Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Polární ustavení EQ montáže

#331

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Já sice nefotím, mám jenom manuální EQ5-ku kvůli ED125mm, ale proč všichni vymýšlíte nějaké fičury a fígle když vám to tady Milan vysvětluje polopatě a jednoduše?
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#332

Příspěvek od Pidrman »

Karell píše:Taky nějak nerozumím tomu, proč je mezi prvním a posledním krokem těch několik dalších :D
To je jednoduché. Otočný ciferník na montáži je ten duvod. Jak určitě přesnou polohu Polárky když je 1.listopadu 23:59:59 v nejnižší poloze vůči osy rotace ?
A na ciferníku je nula.

Edit. Od tohoto momentu pak nastavují přesně hodinový úhel. Podle ručky, nebo APP z mobilu.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3400
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Polární ustavení EQ montáže

#333

Příspěvek od hades »

MiniMistr: Nefotíš, tak nevíš jak pěkně si takový astrofotič dokáže komplikovat svou zálibu :) Ale souhlas s MilAnem.
Na druhou stranu rozumím té potřebě mít perfektně ustaveno, taky jsem to tak míval, člověka to ale časem přejde. Navíc když po nějaké době zjistíš, že to dostatečně přesně ustavíš i bez AsiAiru, Ekosu SharpCapu nebo jiných vychytávek.... Hold chce to čas a asi si tím projde každý
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#334

Příspěvek od Karell »

Pidrman píše: To je jednoduché. Otočný ciferník na montáži je ten duvod. Jak určitě přesnou polohu Polárky když je 1.listopadu 23:59:59 v nejnižší poloze vůči osy rotace ?
A na ciferníku je nula.
Edit. Od tohoto momentu pak nastavují přesně hodinový úhel. Podle ručky, nebo APP z mobilu.
Ale pozice kolečka pro nejvyšší polohu Polárky slouží pouze k nastavení O na stupnici, pokud používáš hodinový úhel. To posouvání Polárky do tebou vyznačených pozic je úplně nadbytečné.
Edit: navíc mně dává hledáček zrcadlově převrácený obraz, takže kolečko dávám dolů :)
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#335

Příspěvek od Pidrman »

No jasně že slouží pro nutné nastavení nuly na ciferniku. Ale díky tomu postupu co jsem popsal. Zaručím že je ta poloha přesně nad středem.

Protoze Polárku přesunu ze středu velké kružnice " kolmo" na danou kružnici a tím mám na 100% jasný že jsem v "nulové" poloze ( pak jen otočím RA osou abych měl malou kružnici na Polárce.

Teď pak můžu nastavit hodinový úhel.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#336

Příspěvek od MilAN »

Přečetl jsem si tvoje příspěvky několikrát. Takže nakonec jsem pochopil, že píšeš o úplně něčem jiném, než já :).
A mám dost podezření, že v tom máš trochu nejasno.
¨
Jaký význam mají tvoji 2 body: dát Polárku doprostřed a pak nahoru. To je zbytečné dvojí nastavování, které k ničemu nepotřebuješ. Navíc, tvrzení, že se potřebuješ dostat přesně nad střed má zásadní chybu. Musel bys mít ustavenou trojnožku do vodováhy, což ale v úvodu příspěvku neguješ.

Dobře , používáš stupnice v domnění, že to ustavíš přesněji. Proč ale píšeš o tom, kde je Polárka dne 1. listopadu ? Tenhle údaj ty vůbec nepotřebuješ k ničemu. Ten byl kdysi potřeba u stupnic na polárním hledáčku, kde se nastavovaly hodiny a datum. To teď neděláš - ty potřebuješ jen nastavit nulu do správné polohy a pak nastavit úhel do něhož dostaneš Polárku. Celý výpočet ti dnes děšlá ručka nebo různé programy nebo appky.

No a následuje to nejpodstatnější. Ty nastavuješ hodinový úhel.- musíš tedy točit montáží do nastaené pozice podle seřízené stupnice. Jenže hodinový úhel se při pohledu do polárního hledáčku nastavuje od spodní polohy, ne od horní a to proti směru hodinových ručiček.

Takže vše, co jsi doposud pracně udělal, v domnění něčeho přesného, nejen že je hodně pracné, obsahuje zbytečnosti ale ve výsledku vede k naoprosto chybnému ustavení.
.............
Už chápeš, proč jsem uvedl já ten jednoduchý postup, bez seřizování do vodováhy, bez použití stupnic, bez nutnosti manipulovat a otáčet s dalekohledem do nějakého úhlu ? Nedá se zkazit a je zrovna tak přesný, jako všechna ostatní ustavování podle polárního hledáčku s pomocí různých stupnic a postupů. S přesností 5´, což představuje malý kroužek, není potřeba nic měřit. A je naproto intuitivní -a také proto byl zeveden pojem "polaris positon" a tento údaj se používá při nastavování místo hodinového úhlu.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 01. 12. 2020, 23:05, celkem upraveno 2 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#337

Příspěvek od chickenkkrust »

Ano MilAN má pravdu. Já jakožto úplný nováček jsem s tím také bojoval, než mi došlo, že polární hledáček je přímohledný, takže výškově/stranově obrácený a hodinový úhel 0/24 je v hledáčku dole, ne nahoře.
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#338

Příspěvek od Pidrman »

MilAN píše:Přečetl jsem si tvoje příspěvky několikrát. Takže nakonec jsem pochopil, že píšeš o úplně něčem jiném, než já :).
A mám dost podezření, že v tom máš trochu nejasno.
¨
Jaký význam mají tvoji 2 body: dát Polárku doprostřed a pak nahoru. To je zbytečné dvojí nastavování, které k ničemu nepotřebuješ. Navíc, tvrzení, že se potřebuješ dostat přesně nad střed má zásadní chybu. Musel bys mít ustavenou trojnožku do vodováhy, což ale v úvodu příspěvku neguješ.
Je pravda, že podle vodováhy bylo bylo přesnější, v tomhle s Tebou souhlasím. Fotím v místech kde je rovný horizont a tak se mam krásně podle čeho chytnout. V tom ti dám za pravdu :-)
MilAN píše: Dobře , používáš stupnice v domnění, že to ustavíš přesněji. Proč ale píšeš o tom, kde je Polárka dne 1. listopadu ? Tenhle údaj ty vůbec nepotřebuješ k ničemu. Ten byl kdysi potřeba u stupnic na polárním hledáčku, kde se nastavovaly hodiny a datum. To teď neděláš - ty potřebuješ jen nastavit nulu do správné polohy a pak nastavit úhel do něhož dostaneš Polárku. Celý výpočet ti dnes děšlá ručka nebo různé programy nebo appky.
Ten datum je jen názorná ukázka kde má být polárka v "nule", nulová hodnota od které se nastavuje hodinový úhel.

No, jinak jak to dělám i já.
Používám pouze tuto stupnici. pro nastavení hodinového úhlu.
Obrázek
Jak tedy nastavuješ nulu do správné polohy ? já to musím dělat pokaždé když ustavuji.
MilAN píše:No a následuje to nejpodstatnější. Ty nastavuješ hodinový úhel.- musíš tedy točit montáží do nastaené pozice podle seřízené stupnice. Jenže hodinový úhel se při pohledu do polárního hledáčku nastavuje od spodní polohy, ne od horní a to proti směru hodinových ručiček.
Polární hledáček je stranově převrácený. Napsal jsem to podle skutečnosti, ne podle polárního hledáčku, moje chyba.
MilAN píše:Takže vše, co jsi doposud pracně udělal, v domnění něčeho přesného, nejen že je hodně pracné, obsahuje zbytečnosti ale ve výsledku vede k naoprosto chybnému ustavení.
To si nemyslím, podle PHD2 to tak není.

MilAN píše:.............
Už chápeš, proč jsem uvedl já ten jednoduchý postup, bez seřizování do vodováhy, bez použití stupnic, bez nutnosti manipulovat a otáčet s dalekohledem do nějakého úhlu ? Nedá se zkazit a je zrovna tak přesný, jako všechna ostatní ustavování podle polárního hledáčku s pomocí různých stupnic a postupů. S přesností 5´, což představuje malý kroužek, není potřeba nic měřit. A je naproto intuitivní -a také proto byl zeveden pojem "polaris positon" a tento údaj se používá při nastavování místo hodinového úhlu.
No já nevím, nemyslím to špatně, s ustavením jsem hodně bojoval. Neměl jsem možnost zpozorovat ustavení v praxi u nikoho jiného, tak jsem si našel vlastní postup který funguje, ale představovat si dvanácti stupnicový ciferník tam kde není ( HEQ5 má jen středový křížek a kružnici) mi přijde jako trošku divočina.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#339

Příspěvek od MilAN »

Tak jen taková doplňující otázka aby bylo všem jasno :
když se díváš do polárního hledáčku, kde je ten kroužek v pozici nula ? Je tam, kde to máš nakresleno , to je v pořadí 4. pozice = nahoře ? Zajímá mě jen ten pohled.
--------------
Jen na okraj,ten údaj o datu a času , o kterém píšeš, už je stejně dnes ž jiný a sloužil kdysi k nastavení úplně jiných stupnic.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 02. 12. 2020, 08:23, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#340

Příspěvek od Pidrman »

Teď z hlavy nevím kde přesně je, ale na 100% kroužek v nulové poloze nemam. Pokaždé ho musím do polohy "nula" umisťovat.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#341

Příspěvek od MilAN »

To chápu, ale kde je při pohledu do okuláru polárního hledáčku ta nula? Je nahoře, jak máš nakresleno ? Představuje tedy ten obrázek pohled do polárního hledáčku ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#342

Příspěvek od Pidrman »

Nn, je dole. Blbě jsem to nakreslil. Překreslím to.
Přílohy
navod.jpg
navod.jpg (162.89 KiB) Zobrazeno 1071 x
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#343

Příspěvek od Pidrman »

Ještě takový help na mobil.

Skvělá aplikace Synscanlnit 2.1 já to používám jako kontrolu ustavení.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#344

Příspěvek od MilAN »

To je dobře, že jsme si to ujasnili, že to je špatně. Ale pak to platí i o ostatních obrázcích a slovním textu, kterým jsi to obhajoval.
Takže už chápeš, proč jsem s tím zásadně nesouhlasil a napsal, že to je celé špatně
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
alesek
Příspěvky: 20
Registrován: 23. 02. 2020, 18:39
Bydliště: Metylovice

Re: Polární ustavení EQ montáže

#345

Příspěvek od alesek »

Já to dělám tak, že body 2-4 vynechám. Natočím montáž aby 0 na kruhové stupnici hledáčku byla dole, podle apky v mobilu (polar clock) , nebo v ručce zjistím kde má být polárka a tam ji umístím. Jsem začátečník takže snad je ten postup správný.
Odpovědět