Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4906

Příspěvek od Artaban »

4154: No nejlepší poměr cena-výkon má Dobson 150mm http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html
Nic lepšího za ty peníze není. Jsou ale i jiné dalekohledy, které mají sice v této ceně některé parametry horší, ale to neznamená, že nemůžou vyhovovat. Jenže to my nemůžeme vědět. To musí vědět ten, kdo bude dalekohled používat.
Asi myslíš planety a né planetky.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1245
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka - stolička

#4907

Příspěvek od Zbych »

Stolička je výborná věc, ale pokud má smysl pro astronomická pozorování. Tuto co zde uvádíte bych použil možná tak maximálně u objektu, který budu dlouze kreslit. Jestli jsem to pochopil správně, tak pro změnu polohy se musí vytahovat šroub (možná to bude fungovat i bez opětovného zašroubování). Umíte si představit, jak to bude vypadat u pozorování desítek objektů za noc? Otočit se, vytáhnout šroub, změnit/hledat polohu, zasunout šroub (pokud se to povede napoprvé), pak zjistíte že poloha nevyhovuje a znovu... a polovinu pozorovacího času strávíte štelováním stoličky.

"Astronomická stolička" funguje jinak - posed se jen zvedá nebo posunuje dolů, aniž by jste se museli k židličce otáčet. Jednoduché, rychlé. Abych po každém kouknutí šteloval výšku posedu přendáváním šroubu či čehokoliv jiného, je pro tyto účely nepraktické. Ve výsledku to může stát víc, než jednou pořádná stolička - zjistíte, že tato nevyhovuje a budete jí chtít prodat a sehnat lepší... ;)

Cena výrobku? To je jen psychologická záležitost. Zdůvodnění jakou má pro mne hodnotu. Umět si "spočítat" užitkovou hodnotu.
Lucaso
Příspěvky: 36
Registrován: 03. 01. 2021, 17:59
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4908

Příspěvek od Lucaso »

Peníze jsem neřešil. Spíš jde o to, že pokud pojedu někam sám, jakým způsobem si mám přenést na jednu cestu: Dobson s montáží a k tomu ještě židličku?
Ta první židlle mi přišla přenosnější/lehčí. Představoval jsem si, že bych měl Dobsona přes rameno ve vaku a ve druhé ruce montáž a na zádech batoh, kde bych měl přes karabainu uchycenou židličku.
To je moje představa, ale rád se nechám inspirovat zkušenějšími. Dalekohled bych rozhodně nikde nenechal jen tak ležet, než bych se vrátil pro další část do auta. To bych se bál, že ho někdo odnese.


Teď bych ještě trochu odbočil. Jak řešíte řasy? Možná je to mojí nezkušeností, ale co jsem se zatím koukal, tak mi docela dost překážely řasy v okuláru. Bylo to docela nepříjemné.

Druhá věc, používá se u Dobsona rosnice? Jak dlouho bych ho měl něchat vychladit, když je teď venku kolem -3 a v mistnoti, kde ho skladuji máme kolem 23? Mám tu pyrexovou variantu Dobsona 8.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4909

Příspěvek od MilAN »

K tomu nošení 8" Dobsona : na jakou vzdálenost s tím chceš chodit ? Tedy hlavně s tím boxem v ruce.
A temperace: 2 hodiny nebudou stačit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Lucaso
Příspěvky: 36
Registrován: 03. 01. 2021, 17:59
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4910

Příspěvek od Lucaso »

No, budu se snažit dojet až na místo. Podle toho budu vybírat lokality, abych tam mohl někde nechat auto. Ten box je fakt neskladný a velký a dokážu si představit, že se rychle pronese.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4911

Příspěvek od dvader »

A nemůžeš jej nechat někde venku, třeba na balkoně? Pak jej naložit a jet oblečený a v autě moc netopit...
Nebo jej dát předem včas do auta.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4912

Příspěvek od Artaban »

[quote="Lucaso"]To je moje představa, ale rád se nechám inspirovat zkušenějšími. Dalekohled bych rozhodně nikde nenechal jen tak ležet, než bych se vrátil pro další část do auta. To bych se bál, že ho někdo odnese.

To budeš určitě jezdit až na místo. Většinou s sebou člověk má tolik krámů, že bys chodil víckrát. Taky se auto hodí poblíž. Můžeš tam mít věci, které nutně zrovna nepotřebuješ a jsou v suchu. Mám tam třeba mapy, okuláry, triedry, kávu, nebo náhradní rosnici na refrák atd.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Lucaso
Příspěvky: 36
Registrován: 03. 01. 2021, 17:59
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4913

Příspěvek od Lucaso »

Budu se snažit hledat místa, kam si dojedu autem. Už se vidím, jak se táhnu v Brně na Kraví horu s celou výbavou.

Jinak, dnes jsem si ho nechal vychladit na balkóně asi 2,5h, ale neviděl jsem nic. Mám asi velkou smůlu, protože mám za polem silnici, která je celou noc osvětlená lampami, kterých je tam fakt hodně a k tomu tam svítí modrý nápis AAA. Každopádně mne to vůbec neodradilo, ale naopak mám chuť někam vyrazit. Chtěl jsem se zkusit kouknout ještě teď večer, ale všude jsou jen mraky. Mraky mi kazí koukání už skoro celý týden...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4914

Příspěvek od Artaban »

Lucaso píše: Mraky mi kazí koukání už skoro celý týden.
Už týtedn jo? To já pořádně díky mrakům nepozoroval asi dva měsíce :)
Lucaso píše:Budu se snažit hledat místa, kam si dojedu autem. Už se vidím, jak se táhnu v Brně na Kraví horu s celou výbavou.


Na Kraví hoře budeš vidět podstatně méně, než někde daleko od města. Ve městě můžeš dobře pozorovat jen Měsíc a planety. Najdi si nejlépe dvě místa mimo Brno. Jedno blíž ( třeba 20-30 km) na rychlejší a kratší pozorování. A jedno dál s co nejlepší tmou, kam se vyplatí vyrazit na celou noc. Místo by mělo mít co nejlepší jih, slušný východ a západ. Sever může být trochu horší.
Z Brna určitě taky někdo jezdí pozorovat, tak třeba poradí.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
filipbartek
Příspěvky: 8
Registrován: 25. 01. 2021, 08:24

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4915

Příspěvek od filipbartek »

Dobrý den,
zdravím vás a přeji jasnou oblohu :)

Chtěl jsem se zeptat na názor. Dal jsem si plán, že bych teda kromě čtení o vesmíru na něco i mrknul a udělal si malinkou radost k narozkám :)

Došel jsem k názoru, že teda mám jít jako totální amatér do Dobsona. Chtěl jsem sice původně trojnožku, že si to sem tam vezmu i někam na prochajdu na kopec, ale byl jsem odrazen i od složitého nastavování, tak jsem si našel pár adeptů a chtěl bych znát názor:

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 63669.html

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3660.html

Berme v potaz to, že bych s tím chtěl teda i někam úplně mimo civilizaci :)

Nebo se přece jen zkusit dívat přes něco na těch trojnožkách..
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1245
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4916

Příspěvek od Zbych »

Vítej!

Tvé odkazy směřují na stolní dalekohledy, do terénu by sis tedy musel brát rozkládací stolek a stoličku, pokud bys u nich nechtěl ležet nebo klečet :). Já tu v bazaru kdysi koupil za tuto cenu dvoustovku (Dobson se zrcadlem 20 cm), ale ty ceny šly dost nahoru (ty malé 76/300 stávaly o tisícovku méně).

Přimlouval bych se za to našetřit o trochu více a koupit minimálně Dobsona se 150 mm zrcadlem a nebál bych se i bazaru, kde je to vždy levnější. Pěkný pokuk je i tímto http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3487.html, jen ta montáž je taková tužší a nešikovná na vertikální ovládání. Ale tyto refraktory se tu objevují celkem často. Každopádně Dobson (zrcadlový dalekohled typu Newton na Dobsonově podstavě) vychází v poměru cena/výkon vždy nejlépe.
filipbartek
Příspěvky: 8
Registrován: 25. 01. 2021, 08:24

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4917

Příspěvek od filipbartek »

To jsem si myslel, že bych u toho musel dřepnout nebo podložit :) Nicméně doporučení na 150mm jsem čekal, že bude :) tyto tedy nemají moc smysl? :)
hades: Necituj prosím předcházející příspěvek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4918

Příspěvek od MilAN »

Jen u těch klasických Dobsonů je potřeba si uvědomit, že je nutno zapomenout na nějaké nošení s sebou na kopec. Tyhle stolní by šlo ještě předělat na to, aby se potavily na trojnožku. Jinak, pokud s něčím chodit více jak pár desítek metrů, tak to bude trojnožka , lehčí paralaktická nebo azimutální hlava + krátký refraktor do průměru 80 mm nebo Newton do 100 mm , nebo MAK do průměru 127 mm.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
filipbartek
Příspěvky: 8
Registrován: 25. 01. 2021, 08:24

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4919

Příspěvek od filipbartek »

Takže třeba toto?

https://zoom-n-joy.cz/product/hvezdarsk ... C0QAvD_BwE

A ty stolní, co jsem posílal jsou úplně vedle? Kdybych někde třeba přijel autem a vyložil to tam? Předpokládám, že jde vzít dalekohled a montáž zvlášť
Naposledy upravil(a) filipbartek dne 25. 01. 2021, 19:47, celkem upraveno 1 x.
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4920

Příspěvek od dex »

Dalekohled je vyjmenovaný v dokumentu odkazovaném v "Jakým dalekohledům se raději vyhnout" - světelné sférické zrcadlo (f/5).
Odpovědět