Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2971

Příspěvek od MMys »

Jo, tam jsem byl ;) To má jeden veterinář na Vysočině. Hezky udělané, ale ta stavba je dost velká, kopule má 3m, stavba minimálně 5x5m. Kopule je na cca 60cm podezdívce a podlaha v úrovni střechy. Takhle to Alda neudělá, podlaha musí u 2m kopule níž.
Ale jako inspirace k přístavku dobrý.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2972

Příspěvek od MilAN »

Martine , s tou výško 60cm se určitě o dost pleteš. Minimálně 100-. cm. A střecha tak 20 cm pod kopulí. Není to jedna úroveň.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2973

Příspěvek od MMys »

No je to už minimálně deset let, co jsem tam byl. Objížděl jsem různé pozorovatelny, než jsem začal stavět dům a sbíral růaná pro a proti. Tak člověk tak nějak zapomíná, každopádně Alda to bude mít podstatně menší.

Asi holt bude nutné to skrčení při vlezu. Pokud je koupule malá na použití deklu v podlaze, a lze na zvýšenou podlahu vléz jen bokem. V tom případě tedy podlaha musí být dostatečně níže, než je dolní hrana kopule. To zase zhoršuje polohu dalekohledu vůči podlaze, a zvyšuje nutnou délku sloupu. No Alda to bude muset nějak vybalancovat, u takhle malé kopulky tam bude vždy nějaký kompromis. Pokud nechá na prolezení těch 120-130cm, tak to zároveň znamená i dalekohled stejně vysoko nad podlahou, aby byl kříž montáže zhruba ve středu kopule (to je žádoucí kvůli synchronizaci štěrbiny s dalekohledem). A v tom případě už má obsluhu nějakého 250-300mm newtona v některých pozicích ze schůdků. Když to bude třeba chtít zkolimovat a podobně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2974

Příspěvek od Beda »

jsem rád, že aldovi dodáváte odvahu a radíte. I když těch podnětů je možná moc najednou, časem si to přebere a snad sežene šikovného řemeslníka, který mu tu dřevostavbičku spíchne ! V žádném případě bych tu kopuli neprodával ! Pro fotografa k nezaplacení je, že poskytuje ochranu před větrem a okolním osvětlením, ať už se nakonec postaví kamkoliv a jakkoliv.
Dávám sem obrázek, který mu sice moc nepomůže, ale možná jiným stavebníkům, kteří do vlákna někdy nakouknou, když už jsem včera sem dal tu fotku. V podélném řezu by ještě byla vidět malá čtvercová pracovna ( okno na fotce), s dostatkem místa na prac. stůl, PC atd, která je oddělená od věže kopule, takže se tam lze i trochu zahřát ;) .
Přílohy
konstr. řez  hvězdárny s 3m kopulí.png
konstr. řez hvězdárny s 3m kopulí.png (361.98 KiB) Zobrazeno 1020 x
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1752
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2975

Příspěvek od nou »

Pozorne to tu citam kedze rovnaku kopulu som kupil od MayJ a na jar tiez planujem realizovat. Moja predstava bola postavit si kocku 2,5x2.5m na ktoru polozim kopulu. Este som nevymakol vysku. Budem si to tiez musiet skusit nakreslit. Aj s ohladom na pripadny buduci upgrade z EQ6 napr na EQ8 a vacsi priemer ak to vobec bude mozne.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2976

Příspěvek od Homer »

Beda:
jeden obrázek lepší než tisíc slov :-). Proto doporučuji měřit a v měřítku kreslit. Jen tak z toho vypadne rozumné řešení, ať už na stávajícím domku, jeho přístavbě nebo sólo stavbě někde vedle. Kolega, co bydlí nedaleko a nabídl pomoc, nepochybně poradí a případně pomůže, protože otazníků je hodně a teoretických možností jak to udělat taky. Jde o to, která je v dané situaci pro stavebníka optimální. Ostatně začali jsme hodnocením a výběrem ze 3 nabídnutých variant u stávajícího domku a koukejme, kam jsme se dostali :-).
K Bédovu řezu - mám to na domě vlastně řešeno podobně, jen já jsem montáž vynesl přímo tím monolitickým stropem provázaným se ztužujícím věncem ( to je v řezu také nakresleno ) a nad tím jsem na dřevěném roštu udělal druhou, nezávislou podlahu - tedy nemám spodní pilíř, který dole překáží. Podobně mám udělaný i horní ztužujicí věnec nesoucí kopuli.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2977

Příspěvek od zuzi »

Mohl bych poprosit Homera, zda by se nepodělil o nákres (asi ideální je řez pokud je nakreslený) jak máš vynesené uchycení montáže do monolitického stropu? Rád bych to také takto realizoval, ale pořád si nechávám zadní vrátka se založeným středem pro případný sloup-podepření monolitického stropu.
Díky
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2978

Příspěvek od Homer »

Dodělával jsem to až po stavbě domu, takže kompletní řez současného stavu nemám - musel bych nakreslit a zabádat jak to sem vložit. Ale to by mi asi kamarádi poradili.
Zatím alespoň slovy: prostě standardní monolitický strop vylitý zároveň se ztužujícím věncem na čtvercovém půdoryse s jedním oblým rohem. Na něm stojí silnostěnná roura pilíře se třemi nohami, které jsou zakotveny na chemické kotvy do tohoto stropu. Obvodové zdivo nad tímto stropem je uskočeno, zub je vytvořen změněnou tl. cihel a na tomto uskočení je po obvodu na pružných podložkách uložen fošnový rošt, pokrytý vodovzdornou překližkou. Prostor vyplněn minerální vatou s dole umístěnou fólií, v prostoru pod podlahou je protažena ( na druhý pokus nahrazena původní slabší na silnější - MMys by mohl vyprávět :-) ) krkačka pro příslušné kabely. Ta je teď už skoro plná, jelikož kabelů nějak stále přibývá.

Jsem dlouhodobě přesvědčen, že při tomto řešení není žádného středového pilíře třeba ( zvl. dlouhého ), vlastní stavba s několika ztužujícími věnci je tuhá dost.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2979

Příspěvek od zuzi »

A jaký je půdorys stavby a síla monolitického stropu? Jinak popis mě jen uklidňuje že to bude fungovat :)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2980

Příspěvek od Homer »

Fungovat to funguje, horší je vlastní astronomická činnost v kopuli :-). Vnější půdorys je 4,1 x 4,1m, interiér 3,2 x 3,2m, kopule 3,7m, tl, stropu nezměřím bez rozdělání obvodové lišty podlahy která kryje větrací a dilatační mezeru, ale zkusím večer nebo zítra doměřit. Z výkresu to nevyčtu jelikož jsem za chodu stavby změnil původně uvažovanou konstrukci stropu za tuto monolitickou.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2981

Příspěvek od Homer »

Zuzi - dodatek:

Podařilo se mi najít můj výkres, kterým jsem měnil ten původní. Je to trochu jinak, nepamatoval jsem si to po létech přesně.
Takže vnější půdorys 4,5 x 4,5m, vnitřní prostor kopule 3,4 x 3,4m, tl monolit. stropu 150 mm.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2982

Příspěvek od alda »

alesek píše:Kde, vlastně bydlíš? jsem sice už v důchodě, ale celý život jsem projektoval různé stavby a pokud nejsi daleko, mohl bych možná poradit či nějak pomoci .
FM Aleš
- Jsem kousek od Valašského Meziříčí, moc děkuji za nabídku pomoci, určitě se ozvu přes SZ a třeba něco vymyslíme :-)

Ta jižní přístavba vypadá jako dobrý nápad, vstupovalo by se přes současnou pozorovatelnu na zvýšenou podlahu (navíc je to směrem do mírného svahu a ten by mi taky mohl pomoci při stavbě). Musím ale změřit vzdálenost k nejbližšímu stromu směrem na jih, abych si to nezkomplikoval do budoucna.

Pozorně všechno pročítám :-) ... Krásně se to tady rozjelo, ani jsem nedoufal...

Jsem taky moc rád, že jste mne utvrdili v tom, že kopuli nemám prodávat a že to na astro-foto bude dobrá volba. Už mi z toho šla hlava kolem :-)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2983

Příspěvek od Homer »

Získat prakticky novou kopuli za půlku, pracně ji dopravit domů a potom prodat? Slovy klasika - kapitální békovina :-)!
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2984

Příspěvek od zuzi »

Homer: Díky za odpovědi. Já mám v plánu kruhovou stavbu o průměru 4,6m s cca 4m kopulí, takže plán byl monolitický strop 20 cm, který by se udělal zároveň s věncem stavby. Jen pořád bojuji vnitřně se sebou jak udělat vstup do kopule, zda udělat schody a nebo jen vlez. Schody nevím jak bych ukončil, vlez je zase nepraktický pro časté lezení. Nemám v tom moc zatím jasno, kudy se vydat. Ještě je čas se rozhodnout, zatím je hotova základová deska. Ostatní se bude stavět asi nejdříve na podzim roku 2021. Pokud by to nevadilo, časem bych se na tebe obrátil o nějakou radu, až to nakreslím.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2985

Příspěvek od Homer »

Není zač. Tu zamýšlenou stavbu by chtělo upřesnit. Bude to sólo stavba na zemi, na jiné stavbě, přízemní, s dalším prostorem pod podlahou kopule atd...Nevím taky co přesně myslíš tím "vlezem".
Pokud budu vědět, poradím, stačí poslat SZ, ev. to zkusíme pořešit maily. Musím taky trochu vrátit to, co zde na AF dostávám já od jiných, nemluvě o pomoci Martina Myslivce :-).
Odpovědět