz, jak za celej dalekohled? :) Asi jo, tak ještě lepší zatím doporučovat nebudu :D
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
m.l.gore
Příspěvky: 26
Registrován: 29. 10. 2021, 19:46

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#19

Příspěvek od m.l.gore »

Ale jo, už jsem dalekohled testoval, no a např. Jupiter byl dost maličký, chtěl bych ho vidět víc do detailů. 6 tisíc je ale už dost peněz za okulár, existuje nějaké rozumné řešení cena vs výkon, nebo si prostě musím koupit něco top, když chci z dalekohledu dostat maximum?
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 719
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#20

Příspěvek od armichael »

Ahoj M.L.Gore :-)
Jasné lacnejšie varianty, prečo nie :-)
tak trebárs lacné SW Planetary: http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3988.html
alebo 6mm ohnisko, obidva mám vyskúšané.
A ešte viac sa mi páči pohľad do takéhoto TS: http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4202.html
Ale ten má až 8mm a kratšie ani dlhšie ohnisko z tejto série som neskúšal. Veril by som však že budú tiež dobré.
-michael-
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
m.l.gore
Příspěvky: 26
Registrován: 29. 10. 2021, 19:46

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#21

Příspěvek od m.l.gore »

Ještě jeden dotaz prosím.... Je nutné při pozorování měsíce používat filtr, resp. kazí se bez filtru oči? Zdá se mi ten odraz dost ostrý a nerad bych si zničil zrak.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2273
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#22

Příspěvek od peta62 »

Nekazi se oci, neni nutne pouzivat filtr, ale lze pouzitim vhodneho filtru videt vice detailu. Vylepseni ale zavisi na seeingu, zvetseni i samotnem dalekohledu.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7214
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#23

Příspěvek od Artaban »

m.l.gore píše: Představoval bych si nějaký pořádný okulár pro pozorování DSO a okulár na planety. Díky za tipy.

Jak jsi se ptal, tak jsem odpověděl. Klidně jsem mohl poradit značku Pentax, nebo Tele Vue. To by se ti teprve prohnul zrak :D . Příště tedy udej kolik můžeš investovat, když nemáš na pořádný okuláry ;)
Nebo http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4290.html
Ohnisko 8mm zvětšení 93x je na střední zvětšení na DSO pro tenhle dalekohled akorát.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4183
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#24

Příspěvek od biker.fm »

A neni lepsi investice do Pentaxu nebo TeleVue s tim ze dany okular mi uz ustane a jen budu v budoucnu jen upgradovat dalekohled ? Ono v budoucnu menit okulary za lepsi a lepsi vyjde je ve finale draz ...
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 719
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#25

Příspěvek od armichael »

biker.fm
z pohľadu peňazí je samozrejme lepšie kúpiť rovno niečo kvalitné a drahé. Keď sa na to pozrieme ako na cestu a získavanie skúseností tak už ani nie.

A hlavne, nikto tu nepovedal, že do takto svetelného Newtona patrí k poriadnemu okuláru aj komakorektor. Bez neho bude DeLite, Panoptic poťažmo Nagler alebo aj Pentax zbytočná investícia. To bola časť mojej cesty, keď som si hovoril, že to nie je tak zlé (bez komakorektora). Dnes ho už mám a schválne som si vyskúšal aké to bolo kedysi bez neho. Hrúza! Skoro som si rozšteloval oko! :-D

Gore, pozoruj samozrejme tým čo máš teraz a nájdi si odpoveď na nasledovné otázky:
1. Potrebujem širšie zorné pole alebo mi stačí 52°? (týka sa hlavne 25mm okuláru, ale aj krátkoohniskových)
2. Vyhovuje mi malá vzdialenosť výstupnej pupily, alebo potrebujem niečo pohodlnejšie? (týka sa 10mm plosslu)
3. Vadí mi koma? (nemusí byť aktuálne okamžite ale s nákupom širokouhlých okulárov asi bude)

-michael-
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7214
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#26

Příspěvek od Artaban »

biker.fm : Jo, ale jen teoreticky. Dost často první dalekohled není poslední a k jinénu to nemusí sedět. Taky je dobrá zkušenost s tím levnějším. Ono někdy ten rozdíl levný vs drahý není tak velký a tohle dokáže ocenit někdo, kdo má víc zkušeností. Zkušenější kupuje nejen kvalitu, ale hlavně nějaký konkrétní vlastnosti, které od okuláru potřebuje.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11729
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#27

Příspěvek od Psion »

Co bych dal za to, mít v 70-tých letech takový dalekohled 150/750 :) Každému začátečníkovi bych nejprve doporučil si o tom hodně přečíst a pak, dlouho pozorovat a pak teprve se ptát, bohužel chlapská zásada "číst návody je blbost", tedy vrazím tam okulár a je to rozmazaný, čekám obraz jako na fotografiích. Na to, že si mám koupit pořádné okuláry (dobré okuláry zůstávají, dalekohledy odchází a přichází) si musí majitel dalekohledu po přečtení internetových diskuzí přijít přece sám. Ano je jednoduché nic nehledat, nečíst a jen zadat dotaz, kam tahle civilizace spěje.....
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8311
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#28

Příspěvek od Cztwerec »

Moje řeč. Začínal jsem s achromátem Bushnell 60/900 a divadelním kukátkem a dodnes si pamatuji jak jsem měl radost z vykoukaných detailů na Měsíci a prstencích Saturnu. Objevitelská pozorování kulových hvězdokup ve Střelci nebo v souhvězdí Hadonoše co byly vidět jako mlhavé hvězdy mám v paměti dodnes. :lol:
Lectorem iustus...
m.l.gore
Příspěvky: 26
Registrován: 29. 10. 2021, 19:46

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#29

Příspěvek od m.l.gore »

Artaban píše:
m.l.gore píše: Představoval bych si nějaký pořádný okulár pro pozorování DSO a okulár na planety. Díky za tipy.

Jak jsi se ptal, tak jsem odpověděl. Klidně jsem mohl poradit značku Pentax, nebo Tele Vue. To by se ti teprve prohnul zrak :D . Příště tedy udej kolik můžeš investovat, když nemáš na pořádný okuláry ;)
Nebo http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4290.html
Ohnisko 8mm zvětšení 93x je na střední zvětšení na DSO pro tenhle dalekohled akorát.
To je v pořádku, jsem rád za každou radu. Jen prostě mi přijde dát za jeden okulár tolik peněz jako za samotný dalekohled
šílenost. Zvlášť když s pozorováním teprve začínám a rozumím tomu jako koza petržel. Chápu ale na druhou stranu, že bez pořádné techniky nebude výsledek výsledek nikdy takový.

Ještě se zeptám, jaké maximální zvětšení můj dalekohled umožňuje? Vím, že udávaných 300x je přehnané. Na druhou stranu 93x dost málo. Proč se nikde u okulárů nepíše kolik má zvětšení, jak si to vypočítat?Na DSO opravdu stačí jen zvětšení 93x? To mi hlava nebere... Když jsem zkoušel pozorovat Jupiter na zvětšení 75x tak jsem viděl poměrně malou kuličku. A 75x nebo 93x už přece není takový rozdíl. Prosím o vysvětlení, jak to tedy je.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3429
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#30

Příspěvek od hades »

Zvětšení vypočítáš tak, že vydělíš ohnisko dalekohledu ohniskem okuláru. A DSO je velmi široký pojem, existují malinkaté planetární mlhoviny, které potřebují velké zvětšení, a pak jsou taky velké plošné mlhoviny, které musíš pozorovat malým zvětšením. Je třeba si uvědomit že čím větší zvětšení, tím míň se toho do zorného pole vleze a naopak.
A musím se přidat ke kolegům: nejdřív si o tom něco přečti a pak se ptej. Základní fakta jsou popsána na mnoha místech internetu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět