Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3001

Příspěvek od Chef »

Po delsim rozmysleni, kam umistit kopuli apod na me male zahrade v Praze, jsem se rozhodl vybudovat malou terasu k baraku na strese "zimni zahrady", kterou manzelka dlouho chtela (2 mouchy jednou ranou :) )
V podstate se bude jednat o "pergolu" se strechou 3x3.5m na chozeni . Na kraj (prostredek jizni strany) teto pergoly (co nejdal od baraku) bych dal betonovy sloup (vyska cca 2.5m) , na kterem bude montaz s dalekohledem. Slouzit bude hlavne na pozorovani planet a smer je na jih, takze severni polovinu nebudu moc pozorovat visualne (nebudu si mit kam sednout mimo plochu te terasy) a pak na foceni uzkopasmovymy filtry, takze tam nevadi, ze montaz s dalekohledem bude umistena na samotnem kraji terasy.

Mate prosim doporuceni na ten betonovy sloup? Napadlo me, dat tam 60cm plastovou trubku a tu zaplnit z vrchu ridkym betonem. Kolik by mela jit do zeme? Predpokladam ze vice jak 1.5m ?
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3002

Příspěvek od Beda »

Tak mě nejdříve napadá otázka, co získáš , když umístíš montáž na střechu 2,5 m nad terénem ?
Z hlediska přízemních turbulencí určitě nic, ty končí někde nad hranicí 10 m.
Pokud nebrání ve výhledu na jižní oblohu a pohyb planet překážky, nechal bych montáž dole, těsně na kraji terasy zimní zahrady, pohodlně přístupnou a raději bych oželel těch pár stupňů, které zaberou ve výšce překážky ! Blízko nad obzorem se stejně málokdy pozoruje.
Pokud by se to realizovalo jak naneseno, tak bych trubku neplnil betonem, ale suchým jemným pískem. Ten dá lepší tlumení vibrací, než-li beton. A bylo-li by to jednou nutné, snáze se takový sloup zlikviduje. Zbyla by jen hromada písku :mrgreen: . Jak hluboko zapustit, bude záležet na terénu. Ale 1,5m se mi zdá zbytečně hluboko. Fachmani poradí více !
Ještě mě napadá, že pokud by byl na střechu té zimní zahrady přístup z domu, tak by to bylo samozřejmě úplně o něčem jiném za předpokladu, že by byl sloup těsně u ní. Ale nehraje mi tu výška. Vnitřek zimní zahrady cca. 220 cm a montáž musí být alespoň 130 cm na střechou. To se dostaneme na sloup minimálně 350 cm vysoký !
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3003

Příspěvek od Homer »

Tipuji zda se nejedná o záměr postavit klasickou dřevěnou konstrukci pergoly s možností pochůzí střechy s "přilepeným" betonovým pilířem, který by ale nebyl součástí konstrukce pergoly.
Nevím zda tazatel uvažuje o nástavbě ocelovým sloupkem pod montáž, nebo hodlá zhotovit betonový pilíř v celé délce k montáži - viz Bédova poznámka.

Moje poznámka - založit to bude stačit tak 1m ( pokud tam je běžné podloží ). Pokud jsou tam jíly, pak bude potíž i 1,5m :-).
Ale založil bych širší patku, aby to bylo ve svislé ose pokud možno stabilní.

Vidím ještě jeden aspekt a to ten, že žádné krytině nedělá dobře když se po ní šlape. To by se asi muselo řešit nějakých dalším materiálem položeným na krytině - i ty se vyrábí. Na pergole bude malý spád, takže to povede k nějakému druhu plechu ( zde ještě potíž klopýtání ve tmě o falce ), živičné krytině, případně k nějakému druhu pochozí izolační folie na terasy a balkony.

Proto bych asi zvažoval Bédou navržené řešení umístit pilíř pěkně na zemi.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3004

Příspěvek od MilAN »

Já bych se předem zeptal, co na tom pilíři bude v budoucnu. Trvale montáž nebo se bude vždy montovat ? Paralaktika nebop azimutálka ? Dalekohled trvale nebo se bude také na každé pozorování montovat? A jak velký dalekohled ? A bude poblíž chlívek, kam se to všechno bude dávat ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3005

Příspěvek od Chef »

Ja mam prave na jih vysoke stromy a pokud budu mit dalekohled ve vysce oken prvniho patra, tak uvidim mnohem lepe na planety.
Premyslel jsem, ze bych nechal dalekohled na zahrade pod plachtou, ale bojim se zlodeju a taky mi behaji po zahrade male deti.

Na te terase bych mel dalekohled napevno (asi APO 152/1200 + 130/880) na Planety a druhy na foceni uzkopasmem.
Schovane pod plachtou telegizmo 365. Pristup bych mel z loznice pres okno, takze bych se nebal, ze tam jednoduse nekdo vleze a odnese vse na zadech.

Na ten betonovy sloupek bych dal muj stary vyrobeny ocelovy sloupek (ma cca 1.4m) abych mohl vyladit polohu co nejlepe do vodorovna.

Zde je pohled na zahradu z okna:

Obrázek

A zde jsem si udelal velmi amatersky nakres (neni to presne, jen pro predstavu):

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3006

Příspěvek od Beda »

Tak ty modříny jsou skutečně vysoké a hodně cloní a bohužel ještě porostou, což může být problém :( . Co ta stará úvaha dát montáž na střechu ? Pokud je to už pasé, potom je pozorovatelna na střeše zimní zahrady jediné rozumné řešení ! Ale zloděje nepodceňuj, nás se pokoušeli o dovolené v Itálii během noci vykrást na hotelovém pokoji a ještě si na nás drze posvítili do postele :mrgreen: .
Měl bys manželku pomalu připravovat na výměnu toho okna za jakékoliv malé dveře, nebo ještě lépe plánovat pozorovatelnu na střeše :D . Jo, nemáš to lehké !
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3007

Příspěvek od peta62 »

Ja jsem v podobne situaci, na jihu akaty. Sice postupne mizeji, ale zase je treba je necim nahradit, tak tam stromy budou porad. Navic stromu plna zahrada, to hodne omezuje moznosti ze zeme. Balkon mam pristupny z domu, prijde mi dobre mit jednu mistnost jako prechodovou, abych nevymrazil pres noc cely dum, take v ni drzim tmu nebo cervene osvetleni, pokud je treba. Jak je videt na fotce balkon ma rozsireni, ktere neni zastresene, aby umoznilo pozorovat i vysoko, ale pod strechu kousek, krom toho prikryvam montaz. Jsem kus od Plzne, takze tmavost oblohy nic moc, ale obcas pozoruji i jine veci nez planety a Mesic. Podlaha jsou masarumbova prkna, sloup nemam, takze muj pohyb vnasi dithering, ale to je ze jsem si pri stavbe baraku hlidal tolik veci, ze mi toto uslo, ale da se podlozit, aby se nehybalo. Jsem zvykly dalekohled nasazovat smerem na pol, dlouhy refrak tedy jde vytahem k zabradli, to je dobre promyslet. Jinak ten balkon velmi zkracuje sestaveni a nuluje temperaci, dalekohledy tam davam uz brzy behem dne.
Přílohy
IMG_20210223_155016.jpg
IMG_20210223_155016.jpg (1.99 MiB) Zobrazeno 879 x
IMG_20210223_155102.jpg
IMG_20210223_155102.jpg (1.86 MiB) Zobrazeno 879 x
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3008

Příspěvek od Chef »

Jj, strecha uz padla, tam je to nerealizovatelne kvuli spatne nosnosti strechy a celkove by to byl dost problem se tam i dostat.
Manzelka se opacne uz testi na zimni zahradu, takze to jsou 2 mouchy jednou ranou :)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3009

Příspěvek od Homer »

No tak tuhle situaci moc nezávidím. Pilíř by proveditelný byl, ale takhle bude kolidovat s konstrukcí pergoly, jelikož je v místě budoucí vaznice a jeho průnik krytinou by nebyl taky žádná sláva. Navíc by se kolem pilíře ani nedalo pohybovat.
No nevím, nevím.
Neznám dispozici ani velikost peněženky tazatele, ale nešlo by zvážit velkorysejší variantu, který by měla trochu "koule" a postavit v rohu pozemku, kde jsou ty široké živé ploty samostatnou hvězdárničku s kopuli? Dole úložné prostory které by třeba dovolily zrušit nějakou tu kůlničku, výš pracovnička a nad tím kopule.
Vím, je to větší projekt, běh na delší trať, ale zase jiný level se schovaným zařízením - pohoda, klídek a tabáček :-). Ale mě se to radí...
První etapou by samozřejmě byla samostatně stavba pergoly pro manželku, jelikož druhá etapa bude vyžadovat její smířlivé oko :-).
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3010

Příspěvek od peta62 »

Pokud je jeste doleva od pergoly nad zdi a pripadne pres ni trochu mista ( nevim zda uz to neni sousedu ), neslo by ten pilir dat do leveho rohu pergoly a udelat presah podlahy tak ten metr a pul doleva ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3011

Příspěvek od MilAN »

Chtěl jsem napsat něco podobného- do toho bych nešel. Ve výsledku to bude skoro nepoužitelné, navíc všechna zařízení venku pod plachtou, včetně elektroniky. Vždyť těch krámů je potřeba hodně - to to chceš vždycky montovat. A to nemluvím, co s tím v zimě, dešti a pod - nejde vše beze zbytku
uchránit před těmito vlivy. Navíc, jak tě znám, tam nebude později nic moc malého :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3012

Příspěvek od Chef »

No asi to jeste tedy promyslim :D

Blby je, ze prcek mi tu brecel, ze nechce abych uriznul tu merunku, ktera by mi prekazela (puvodni plan byl kopule na strese toho pristavku nalevo.

Jeste to budu muset hodne promyslet :/
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3013

Příspěvek od Chef »

Do toho dat kopuli na pravou stranu místo živého plotu by proveditelné bylo ale nepovolí mi to sousedi, kterým to tam bude vadit

Jinak sloup bude na kraji té pergoly, tj bude se moc visuálně pozorovat jen jih, východ a západ. Neměl by kolidovat s vaznicí.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3014

Příspěvek od Homer »

Jasně - sousedi, to bývá někdy svízel. Ale pokud jsou vztahy k jednání, chtělo by načtrtnout půdorys a řez a probrat to s nimi. Samozřejmě žádná okna k nim, jen zeď. Ev. jim slíbit nějaká ta pozorování :-). Nevzdával bych to, je to podle mého skromného názoru daleko nejlepší řešení.
Pokud ten pilíř bude tam co je nakreslen, pak je v místě vaznice která bude mezi sloupky a ponese konce krokví.
Je to jen taková dálková porada a já jsem založením spíše maximalista než minimalista, tak se předem omlouvám :-).
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3015

Příspěvek od Chef »

Díky moc za rady. V tom případě bych ten pilíř posunul stranou , aby nekolidoval s vaznicí.

Ještě mě napadlo udělat nad dalekohledem lehkou ale pevnou sundavací stříšku (takovou mini pergolu jen 1x1.5m stříška) která by chránila proti prudkému dešti a kroupam .

Dala by se možná i odklapet na levou stranu , kde jsou v dálce pouliční lampy, takže by aspoň stínila tomu světlu z lamp...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Odpovědět