Mars 2020

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2009
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#76

Příspěvek od Beda »

16.9. mezi 2h -4h podprůměrný seeing, ale i tak dobře rozlišitelné albedové útvary na jižní polokouli, včetně jasně zářící polární čepičky. Chvíli trvalo nastavit optim. zvětšení a filtry, no vyšel jsem už ze cviku :) . Použit Standard Denkmeier binonástavec s "glaswegkorektorem" 1,4x , okuláry Ortho Japan 18 mm, zvětšení 124x nebo 222x, slabý žlutý filtr na refraktoru Meade ED 7" /1600 mm, first light na Olivěnce.
Porovnávat s minulou opozicí Marsu, kterou jsem zde sledoval s 8" SCT Meade ACF, zatím po první noci s bídným seeingem opravdu nelze ! Ale bylo nápadné, že v krátkých momentech zklidnění bylo možné rozlišit detaily albedových útvarů jižně položených. Zkušení planetárníci prominou tak nepřesný report, snad bude seeing lepší a dojde i na kresby ;) .
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#77

Příspěvek od MaG »

Chef píše: Moc pěkný report.
Zajímalo by mě, jak se tím RC GSO 16" pozoruje visuálně planety a DSO? V tom příspěvku se píše, že tímto RC pozorovali Mars...
Aleš napsal odpověď do komentářů pod článkem:

http://udalosti.astro.cz/?p=11271
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#78

Příspěvek od Artaban »

Beda : ED 7" je už pořádná roura a světlá dá hodně. Jestli máš možnost větší zvětšení, tak za dobrého seeingu vyzkoušej. Když mám v binu 245x, tak svítí ještě hodně a je třeba až moc velké práce rozlišit tvar menších oblastí. Zjistil jsem, že u Marsu to je trošičku jinak, než u Jupitera, kde jsou často až moc málo kontrastní detaily a horší seeing je snadno rozmaže.
Mars má relativně pěkně kontrastní albeda a další oblasti a velké zvětšení je pomůže snadněji rozlišit. Zároveň to ubere velkému jasu. Stačí lehce nadprůměrný seeing a zvětšení kolem 280x a pak už jen čekat na krátká zlepšení seeingu. Těch různých patvarů tam většinou vyleze dost. No a za dobrého seeingu to je pak pohled, který se v ryje do paměti a člověk usíná s Marsem před očima :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Mars 2020

#79

Příspěvek od Chef »

MaG píše:
Chef píše: Moc pěkný report.
Zajímalo by mě, jak se tím RC GSO 16" pozoruje visuálně planety a DSO? V tom příspěvku se píše, že tímto RC pozorovali Mars...
Aleš napsal odpověď do komentářů pod článkem:

http://udalosti.astro.cz/?p=11271
Moc dekuji. Konecne nekdo potvrdil, ze i s RC se da bez problemu pozorovat visualne. Ja jsem nalomeny na 20" RC GSO, ale problem je, ze nemam kam jej dat :/
Vaha uz je moc na EQ8 a musel bych asi postavit druhy domecek nebo kopuli.
Planewave CDK zmineny v clanku jsem mel taky na "wish listu" (nebo Officina RC or RiDK) aspon tu 430ku, ale asi i to je moc tezky na EQ8 :(
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2009
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#80

Příspěvek od Beda »

Artaban píše:Beda : ED 7" je už pořádná roura a světlá dá hodně. Jestli máš možnost větší zvětšení, tak za dobrého seeingu vyzkoušej. Když mám v binu 245x, tak svítí ještě hodně a je třeba až moc velké práce rozlišit tvar menších oblastí. Zjistil jsem, že u Marsu to je trošičku jinak, než u Jupitera, kde jsou často až moc málo kontrastní detaily a horší seeing je snadno rozmaže.
Mars má relativně pěkně kontrastní albeda a další oblasti a velké zvětšení je pomůže snadněji rozlišit. Zároveň to ubere velkému jasu. Stačí lehce nadprůměrný seeing a zvětšení kolem 280x a pak už jen čekat na krátká zlepšení seeingu. Těch různých patvarů tam většinou vyleze dost. No a za dobrého seeingu to je pak pohled, který se v ryje do paměti a člověk usíná s Marsem před očima :)
dík za dobré rady zkušeného planetárníka :) ! Jinak první dojem je, že ten refrák s binonástavcem kreslí přeci jen lépe než ten 8" Meade ACF . Má certifikovaný objektiv od W. Grzybowského, doloženo prodejcem, a tak to vypadá, že jsme si dovezli skutečně výbornou optiku. Ronchi okulár šel včera na dva proužky a také s observací cca. 3km vzdálených izolátorů na sloupu vysokého napětí jsem byl spokojený. Samozřejmě, pokud bych pozoroval jen planety nebo Měsíc, tak by asi ten 8" kvalitní ACF také posloužil. 7" refrák chci hlavně na H-alfa sluníčko s ERF na celé apertuře. Tubus je nejen dlouhý, ale i dost hmotný, takže EQ8, kterou používal majitel, je minimum. Dnes ráno mě seeing přez 220x nepustil ! Ale čeká nás konec září a počátek října, to by se mohlo zadařit!
Chef : na vizuál jedině čočku ( s AR polevou ) a klidně rozšířit domeček, aby se tam vešla. RC vizuálně taky mnoho ukáže, ale refrák je trumf. Jak říká Honza Z. , když chce koukat vizuálně, bere refrák LZO a Celestron jenom na focení !
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11541
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#81

Příspěvek od Psion »

Přesně tak, máte s Honzou stejný průměr refra :) Na focení samozřejmě SCT.
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 510
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Mars 2020

#82

Příspěvek od PetrK »

Dnes ráno mezi 1:30 a 3:00 jsem si pěkně užil pozorování. Mars byl opravdu velký a i přes lehký opar vysoké to bylo příjemné pokoukání. Jen trochu zlobil kontrast. Seeing nebyl příliš dobrý, hvězdy se při větších zvětšeních trochu mihotaly barevně a dvojhvězda 36And 1.2" měla sice mezírku, ale na můj vkus málo kontrastní a také hvězdičkám chyběly pěkné kroužky.
Planetě šlo naložit zvětšení 300x, ale kolem 200x byla asi nejhezčí. Nakonec vyhrálo bino 156x, to bylo nejpohodlnější na vykoukávání méně kontrastních albed. I když jsem měl trochu pocit, že mnoho detailů bino vymaže. V mono pohledu toho prostě problikávalo víc.
Přikládám kresbu.
Mars-20200916-CM67.jpg
Mars-20200916-CM67.jpg (14.4 KiB) Zobrazeno 1077 x
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#83

Příspěvek od Sasa3 »

Moc hezke kresby za posledni noc. Pridam taky jednu...

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2009
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#84

Příspěvek od Beda »

PetrK píše:Dnes ráno mezi 1:30 a 3:00 jsem si pěkně užil pozorování. Mars byl opravdu velký a i přes lehký opar vysoké to bylo příjemné pokoukání. Jen trochu zlobil kontrast. Seeing nebyl příliš dobrý, hvězdy se při větších zvětšeních trochu mihotaly barevně a dvojhvězda 36And 1.2" měla sice mezírku, ale na můj vkus málo kontrastní a také hvězdičkám chyběly pěkné kroužky.
Planetě šlo naložit zvětšení 300x, ale kolem 200x byla asi nejhezčí. Nakonec vyhrálo bino 156x, to bylo nejpohodlnější na vykoukávání méně kontrastních albed. I když jsem měl trochu pocit, že mnoho detailů bino vymaže. V mono pohledu toho prostě problikávalo víc.
Přikládám kresbu.
Mars-20200916-CM67.jpg
tak díky za prezentaci pánové, opravdu povedené kresby ! U PetraK navíc souhlasí cca i pozorovací čas s mým 7" refra ! Přesně tak , jak to Petr nakreslil, jsem to dnes chvílemi také viděl (při 220x). Ovšem než se mi povede některá z vašich kreseb, to potrvá ...
Jen mě nenapadlo nahradit binonástavec monokulárem. Pravda je, že u nástavců bývá rozdíl v optické kvalitě odrazných ploch. Je jich tam hodně a chyby se bohužel sčítají. Léta jsem spokojený se Denkmeier Standard modelem, který má garantovanou kvalitu ploch 1/4L.
Přílohy
Denkmeier bino Standard.png
Denkmeier bino Standard.png (643.61 KiB) Zobrazeno 1039 x
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#85

Příspěvek od Artaban »

PetrK : Zajímavá kresba, já se z prvu lek, že jde o snímek :) Tu světlou oblast na severu bych řekl, že vídím blíže k pólu. Ta hodně světlá skvrna mi jen problikává. Pěkný je ten (hřeben výběžků) v západní části planety. Hodně dobré oko na zvětšení jen 156x.
Těším se na další.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#86

Příspěvek od Artaban »

Beda píše:dík za dobré rady zkušeného planetárníka
No každá opozice je jiná a mezitím se třeba smění výbava, tak zkušenosti spíš pořád sbírám.
Blahopřeju k pěknýmu refráku a těším se na další pozorování.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 510
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Mars 2020

#87

Příspěvek od PetrK »

Beda píše: tak díky za prezentaci pánové, opravdu povedené kresby ! U PetraK navíc souhlasí cca i pozorovací čas s mým 7" refra ! Přesně tak , jak to Petr nakreslil, jsem to dnes chvílemi také viděl (při 220x). Ovšem než se mi povede některá z vašich kreseb, to potrvá ...
Jen mě nenapadlo nahradit binonástavec monokulárem. Pravda je, že u nástavců bývá rozdíl v optické kvalitě odrazných ploch. Je jich tam hodně a chyby se bohužel sčítají. Léta jsem spokojený se Denkmeier Standard modelem, který má garantovanou kvalitu ploch 1/4L.
Díky, jsem rád, že to někdo viděl taky tak. Seeing si se mnou trochu zahrával, takže s některými detaily si nejsem moc jist.
Binohlavu mám Lacerta. Nevím jak má kvalitní hranoly, ale kroužky u Polárky dělá pěkný, planety a Měsíc parádní, tak jsem s ní spokojen. Doufám, že bude mít lepší přesnost než 1/4 λ. Chtěl bych k ní někdy vyzkoušet lepší korektor/násobič. Mám 1,6x s ním jsem spokojen a ještě 2,6x a ten se mi moc nelíbí, možná už je moc silný.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 510
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Mars 2020

#88

Příspěvek od PetrK »

Artaban píše:PetrK : Zajímavá kresba, já se z prvu lek, že jde o snímek :) Tu světlou oblast na severu bych řekl, že vídím blíže k pólu. Ta hodně světlá skvrna mi jen problikává. Pěkný je ten (hřeben výběžků) v západní části planety. Hodně dobré oko na zvětšení jen 156x.
Těším se na další.
Světlá šedavá oblast na severu mi jen problikla, ale nepřipadalo mi to jako polární čepička, byla dost velká.

Žlutavá světlá skvrna pod tmavým výběžkem mne zajímá. Přesným umístěním a velikostí si nejsem moc jist, také mi to jen blikalo. Ale určitě tam byla a na fotkách překvapivě není. Mohla by to být třeba Ascraeus Mons?

Ty výběžky byly parádní, ale do detailů jsem je nezakreslil. Tak dobrý pozorovatel a kreslič nejsem.

Mám podezření, že mi korektor zvětšuje možná trochu více. V nějakém příspěvku jsem četl, že používáš Baader GWK? Jak T2 dostaneš na Lacertu?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#89

Příspěvek od Artaban »

PetrK píše:Planetě šlo naložit zvětšení 300x, ale kolem 200x byla asi nejhezčí. Nakonec vyhrálo bino 156x, to bylo nejpohodlnější na vykoukávání méně kontrastních albed. I když jsem měl trochu pocit, že mnoho detailů bino vymaže. V mono pohledu toho prostě problikávalo víc.
Bino mi detailů přidává přesněji řečeno umožňuje lépe vidět detaily. Taky mám Lacertu a obraz je vpohodě. Nevím, jak by si vedla v porovnání s Baader II, ale asi to bude hodně podobné.
Když seeing nespolupracuje, tak špatný. Když je ale lepší, tak na Mars jdu na větší zvětšení co to dá. Jedna věc je pěkný pohled, který ale znamená malé rozlišení a druhá je využít výkon dalekohledu.
Já myslím, že jsme někdy zhýčkaný pěkným obrazem v malém zvětšení. U velkého zvětšení hledáme spíš vady všeho druhu a říkáme si, co by na to řekl odborník z AF ať ten, nebo ten. Ještě že tu není a nemůže se podívat do dalekohledu :) .
Získat informaci navíc něco ale stojí. Když před více jak 100 lety planetář chtěl vidět něco nového, tak často tlačil zvětšení do velkých čísel, ikdyž byl obraz nepěkný. Někdy se seeingem prokousal a někdy ne. Šlo především o to něco objevit. Nám jde o kochání se vesmírem :) .
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#90

Příspěvek od Artaban »

PetrK píše:Mám podezření, že mi korektor zvětšuje možná trochu více. V nějakém příspěvku jsem četl, že používáš Baader GWK? Jak T2 dostaneš na Lacertu?
Ano, je to možné. Tohle si všim majklus a pak spočítal kolik to asi dělá, ale to si nepamatuju. Michal ti to ale jistě řekne. Nevím, jak to tu Michal často čte. Napiš mu, nebo to zjistím jestli chseš.
No já mám refrák, tak používám hranol Baader a v něm našroubovaný násobič Baader 1,7x. Podle toho jestli je blíž k binohlavě, nebo dál od bina se počítá faktor prodloužení ohniska. Může být těch 1,7x, nebo až asi 2x. Myslím, ale že spíš tak 1,9x což používám já.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět