Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4951

Příspěvek od astar »

Majklus , nemohu s tebou plně souhlasit . Já provozuji 250/1000 a EQ6 PRO pro foto . Problém je jen když fouká vítr nad 3m. Vyjíždím, pokaždé stavím a pokud fouká , stavím zábrany proti větru. Při dobrém seeingu FWHM kolem 2pixelu = 9 mikronů cca 2". Horší to bude s f 1200 ta páka bude větší . Ten rozdíl neposoudím .Jen přirovnání , pokud nasadím 40cm rosnici , tak to poznám, když trochu fouká jsou - větší výkyvy na pointaci i FWHM.
Moje výsledky jsou tady: http://astrofotky.cz/user_photos.php?limit=0
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4952

Příspěvek od majklus »

Odkaz mi nějak nefunguje, ale to nevadí.

Vím že to "nějak" jde a klobouk dolů před tím. Bíba myslím taky fotí přes 10" newton na EQ6 a jak mu to jde! I když ten má myslím pozorovatelnu. Stojím si ale za tím, že to žádná sranda není a pro každého to už vůbec není. Neumím si představit s takovou sestavou navíc fotit začínat!

Je to o schopnostech ( zábrany proti větru? V jiném vláknu jsem ztovna psal, že nevím jak vyřešit ani mnohem jednosušší zábranu proti přímému světlu z lampy VO...), je to taky o osobní nátuře, já to mám jako koníčka, který by měl aspoň trochu bavit, abych si odpočal atd a to jsem ani s N203/1000 nezažil. Furt to kmitalo, pointace si dělal co chtěla, bylo to těžký...

Moje poselství mělo být o tom, že vzhledem k tomu, že kolega "znovuzačíná", tak doporučit na začátek 10" newtona na EQ6 prostě nemůžu ani když zavřu všechny oči. Je to podle mě nejlepší cesta k rychlému zklamání.

Ten newtonek 150/750 se dá pořídit do 10 tis Kč a je to do začátku k EQ6 podle mě mnohořádově vhodnější a bezproblémový stroj.

Každopádně s tou 250tkou velký respekt! Akorát teda tou montáží bych být nechtěl... :-D
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4953

Příspěvek od astar »

Majklus: Omluva, použl jsem odkaz přes svoje přihlášení do strofotek . Správně je tedy : http://astrofotky.cz/~astar
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
malickej
Příspěvky: 39
Registrován: 28. 01. 2021, 19:58

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4954

Příspěvek od malickej »

Je tohle pouzitelny pro foceni? http://skywatcher.com/product/bkp-130-ds/ Montaz AZ-GTI, ale casem to vidim na neco vetsiho. Predem dik. Je to hlavne na cesty, z domu fotit nemuzu, takze budu muset jezdit do prirody, tak nechci nic moc vetsiho.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4955

Příspěvek od peta62 »

Urcite ne na AZ-GTI. U montaze je uvadeno do 5kg, sam dalekohled ma 3.6, to opravdu nepujde.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
malickej
Příspěvky: 39
Registrován: 28. 01. 2021, 19:58

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4956

Příspěvek od malickej »

Ok, tak holt az si koupim jinou montaz.
malickej
Příspěvky: 39
Registrován: 28. 01. 2021, 19:58

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4957

Příspěvek od malickej »

Zeptam se jeste jinak. Bude ten dalekohled pouzitelnej na foceni s nejakou solidnejsi montazi?
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1741
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4958

Příspěvek od nou »

Fotit sa s nim bude dat (prakticky sa da fotit cimkolvek) ale netreba cakat zazraky. Po nacerpani skusenosti bude treba prejst na lepsi dalekohlad.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4959

Příspěvek od MilAN »

nou píše: Po nacerpani skusenosti bude treba prejst na lepsi dalekohlad.
To si vůbec nemyslím. V této velikosti odpadají některé věci, které je potřeba dodatečně řešit u větších přístrojů. Navíc je možno, po zkušenostech udělat dílčí úpravy k vylepšení funkcí, které by nebyly dostatečně řešeny výrobcem. Neviděl bych důvod, proč by tímhle dalekohledem neměly jít dělat minimálně tak dobré snímky, jako dělá většina astrofotografů zde na AF
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4960

Příspěvek od vla »

........ tak doporučit na začátek 10" newtona na EQ6 prostě nemůžu ani když zavřu všechny oči. Je to podle mě nejlepší cesta k rychlému zklamání...... Kdysi byla eq5 zcela běžná i na dvoustovku newtona, časem byla nutná H EQ5, časem byla nutná EQ6 a nyní zdá se stačí EQ6 s bídou na newtona 150mm. :lol: Nějak se mi zdá, že naše nároky stoupají pro spoustu zájemců o astronomii nad přijatelnou cenovou i smysluplnou hranici. Jsou zde fotiči, co mělo na EQ6 newtona 300/1500 a měli parádní výsledky, nějteré mi visí doma na stěně (aby bylojasno nejsem jejich autor). Toho malého newtona bych na tu AZ-GTI klidně pověsil, váhové limity splňuje, zkusit to bez pointace a možná i s pointérem by se +- do pěti kg vešel. A buď to bude pro kolegu do začátku dostatečné a nebo ne. Jistě, bude spousta omezení ohledně třeba větru, horšího ostření, protože to nemusí být ideálně stabilní a bude se to chvět atd. Trošku jsem se rozepsal, ale nějak ze zdejších rad v poslední době zjišťuji, že EQ6 je jediná jakž takž použitelná montáž, ale na opravdové focení by to asi chtělo něco tak za půl mega. Tak nějak jsem časem nasbíral zkušenosti, že i montáž zatížená na hranici svých možností zvládne svůj úkol mnohdy docela dobře a hlavně lépe, než když na ní je něco hodně lehkého, chce to hlavně pořádný a opravdu těžký stativ. O tom nikdo nepíše, ale trošku zmodifikuji tvrzení p. Matouška: okulár je polovina dalekohledu na stativ je polovina montáže! A to je u montáže opravdu zásadní.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
malickej
Příspěvky: 39
Registrován: 28. 01. 2021, 19:58

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4961

Příspěvek od malickej »

Vis ze si me tim prispevkem potesil? Uz tady to forum nejakou dobu procitam a vidim to stejne jako ty. No kazdopadne dalekohled asi jen tak nebude, protoze nikde neni k dostani. Ze zacatku by to bylo urcite bez pointace a videlo by se jak a jestli to pujde. Stativ mam ocelovy velblon ktery je stabilni celkem dost a kdyz se na nej dolu povesi treba batoh nebo neco, tak drzi jak pribitej ;-)
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4962

Příspěvek od majklus »

Já jsem vycházel z vlastní zkušenosti, neříkám, že někdo nemůže mít jinou. I jsem psal že vím o několika lidech, kteří třeba s 10" na EQ6 fotí. Myslím ale, že málokdo z nich s touto sestavou začínal.

Kolik lidí to ale s takovou sestavou vzdalo? To se asi nedozvíme, ale dle obratu v bazaru jich málo nebude. Říká se tomu zkreslení přežitím - z toho, že někdo přežije zázrakem pád z pátého patra nelze usuzovat, že je to vcelku bezpečná cesta z bytu na parkoviště. :-)

Vycházím z toho, že dnes málokdo provozuje koníčka stylem budu rok dva blbnout a až se nachytřím, tak teprve můžu čekat krásné výsledky. Co se po pár pokusech nezdaří, s tím je konec. Není to jen o astronomii, mám takových příkladů kolem sebe plno, je to zdaleka nejčastější přístup k věci.

Druhou věcí je, že podobnou radu mi kdysi dal MMys a já jsem dodnes rád, že jsem se jí držel. Nějakou tu pětku mi ušetřila.

A co se týče toho newtonka 130/650 toho naopak považuju za velmi vhodného do začátku. Relativně slušný 2" výtah, rozumné ohnisko, bezproblémová kolimace a je velmi skladný pro případný převoz za tmou či na dovolenou. Je použitelný i na pozorování, je to dost univerzální malý dalekohled. Mám ho v garáži, bohužel verzi s tříramenným pavoukem a 1,25" výtahem. Ale dodnes ho občas po dovolených tahám právě z důvodu skladnosti, i když ho v poslední době vytlačuje ED72.
Co se týče jeho provozu na AZ-GTI, tak tu nemám. Pokud se na to nepověsí tříkilová kamera, tak proč ne, dalekohled je krátký a nebude o moc těžší než 80mm refráky co na tom lidi běžně provozují...

EDIT: malickej: pointací ti ten dalekohled moc neztěžkne - přibude akorát lehoučká kamerka do hledáčku místo jeho okuláru, tady bych se nebál vůbec.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Yoki
Příspěvky: 42
Registrován: 27. 02. 2021, 07:54

Dalekohled pro začátečníka

#4963

Příspěvek od Yoki »

Ahojte vsichni. Jsem tu novy a mam dotaz, ktery jste tu mozna jeste necetli :roll: Ano, vim SW Dobson 150, ale.... Chci ho pro dceru jako dárek. Zatim spolu jen pozorujeme ruznymi dalekohledy mesic, iss a srnky na poli za barakem. Nas cil je videt prstenec Saturnu, vyssi cile nemame. Je nutne kupovat tento velky Dobson nebo staci i nejaky jednodussi čočkový? Cenovy limit jsem mel puvodne tri tisice, ale po precteni fora jsem to zvedl tak na sedm tisic. Chci novy, je to darek. Da se v teto cenove relaci neco koupit, co nebude jen hracka?
Predem moc diky za odpoved.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4964

Příspěvek od Artaban »

Yoki : Ahoj na AF. Škoda že nechceš ten Dobson. Jinak asi jistá možnost je tenhle https://www.svetdalekohledu.cz/messier- ... mm-az-nano refraktor, který má sice barevnou vadu, ale nic hrozného a zvládne začátečnická pozorování včetně prstence kolem Saturnu. K dalekohedu je okulár, co dá zvětšení 25x a bylo by dobré dokoupit alespoň další okulár na větší zvětšení např. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3989.html, který dá zvětšení 106x což bude asi rozumné max pro tento refraktor.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4965

Příspěvek od majklus »

Náhodou to je moc pěkný reftaktůrek! Hračka to rozhodně není!
Já bych se pro takové účely toho achromátu vůbec nebál, 80mmF8 nebude z hlediska barevné vady určitě horší než můj 127mmF9.4 a ten tvětšení 1.5D zvládal velice dobře.

Tj při oněch 107x bude obraz velmi pěkný. Vidět bude nejen saturnův prsten, ale i Jupiter s hlavními oblačnými pásy a měsíčky, Měsic bude moc hezký s mnoha podrobnostmi. Pokud se popojede (či popojde od světel) někam trochu za tmou, tak i nějaké ty jasnější hvězdokupy budou v refraktoru moc hezké.

Myslím že do začátku je to bezproblémový, celkem lehký a skladný stroj, nenáročný na temperaci (vyrovnání teplot) - pozorovat se bude dát skoro hned. A i pokud by koníček později chytil více, tak takovýhle refraktůrek se vždycky hodí jako doplněk k většímu dalekohledu. Třeba jen pro rychlé okuky z balkonu / zahrady, kdy není čas na operaci s velkým dalekohledem. Nebo se dobře uplatní jako "cesťák" po dovolených a výletech.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Odpovědět