Sky Watcher ED80

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sky Watcher ED80

#61

Příspěvek od Psion »

Test probíhal opravdu v hrozných podmínkách a přestože byl objektiv ED80 zamlžený, dokázal při zv. 200x naprosto bezpečně rozlišit epsilon Lyr jako dva malinkoé kotoučky s mezerou. Jak říká Martin, je to naprosto jiný pohled než v Newtonu. V SCT 11" se dvojhvězdy daly rozlišit taky, ale obraz se nedal naprosto srovnat s ED80 a myslím, že v takových podmínkách by ED80 na rozlišení Pavlův SCT 11" porazila :-)

Zdenek se taky mrknul dalekohledem a říkal, že obraz je skutečně výborný v daných podmínkách i při velkých zvětšeních. Samozřejmě nelze očekávat od ED80, že budete pozorovat Jupiter při zv. 300x. Na to je nedostatečný průměr (malé rozlišení i světlo). Vhodnější by byl ED100 popř. ED120.

Závěr : ED80 vynikající dalekohled na focení (s reduktorem a rovnačem pole ještě lepší) a dobrý pro pozorování. Pro vizuální pozorování ED100, zde ale nutno poznamet, že je nevhodný pro foto (s reduktorem by to snad šlo).
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Sky Watcher ED80

#62

Příspěvek od zdenek »

Tak mohu jen potvrdit. Podminky sice mely od idealnich hodne daleko, obraz Jupiku v ED80 i ED100 byl opravdu velmi hezky (na podminky, ktere panovaly urcite), prakticky bez bar. vady. Prokresleni obrazku bylo pomerne slusne (verim tomu, ze pri lepsich podminkach by to bylo jeste mnohem lepsi).
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Sky Watcher ED80

#63

Příspěvek od Paaja »

Psion napsal:
Závěr : ED80 vynikající dalekohled na focení (s reduktorem a rovnačem pole ještě lepší) a dobrý pro pozorování. Pro vizuální pozorování ED100, zde ale nutno poznamet, že je nevhodný pro foto (s reduktorem by to snad šlo).
S jakým reduktorem nebo rovnačem pole? Existují nějaké univerzály nebo nějaké přímo pro 80ED? Že by Supra:
ACC/WO ROVNAČ POLE/REDUKTOR 0.8x 6.730 Kč
Optický člen - 2” rovnač pole/reduktor ohniska 0.8x. Triplet - APO konstruovaný pro refraktory (např. širokoúhlá fotografie, ..).
???
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sky Watcher ED80

#64

Příspěvek od Psion »

Paaja napsal:

S jakým reduktorem nebo rovnačem pole? Existují nějaké univerzály nebo nějaké přímo pro 80ED? Že by Supra:
ACC/WO ROVNAČ POLE/REDUKTOR 0.8x 6.730 Kč
Optický člen - 2” rovnač pole/reduktor ohniska 0.8x. Triplet - APO konstruovaný pro refraktory (např. širokoúhlá fotografie, ..).
???
Chystám se to s tímto reduktorem otestovat. Pokud bude vše OK, výrazně se zkrátí expozice, zvětší zorné pole EOS 300D na 2,3 st. Jedná se o univerzální reduktor/rovnač na F/6-8, takže je to potřeba vyzkoušet.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Sky Watcher ED80

#65

Příspěvek od Janek »

Večerní skoropozorování v Hradci mě vyprovokovalo, abych se v neděli podíval na ED 80 (tentokrát Celestron) znovu s různými okuláry. Proti bílé obloze jsem měl kříž kostelní věže. Vyzkoušel jsem mě dostupné okuláry - Baader Eudaiscopic 5mm - jemná barevná vada i ve středu pole, ve srovnání s dalšíma dvěma menší barevný kontrast, Vixen LV 5mm - ve středu pole barevná vada prakticky žádná, u kraje (jak již Zdeněk jednou zmiňoval) se projevila, ale snesitelně, barevné podání a kontrast evidentně nejlepší, Baader Genuine Ortho 5mm - barevná vada žádná a to ani v kraji, oproti Vixenu o fous nižší kontrast. Ještě je prubnu na planetách v noci, ale pro planetární astronomii bude Ortho asi super i když pro Vixeny mluví jejich vzdálenost výst.pupily..
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Sky Watcher ED80

#66

Příspěvek od P.D. »

Zkoušeli jste někdo SW ED 80 na Slunce ??? Docela by mě to zajímalo. Nejlépe ještě srovnání při použití různých fólií použitých na filtr ;)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sky Watcher ED80

#67

Příspěvek od Psion »

P.D. napsal: Zkoušeli jste někdo SW ED 80 na Slunce ??? Docela by mě to zajímalo. Nejlépe ještě srovnání při použití různých fólií použitých na filtr ;)
Testoval jsem SW80 ED se sluneční folií Baader ND=5 a skleněným filtrem Astrocom ND=5. Rozlišovací schopnost dalekohledu byla přibližně stejná s folií i filtrem. Pohled přes skleněný filtr byl však mnohem příjemnější (slunce je žluté) a byla vidět jemná granulace. S folií bylo Slunce mnohem světlejší (modrobílé) a jemné podrobnosti zanikaly.

-------------------

Dodatek :

Pro foto se mi zdá vhodnější varianta se skleněným filtrem - EOS si s barvou poradil mnohem lépe než s folií, může to být jenom otázka nastavení vyvážení bílé v uživatelském režimu.

Astrocom filtr





Baader folie



Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Sky Watcher ED80

#68

Příspěvek od MilAN »

Obrazu Slunce přes ED 80 nelze asi nic vytknout. používám Baader fólii a osobně mi připadá nebarevný obraz přirozenější -to je asi otázka vkusu.Při menším zvětšení občas používám slabý neutrální filtr , i když - oko si přivykne.Ale na ty jemnosti to je dobré přizpůsobit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Sky Watcher ED80

#69

Příspěvek od SKYMASTER »

MilAN napsal: Obrazu Slunce přes ED 80 nelze asi nic vytknout. používám Baader fólii a osobně  mi připadá nebarevný obraz přirozenější -to je  asi otázka vkusu.Při menším zvětšení  občas používám slabý neutrální filtr , i když  - oko si přivykne.Ale na ty jemnosti to je dobré přizpůsobit.
Jinak tady čteš Milane např. něco co se dělo na setkáni.

I já musím přiznat, že zejména ve dne mne ED dostali. Ani při extrémních zvětšeních nebyly obrazy větví nijak špatné. Ke srovnání nám sloužil i C102/500 standardní. ED ho předčili o třídu.

Jsem extrémista a tak jsem se snažil naložit co to jde. Na ED 100 s 3,5mm okulárem a BW 2x už bylo opravdu extrémní zvětšení a obraz v dobré pohodě.

Samozřejmě v noci se projevoval při velkých zvětšeních ubytek světla a tak i přes kvalitu dalekohledu už obrazy nebyly tak jasné.

Co se týče rozlišení tak eps Lyr, byla opravdu v ED nádherná. V C11 nebyla tak krásně rozlišena.

Pokud vezmu cenu, pak je ED80 pro většinu lidí, kteří netouží po DEEPSKY dnes jedna z nejlepších variant. Cena slušná, kvalita opravdu vysoká.

ED100 už má větší rozměr. Na první pohled nebyl až tak markantní rozdíl v noci (přes den ano).

Samozřejmě připravované ED120 a ED150 můžou být o něčem jiném.

Pohled na Slunce byl opět skutečně velmi dobrý.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

Sky Watcher ED80

#70

Příspěvek od Alien »

SKYMASTER napsal:
Samozřejmě připravované ED120 a ED150 můžou být o něčem jiném.
Kde jsi o tom četl, je o nich někde něco víc? Nevíš alespoň světelnosti ?
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Sky Watcher ED80

#71

Příspěvek od SKYMASTER »

Alien napsal:
Kde jsi o tom četl, je o nich někde něco víc? Nevíš alespoň světelnosti ?
ED120 má mít 120/1000 1:8,3
u ED150 zatím nevím. Možná Honza Zahájský ze SUPRA bude vědět.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Sky Watcher ED80

#72

Příspěvek od SKYMASTER »

MilAN napsal: Obrazu Slunce přes ED 80 nelze asi nic vytknout. používám Baader fólii a osobně  mi připadá nebarevný obraz přirozenější -to je  asi otázka vkusu.Při menším zvětšení  občas používám slabý neutrální filtr , i když  - oko si přivykne.Ale na ty jemnosti to je dobré přizpůsobit.
Na setkání jsem v okuláru omylem zapomněl oranžový filtr. Pak se dostal okulár náhodou na pozorování Slunce. Pro mne byla ta oranžová velkým překvapením a velmi příjemná. Pro mne osobně lepší než bez filtru.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Sky Watcher ED80

#73

Příspěvek od MilAN »

Psion napsal:
Dodatek :

Pro foto se mi zdá vhodnější varianta se skleněným filtrem - EOS si s barvou poradil mnohem lépe než s folií, může to být jenom otázka nastavení vyvážení bílé v uživatelském režimu.
Když vezmeš při konverzi z RAWu v PS nástroj vyvážení bílé , nebo nastavíš teplotu barvy na 6800K (a dotáhneš odstínem) vyjde z Baaderu naprosto bílý obraz Slunce. Obdobně to asi půjde ze skleněného filtru ( jen pokud půjdeš přes barevnou teplotu, bude tam muset být jiná hodnota)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Sky Watcher ED80

#74

Příspěvek od Paaja »

A co cena? Mě připadá, že mezi Suprou a ATC zuří cenová válka, kde je Supra vždy o něco níže. V současnosti 9990,- vs. 10222,-, kampak to asi dojde ;D. Počkám si, ale na zatmění Slunce v říjnu si ED80 už pořídím 8).
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sky Watcher ED80

#75

Příspěvek od Psion »

Paaja napsal: A co cena? Mě připadá, že mezi Suprou a ATC zuří cenová válka, kde je Supra vždy o něco níže. V současnosti 9990,- vs. 10222,-, kampak to asi dojde ;D. Počkám si, ale na zatmění Slunce v říjnu si ED80 už pořídím 8).
Já myslím, že to nedojde nikam a v té době budou již na trhu zase zajímavější výrobky :-)
Odpovědět