Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2956

Příspěvek od Homer »

Alda:

to si trochu nerozumíme :-). Chce si to nakreslit klasicky stavařsky, ne hmotově boudičku. Aby bylo zřejmé kde jsou jaké nosné konstrukce, jak probíhají krovy, jaké jsou kde dimenze, rozteče, výšky atd. Prostě aby bylo jasné jak potom půjde vynést ( nebo nepůjde ) kopuli, jaký bude přístup do prostoru kopule, podchodné výšky a další podstatné věci. Tohle je dobré tak pro představu možných variant ale o tom, která to nakonec bude, se musí rozhodnout kromě jiného na základě zmíněných výkresů v měřítku a vybrat tu, která je rozumně proveditelná a nepovede k přílišným kompromisům nebo přílišné pracnosti a nákladům.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2957

Příspěvek od MMys »

Já bych tu odsuvnou boudu nechal tak, jak je, aby šla dál odsouvat, a přistavěl stavbu pro kopuli vedle. V boudě bych měl něco na vizuální okuk oblohy, různé experimenty kde se kolem toho musíš motat, a podobně. A tu malou kopuli si nechal na funkční odladěnou astrofoto sestavu, kam moc nelezeš. Ono to tam na koukání moc pohodlné nebude.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2958

Příspěvek od Homer »

Jo, třeba to tak i dopadne :-).
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2959

Příspěvek od Beda »

Martin napsal:
" Já bych tu odsuvnou boudu nechal tak, jak je, aby šla dál odsouvat, a přistavěl stavbu pro kopuli vedle. V boudě bych měl něco na vizuální okuk oblohy, různé experimenty kde se kolem toho musíš motat, a podobně. A tu malou kopuli si nechal na funkční odladěnou astrofoto sestavu, kam moc nelezeš. Ono to tam na koukání moc pohodlné nebude."
.
Podobnou variantu s prostorem s volným výhledem na obohu jsem už zmiňoval, je k nezaplacení. Dá se očekávat, že ji stavitel v budoucnu využije :) .
Naposledy upravil(a) Beda dne 06. 12. 2020, 18:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2960

Příspěvek od MilAN »

alda píše: - Jaké má tohle řešení výhodu od přímého napojení na stávající stavbu ? Zdá se mi to stavebně náročnější než přistavět ke stávajícímu objektu a nevidím v tom z hlediska užití žádný rozdíl ?
Dokud si to nenakreslíš, tak to možná není tak zřejmé. Buď budeš muset stavět vysoko ( problémy s lezením a vchodem )a nebo moc nízko (a nepřehlédneš hřeben) , nebo tam vznikne jeden hrozný detail - šikmá střecha, vodorovný lem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2961

Příspěvek od alda »

Homer píše:Alda:

to si trochu nerozumíme :-). Chce si to nakreslit klasicky stavařsky, ne hmotově boudičku. Aby bylo zřejmé kde jsou jaké nosné konstrukce, jak probíhají krovy, jaké jsou kde dimenze, rozteče, výšky atd. Prostě aby bylo jasné jak potom půjde vynést ( nebo nepůjde ) kopuli, jaký bude přístup do prostoru kopule, podchodné výšky a další podstatné věci. Tohle je dobré tak pro představu možných variant ale o tom, která to nakonec bude, se musí rozhodnout kromě jiného na základě zmíněných výkresů v měřítku a vybrat tu, která je rozumně proveditelná a nepovede k přílišným kompromisům nebo přílišné pracnosti a nákladům.
OK, jen je to pro mne v tuto chvíli tímto způsobem neřešitelné, nejsem schopen nikoho solidního ve svém okolí přemluvit (už jsem to zkoušel), aby se tím měl chuť a čas zabývat. Realita je taková, že kopule na dřevěném domku není moc zajímavá projekční práce a nebo by ji dělali lidé bez jakékoliv zkušeností s danou problematikou. Tak to pak zůstává na tom, že si to člověk musí vymyslet ve spolupráci s řemeslníky, kteří to nikdy nedělali. Podle toho pak samozřejmě vypadá výsledek, kdy je to více či méně následně zjištěných kompromisů. Jinak to asi nejsem v současné době schopen udělat.

Ta samostatná stavba směrem na jih se mi líbí, jenomže tam začíná sad a stromy, tedy čím více na jih od stávající budky půjdu, tím vice mi v budoucnu hrozí zakrytí výhledu na jih. Na severní stranu se pak posunuji k domu, cestě a pouličnímu osvětlení. Západ je plot a východ zase sousední domy. Je to složitější než jsem tady byl schopen prezentovat. Proto je mi jasné, že to chce komplexní pohled na celkové umístění v krajině a prostoru, to mi tu samozřejmě nikdo nemůže dát ( ani jsem to nečekal). Při kompozici zahrady jsem nepočítal s rozšiřováním stávající boudy ani se stavbou dalšího objektu (moje chyba).
Přesto tu padlo mnoho zajímavého. Už mi jde z toho hlava kolem. Asi tu kopuli prodám a zůstanu u odsuvné střechy :-).

To co napsal Martin je taky velká pravda.
Ještě tedy zvažuji řešení udělat samostatnou stavbu jen s kopulí jižně cca 50m až na konci zahrady a ovocného sadu. Tady mne limitují stromy směrem k severní straně, které v budoucnu budou ještě větší a je to už dost daleko od domu a zázemí ve stávající budce.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2962

Příspěvek od Homer »

Škoda že bydlíte tak daleko...No nic, tak tím se to ale taky významně vymezuje, protože bez toho se to nedá promyslet. Potom to nechte tak, jak to stojí a leží, nic nepropojujte a postavte samostatnou stavbičku s kopulí.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2963

Příspěvek od MMys »

Nech odsuvnou střechu jak je, na jižní straně k té boudě ve stejné šířce jako je ta stávající dostav ještě další přístavek, s mírně skloněnou pultovou střechou s otvorem na kopuli uprostřed. Ta malá kopule je relativně lehká, tedy nějaká podpůrná konstrukce z trámů musí jít udělat, případně ten věnec kopule, kdyby to nevycházelo, můžeš ještě podepřít až na zem. Polohu (myšleno výšku) té pultové střechy zvol tak, aby tě moc neomezoval ve výhledu k severu štít té posuvné střechy (malou část nízko u obzoru pod polárkou můžeš obětovat) a nech si tam od štítu tak 75cm aby kolem té kopule šlo po střeše chodit, kvůli údržbě, jako to mám já. To je neocenitelná výhoda, teď to vidím, jak bylo prozíravé to u laminátové kopule takhle udělat. Lze cokoli na kopuli snadno udržovat, opravit, bez lezení po nějakých schůdcích nebo žebříku.

Uvnitř té dostavěné boudy okolo sloupu udělej zvýšenou podlahu, ve výšce aby byl ve stoje komfortní přístup k dalekohledu, a netloukl jsi hlavou o kopuli. tedy odhaduji tak 70-80cm pod hranou kopule. Zbylý prostor vně mimo obrys kopule použij pro nějaké schodiště na tu zvýšenou podlahu.

Vyzděný sloup udělej (třeba z betonových tvarovek okolo 40cm) až do výšky té zvýšené podlahy, dál uvnitř kopule už jen tenčí ocelovou trubku 15-20cm, protože tlustý zděný sloup omezuje chod montáže. Musí se zbytečně prokládat.

Mimo stávající boudu to nestavěj. Přijdeš o výhodu mít to všecko u sebe, se společnou infrastrukturou (napájení, ethernet, řídící PC, monitor). To bych nechal společné. A je blbost, když budeš pozorovat a přitom fotit, lítat na druhou stranu zahrady.

Kopuli rozhodně neprodávej, když už ji máš. Je to parádní věc ve větrných nocích, dalekohled se ani nehne, a taktéž okolní rušivé světlo je parádně odstíněné. A dost je omezená i rosa, oproti otevřené boudě.

Tedy tahle varianta, ale udělal bych to bez toho uskočení, prostě ponechat do roviny, pokud to lze s ohledem na odsuvnou střechu. A tu pultovou střechu trošku šikmou a s přesahem, aby ti netekla voda po stěnách.

Obrázek
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
alesek
Příspěvky: 20
Registrován: 23. 02. 2020, 18:39
Bydliště: Metylovice

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2964

Příspěvek od alesek »

Kde, vlastně bydlíš? jsem sice už v důchodě, ale celý život jsem projektoval různé stavby a pokud nejsi daleko, mohl bych možná poradit či nějak pomoci .
FM Aleš
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2965

Příspěvek od MilAN »

MMys píše: okolo sloupu udělej zvýšenou podlahu, ve výšce aby byl ve stoje komfortní přístup k dalekohledu, a netloukl jsi hlavou o kopuli. tedy odhaduji tak 70-80cm pod hranou kopule.
Martine, tohle nejde. Z prostozu mimo kopuli se musíš dostat do kopule. 70-80cm mezery mezi podlahou a věncem kopule znamena, že polezeš po čtyřech . Musíš tam nechat 120-130 cm minimálně.

A aby to nevypadalo celé jako kůlna nebo krabice na kopuli, udělal bych jižní stranu jako 1/2 válec. To je pro tesaře se spojením se stavbou jen drobný datail s 2 sloupky navíc.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 06. 12. 2020, 22:26, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2966

Příspěvek od Homer »

Jen dopřesním co jsem měl jako další, stavebně minimalistickou variantu na mysli - zv. "bačkorovou astrofotografii" Z.Bardona.
Jen ta kopule by byla větší a nebyla by na střeše - viz zhruba v polovině reportáže:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ ... 1058320919

A dodám k předchozímu - je třeba začít s klasickým kreslením - tady to nevyřešíme :-). Třeba pomůže penzista z okolí - viz nabídka výše.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2967

Příspěvek od peta62 »

alesek : Ma to v profilu, jste od sebe asi 40km, pokud se nepletu.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2968

Příspěvek od MMys »

Už nevím u koho jsem to viděl, ale měl v podlaze takový poklop a část toho schodiště byla pod ním. Pokud by se o udělalo takhle, tak by to dát mohlo. Po vlezení zase sklopit aby mohl chodit okolo montáže a neprolítnul po schodech dolů. Takhle to nakonec máme všichni, i když většina z nás má ty schody docela strmé a mezi sloupem a obrysem kopule. Tady by byla šance že by mohly nabíhat už z toho hranatého prostoru. Každopádně je třeba si to namalovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2969

Příspěvek od MilAN »

On ale nemusí jít ze schodů do kopule, on může vylézt na rovinu a po rovině stěnou se sníženým profilem dovnitř. Je to bez poklopu, v malé kopulu dost nepraktický element. Radši se ohnout než poklop .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2970

Příspěvek od Beda »

MilAN píše: ....A aby to nevypadalo celé jako kůlna nebo krabice na kopuli, udělal bych jižní stranu jako 1/2 válec. To je pro tesaře se spojením se stavbou jen drobný datail s 2 sloupky navíc.
Že jsem si na to nevzpomněl dříve, dík Milane. Jednu hvězdárnu jsem před léty z jedné strany jako 1/2 válec navrhoval a v reálu to vypadá moc pěkně. Takové řešení spojení se stávající stavbou bude u aldy asi vypadat nejlépe !
Přílohy
realizace  hvězdárny s kopulí COMES.jpg
realizace hvězdárny s kopulí COMES.jpg (435.26 KiB) Zobrazeno 843 x
Odpovědět