Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Polární ustavení EQ montáže

#361

Příspěvek od peta62 »

Ja to cetl, ale mam z toho totalni gulas, porad nechapu prinos tech kroku pro presnost. Prijdou mi navic i kdyby byli na betonu, jak pisete.

At ty moje dva posledni prispevky admini smazou pokud uvazi, jsou opravdu k nicemu.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#362

Příspěvek od Karell »

Pokud jsi to takhle pochopil, pochopil jsi to správně! :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#363

Příspěvek od MilAN »

Prostě, někdo má představu/ názor, že se tím nějak podstatně zvýší přesnost ustavení.
A někdo si zase myslí, že se bez toho nedosáhne lepší pointace, někdo zase to, že mu bez toho nepřesně najíždí GoTo...:)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#364

Příspěvek od Pidrman »

Takže když vynechám ty dva kroky a rovnou malou kružnici umístím od oka do "nulové" polohy viz obrázek a nepovede se to přesně. Tak to nehraje takovou roli ?

jen se ptám, také mě to zajímá, já vždy bral, že přesně ustavená montáž je základ.
Přílohy
detail.jpg
detail.jpg (100.55 KiB) Zobrazeno 966 x
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Polární ustavení EQ montáže

#365

Příspěvek od peta62 »

Jaky je rozdil mezi umisteni ( ve dvou osach ) Polarky do nejnizsiho bodu kruhu od umisteni krouzku ( v jedne, i kdyz kruhove, ose ) tamtez ? Obzvlaste kdyz v jednom dosti znamem navodu ukazuji, ze krouzek dolu lze nastavit na svetla podle libovolne svislice jako je komin, zed atd. Nemyslim si, ze vodorovnosti montaze podle bubliny je mozno dosahnout nejak moc presne, lepe receno presneji nez je ten komin/zed.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#366

Příspěvek od Karell »

Pidrman píše:Takže když vynechám ty dva kroky a rovnou malou kružnici umístím od oka do "nulové" polohy viz obrázek a nepovede se to přesně. Tak to nehraje takovou roli ?

jen se ptám, také mě to zajímá, já vždy bral, že přesně ustavená montáž je základ.
Ale ty tam tu polárku nemusíš vůbec umisťovat. Jde jen o to mít to kolečko dole a v ten okamžik na stupnici nastavit 0.
Kdysi jsem testoval přesnost ustavení EQ6 s dalekohledem 305/1500, 100 sekund trvající expozice. Tady byl výsledek. Ne, není to ideální, ale kdo to má?...:)
https://karellb.rajce.idnes.cz/Nepointo ... 0_na_NEQ6/
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#367

Příspěvek od Karell »

peta62 píše:Jaky je rozdil mezi umisteni ( ve dvou osach ) Polarky do nejnizsiho bodu kruhu od umisteni krouzku ( v jedne, i kdyz kruhove, ose ) tamtez ? Obzvlaste kdyz v jednom dosti znamem navodu ukazuji, ze krouzek dolu lze nastavit na svetla podle libovolne svislice jako je komin, zed atd. Nemyslim si, ze vodorovnosti montaze podle bubliny je mozno dosahnout nejak moc presne, lepe receno presneji nez je ten komin/zed.
Naprostá pravda. Také to tady v nějakém dávném příspěvku popisuji.
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#368

Příspěvek od Pidrman »

peta62 píše:Jaky je rozdil mezi umisteni ( ve dvou osach ) Polarky do nejnizsiho bodu kruhu od umisteni krouzku ( v jedne, i kdyz kruhove, ose ) tamtez ? Obzvlaste kdyz v jednom dosti znamem navodu ukazuji, ze krouzek dolu lze nastavit na svetla podle libovolne svislice jako je komin, zed atd. Nemyslim si, ze vodorovnosti montaze podle bubliny je mozno dosahnout nejak moc presne, lepe receno presneji nez je ten komin/zed.

Já také žádnou vodováhu nepoužívám, jen je třeba se chytnou nějakého vodorovného předmětu, nebo jak píšeš nějaké svislice. pak jsem schopný určit to nulové nastavení.

Třeba ten komín na kterém je nějaký maják. Funguje to stejné jako to s tou polárkou.
Přílohy
detail_2.jpg
detail_2.jpg (81.76 KiB) Zobrazeno 958 x
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Polární ustavení EQ montáže

#369

Příspěvek od peta62 »

Karell :
Mne to take prijde ze nemusim, ale v tom poslednim navodu to je.
Omlouvam se ze opakuji argumenty, ale jak jsem jiz psal, ja mam hokej v te diskusi, nerozumim proc pres tolik vysvetlovani tam ty kroky jeste porad jsou.

Pidrman : Proc musim sahat na srouby a dostavat svetlo dolu ( pokud nemam dobre bublinu zatizi to nepresnosti ), proc jen z obrazku 1 nenatocim polarni hledacek tak, aby bylo male kolecko uprostred kominu. Chapu ze je tam nejaky odhad presneho stredu, ale to je obdobne i u svetla uprostred kolecka.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#370

Příspěvek od Pidrman »

Karell píše:
Pidrman píše:Takže když vynechám ty dva kroky a rovnou malou kružnici umístím od oka do "nulové" polohy viz obrázek a nepovede se to přesně. Tak to nehraje takovou roli ?

jen se ptám, také mě to zajímá, já vždy bral, že přesně ustavená montáž je základ.
Ale ty tam tu polárku nemusíš vůbec umisťovat. Jde jen o to mít to kolečko dole a v ten okamžik na stupnici nastavit 0.
Kdysi jsem testoval přesnost ustavení EQ6 s dalekohledem 305/1500, 100 sekund trvající expozice. Tady byl výsledek. Ne, není to ideální, ale kdo to má?...:)
https://karellb.rajce.idnes.cz/Nepointo ... 0_na_NEQ6/

Ale to netvrdím, ta polárka je jen vodítko. viz obrázek. posun polárky pomocí těch dvou šroubů vytvoří jakou si přímku o dvou bodech, jeden je střed kružnice a druhý je její nejnižší vrchol. A díky tomu pak vím, kam natočit osu RA abych měl nulovou hodnotu.
Přílohy
detail_3.jpg
detail_3.jpg (27.85 KiB) Zobrazeno 952 x
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#371

Příspěvek od Pidrman »

peta62 píše:Karell :
Mne to take prijde ze nemusim, ale v tom poslednim navodu to je.
Omlouvam se ze opakuji argumenty, ale jak jsem jiz psal, ja mam hokej v te diskusi, nerozumim proc pres tolik vysvetlovani tam ty kroky jeste porad jsou.

Pidrman : Proc musim sahat na srouby a dostavat svetlo dolu ( pokud nemam dobre bublinu zatizi to nepresnosti ), proc jen z obrazku 1 nenatocim polarni hledacek tak, aby bylo male kolecko uprostred kominu. Chapu ze je tam nejaky odhad presneho stredu, ale to je obdobne i u svetla uprostred kolecka.
Nemusíš, pokud víš že jsi na středu komínu, tak pak je to v pohodě. ale já začínám už na polárce 50° vzhůru a tam není žádné pojítko, proto polárka slouží jako bod třeba na komínu.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2188
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Polární ustavení EQ montáže

#372

Příspěvek od astar »

Nastavování nějakého udaje z ručky jen na představeném ciferníku a odhadu je tak trochu mimo, přesnost tak ňák .
Přesnost ustavení pouze na hodiny ( 12h ciferník ) je pak odchylka v ustavení cca 20' to je už docela dost . (sin 30°=0,5 pak 0,5* 40'= 20) tedy žádná sláva.

Naklonění montáže z vodorovné polohy o 7,5° dělá možnou odhylku v ustavení 5'.

A podle čeho určíš , že je to kolečko dole , tak ňák , že ? Plus mínus autobus . Tím že sjede polárkou ze středu , tak má podstatě větší jistotu té polohy při vodorovné montáži . To je ten důvod .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Polární ustavení EQ montáže

#373

Příspěvek od peta62 »

Pidrman : A predpokladas, ze chyba bubliny je mensi nez chyba oka pri pouhem otoceni hledacku podle oka. ( Ja v tomto svym ocim porad jeste u EQ6 verim, na Losmandy je to jinak. ) Potom si ale myslim, ze mohu doma za svetla na presnem ustaveni jenou provzdy nastavit nulu presne, usetrim kroky na stanovisti, zase budu mit nepresnost jen bublinu. Ale to nejde pro ty, kteri nedavaji do vodovahy. Takze asi neni zpusob optimalni pro kazdeho.

astar : Myslim, ze se ruzne chyby kumuluji a je na kazdem, aby veril/zmeril sve techniky a vybral tu optimalni.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#374

Příspěvek od MilAN »

Pokud nemáš trojnožku vodorovně, tak to, že jedeš dolů přeci neznamená, že jsi na nejnižším bodu. Neznamená a proto mi přijde tohle celé jako zbytečný výmysl.
Pokud dám malý kroužek dolů, tak spojnice se středovým křížem . mi jasně ukazuje směr přímky . A kolmost k zemi člověk odhadne s velmi velkou přesností. To je první krok , pokud chci používat k nastavení hodinového úhlu stupnice. Pak si polární osu natočím do požadovaného úhlu podle stupnice a nastává jediný krok seřizování pomocí šroubů azimutu a výšky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#375

Příspěvek od Pidrman »

peta62 píše:Pidrman : A predpokladas, ze chyba bubliny je mensi nez chyba oka pri pouhem otoceni hledacku podle oka. ( Ja v tomto svym ocim porad jeste u EQ6 verim, na Losmandy je to jinak. ) Potom si ale myslim, ze mohu doma za svetla na presnem ustaveni jenou provzdy nastavit nulu presne, usetrim kroky na stanovisti, zase budu mit nepresnost jen bublinu. Ale to nejde pro ty, kteri nedavaji do vodovahy. Takze asi neni zpusob optimalni pro kazdeho.

astar : Myslim, ze se ruzne chyby kumuluji a je na kazdem, aby veril/zmeril sve techniky a vybral tu optimalni.

Já nevím, pod hledáčkem klečím a hlavou nakroucenou jsem rád, že do hledáčku vůbec vidím.

dokonce jsem jeden čas používal uhlíkovou tyčku co mam na modely ( co dům dal ) a položil jsem ji na stativ a s odstupem třeba 5 metrů jsem srovnal s horizontem, pak se modlil aby to po zatížení nějak blbě nesedlo. Ve dne by to bylo supr, třeba na ten komín, ale jezdím za tmou ( když nejsem na zahradě ) tam jsou akorát stohy slámy :-) takže srovnat horizont už s kompletní zatíženou sestavou a pak ustavení montáže. Ty co mají pevnou pozorovatelnu a sloup v betonu mají jisté, že se jim to nehne, tak mají více možností na ustavení a bude jim to fungovat. v měkkém terénu to asi není tak jednoduché, a když k tomu přičtu nulovou polohu jen odhadem s hlavou nakřivo, tak mam obavy, že se PHD2 zblázní.

Na každém je aby si vybral tu vlastní metodu ( jak píšeš ), já tu jen uvedl tu svou. A nikomu ji nenutím, ale v mých očích na mé možnosti a vybavení nejlepší co jsem se naučil a s grafem v PHD2 jsem spokojený, zlepšení o 100% když jsem začínal fotit.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Odpovědět