Mars 2020

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7217
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#226

Příspěvek od Artaban »

Schecke: Asi to je jedno, ale proč sem dáváš snímky? :) Vizuálně nepozoruješ?
Dnes nic a včera jsem sice pozoroval, ale bylo to špatný. Po půlhodině jsem na skoro hoďku zales do tepla a čekal na lepší seeing. Nebylo skoro nic vidět, jak byl špatnáý seeing. Pak asi 20 minut byl kolem 4-5/10 a dala se dobře pozorovat alespoň velká albeda. Pak se seeing vrátil na 2/10 a tak zůstal. Po půlnoci jsem to vzdal :(
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Schecke
Příspěvky: 315
Registrován: 13. 09. 2011, 18:34
Bydliště: Rokycany
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#227

Příspěvek od Schecke »

Samozřejmě, že pozoruji hlavně vizuálně :-) Počasí mi zatím dovoluje pozorovat skoro každý den. A jako bonus si to pozorování zaznamenávám foťákem. Ale jak jsem psal v předchozím příspěvku, na kreslení jsem dřevák, takže jsem zvolil tento způsob prezentace. Třeba snímek poslouží i k porovnání místním kresličům. Včera se mi podařilo vykoukat docela dost detailů, což je vidět i z obrázku. Poslední dobou tady moc příspěvků nepřibývá, tak se to tady snad oživí :-) Mars je blízko a zároveň vysoko - co víc si přát...
Dobson SW 8"ok. 40,25,15,10 mm, Barlow 2-5x, Planetary/Sky 6mm, Kasai 5mm, filtr Baader ND 0,9,sl.fólie, UHC Astr., Eschenbach NP 60/700 (ok. K 25 a 9 mm,3x Barlow,sl. filtr), турист-3 20x50, triedr 7x50, Sony A77II, A99II, ADC Omegon, ZWO ASI 224MC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7217
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#228

Příspěvek od Artaban »

Schecke píše:Včera se mi podařilo vykoukat docela dost detailů, což je vidět i z obrázku.
:) No jo, ale je to focený a né vykoukaný ;) Nu což. Tak pro představu podle tvého snímku takhle vidím Mars za seeingu asi 3/10 tedy velká bída.
No a pro představu podle snímku Franty62 v č.352 téměř stejně jako na třetím snímku viewtopic.php?f=34&t=26796&p=437536#p437536
Za seeingu 7 - 8/10.
PS: Neboj a čmárej. Je to sranda koukni na moje hrůzy ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Mars 2020

#229

Příspěvek od Jožin110 »

Tak to jsi dobrej. Já s 8" SCT vidím oranžové kolečko a na jeho ploše možná tmavší flek. (zvětšení 105 x) Ale je fakt, že pozoruju z večera. Do 21 hod. Tak buď špatný oči, nebo něco s přístrojem
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1497
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Mars 2020

#230

Příspěvek od Yarkho »

V 8" SCT pri 105x je príliš veľa svetla. Treba kratší okulár (okolo 10mm) a prípadne filter.
Tiež, 8" ďalekohľad, zvlášť SCT, za horších podmienok môže ukázať menej než menší ďalekohľad, lebo je viac ovplyvnený seeingom (v porovnaní s menšou apertúrou nasčíta viac turbulentných ciel).
Ďalší problém je čas pozorovania, o 21:00 je Mars ešte relatívne nízko.

Snažil som sa pozorovať predvčerom 27. 10. 2020 SCT 8" Edge HD. Seeing bol tak príšerný, že som sa na to odmietol pozerať a pozeral sa radšej malým refrákom na Mesiac v 50x.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Schecke
Příspěvky: 315
Registrován: 13. 09. 2011, 18:34
Bydliště: Rokycany
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#231

Příspěvek od Schecke »

Artaban píše:
Schecke píše:Včera se mi podařilo vykoukat docela dost detailů, což je vidět i z obrázku.
:) No jo, ale je to focený a né vykoukaný ;) Nu což. Tak pro představu podle tvého snímku takhle vidím Mars za seeingu asi 3/10 tedy velká bída.
No a pro představu podle snímku Franty62 v č.352 téměř stejně jako na třetím snímku viewtopic.php?f=34&t=26796&p=437536#p437536
Za seeingu 7 - 8/10.
PS: Neboj a čmárej. Je to sranda koukni na moje hrůzy ;)
Vykoukané taky a pak až vyfocené. Ale je pravda, že co jsem si teď trošičku osvojil zpracování videa (díky Rikkymu) v Pippu, Autostakkertu a Registaxu, spatřím víc detailů Marsu až doma než u dalekohledu :-) Ale budu muset asi v brzké době zajít k očnímu lékaři, protože jestli vidíš ty tolik, tak se mnou bude asi něco v nepořádku :-D To bych nedokázal vykoukat ani náhodou. Máš můj obdiv.
Mám také problém s tím, abych přesně věděl, na co koukám. Doufal jsem, ale zatím marně, že tu bude nějaký náčrtek ze včera i s popiskem albedových útvarů. Je ten tmavý výběžek uprostřed Valles Marineris?
Dobson SW 8"ok. 40,25,15,10 mm, Barlow 2-5x, Planetary/Sky 6mm, Kasai 5mm, filtr Baader ND 0,9,sl.fólie, UHC Astr., Eschenbach NP 60/700 (ok. K 25 a 9 mm,3x Barlow,sl. filtr), турист-3 20x50, triedr 7x50, Sony A77II, A99II, ADC Omegon, ZWO ASI 224MC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7217
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#232

Příspěvek od Artaban »

Schecke píše: Ale je pravda, že co jsem si teď trošičku osvojil zpracování videa (díky Rikkymu) v Pippu, Autostakkertu a Registaxu, spatřím víc detailů Marsu až doma než u dalekohledu
Tak jasně doma na monitoru toho asi uvidíš víc, než v dalekohledu. Podvádíš :D
Schecke píše:Ale budu muset asi v brzké době zajít k očnímu lékaři, protože jestli vidíš ty tolik, tak se mnou bude asi něco v nepořádku :-D To bych nedokázal vykoukat ani náhodou. Máš můj obdiv.
K očnímu, nebo si kup velký refrák :) . Je to ale opravdu asi tak, jako na tom snímku od Franty62. Být to o dost horší, jak popisuje třeba Jožin, nebo Ty, tak na nějaké planety prdím. To by nemělo cenu a věnoval bych čas jinému pozorování. Taky bych ušetřil asi dost peněz. Není to zrovna levný, když chcete mít lepší příslušenství na planety. Dnes už vim, že velký podíl na dobrých a kontrastních detailech má určitě binohlava. Když porovnám obraz s binem a bez, tak rozdíl je až propastný. Bez bina už při solidním seeingu asi 7/10 dá docela práci všechno hned vidět. Stojí to taky hodně času. Některé detaily jsou spíš už nedostupné. U mého refráku to funguje skvěle a co jsem měl možnost porovnat u jiných dalekohledů, tak přínos binohlavy tam je taky. Jistě v tom je i nějaká vlastní zkušenost s pozorováním, ale tu má mnoho lidí.
U větších dalekohledů pomůžou filtry. Já je nepoužívám. Nechci tady rozfoukávat debatu o vhodném dalekohledu. Je ale fakt, že v zrcadlech mi dá mnohem větší práci detaily vidět. Naopak mám dobré zkušenosti s refráky a zvláště, když jsou osazeny binohlavou.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7217
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#233

Příspěvek od Artaban »

Schecke píše:Je ten tmavý výběžek uprostřed Valles Marineris?
To asi ne. Mělo by to být od levé strany: Sinus Meridiani a pravá strana S. Sabaeus.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Schecke
Příspěvky: 315
Registrován: 13. 09. 2011, 18:34
Bydliště: Rokycany
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#234

Příspěvek od Schecke »

Díky moc Artabane. Budu postupně pracovat na zlepšování. Teď momentálně si ale užívám to natáčení - fotografování (samozřejmě v kombinaci se samotných pozorováním). Minulá opozice Marsu byla kvůli nízké poloze Marsu špatná, ale ta letošní je parádní. Obloha je dnes zatím "modrá" tak snad vydrží. Přeju hodně pozorovacích úspěchů!
Dobson SW 8"ok. 40,25,15,10 mm, Barlow 2-5x, Planetary/Sky 6mm, Kasai 5mm, filtr Baader ND 0,9,sl.fólie, UHC Astr., Eschenbach NP 60/700 (ok. K 25 a 9 mm,3x Barlow,sl. filtr), турист-3 20x50, triedr 7x50, Sony A77II, A99II, ADC Omegon, ZWO ASI 224MC
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1497
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Mars 2020

#235

Příspěvek od Yarkho »

Neistá predpoveď počasia v spolupráci s predpoveďou zlého seeingu (jet stream > 30 m/s) spôsobili, že som vytiahol iba 80mm refrák. Bola to chyba, na Marse vidno všetky základné albedá, Syrtis Major, Sinus Meridiani & Sabaeum, obraz takmer bez náznaku pohybu.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Mars 2020

#236

Příspěvek od M_V »

Ja som teraz večer vytiahol von Dobsona, síce by som obraz pri zväčšení 210x v bine ako bez pohybu necharakterizoval :) Ale prišlo mi, že okolo 20:00 sa seeing trochu ukľudnil a nebolo to zlé. Potom začali hustnúť mraky tak som to zabalil. Teraz som sa pozrel z balkóna a zase je jasno :lol:
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Mars 2020

#237

Příspěvek od Franta62 »

pro Schecke :
Bohužel server CalSky ukončil svúj provoz, což je opravdu škoda. Daly se zde generovat velmi realistické mapky albedových útvarů pro jednotlivé průměry dalekohledů, ale bohužel...Pro identifikaci útvarů na Marsu však existuje malý prográmek MarsPreviewer II, který je sice staršího data a je freeware. Ke stažení je na internetu z více různých portálů. Doporučuji verzi 2.0 nebo 2.01, ale nejsem si jist, zda funguje pod W10. Používám ho na W7. Umožňuje tisk generované mapky albedových útvarů. Osvědčilo se mi ještě u počítače si pak udělat na mapce odrážky (muří nožky) od jednotlivých útvarů a popsat si je. U dalekohledu pak už jen koukám při červeném světle na papírovou mapku. Je to jiný pocit, když člověk ví, na co se dívá. :D
My starší ročníky jsme zvyklí spíše na papírové formy mapek, není ale nic jednoduššího, než si k dalekohledu vzít laptop a na jednotlivé útvary si vždy kliknout.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8320
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#238

Příspěvek od Cztwerec »

Nejjednodušší je řekl bych uvědomit si u efemerid aktuální střední poledník. Je to spolehlivě přesné. A můžeme přitom použít i po staru papírovou mapu.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Schecke
Příspěvky: 315
Registrován: 13. 09. 2011, 18:34
Bydliště: Rokycany
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#239

Příspěvek od Schecke »

Franta62 píše:pro Schecke :
Bohužel server CalSky ukončil svúj provoz, což je opravdu škoda. Daly se zde generovat velmi realistické mapky albedových útvarů pro jednotlivé průměry dalekohledů, ale bohužel...Pro identifikaci útvarů na Marsu však existuje malý prográmek MarsPreviewer II, který je sice staršího data a je freeware. Ke stažení je na internetu z více různých portálů. Doporučuji verzi 2.0 nebo 2.01, ale nejsem si jist, zda funguje pod W10. Používám ho na W7. Umožňuje tisk generované mapky albedových útvarů. Osvědčilo se mi ještě u počítače si pak udělat na mapce odrážky (muří nožky) od jednotlivých útvarů a popsat si je. U dalekohledu pak už jen koukám při červeném světle na papírovou mapku. Je to jiný pocit, když člověk ví, na co se dívá. :D
My starší ročníky jsme zvyklí spíše na papírové formy mapek, není ale nic jednoduššího, než si k dalekohledu vzít laptop a na jednotlivé útvary si vždy kliknout.
Děkuji za cenné informace. Papírových mapek mám knihách spoustu, ale většinou najdu víc variant na co koukám :-) Dnešní Syrtis Major jsem ale poznal bezpečně. Mrknu na ten prográmek. Díky!
Dobson SW 8"ok. 40,25,15,10 mm, Barlow 2-5x, Planetary/Sky 6mm, Kasai 5mm, filtr Baader ND 0,9,sl.fólie, UHC Astr., Eschenbach NP 60/700 (ok. K 25 a 9 mm,3x Barlow,sl. filtr), турист-3 20x50, triedr 7x50, Sony A77II, A99II, ADC Omegon, ZWO ASI 224MC
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Mars 2020

#240

Příspěvek od ladis »

Franta62 píše:pro Schecke :
Bohužel server CalSky ukončil svúj provoz, což je opravdu škoda. Daly se zde generovat velmi realistické mapky albedových útvarů pro jednotlivé průměry dalekohledů, ale bohužel...Pro identifikaci útvarů na Marsu však existuje malý prográmek MarsPreviewer II, který je sice staršího data a je freeware. Ke stažení je na internetu z více různých portálů. Doporučuji verzi 2.0 nebo 2.01, ale nejsem si jist, zda funguje pod W10. Používám ho na W7. Umožňuje tisk generované mapky albedových útvarů. Osvědčilo se mi ještě u počítače si pak udělat na mapce odrážky (muří nožky) od jednotlivých útvarů a popsat si je. U dalekohledu pak už jen koukám při červeném světle na papírovou mapku. Je to jiný pocit, když člověk ví, na co se dívá. :D
My starší ročníky jsme zvyklí spíše na papírové formy mapek, není ale nic jednoduššího, než si k dalekohledu vzít laptop a na jednotlivé útvary si vždy kliknout.
Přesně tento program používám též už léta a funguje spolehlivě. Pozoruju Mars každou jasnou noc během letošní opozice a dnes 21-22h SEČ asi nejlepší obraz této sezóny u mě v Bousově. Seeing byl cca hodinu nadprůměrný, pak postupné zhoršení. Dnes to byly chvílemi malé fotografie z HST, spousta detailů 8-) Pozoruji výhradně s SW 200/1200 + Denkmeier binohlava s 20mm Erfle. Dalekohled mám v astrodomečku, vytahuji jej 2m ven na pozorovací zpevněnou a zatravněnou plochu, otázka 1 minuty i s nasazením binohlavy. Perfektní kontrast dnes u Syrtis Major, výběžku Sinus Sabaeus i fragmentované jižní oblasti od Sinus Sabaeus. Kráter Hellas zřetelně světlý, jižní polární čepička překrásně bíle svítila. Pěkné hodinové pokoukání a šupky zase domů do tepla.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět