ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#61

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Ked kúpim apo, tak este predaj okularu bude mam ich 9 a to neni treba. Neham si len pre dane ohnisko ktoré su naj a zbytok preč. A snad uz budem mat kľud. Ani tie filtre neni treba. Na jaro to zpacham. A zena uz sa nebude posmievat. Len au kúpim uz netreba čítať fórum, lebo co človek to iny názor a potom neviem co je naj....
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#62

Příspěvek od Artaban »

Tak až příjdeš na to co je nej, tak mi dej vědět protože já to třeba nevím.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#63

Příspěvek od M_V »

Ono totiž žiadne univerzálne "naj" neexistuje. Každý to posudzuje podľa svojich kritérií, preto na otázku aký je najlepší ďalekohľad/okulár/čokoľvek dostaneš toľko rôznych odpovedí. Radil by som neriešiť čo vyhovuje ostatným a namiesto toho zistiť čo vyhovuje tebe. A na to ale treba získať viac skúseností pri pozorovaní, to sa od klávesnice nedá zistiť...
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#64

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Artaban ten tvoj refrak to mas achromat? Je to dosť veľký priemer :D no snad to bude uz to naj.
Lebo mi pripadá, ze chodím ako Pešek okolo a vybiram náhodne stroje ci sadnu alebo nie. Ten scientific co mam ma dobre hodnotenie na posec, ze je to veľmi vydarený achromat no ale neni to apo. Chromacor nemam takže obraz nezlepší. A navic stoji dosť penez a neni k sehnani.
Mam rozpočet do 50000 s tim ze by som pretridil nejaké okulare. Vicej sa nedostanem zatim. Na jaro by to bolo treba 60000kc. Ako sa podarí odkladať.
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#65

Příspěvek od M_V »

Nebude, ja by som totiž ako naj videl niekoľkometrový APO refraktor umiestnený mimo zemskú atmosféru. Problém je, že sa to málokomu vojde do finančného rozpočtu ;)

Ja myslím, že ten problém je, že hľadáš nejaký ideál čo vlastne neexistuje. To je ako honba za svätým grálom. V praxi je všetko nejaký kompromis. Akurát ide o to nájsť kompromis, ktorý vyhovuje tebe. Možno lepšie povedané ten ktorý ti najmenej vadí. Ono to ani nie je tak o peniazoch ako o nastavení v hlave. Nejaká chyba sa dá nájsť na ľubovoľne drahom prístroji.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#66

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Nu dobre je to pravda. Univerzal neni. Ale myslim si ze apochromát 125mm mi nabidne dost možnosti. Kamarad to vyriešil kúpou skywatcher maksutov 150/1800 ale tiež uvažuje o apo. Maka este nema moc odzkusaneho nebol cas. Ale co som čítal tu na fóre tak 150mm maksutov neni marny. Mal by sa vyrovnať apo 125 mm kvoli centrálnemu zastinu. Ale to som len čítal možno na sraze to bude inac. Uz som bol aj rozhodly ho kúpiť z webu, no nez som sa rozhýbal zdraželi ho pomalu o 100e a zas som nekúpil nič.
Mam to na vazkach ci mak 150 alebo apo 125.
V sz mi radili niektorý radšej apo, druhý zas maksutov. Je to rôzne. No volba bude stejne na me ako vždy, ale dúfam uz konečná
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#67

Příspěvek od MilAN »

Dobře, APO na planety nebo focení DSO. MAK na planety . Ale 120-150 mm je na vizuál na DSO stejně málo - a to hrozně málo. A i tohle je potřeba mít na mysli.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#68

Příspěvek od majklus »

No jak tu už několikrát zaznělo, 4 - 6 palcové dalekohledy nejsou k pozoování DSO. Respektive není to úplně pravda, od Saši3 jsem se naučil, že má smysl se o to pokoušet. Je to ale asi trochu jiná disciplína než pokoukání přes 10+" dobson - na motorizované montáži koukám na jeden objekt i několik desítek minut a zkouším vykoukat co nejvíc. Mě to baví, i když vím, že to co vykoukám za 20 minut soustředěného pozorování s kreslením v 5" refraktoru je vidět ve větším zrcadle na první pohled - není to pro každého. Za celou noc zvládnu tak 3 objekty a jsem unavený, zbytek času se kochám otevřenkama apod. Něco se vykoukat dá, ale nelze doufat ve Stephanův kvintet ve 100mm. :-) Pro mě jsou ale DSO spíš jen doplněk pro pár výjezdů za rok do polí. Ze zahrady to už pro mě smysl nemá díky VO, koukám proto na planety a Měsíc.

Neexistuje ideální univerzální řešení - vždycky je to nějaký kompromis. Pro každého je důležitý něco jinýho - pro mě je to naváděná montáž, protože mám odzkoušeno, že na planetách dlouhým soustředěným pohledem vnímám více detailu i přes menší průměr než ve větším průměru s pošťuchováním. Motorizovaná paralaktika stojí ale randál a už na ten 127mm refraktor je podle mě HEQ5 minimum. Pro 152mm to bude EQ6 a pro větší průměr refraktoru nejsem v dohledné době vůbec schopný motorizovanou montáž ufinancovat.
Důležitý jsou taky místní podmínky, já bych tu u mě na kopci víc jak 6" refraktor asi ani rozumně nevyužil - možná 1x za rok a to se vyplatí za ty prachy....

Takže pro mě jsou zásadní kriteria náváděná montáž, převozitelnost (ne nezbytně váha, auto to uveze, spíš skladnost v kufru), použití binonástavce, cena.
Newton je na paralaktiku naprd, asi by stálo za zvážení SCT nebp MAK. Ale tady zase vítězí do značný míry iracionální příklon k refraktoru.

Je to těžký. Ale jednou se člověk musí rozhodnout, že tohle je to pravý, přestat procházet eshopy a pozorovat, zkusit z vybavení vyždímat maximum a pak mít radost, když se to povede.

Většina z nás má doma vybavení, před kterým by se před 50ti lety posadila na řiť kdejaká hvězdárna. A pořád jsme nespokojený.... :-D
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#69

Příspěvek od dvader »

Ano, zaznělo...
Technika totiž není cílem (resp. pro pravého milovníka oblohy by být neměla). Cílem je pozorovat a kochat se. A to lze téměř každým dalekohledem, pokud má člověk základní astronomické znalosti a ví, pro co ten který dalekohled použít...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#70

Příspěvek od Cztwerec »

Ty jo, já nevím kde jste vzali že 6" není na DSO? S mým 6" refrákem je těch objektů hromada... já osobně s nimi hledám malé planetárky vůbec nejradši a mlhoviny s OIII se dají také moc pěkně. Na kulovkách v pohodě a galaxie také, kde je problém? Že to vidím malé nebo jako fleky? Prostě na DSO je to slušné, ale určitě nesouhlasím s tím, že nevhodné. A to nejsem v měřítku jako je v atlasu od Karkoschky. :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#71

Příspěvek od MilAN »

No, pokud si chceš odškrtávat, že jsi ten flek "viděl", tak ano. Ale pokud na něm něco chceš vidět, ta to bez většího průměru nejde.
Ale nebudu doporučovat někomu dalekohed za 50-100.000, aby v závěru mohl konstatovat, že tam nějaký flek je. Za ty peníze má dalekohled, s kterým se může kochat podrobnostmi. Jen to není refraktor, což je pro tebe zásadní "nedostatek"
Naposledy upravil(a) MilAN dne 06. 12. 2020, 11:43, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#72

Příspěvek od majklus »

No 14mag galaxie se s tím šmírují blbě. :-D
Jak jsem psal, je to u tom co kdo čeká. Já se zabavím na DSO i s mým 5". Pokud bych na to měl tmu a byla by to moje hlavní zábava, tak bych asi chtěl něco širšího.
Martine ono je to asi hlavně o tom, že ty máš spoustu zkušenosti a právě víš co čekat, tak nemáš problém. Pokud někdo začíná, tak může být zklamaný z těch "rozmazanejch fleků" i v 30cm zrcadle. Překvapilo mě, kolik lidí opravdu očekává, že uvidí ty barevné fotky z HST. Nebo Jupitera jak z Juna. :-)
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#73

Příspěvek od g »

Milan, jako zkušený pozorovatel s velkými přístroji a fotograf takových lahůdek jako jsou blízkozemní asteroidy má pod výrazem DSO jiný vnitřní obraz než pozorovatel malými přístroji, který drží v ruce Messier/Caldwell katalog popř. Karkoshku.
Pro začátečníka, který ještě nemá jasno, co bude při pozorování preferovat a směřuje k obecnému "všecko" je zcela nejlepší volbou SW 6" F8 dobson při nízkém rozpočtu, 8" F6 při střední a případně GoTo 8 F6 při vyšším:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... f-5-9.html
Jde o naprosto univerzální přístroje v nadprůměrné optické kvalitě a průměrné mechanické. Tento přístroj není výrazně těžší než 125/975, není o moc širší a má dokonce o něco kratší stavební délku, v celku s montáži je pak výrazně lehčí a přenosnější - jak už jsem v tomto vlákně psal. Dobson sedí stabilně na bedýnce, která dovoluje pozorovat až do zvětšení ca 170x max. 200x, při go-go i výše. Kolimace je snadná, u plnotubusu drží a takový dobson velmi pěkně ukáže DSO ve vnímaní M/C katalogů a Karkoshky. Také planety jsou při dobrém seeingu a vytemperovaném přístroji téměř na úrovni o ca 1-2" menších APO (kontrastem, ne rozlišením) a Měsíc je v nich bezvadný. Teprve s většími zkušenostmi a zaměřením na určitý druh vizuálního pozorování zvolím 4-6" APO pro široká pole, otevřenky a dvojhvězdy na motorizované stabilní montáži, nebo velký 12(+) dobson pokud začnu vnímat DSO ve výkladu člena AF - Milan. Musím však zvážit kudy jej budu přemísťovat - už u 12" má podstava bedýnky problém projít užšími dveřmi (vystřihněte si papír podstavy a přilepte ke koštěti výšky dobsona). Časem možná zjistíš potřebu většího dobsona a APO, ale tohle by měla být nyní daleká budoucnost.
Budu-li chtít jen Měsíc a planety s nutnosti transportu nebo omezení místa zkusím MAK s tím, že budu dbát temperace a používat rosnici. Přesunem k focení pročtu jiné vlákno a přikloním se třeba ke špičkovému Apo tripletu nebo velkému SC aj. foto-katadiotrům/speciálům...
Atd.. bez znalosti na co se zaměřím jsou tu 6-8" dobsony F8/F6, ...APO 5" na Skytee montáži je nakročení k dalšímu budoucímu prodeji, obdobně to dopadne i s tím Makem - na otevřenky je vysloveně mizerný..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#74

Příspěvek od Beda »

pod to detailní hodnocení 8" f6 dobsona od "g" se podepisuji. Jen jsem tu go to verzi nikde nenašel skladem :( . Škoda. Ovšem to se může během několika týdnů do Vánoc změnit. V každém případě by to byla dobrá koupě, která z krásy noční oblohy hodně ukáže. Ostatně v podobném smyslu, co se apertury týká, radil i Milan. Na obbjednávku lze koupit u TS jeho větší variantu 10" go to dobson:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... aehig.html
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#75

Příspěvek od Yarkho »

Dovolím si doplniť do debaty o DSO a malých ďalekohľadoch: Stephen James O'Meara, autor kníh o DSO objektoch, pozoruje 4" refraktorom (TV Genesis) a produkuje s tým neuveriteľné veci. Samozrejme, pozoruje z Havaja (úpätie Mt Kilauela). Zrovna včera som čítal, že kým veľkým refraktorom Harvardského observatória nevedel nájsť M74 (galaxia 9.4mag), na Havaji to bol objekt pre 7x35 binokulár, kde ho "prekvapilo, aký je jasný".

Z tohto pohľadu je situácia väčšiny z nás podobná: Z Říčan (Bortle 5-6) galaxie pre mňa takmer nemajú zmysel (Saša3 nebude súhlasiť), dokonca ani tie jasnejšie v C9.25", lebo z balkóna priamo vidím štyri lampy VO. Iné DSO áno, ale napr. guľové hviezdokopy sú v C6 machule. Z Banského Studenca (Slovensko, Bortle 3) je to úplne iný zážitok - M13 rozpadnutá na hviezdy až do jadra.

Je to potom ako píše Majklus: Treba si stanoviť priority. Pre mňa sú to 1) možnosť pozorovať z balkóna, 2) GoTo.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět