Integrované dalekohledy Vaonis Stellina a Vespera

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Integrované dalekohledy Vaonis Stellina a Vespera

#1

Příspěvek od romcek »

Otázka do pléna: je toto budoucnost? :geek:

https://www.designboom.com/technology/v ... 1-18-2021/

Přijde mi, že se můžu radši dívat na obrázky na netu.

Nicméně zajímá mě, jestli lidi kteří to mají jsou spokojení, protože dle mě se tím spíše člověk ochudí o to krásné, co pozorování přináší....
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Doporučuji odkaz

#2

Příspěvek od MilAN »

Astronomy, co rádi pozorují dalekohledy, to nenadchne, ty, co fotografují také asi ne ( umějí to tépe, detailněji a je to jejich zábava) a ty , co o astronomii neví nic, budou nadšeni, že jim jejich hračka ukazuje něco, co očima nevidí. No, a pak budou takoví, kteří než by si za ty peníze tu hračku koupili, si klinou do Googlu, a tumlhovinu XYZ vidí hned. Vše se liší jen tím zážitkem :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Doporučuji odkaz

#3

Příspěvek od kuceraz »

romcek píše:Otázka do pléna: je toto budoucnost? :geek:

https://www.designboom.com/technology/v ... 1-18-2021/

Přijde mi, že se můžu radši dívat na obrázky na netu.

Nicméně zajímá mě, jestli lidi kteří to mají jsou spokojení, protože dle mě se tím spíše člověk ochudí o to krásné, co pozorování přináší....
Budoucnost v tom moc nevidím.
Za 110k (https://www.fotoskoda.cz/stellina-smart-telescope/) si určitě koupím násobně lepší fotografický/EAA přístroj :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2245
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Doporučuji odkaz

#4

Příspěvek od peta62 »

Myslim, ze o prinosech je hodne i tady.

Edit :
Pro mne osobne je take, krom faktu ze cesta je cil, pohled do okularu a pocit ze vnimam primo to svetlo, ktere putovalo od objektu az sem, nenahraditelny, ale :

Pred temer dvaceti lety jsem se dival na GoTo stejne s odporem, zvlaste po setkani s clovekem, ktery mel jiz tehdy GoTo i s GPS. Pozorovali jsme vedle sebe, diky mrakum na 2/3 oblohy jsme byli sami. Pan postavil dalekohled, ale nemohl nic najit ani pres GoTo. Zjistilo se, ze nema dalekohled ve vodovaze, coz bylo tehdy nutne. Po jeho oprave jsme pozorovali tak, ze ja neco nasel, rekl mu co, on to natukal, podival se na to a potom zjistil v hledacku, kde to vlastne na obloze je. To v me mysli diskvalifikovalo GoTo az do rozhovoru s panem Zahajskym, ktery mi popisoval, jakou zachranou je pro nej GoTo, kdyz ma verejna pozorovani pro tlupu lidi. Podobne jsem si klasifikoval EAA a podobne veci, nez jsem na MHV pochopil, ze lide pozorujici desetileti uz na obloze znaji temer vse a toto jim otevira nove moznosti, temer nove katalogy, ktere drive byly jen pro stastlivce uprostred suchych neobydlenych oblasti ( ac krom tmave oblohy bych jim nezavidel ).
Ono proste je vyvoj a je pouziti nastroju. Lze to ukazat i treba na normalnim fotografovani. Kdysi na filmy fotili jen lide, kteri znali. Potom prisel digital a nasledoval jej mobil. Takze dnes si kazdy "cvakne mobilem" co chce. Vede to i k dalsim nasledkum, hodne velka skupina lidi jiz neni schopna rozpoznat kvalitu fotografie a to technicky ani komposicne. Proste oni se zameri na to co fotili a ostatni nevnimaji. Obavam se, ze k podobnym situacim dojde i zde, pri pohledu na rozsahlou vybavu tahajici nadsence si uzivatele techto malych zarizeni budou klepat na celo a ani neodejdou od svych displeju, protoze proc se namahave divat do tech malych okularu, kdyz to je nejen nepohodlne, ale dokonce to neni ani barevne.
Je to OT, ale ted jsem slysel v radiu o skinovych bezkach, ktere se nemuseji mazat vosky. To je neco podobneho z uplne jineho oboru. Proste dnesni svet ma rad vse hned, snadno a bez uceni se.
Jen muj nazor, kazdy to asi vidi jinak.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Doporučuji odkaz

#5

Příspěvek od juh »

romcek píše:Otázka do pléna: je toto budoucnost? :geek: ...
Ja to vidím skôr ako trendovú záležitosť. Kým sú ochotní zákazníci platiť a je dopyt, tak budú aj takéto "hračky". Nafotí sa s tým pár jasných objektov na oblohe a tým využitie končí. Ďalší stupeň vývoja takýchto zariadení vidím v tom, že tomu dajú pripojenie na internet, budú sťahovať obrázky z Hubbla a budú ich prezentovať, ako aktuálne získané obrázky z takéhoto zariadenia. Pri tej miniaturizácii iná cesta ani veľmi nie je. Možno, ak tomu dajú namiesto pevného ohniska nejaký kvalitný zoom a umožnia s tým robiť aj nejaké širšie zábery oblohy. Niečo ako rôzne mini montáže v kompaktnom prevedení s integrovaným foťákom. Do toho nejaký inteligentný SW na potlačenie LP (ako paradox tejto doby, zasviníme si oblohu, aby sme mohli ľudom predávať drahé zariadenia, ktoré dajú z obrázkov ten bordel preč :roll: ). Ešte to by mohla byť nejaká cesta takýchto zariadení.
Naposledy upravil(a) juh dne 19. 01. 2021, 11:39, celkem upraveno 1 x.
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Doporučuji odkaz

#6

Příspěvek od kuceraz »

S větou "Pro mne osobne je take, krom faktu ze cesta je cil, pohled do okularu a pocit ze vnimam primo to svetlo, ktere putovalo od objektu az sem, nenahraditelny" naprosto souhlasím. EAA do budoucna plánuju, ale ten pocit, že fotony, které ti narazily do oka pochází přímo z toho objektu, a nejde jen o fotku, je skvělý.

Každopádně moje výtka mířila na to, že 100 000 za 50mm aparaturu mi přijde absolutní overkill. Ano, nejsou s tím starosti okolo, ale za ty peníze můžu dělat EAA 250kou a ještě mi zbyde :)
Nemyslím si, že absence starostí s ustavením dalekohledu na začátku tu cenu za takovou mini aparaturu ospravedlní - ale je to čistě můj pohled, kupce si to třeba najde.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2245
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Doporučuji odkaz

#7

Příspěvek od peta62 »

Plne rozumim tem pocitum o 100 000, ale to je preci vzdy to same, kolik staly na zacatku digitalni fotaky a jake mely parametry. Ale zase na jejich obranu, pokud z 2" vytahnou tyto fotky, tak ten novy chip musi mit take nejakou hodnotu. Plus software.

Ted jsem si jeste vzpomnel, na te reklame mi silne vadi, ze kradou Newtonuv citat pro sebe bez reference a nemyslim si, ze by ho dnes vsichni znali.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3400
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Integrované EAA dalekohledy Vaonis Stellina a Vespera

#8

Příspěvek od hades »

Oddělil jsem příspěvky o těchto systémech do samostatného tématu. Pokračujte prosím diskuzi zde
EDIT: ještě jsem upravil název, smazal jsem zkratku EAA
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Integrované EAA dalekohledy Vaonis Stellina a Vespera

#9

Příspěvek od Samuelson »

Ale za 100k je přece stellina, která má 80mm, jasně furt je to přepal, ale 50 a 80mm je celkem rozdíl.
Vespera, která má 50mm, je na jejich stránkách k předobjednání za 1500€.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Integrované EAA dalekohledy Vaonis Stellina a Vespera

#10

Příspěvek od ladin »

Jako zrovna v zimě při -30 na Jizerce je to u mě volba mezi životem a smrtí - pohled do tradičního okuláru mě narozdíl od EAA zahřeje.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11545
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Integrované EAA dalekohledy Vaonis Stellina a Vespera

#11

Příspěvek od Psion »

Oba dalekohledy jsou určené na focení v desítkách minut, tedy nejsou na EAA vhodné. Viděl jsem 20 minutové snímky ze Stelliny, které vypadnou z eVscope za 4 minuty. Pokud chce tedy někdo fotit Stellinou nebo Vesperou tak je to člověk, který nemá ani ponětí o astronomii a astrotechnice a opravdu si ty obrázky může stahovat z internetu.
Odpovědět