Vlna jako zdroj tepla pro rosnici

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#1

Příspěvek od Pupak »

Jedna poznámka k těm rosnicím. Vyzkoušel jsem metodu, kterou jsem kdysi dávno někde četl. Látka ze surové vlny má tu vlastnost, že když navlhne, tak produkuje malé, ale nezanedbatelné množství tepla. Pokud se chce člověk vyhnout el. vyhřívání, stačí nalepit pásek takové látky na vnitřní stranu rosnice a lehce navlhčit. V noci vydrží hřát několik hodin, než vyschne. Nefunguje při teplotách pod nulou, ale od jara do podzimu spolehlivě. Je to takový levný a ekologický chemický zdroj tepla.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2

Příspěvek od Pupak »

Funguje to zaručeně s ovčí vlnou. U jiných není výsledek zaručen.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#3

Příspěvek od peta62 »

Rozumim, ale ta konska stoji za pokus uz ze je v tomto pripade dokonale cerna :D Ale bez legrace se obavam, ze kun se zahriva fermentaci sena a postavenim srsti, asi to u nej fungovat nebude.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#4

Příspěvek od MMys »

To jsem vůbec netušil, že vlna tohle dělá. Tak jsem pohledal. A hodnota sorpčního tepla je okolo 960kJ na kg suché vlny. Sorpce probíhá až do stavu, kdy vlna pohltí 30-35% (hmotnostních) vody. Chtěl jsem schválně zkusit spočítat výkon, ale bohužel jsem nikde nenašel rychlost sorpce.
Pupak píše:Jedna poznámka k těm rosnicím. Vyzkoušel jsem metodu, kterou jsem kdysi dávno někde četl. Látka ze surové vlny má tu vlastnost, že když navlhne, tak produkuje malé, ale nezanedbatelné množství tepla. Pokud se chce člověk vyhnout el. vyhřívání, stačí nalepit pásek takové látky na vnitřní stranu rosnice a lehce navlhčit. V noci vydrží hřát několik hodin, než vyschne. Nefunguje při teplotách pod nulou, ale od jara do podzimu spolehlivě. Je to takový levný a ekologický chemický zdroj tepla.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#5

Příspěvek od Pupak »

Tak já to znám z dětství, když jsem zmokl ve vlněném svetru a myslel jsem, že se upeču, jak to začalo hřát. Severské národy nic jiného než vlněné oblečení nenosily, protože když promoklo, ani ledový vítr je neprochladil. Ten tepelný výkon je docela velký. Já jsem na C11 měl na rosnici 10cm široký pás vlněné látky a vydržel hřát přes 4 hodiny. Rosnici jsem vytiskl na 3D tiskárně jen 0.6mm tlustou a vylepil tou vlnou. Vody se nesmí dát moc, aby vodní pára nekondenzovala na skle. Kdyby se to trochu vyladilo, asi by to bylo dobře použitelné. Mě hlavně zajímalo, jestli to skutečně funguje.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#6

Příspěvek od peta62 »

MilAN píše:.... je to na stejné úrovni "štourání" , jako tvoje ovčí vlna. Nic víc.
Tak to ani omylem ! Ta ovci vlna je velmi zajimavy fakt, ukaz o nemz vetsina z nas nevedela. Tvrdit nekomu na zaklade fotky, ze mu nefunguje neco s cim je spokojeny, je naprosto jina kategorie.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Vlna jako zdroj tepla pro rosnici

#7

Příspěvek od Homer »

Vrátím se k té hřející mokré ovčí vlně - o tom jsem taky nikdy neslyšel. Ale divili bych se, kdyby to byla výlučně vlastnost jen ovčí vlny. Příroda svými vynálezy nemrhá. Vždy jsem se divil, když jsem s naším velkým pasteveckým a huňatým psem absolvoval pravidelný špacír za deště a on se tvářil náramně spokojeně. Totéž když si lehá do mokra a neřeší to. Je možné, že má taky svoje topení:-). Podsada jeho srsti je ovčímu rounu velice podobná.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#8

Příspěvek od Pupak »

Já jsem záměrně napsal, že vyzkoušené to mám jen s ovčí vlnou a s jinou nemohu garantovat, že to funguje. Zvířecí srst je asi podobná u všech zvířat, takže ovce nejspíš nebude jediná, jen je její vlna běžně dostupná ve formě tkaných i netkaných látek. Jinak mě napadlo, že nejvhodnější aplikace by byla uvnitř dvouvrstvé rosnice, kde by byly tenké vnitřní stěny, aby teplo šlo dovnitř, ale vlhkost se tak rychle neztrácela. Mohlo by to fungovat lépe a nehrozí zarosení skla od výparů.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#9

Příspěvek od peta62 »

Ja nevim, ovce lina ? Myslim ze je ovci vlna jina nez treba konska nebo kocici. Ovci je silna a vlnita, kone i kocky maji rovnou jemnejsi. U psu mi to prijde ze zalezi na rase. Kdysi jsem slysel ze ledni medved ma srst dutou. Take si myslim, ze to bude zalezitost vice zvirat, ale nemyslim si ze vsech,
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#10

Příspěvek od astar »

Omluva, už to sem nepatří, jako více předešlých příspěvků. Tak pokud bude mít některý z moderátorů chuť, ať to přesune.

No nezdá se mi ten možný výkon 960KJ na 1kg vlny. Toto množství je cca 1/4 KWh (3600KJ =1KWh) nebo energie která by přivedla k varu 2l vody :o .
Našel jsem tu hodnotu na několika stránkách, pokud to neopisoval jeden od druhého :) .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#11

Příspěvek od peta62 »

Vlna je dost lehka, objemem to bude dost.
Pokud jsou ta cisla identicka, muze to byt jako kdysi s zelezem ve spenatu :lol:
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2227
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#12

Příspěvek od juh »

Ja si myslím, že tých 960 kJ/kg niekto vytrhol z kontextu a teraz sa to takto šíri netom. Totižto, to uvoľnené teplo sa skladá z dvoch zložiek a to zo skupenského tepla pri premene vodnej pary a kvapalnú vodu a na boptnacie teplo, ktoré sa uvoľní pri zmene vnútornej štruktúry samotnej vlny pri nasycovaní vodou. Uvádza sa, že suchá ovčia vlna dokáže pohltiť okolo 40% vody. V prípade skupenského tepla vody by to predstavovalo približne 903 kJ/kg vlny a ten zvyšok by potom pripadal na boptnacie teplo a na túto zložku by už zostávalo len okolo 57 kJ/kg. Takto by mi to už dávalo oveľa väčší zmysel.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#13

Příspěvek od Pupak »

Pánové, doporučuji opustit teoretizování a vyzkoušet si to v praxi. Zkušenost je nade všechny teorie. To pochopíte, až budete starší. :D
Odpovědět