Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1966

Příspěvek od MilAN »

Při vůli výtahu je potřeba to skolimovat opravdu v zasunutém OV a ten při tom ve svislé poloze. Jedině tím je zajištěno, že bude kolimace správná= že osový paprsek , odražený zrcadlem, půjde po stejné dráze - ose . Šikmo položený okulár nezmění kolimaci soustavy, ale samozřejmě se podepíše nějak na kvalitě zobrazení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Alamrob
Příspěvky: 182
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1967

Příspěvek od Alamrob »

Upravoval jsem dva vaklající se výtahy s hřebenovým převodem. Nemá smysl snažit se tisknout válcovou vložku - jsem si jistý, že když ta vložka bude na těsno, tak tření bude tak velké, že nebude možné s vnitřní částí výtahu rozumnou silou posunovat. Řešením je použít tři nebo čtyři proužky teflonu rovnoměrně rozmístěné na vnitřní straně díry ve výtahu. Délku proužků udělat tak, aby byly po celé délce té válcové díry (samozřemě rovnoběžně s osou výtahu), šířku asi 3 - 5 mm. Teflon se dá koupit na internetu (ale když jsem ho chtěl koupit, tak byl dost drahý) v různých tloušťkách a pak na vnitřní stranu válcového otvoru přilepit oboustranou lepící páskou.

Nebo, jak jsem to udělal já, ty tři nebo čtyři "vymezovací" proužky vystřihnout třeba z plastové láhve nebo nějakého plastového kelímku (nejlépe aby ty proužky měly různou tloušťku a dala se vůle ve výtahu seřídit použitím různé tloušťky). Ty proužky přilepit na vnitřní stěny vnějšího dílu výtahu oboustranou lepící páskou a na snížení tření použít teflonovou lepicí pásku (ne tu, kterou používají instalatéři, ta není lepící), která se dá koupit na internetu. Pokud jsou proužky příliš tenké, tak je možné oboustranou lepící páskou slepit několik vrstev na sebe, aby tu vůli vymezily. Důležitá je ta teflonová páska jako poslední vrstva na těch proužcích kvůli tření. Když se podaří dobře vymezit vůli (třeba i použitím proužků s různou tloušťkou), tak výtah jezdí lehce a přitom má příjemný odpor při otáčení ostřícími kolečky.
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1968

Příspěvek od x-f »

Milane chápu to dobře, že se šikmo položeným okulárem/kolimátorem, mimo osu výtahu to sice na oko zkolimuju dobře, ale je to špatně? A je to horší, než když to zkolimuju s výtahem na doraz zasunutým v poloze/ose, kde se pak reálně kvůli jeho vůli nebude okulár vyskytovat?

Jinak děkuji všem za rady. Zkusím ještě přeci jen vytisknout tu trochu silnější vložku a uvidím jaká pak bude vůle a jak hladce to bude chodit. Za zkoušku nic nedám. Jinak kouknu po těch teflonovejch páskách.
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1969

Příspěvek od MilAN »

Jo, chápeš to přesně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Alamrob
Příspěvky: 182
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1970

Příspěvek od Alamrob »

Ještě přidám dodatek k vymezení vůle výtahu pomocí plastových proužků a teflonové pásky. Teflonovou pásku jsem použil tuto

https://www.hotair.cz/detail/ochranne-p ... -13mm.html.

Přikládám i foto s pohledem zespodu do levného čínského výtahu, kdy je výtah vysunutý na maximum. Jsou vidět konce vymezovacích proužků a jejich přelepení teflonovou páskou. (Moc jsem si s tím nehrál, a tak je jeden proužek nalepený výše a jeden níže, ale funkci to plní na 110 procent ;) ).

Ještě malá zkušenost. Pokud se ty proužky složí z několika vrstev spojených oboustranou páskou, tak se vůle může vymezit tak, že vnitřní tubus výtahu jde mezi ty proužky zastrčit s odporem (technickou řečí: jedná se o uložení s přesahem). Ale tím, že je tam teflonová páska, která klouže, tak se vnitřní tubus výtahu nakonec mezi proužky dostane (přiznám se, že mně se to u výtahu na fotografii povedlo až na třetí pokus, jinak se páska vždy na jednom proužku roztrhla) a tím, že je tam pružný člen (minimálně dvě vrstvy oboustrané lepící pásky - jedna mezi proužky plastu a druhá, kterou se to lepí k vnitřní straně vnější části výtahu), který se trochu zdeformuje (stlačí a tím i "napruží"), tak ty proužky tím napružením stále tlačí na vnitřní tubus výtahu a výtah je "bezvůlový" :) . Teflonová páska zajistí, že i když jsou proužky napružené, tak je síla potřebná k ovládání výtahu příjemně malá.
Vytunění_výtahu_1.jpg
Vytunění_výtahu_1.jpg (241.94 KiB) Zobrazeno 1164 x
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1971

Příspěvek od x-f »

Mno tak jsem zkusil vytisknout vložku 0,5 a to je už moc. Vůle sice už žádná, ale chodí ztuha, takže jsem vrátil 0,4.
Na vnější trubku jsem naproti hřebenu nalepil přes vložku ještě proužek z PETky, což ještě vůli zmenšilo a výtah chodí hladce.
Malá vůle tam ještě ve vertikální rovině s hřebenem zůstala, ale už to lítá okolo středu primáru jen tak do půl centimetru.
Udělal jsem znovu kolimaci s výtahem zasunutým na doraz, ale stačilo trochu hnout sekundárním zrcadlem. Na primár jsem šahat vůbec nemusel.

Vypadalo to skoro jako že ta vnější trubka výtahu snad ani nemá pravidelně kruhový profil. V rovině kolmé na rovinu v které je hřeben stačí na vymezení vůle vložka samotná. V rovině hřebenu je třeba vymezit víc. Asi ještě objednám tu teflonovou pásku a podložku naproti hřebenu ještě zesílím.

Vůbec nechápu, proč takovej zprasek vyrábějí, když číňan umí vyrobit plastovej výtah bez vůle za pár korun :(
Bresser 150/750
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1972

Příspěvek od x-f »

Ahoj.

Tak bych poprosil o další radu.

Včera jsem zkoušel Mars, ale bylo to velký špatný. Ono vůbec ta má pozorování nedosahují úplně kvalit jaké bych čekal, ale včera to bylo špatné fest.

Při rozostřeném pohledu byl Seing zjevný.

V nějakém videu na yotube jsem viděl něco podobného a tam to autor popisoval jako seing vznikající přímo v tubusu před natemperováním. Ovšem on měl dalekohled nasměrovaný proti ještě stmívající se obloze. V mém případě jsem točil za tmy rozostřený Mars.

Je tohle běžné chování v důsledku seingu za který si nemůžu, nebo je to "můj" seing?

[bbvideo=560,315]http://www.youtube.com/watch?v=Udo5giMGfDk[/bbvideo]
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1973

Příspěvek od MilAN »

Tohle je klasický seeing. Ten v dalekohledu je o hodně pomalejší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1974

Příspěvek od x-f »

Díky.

To mě uklidnilo. Už sem si říkal, že jestli se nenatemperoval za hodinu a půl, tak budu muset přistoupit k úpravám.
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
aspius
Příspěvky: 174
Registrován: 08. 06. 2020, 16:28
Věk: 44

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1975

Příspěvek od aspius »

Dá sa porovnať plošný jas napr. galaxie a zdanlivý jas hviezdy (bodového objektu) ?
Keď som správne pochopil tak plošný jas je množstvo"energie" na jednotku plochy. Jas hviezdy je tiež množstvo "energie" ale koncentruje sa v jednom bode (teoreticky). Takže pri napr. mag 3 na hviezde dopadne teoreticky 100% energie na jeden pixel pri foto resp. na jednu svetlo citlivú bunku pri pozorovaní, a pri plošnom objekte s plošným jasom mag 3 dopadne rovnaké množstvo "energie" ako pri hviezde mag.3 ale " ale sa rozpresrtrie na viac pixelov pri fotení, alebo buniek pri pozorovaní takže na zachitenie treba podstatne dlhšiu expozíciu, citlivosť alebo priemer.
AZ-EQ6, SW ED80, Canon 600D mod., ZWO asi120MM, AZ3, SW R120/600, Kowa 8x30 YF ,Omegon 2.1x42, MAK180, goto dobson
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1750
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1976

Příspěvek od nou »

Hej do jedneho bodu iba teoreticky. Prakticky to bude aspon do Airyho disku. A porovnat plosny jas sa pri vizualnom pozorovani rozostrenim si hviezdy az ma rozostreny kotucik rovnaku jasnost ako objekt. Porovnanim velkosti rozostrenia sa da potom zratat hvizdna velkost.

Dnes sa samozrejme meria jasnost cez CCD/CMOS kamery kedy sa po spravnej kalibracii kedy treba vediet citlivost snimaca da zmerat kolko fotonov prislo z daneho objektu a teda vyratat jasnost.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Neferfrure
Příspěvky: 3
Registrován: 11. 10. 2020, 16:24

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1977

Příspěvek od Neferfrure »

Zdravím,
po delším pročítání zdejšího fora jsem si konečně vybral.
Půjdu do dobsona 254/1200, jen bych poprosil o radu zda raději nepřiplatit za GoTo?
Rozumím tomu dobře, že mi GoTo pomůže udržet objekt v zorném poli?
Jde mi primárně o komfort při pozorování, abych nemusel např. jupiter neustále "nahánět" po obloze?
Díky za rady.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1978

Příspěvek od peta62 »

Ne, GoTo objekt najde, pohony jej udrzi v zornem poli i bez GoTo.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1750
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1979

Příspěvek od nou »

Nie su vsetky dobsony s pohonom aj s GoTo? Pri EQ montazach som videl pohon iba RA ale vsetky Dobsony s pohonom mali uz aj GoTo.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1980

Příspěvek od dvader »

Neferfrure nemyslel v dotazu Go-To jako funkci, ale jako typ provedení nabízeného dalekohledu... to jsi úplně nepochopil.

Takže k dotazu:
Ano, zmiňovaný Dobson je dobrá volba. Vzhledem k uvažovanému průměru je (a tím pádem k dosahu objektů) Go-To zbytné - v pohodě lze pozorovat s ručním vyhledáváním.
Ale pokud je pozorování planet prioritou (a třeba i ukazování rodině/veřejnosti), tak dává smysl i právě pro to automatické sledování objektu.

Poměr cena/výkon si musíš zhodnotit sám...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět