SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Marwingarden
Příspěvky: 949
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#46

Příspěvek od Marwingarden »

Zdravím všechny,
Chytám se čistit menisekb od zaschlé vlhkosti ze strany v tubusu a tak mě napadlo jestli by nebylo dobré vyclonit tubus, když už bude rozdělaný. Otázka tedy zní přinesou clony nějaký užitek v odlescích, nebo by to byla zbytečná práce, která by neměla žádný přínos?

Díky Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#47

Příspěvek od MilAN »

Ten tubus je dost na těsno. Myslím, že větší užitek proti odleskům udělá rosnice.
Opravdu je potřeba čistit? Jak dlouho ho používáš a kolikrát ti tam skondenzovala vlhkost ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Marwingarden
Příspěvky: 949
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#48

Příspěvek od Marwingarden »

Mám ho z druhé ruky a tak nedokážu posoudit kolikrát se to stalo. Není to nejhorší, ale jelikož se chystám dát maka180 na kruhy budu potřebovat odšroubovat původní lištu. A na to potřebuji dovnitř pro matky od lišty. A tak jsem si řekl, že když už to bude rozdělané, tak to rovnou vyčistím. Jinak bych to asi nechal být.
Mám to vyfocené, ale takhle v telefonu je to velké a nejde to vložit. Až se dostanu k pc, tak to sem mohu nahrát.
Ta obloha je prostě nádherná...
Marwingarden
Příspěvky: 949
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#49

Příspěvek od Marwingarden »

Nebo myslíš, že bych se do toho neměl vůbec pouštět? Počítám, že odšroubuju menisekbi s přírubou “vykoupu” a po uschnutí vrátím zpět do stejné polohy.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#50

Příspěvek od MilAN »

A co chceš získat tím, že to dáš do kruhů ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Marwingarden
Příspěvky: 949
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#51

Příspěvek od Marwingarden »

Získám tím možnost uchycení na obou stranách dalekohledu a následně ho umístím do dobsonovské montáže, kterou bych chtěl udělat nakloněnou jako eq. Celé by to mělo být hodně stabilní a bude se postrkovat jen jedna osa (později možná i motorizovaná, když se to osvědčí).
Ale mě by spíš zajímalo jestli se zabývat těmi clonami, nebo jestli to smysl nemá. ;)
V tomto vlákně se psalo o tom, že to číňan má dobře vymyšlené a z toho jsem pochopil, že to asi smysl mít nebude. Ale chtěl bych to slyšet od Vás, co o optice a vlastnostech dalekohledů víte rozhodně víc než já.

Díky Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#52

Příspěvek od MilAN »

Já už jsem to psal - mnohem větší účinek bude mít rosnice vylepená velurem ( sametkou). Clony v tubusu budou miniaturní a je jich potřeba poměrně dost, pokud tam nebude rosnice.
Ale stále nevidím ty kruhy jako nejlepší nápad. Ta vidlice jde dobře udělat i s kolíbkou a dalekohled bude na ni uchycen za lištu. Ale tohle ohnisko skoro nutně vyžaduje poháněnou paralaktiku- typu EQ6
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#53

Příspěvek od SIRIUS_758 »

SW Maka 180 jsem měl dlouhá léta, po která mi dělal spoustu radosti... Vnitřní clony jsem chtěl taky udělat, ale po proměření vnitřních rozměrů jsem zjistil, že by to bylo velmi náročné. Příčinou byl příliš malý rozdíl v průměrech primárního zrcadla a vnitřku tubusu - clony tak vyšly s velmi malou výškou a tím pádem by musely být v tubusu velmi hustě. Jinými slovy - když se dopředu počítá, že tubus bude vycloněn, tak se jeho průměr volí o něco větší, aby mohly být clony vyšší a menším počtu. Dále je velice vhodné clony vyrobit tak, aby mezi nimi ( jejich vnějším průměrem ) a vnitřkem tubusu byla malá mezera kvůli snadnějšímu proudění vzduchu. Nejlepší systém clon mají ruské Maksutovy INTES MIcro, zejména Maksutov-Newtony, viz. foto :
Maksutov-Newton - clony.jpg
Maksutov-Newton - clony.jpg (64.38 KiB) Zobrazeno 1762 x
Co se týče uložení do kruhů, lze to naopak doporučit. Upevňovací lišta je totiž upevněna pouze k tubusu - ten je tenký a optika těžká - takže se v určitých polohách viditelně tubus deformuje prověšením, což je patrné i v okuláru. Zlepší se tak i "nabouraný" difrakční obraz rozostřené hvězdy - do tubusu logicky trčí dva šrouby s matičkami, kterými je upevněna ta vixení lišta.
Mechanickou tuhost lze namísto kruhů zlepšit i použitím upevňovací lišty po celé délce dalekohledu, která bude přišroubována nikoli k tubusu, ale k odlitkům na obou koncích - tak jak to mají i u malých tubusů např. Celestroní SC dalekohledy.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2255
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#54

Příspěvek od peta62 »

SIRIUS_758 : Mohu se zeptat na Vas nazor na vylepeni te trubky v primarnim zrcadle cernou sametkou a zda je jina situace pro ostatni SW Maky ( jako treba 127 ) ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Marwingarden
Příspěvky: 949
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#55

Příspěvek od Marwingarden »

Ano, milane psal si to. Ale já to nějak přehlídl. Tudíž se omlouvám.
Je fakt, že rosnice je jednoduché řešení. V tubusu je opravdu málo místa.
Kruhy jsem zvolil protože mi to přišlo jednodužší než vrtat závity do odlitků na konci tubusu (špóny, prach a všechny nečistoty by se mohli dostat někam kam bych nechtěl). Navíc se dalekohled v kruzích může natočit do požadované polohy i dodatečně pootočit, to by s lištama na pevno už nelze. Hrálo v tom roli i to, že časem plánuji apo 150/1200 a jestli nebudou vhodné podmínky pro maka 180, čili budu častěji využívat apo než maka, půjde mak k novému majiteli a tak bych rád uvedl vše do původního stavu. Navíc mi kolébka u dobsonovy montáže vyšla tak že by dalekohled byl moc vysoko a tudíž při naklonění do eq polohy by bylo těžiště už jinde a mohlo by působit problémy. Oproti kruhům kdy bude dalekohled s těžiště zhruba o půlku tubusu níž. Kdybych to neplánoval jako eq, tak bych zvolil tu kolíbku. Bylo by to asi jednodužší.
Co se sametky týče, tak ta mě napadla taky. Nicméně jsem ji zavrhl z důvodu uzavřeného tubusu kdy je možné že nakondenzované vody bude tolik že sametka nasákne vodou natolik, že se bude tubus dlouho vysoušet, nebo se dokonce sametka odlepí. To by způsobilo mnohem větší komplikace.
Tudíž půjdu cestou kvalitní rosnice, která je na období podzim až jaro stejně potřeba, jinak se menisek rosí.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#56

Příspěvek od g »

sametku jsem použil u mnoha tubusů, ale dnes bych to už znovu nedělal, primárně největším zlem je to, že pouští chloupky, které znečišťují výrazně optiku. U Newtonu měla i negativní vliv na vychlazení (porovnáno SW 6 F8 se sametkou vs GSO 6 F8 černěn barvou). Přešel jsem na černění speciální matnou barvou s karborafínem. Odlepení sametky bych se nebál, resp. nikdy se mi nestalo (ale je pravda, že dalekohled u mne vydrží tak 3 roky..)
Naposledy upravil(a) g dne 23. 01. 2021, 07:38, celkem upraveno 2 x.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#57

Příspěvek od Cztwerec »

I u zmíněného Intesu je evidentní, že si dávali záležet na rosnici samotné, ona samotná má to "žebrování" clon také. Ten co se mi líbil ovšem stál 16 000 euro :mrgreen:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2255
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#58

Příspěvek od peta62 »

g píše:.... Přešel jsem na černění speciální matnou barvou s karborafínem....
Barva bude urcite i tenci nez sametka a jednoduseji se nanasi. Co je to za barvu a kde se shani ?
g píše:... je pravda, že dalekohled u mne vydrží tak 3 roky....
No, mne zatim zadny dalekohled neopustil. :oops:
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#59

Příspěvek od g »

Původní Berger speciálně matná čerň s grafitem již není (srovnávali ji se sametkou). Snad (nemám vyzkoušeno, mám zásobu z doprodeje Berger) ji nahrazuje tato:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... 50-ml.html
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: SW MAK 180/2700 - zkušenosti, upgrade..

#60

Příspěvek od SIRIUS_758 »

U mého SW Maku 180 potřeba lepit sametku do stínící trubky v primáru nebylo a fungoval velice dobře i ve dne v protisvětle. U SW Maka 150 už to bylo ve dne a v protisvětle hraniční a SW Mak 127 byl v tomto nepoužitelný. Jenž právě u něj je aplikace sametky diskutabilní a obtížně se realizuje díky malému průměru.
Sametku je třeba opatrně vykartáčovat a vyluxovat, s použitím lepivých válečků, které se používají na oblečení, bych byl opatrný - sametka by se mohla začít lesknout.
S barvami je to problém, na tyto malé průměry nic nefunguje.. Co se týče vnitřku tubusu dalekohledů, tak nejlepší masově používanou matnou barvu má Vixen. Nicméně ani jeho katadipotry nejsou dokonalé, neboť je evidentní, že do těch malých průměrů to neumějí, takže stínící trubku v primáru jsem u mého VMC 260 vylepoval taky - zde ovšem je díra veliká, takže se to dobře dělá a zmenšení průměru vlivem tlouštky sametky je zcela marginální.
Že jde vyrobit i prťavé Mak-Cass., které mají tento problém dobře vyřešen, si uvědomím vždy, když se prohrabávám s nostalgií starými fotkami, které jsem fotil ruským MTO 8/500 - maličký buřtík, jehož stínící trubka je tak prťavá, že jsem nemohl uvěřit, že to na konci vykreslí kinofilm. Nepotřebovalo to žádný rovnač a vinětaci nebylo potřeba řešit. Mělo to samozřejmě jiné problémy a bylo nelehké najít dobře zkolimovaný kus - ale co se týkalo odolnosti vůči parazitnímu světlu - jednička s hvězdičkou. Takové ty dnešní Maky 90/1250, či tak nějak, jsou sice ostřejší, ale ve dne kontrast úplná bída a o full-frame formátu se vám může jenom zdát.

https://www.flickriver.com/photos/-eu/16328533776/
Odpovědět