Začínám s astrofoto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
zdendas
Příspěvky: 17
Registrován: 29. 06. 2005, 04:24

Začínám s astrofoto

#1

Příspěvek od zdendas »

Neporadil by mi nekdo jak zacit s astrofotem.Jsem zacatecnik a nevim si moc rady.Mam stareho Zenita.Zatim jsem zkousel fotit v ohnisku ale vyvolany film stal za....
Nebo aspon nejake odkazy na starnky........
Spis bych ocenim prakticke rady nebo bych zajel na pokec....
Jsem z Pardubic..
Predem mnohokrat dik.
icq:328-227-254
PS:jestli mate icq, tak piste tam, je to rychlejsi.....
email:profik.kiri@seznam.cz
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Začínám s astrofoto

#2

Příspěvek od psmolly »

Jak již zde bylo asi milionkrát řečeno: Podívej se na stránky Martina Myslivce. Je to vynikající a dá ti to hodně slušné informace jak začít s astrofotografií. Je tam s čím, na co, kdy, jak snímek zpracovat apod. http://www.hvbo.cz/foto_astronomy_cz
Také zkus pročíst příslušné sekce na tomhle fóru. Je tu spousta užitečných rad od zkušených fotografů vzdáleného světa :)
Hodně úspěchů při focení
psmolly
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
zdendas
Příspěvky: 17
Registrován: 29. 06. 2005, 04:24

Začínám s astrofoto

#3

Příspěvek od zdendas »

Dik za radu
Uživatelský avatar
Richi
Příspěvky: 181
Registrován: 28. 08. 2007, 04:07

Začínám s astrofoto

#4

Příspěvek od Richi »

Som si síce ten kto by rady skôr potreboval ako ich rozdával ale myslím, že by bolo najvhodnejšie začať s webkamerou (trebárs s Phillips TouCam) fotiť planéty (krátke expozície) a neskôr zrkadlovkou bez ďalekohľadu a nakoniec s ďalekohľadom napr. DSO (dlhé expozície) ale to už je veda- ako sa dočítaš na Martinovych stránkach.
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Začínám s astrofoto

#5

Příspěvek od Paaja »

V Pardubkách máme hvězdárnu, astronomickou společnost a astronomický klub. Bohužel hvězdárna přes léto nepremáva, ale v září přijď. Já osobně s astrofoto začínám taky (webka, D70), ale digitálně, to se přeci jen poněkud liší, ale společné zásady nějaké jsou.
Můžeme se někdy sejít, ale Astronomická společnost jede 1.7. na kola a já též, takže nejdřív v polovině července.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 840
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Začínám s astrofoto

#6

Příspěvek od astropintr »

Potřebuji pomoc!
Jak můžu vložit astrofoto na toto forum?
Děkuji Pavel
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Začínám s astrofoto

#7

Příspěvek od MaG »

astropintr napsal: Potřebuji pomoc!
Jak můžu vložit astrofoto na toto forum?
Děkuji Pavel
Základem je umístit obrázek na nějakou web. stránku, třeba do galerie astro.cz

Více pak:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 654;start=

Zde hlavně asi od příspěvku 7 MMyse
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 795
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Začínám s astrofoto

#8

Příspěvek od Miloš Žák »

astropintr napsal: Potřebuji pomoc!
Jak můžu vložit astrofoto na toto forum?
Děkuji Pavel Musis mit moznost dat obrazek nekam na web, potom muzes dat odkaz, nebo pokud chces aby byl obrazek videt primo na foru dej odkaz mezi tagy (img)(/img) jen misto kulatych zavorek dej hranate.
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Začínám s astrofoto

#9

Příspěvek od Bíba75 »

astropintr napsal: Potřebuji pomoc!
Jak můžu vložit astrofoto na toto forum?
Děkuji Pavel Nazdar kolegáčku!!Jak jsem tady četl jsi prej ze Žatce!to je supr já bydlím kousek od žatce a už dlouho se pídím po nějakém kolegovi z okolí!! :DTak jestli máš zájem tak můžeš napsat na můj melj:virgo75@seznam.cz ! Bíba 75.
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Začínám s astrofoto

#10

Příspěvek od Jacquess »

Dobrý je začít s černobílou astrofotografií, teda pokud je doma vybavení, je možnost si nechat vyvolat film u Fomy v Hradci, pak je lepší si doma fotky udělat sám, mě osobně vyšla vetšina snímků, což se velmi divím protože fotím teprve svůj 4 film 8)
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Začínám s astrofoto

#11

Příspěvek od PPos »

Jacquess napsal: Dobrý je začít s černobílou astrofotografií, teda pokud je doma vybavení, je možnost si nechat vyvolat film u Fomy v Hradci, pak je lepší si doma fotky udělat sám, mě osobně vyšla vetšina snímků, což se velmi divím protože fotím teprve svůj 4 film  8)
Mohol by si tu uverejnit nejake ciernobiele fotky, aby sme si urobili predstavu o tom ako ti to vychadza?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Začínám s astrofoto

#12

Příspěvek od MaG »

Při dnešních cenách a citlivosti filmů na h-alfu je asi pro začátečníka jedno, jestli ČB či barva. Podle mého spíše záleží na tom, zda si chce také "zažít" jak vzniká fotografie a udělá si čb snímky doma, nebo zda chce mít snímky pohodlně a svěří se barevnému filmu.

ČB filmy dokáží a dokázaly hodně ale já osobně zase měl vždy raději barvu, i v začátcích. Nic mi nedokáže vynahradit ten pocit, když jsem měl na snímku červené mlhoviny (dnes už to tak jednoduše nejde) a když jsem měl kometu s modrým a bílým ohonem..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Začínám s astrofoto

#13

Příspěvek od Jacquess »

PPos napsal:

Mohol by si tu uverejnit nejake ciernobiele fotky, aby sme si urobili predstavu o tom ako ti to vychadza?
budu se snažit co nejdřív to sem dát, dělám internetový stránky na klterý to dám, tak je to otázka času
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Začínám s astrofoto

#14

Příspěvek od Jacquess »

Už jsem rozchodil tak trochu moje stránky www.sweb.cz/Jakub.Toman tak můžete zkouknout moje fotky jsou tam zatím tři, zbytek musím naskenovat, co je lepší naskenovat negativ nebo fotku?
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Začínám s astrofoto

#15

Příspěvek od Konihlav »

s dovolenim ozivim toto starsi vlakno.

Nekteri si me jeste pamatuji, kdyz jsem zde skoro denne vystupoval. V posledni dobe diky nove praci a syndromu vyhoreni vzniknuvsimu kvuli me marne honbe za jeste marnejsi dokonalosti a odporem k tomu nekde po nocich neco stelovat a zlobit se s tim, jsem ted znova na zacatku.

Na nove startovni care. Ano, jeden dalekohled, jednu montaz a jednu kameru mam, ale to mam kdyby v CR nahodou bylo jasno a ja tu byl. Diky nove praci je to min pravdepodobny.

Proto zacinam znova od nuly. Zatim se pochlubim, kterak jsem hloupy a jake zacatecnicke chyby delam :-)
tak tedy, koupil jsem si iEQ30Pro montaz za 1.600,- s tim, ze k ni koupim maly dalekohled (refrak) prenosny, protoze co si vzpominam, tak nejstastnejsi obdobi pro me bylo, kdyz jsem fotil Borgem 77EDII na HEQ-5tce nejakou narrow band vec Atikem...

pak jsem vybiral ten malej refracek a bohuzel (bohudik?) nakonec skoncil u Esprit 100/550. Jenze ejhle, prvni silena chyba, ktera me ted stoji par stovek na naprave. Myslel jsem si, naivne, ze kdyz pisou ze iEQ30Pro unese 13kg vybavy, ze refrak, ktery vazi 6 kg bude v pohode a ze kdyztak tam dam OAG a jen Atika, takze nic moc navic extra kilogramu.

Kdyz mi Esprit 100 prisel domu (chtel jsem nakonec neco vetsiho nez 77cka, kterou uz jsem mel) a okem jsem jej premeril a hlavne potezkal (je 3x tezsi nez Borg77) rekl si, ze mam problem. Kdyz dokoupim zavazi 60,- a 2" stativ 250,- tak jsem na 1.900,- navic iEQ30Pro ma jen vixen listu a k Espritu 100vce prisla Losmandy 3" lista.

Aktualne tedy mam 2 moznosti:
(a) vratit Esprit 100 a vzit Esprit 80 (bude to krok zpet)
(b) prodat 30tku a koupit iEQ45Pro (to je ted na poradu dne, mel bych to pristi tyden snad mit vyreseny/doreseny). Pravda, 45tka je o 5kg tezsi ale zas kdyz nekdy poletim nekam letadlem, stale je sance montaz 12kg hlavu vazici nekam v 1 extra kufru prepravit, dnes se delaji krasny lehky slitinovy zavazadla/kufry co vazi 3-4kg, takze do limitu 20/23 kg se urcite vejdu i se spacakem :-)

problem dalsi, ktery budu resit bude stativ - bude to chtit si nekde nechat na zakazku vyrobit "karbonovy" 4 trubkovy presne jako je u Losmandy G-11 to ma silenou stabilitu.

no a dnes jsem se konecne dostal k tomu, abych resil i spojeni s rovnacem a kamerou a pocital back focus vzdalenosti pro Atik ONE s OAGem a hledal redukce M48 na M42 a tak podobne...

shrnu-li to, jeste jsem neudelal jedinou fotku, budu mit na astro o 50% casu min nez v letech minulych, ale uz mam nakoupenou sestavicku fotit planuji v podstate 100% casu Atikem s 16mm diagonalou a 3nm Ha/OIII/SII filtry, protoze jelikoz druhy den budu muset chodit do prace jako kazdy jiny normalni clovek, tak nic jineho nez to jednou pres noc preostrit ci udelat meridian flip a zbytek noci prospat nepripada v uvahu...

toz preji hezky vikend a drzte mi palce, at se z toho zas nezblaznim (nezhroutim).
Odpovědět