ZWO ASI2600MC PRO

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

ZWO ASI2600MC PRO

#1

Příspěvek od petrbxd »

Zakládám nové téma k nové kameře ZWO ASI2600MC PRO. Informace pro mnohé možná užitečná - s využitím funkce programu SharpCap jsem provedl analýzu senzoru ASI2600. Uvítám komentáře znalců k údajům v tabulce. Měření potvrdilo, že ke skokové změně ve vyčítacím šumu dochází u programu SharpCap při zisku 100. Údaje v tabulce v podstatě odpovídají informacím od ZWO. Po měsíci užívání jsem s kamerou velmi spokojen.
Asi2600_tabulka.jpg
Asi2600_tabulka.jpg (61.84 KiB) Zobrazeno 3741 x
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#2

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tá kamerka vypadá veľmi dobre!
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#3

Příspěvek od petrbxd »

Důležitá informace pro současné i budoucí majitele kamery ASI2600PRO. Kameru jsem objednal o vánocích 2019, od února 2020 ji začal používat. Kamera mi dobře sloužila zhruba do poloviny srpna. Pak následovala dovolená, dlouhá nemocenská, kdy kamera odpočívala. Bylo to také tím, že jsem se věnoval pozorování Marse a k focení DSO jsem se dostal až v půlce listopadu. K mému nemilému překvapení se na snímcích objevily podivné struktury. Při pohledu na senzor jsem se zděsil. Viz. obrázek. Doufajíc, že se jedná o vlhkost, vysušil jsem tablety. Nepomohlo. Bylo jasné, že kameru budu muset poslat do číny. Kamera zakoupena přímo u ZWO, provedl jsem reklamaci přes jejich formulář k tomu určený. Odpověď či potvrzení reklamace nepřicházela. A ani do teď nepřišla. Psal jsem i na info@zwoptical.com, ale opakovaně jsem byl odkázán na formulář k tomu určený. Mezi tím jsem objevil na cloudynight tuhle informaci:
https://www.cloudynights.com/topic/7394 ... ry10649426
Jak je vidět, nejsem sám, komu se rozlil tuk po senzoru. V téhle svízelné situaci se mi nabídnul Martin Myslivec a senzor vyčistil. Proč k tomu došlo, jak to, že se po tak dlouhé době najednou odněkud objevil tuk.. Je otázka. Nebýt Martina, tak mám velký problém. Předpokládám, že Martin napíše co si o tomhle jevu myslí. Musím doufat, že se situace nebude opakovat. Bohužel čína stále mlčí.
Přílohy
Sensor30.jpg
Sensor30.jpg (21.89 KiB) Zobrazeno 3164 x
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#4

Příspěvek od zuzi »

Tak to je pěkný, napadá mě zda to není mastnota z teplovodivé pasty (padu), která navzlínala na senzor. Jsem zvědav co napíše Martin.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#5

Příspěvek od MMys »

No s nejvyšší pravděpodobností je, nic jiného mě taky nenapadá. Ale absolutně nechápu, co se stalo. Tohle jsem ještě nikdy neviděl. Ta pasta musela zdegradovat tak, že se rozložila na plnivo a nějaký řídký olej. Nevypadá to, že by jí tam bylo nějak hodně, nikde zjevně nevylézala. Neuvěřitelné je, jak se ten olej samovolně rozlézal po sklíčku kamery (předtím ještě musel převzlínat přes boky a několik "schůdků" na povrchu pouzdra).

Vrstva byla velmi tenká, vznikala na ní interference. I tak to svinstvo docela slušně drželo. Samotný Isopropanol to nerozpustil, spíš se to jenom rozmatlalo po ploše, byly tam stále šmouhy. Nakonec pomohl až přídavek etheru (ala Hofmanské kapky) a na zbytek šmouh jsem obětoval jeden lenspen.

Omyl jsem důkladně i boku senzoru, ale jestli se to nebude po nějakém čase opakovat , to fakt netuším.

Definitivním řešením by bylo sundání desky se senzorem pryč od chladiče, a kompletní vyčištění obou ploch od staré pasty, a opětovné složení s novou. Ale to znamená opětovnou justáž roviny senzoru a do toho se mi zatím nechtělo, na to bych si musel zbastlit měřící přípravek. Tak uvidíme. Pokud by se to mělo opakovat, stejně na to dojde.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#6

Příspěvek od Franta62 »

Možná hloupý nápad, prozatím provizorně skladovat kameru čipem nahoru a pokud bude pasta i nadále degradovat a stékat, ať radši stéká na chladič než na čip. Po jejím vytečení a "vysušení" z prostoru mezi čipem a chladičem (což by se mělo projevit špatným chlazením čipu), pak následně provést opravu kvalitní pastou, jak popisuje Martin.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#7

Příspěvek od hades »

Nevím teda jaké jsou tam mezery, ale tuším že ta kapalina bude vzlínat a tak by skladování čipem vzhůru tomuto problému nezabránilo
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#8

Příspěvek od zuzi »

Levna teplovodiva pasta z elchemu se mi take umela rozdelit na olej a plnivo, tak to mozna bude neco podobneho. Kazdopadne to je nepekne a vyrobce by to mel resit, protoze to je jeho potiz a neni to spatnym pouzitim.
Jeste ze pomohl eter, protoze acetonem to rozpoustet by bylo asi dost nebezpecne.
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#9

Příspěvek od petrbxd »

Dalekohled včetně kamery ( tu nesundávám) jsem vždy skladoval ve vodorovné poloze. Kdyby to odněkud vyteklo, proč je to tak hezky rovnoměrně po obou stranách. A proč k tomu nedošlo dřív. V každém případě, nyní již budu kameru uchovávat senzorem vzhůru.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#10

Příspěvek od biker.fm »

MMys píše:Omyl jsem důkladně i boku senzoru, ale jestli se to nebude po nějakém čase opakovat , to fakt netuším.
Ten problem asi nevyresi jen jedno cisteni, na CN je info ze se to zase stalo na stejne kamere.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#11

Příspěvek od DaveOne »

Ach jo..a přitom taková ,,nadějná,, kamera to byla. Něco takového je opravdu u tak drahé kamery neodpustitelné a kazí to jinak pěkně rozběhnutému výrobci pověst. Ne, že by na tom s různými chybami a nedodělky (ať už hardwaru nebo softwaru) bylo např. QHY lépe. Opravdu už mám pocit, že si z uživatelů dělají beta-testery..Jsem zvědavý co bude za ,,průser,, s novou ASI2600MM.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#12

Příspěvek od MMys »

No v tom případě je to zralé na výměnu té teplovodivé pasty za novou. To znamená vyndat z chladné komory desku se senzorem, očistit zespodu senzor i dosedací plochu od zbytku pasty, dát tam novou, která tohle nedělá, složit to a zjustovat předek komory znovu rovnoběžně se senzorem.

Edit: Zrovna v tomhle případě v tom může být výrobce docela nevinně. Někdo mu dodal pastu, která se na rozdíl od minulé dodávky dokáže takhle rozseparovat na jednotlivé komponenty. Sám z nám z výroby hromadu takovýchle průserů se změnou nějakého materiálu nebo komponenty, a následným průšvihem, který nikdo nečekal, protože nebylo možné nijak jednoduše v krátkodobém horizontu ten materiál otestovoat. Respektive, nikoho by ani nenapadlo, že se něco takového může objevit.

Myslím že ZWO z toho bude mít akorát hromadu práce s rozebíráním a výměnou kamer. Jak moc, to záleží na tom, kolik toho stihli vypustit do světa, než se problém objevil.

Pokud mají trošku pořádek v evidenci, nebyla by od věci preventivní svolávačka na servis, jako u aut :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#13

Příspěvek od DaveOne »

Jo a určitě ZWO uživatelům rádo poradí, aby si to udělali sami a neměli s tím problémy. Nebo jim řeknou, aby to poslali zpět do CN a tak za 2-3měsíce jim to vítězoslavně vrátí. Samozřejmě bez jakékoliv kompenzace když už ničeho jiného tak promarněného času ;)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 279
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#14

Příspěvek od Nascarphone »

Já doufám, že se to týká první várky této kamery. Svoji jsem kupoval před Vánoci, tak snad jim ta pasta už došla a dali novou :D
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#15

Příspěvek od alda »

Tak bohužel se to asi netýká jen první várky, mám kupováno v březnu 2021 a mono variantu 2600MM Pro a stejný problém.
ZWO se k tomu postavilo tak, že dalo návod na vyčištění i s odděláním sensoru a vyčistěním teplovidivé podložky, která je mezi TECem a zadní stěnou desky sensoru. Kdyby si to někdo představoval jako pastu co je v PC mezi procesorem a deskou, tak to není. Je to měkká teplovodivá podložka.
Tady je návod: https://www.yuque.com/docs/share/aab8e8 ... 83c915f90f
Vypadá to jednoduše, ale je to celkem pakárna. Každopádně doporučuji vyrobit si bezprašnou komoru a aspoň jendoduchou "kolimovací" stolici na seřízení "tiltu", protože po odšroubování desky s čipem a vyčištění obou stran podložky je nutné desku s čipem usadit zpět a proto je nutná justáž čipu.

Deska s čipem je logicky usazena na měkkých podložkách, tedy přitáhnutí do původní polohy nehrozí :-).

Ono je to stejně jedno, protože, když jsem si změřil jak blbě je čip usazený originálně, tak se to rozborkou nedá moc pokazit :D .
Mně se to včera povedlo i s vyčištěním podložky čipu, sklíčka a novým doladěním díky tilt objímce na kameře a po dnešní noci to vypadá předběžně dobře.
Jenom mne trochu děsí diskuze na ZWO fóru, kdy se to uživatelům vrací pravidelně, snad to po vyčištění podložky nehrozí. Pokud se ovšem podložka "nevypocuje" zevnitř, otřít lze samozřejmě jen po povrchu.
Přikládám foto té nádhery před čištěním:
Přílohy
asi2600mm.jpeg
asi2600mm.jpeg (81.19 KiB) Zobrazeno 1694 x
Odpovědět