Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1951

Příspěvek od MilAN »

No, a tím sis už vlastně odpověděl :)
Pokud nefotíš, je zbytečné se při každém pozorování starat o nastavení šířky. Pokud ano, tak při kratších ohniscích stačí při opakovaném ustavování použít vodováhu a nemuset se šířkou manipulovat. A pokud tedy nastavovat, tak se to dělá bez dalekohledů, s nazatíženou montáží. Ty dlouhé šrouby se ohýbají, to je fakt
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1952

Příspěvek od chickenkkrust »

:D děkuji za odpověď. No já to doteď ustavoval na sever jen tak od oka, ale v pátek mi přišel polární hledáček, tak jsem si toho při jeho seřizování všiml ;)
No nic, seženu si pro jistotu víc šroubů :D
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
starostavilem
Příspěvky: 1
Registrován: 21. 05. 2020, 22:50

Souvislost zaostření a zvětšení dalekohledu

#1953

Příspěvek od starostavilem »

Zdravím,

Jakožto amatér mám následující dotaz. Používám refraktor ke sledování krajiny (konkrétně jde o Celestron 60AZ, ale nevím zda je to v tomto případě podstatné). Zajímalo by mě, zda může mít rozdílné zaostření dalekohledu vliv na jeho zvětšení. Např. když zaostřím na bližší objekty, tak jestli mi je dalekohled nemůže zobrazovat s větším zvětšením než třeba při zaměření na vzdálené objekty?

Nedařil se mi najít žádný článek, který by pojednával o tom, na jakém principu ostření v refraktorech funguje a zda tedy má nebo nemá na zvětšení dalekohledu vliv.

Dík
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1752
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1954

Příspěvek od nou »

Nie zvacsenie bude vzdy rovnake.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1955

Příspěvek od MilAN »

To si myslím, že nemáš pravdu.
Hodnotu, o kterou musíš vysunout okulár, tu budeš muset přičíst k ohniskové vzdálenosti objektivu a pak teprve vydělit ohniskem okuláru ( ten je pro oko zaostřen na nekonečno).
U katadioptrů to je složitější a změny zvětšení při ostření pohybem primáru jsou výrazně větší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1956

Příspěvek od astar »

Ano k mírnému zvětšení dojde a to v poměru vzdálenosti předmětu a ohniskové vzdálenosti objektivu .
Počítá se to podle zobrazovací rovnice 1/f-1/x= 1/x´ kde x´ je poloha obrazu od objektivu - tedy od výstupní pupily.
Př. pro f 1000mm a předmět 10m daleko, je to cca 1.11x .

Extrém : bude-li předmět v f , tak jeho obraz bude v nekonečnu a tudíž i zvětšení by bylo nekonečné .

Vysvětlení . velikost obrazu roste se změnou jeho vzdálenosti od objektivu .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2251
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1957

Příspěvek od peta62 »

U astronomickych dalekohledu to neni az tak videt, zrejme kvuli jejich velmi uzke hloubce ostrosti, ale u foto teleobjektivu pri manualnim ostreni vidim, jak se mi obraz zvetsuje a zmensuje.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1958

Příspěvek od M_V »

To je kvôli tomu, že zaostrovať sa dá v podstate dvomi základnými spôsobmi, buď posunutím celej optickej sústavy alebo zmenou ohniskovej vzdialenosti. Niektoré teleobjektívy využívajú ten druhý spôsob a preto pri zaostrení na blízko majú menšiu ohniskovú vzdialenosť. Tento je efekt je ale nežiadúci a je to brané ako vada aj pri fotografických objektívoch.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1959

Příspěvek od x-f »

Ahoj.

Prosím pěkně nějaké rady k vytunění výtahu? Jak vymezujete vůle?

Originální výtah na mém SW 130/900 má šílené vůle. Pokud do něj strčím kolimátor a jen tak volně žádnou silou kinklám do stran, tak tečka z kolimátoru lítá na primárním zrcadle klidně o 2-3 cm po zrcadle. Vůle ve výtahu je samozřejmě největší při jeho vysunutí.

Ona ta konstrukce je vůbec taková divná. Jsou to defakto jen dvě trubky v sobě a dole hřeben, ale vnitřní průměr vnější trubky je asi tak o 1mm větší, než vnější průměr vnitřní trubky. Vnější trubka má jen na konci jakoby zahnutý hrany dovnitř, takže je v tomto místě užší.

Původně tam byla jen zevnitř na vnější trubce nahoře nalepená taková tlustší páska, která vůli částečně vymezuje.

Zkoušel jsem si vytisknout takové pouzdro, kterým bych vůli mezi trubkama výtahu vyvložkoval po celém obvodu krom drážky dole na hřeben. Vložka tlustá 0,4mm to hodně zlepší, ale nevymezí to úplně. Stále lítá tečka z kolimátoru cca 1cm od středu v některých polohách.
0,6mm už je moc a výtah už chodí hodně ztuha. 0,5 nevytisknu, protože na to nemám trysku do tiskárny.

Vymezit zbylou vůli nějakou lepící páskou?

Jak velká vůle ve výtahu je běžná?

Bohužel výtahů na tenhle průměr moc není, nebo jsou drahý jek celý dalekohled.

Zkoušel jsem koupit jeden z číny co by tam pasoval. Ten sice vůli prakticky žádnou nemá, ale zas má na prd řešený upínání okulárů.
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1960

Příspěvek od MilAN »

V originálu tam byly 2 teflonové pásky a pro vizuál skoro lepší, než laciný Crayford
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 428
Registrován: 13. 02. 2009, 00:19

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1961

Příspěvek od Mirda »

Několik těchto výtahů jsem upravil následujícím způsobem:

Výtah rozebrat a odstranit původní mazivo.
Namazat vhodným mazivem a složit, mimo osy ostření s pastorkem.
Na horní straně výtahu (po stranách aretačního šroubu v ose dalekohledu) jsou dva imbus červíky, jejich nastavením vymezit vůli. Pokud jsou červíky volnější je třeba vymezit jejich vůli teflonovou páskou, aby se nepovolovali.
Vložit osu ostření s pastorkem a zkontrolovat vůli pastorku na ose ostření, případně vůli odstranit přiblížením osy ostření k hřebínku.

Po tomto zásahu je výtah použitelný, malá vůle zůstává v záběru pastorku do hřebínku, ale s tím se dá žít.

Zdravím, Mirda
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1962

Příspěvek od Bill »

Mirda píše:Na horní straně výtahu (po stranách aretačního šroubu v ose dalekohledu) jsou dva imbus červíky, jejich nastavením vymezit vůli. Pokud jsou červíky volnější je třeba vymezit jejich vůli teflonovou páskou, aby se nepovolovali.
Já jsem měl verzi, kde to vymezování vůle úplně chybělo (a podle toho to taky vypadalo)...
M:736 750 113
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1963

Příspěvek od x-f »

Přesně tak. Tady prostě nic není. Žádný teflonový pouzdro, žádný šrouby na vymezení vůle.
vytah.jpg
vytah.jpg (145.49 KiB) Zobrazeno 665 x
Bresser 150/750
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1964

Příspěvek od MilAN »

Já bych položil takovou kacířskou otázku. Nakolik ten vakl vadí skutečně pozorovanému obrazu?
Ponechme stranou kolimaci, ta se dá udělat snadno při zasunutém okulárovém výtahu. A pokud dovedeš vytisknout vložku 0,4mm, tak bych těmi úravami pro vizuálním pozorování u takového to dalekohledu skončil, maximálně jde navrtat oproti pastorku hřebínku dírka a do ní závit a polyamidový šroubek , který tu vůli vymezí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1965

Příspěvek od x-f »

To asi nedokážu zatím posoudit.

Já si toho všiml při kolimaci. Zkolimoval jsem na stole s výtahem ve svislé poloze, pak jsem upnul dalekohled do montáže do nejběžnější polohy "na planety" s výtahem do strany a kolimace byla v háji, protože jen vahou kolimátoru si to sedlo do polohy, kdy kolimátor svítil asi 3cm od středu zrcadla (což jen tak mimochodem u 130mm zrcadla znamená prakticky o půlky poloměru).
Takže jsem to zkolimoval znovu v té nejčastěji používané poloze, ale je jasné, že jakmile namířím jinam, např. do zenitu, tak se to rozkolimuje.
Taky netuším co s tím udělá např. váha kamerky v barlow.

Kolimovat při zasunutém výtahu nejde. Jakmile se totiž opře do koncové polohy, tak se "narovná" a svítí to samozřejmě jinam, než při reálném použití.

Docela by mě zajímalo, jak velký vliv kolimace má.
Když např. s tou vložkou lítá kolimace do 1cm okolo středu primáru, což je stav, kdy se ještě paprsek vrací na terč kolimátoru, ikdyž na jeho okraj, tak zda toto ještě nemá vliv na pozorování, nebo už ano.

Včera jsem našel trysku 0,5, kterou jsem ani netušil že mám, tak zkusím vytisknout ještě vložku s ní a uvidím zda ještě bude výtah chodit hladce a co to udělá s vůlí.
Bresser 150/750
Odpovědět