Predpovede počasia a aktualne počasie

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Predpovede počasia a aktualne počasie

#31

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal: ale ještě čekám co provedou se snímky Meteosatu ¨
Nejpodstatnější je to, že Meteosat koncem roku končí ( to je známo více než rok) a náhrada nebude (předpokládám, ža tahle informace stále platí).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Predpovede počasia a aktualne počasie

#32

Příspěvek od MaG »

Původně jsem se domníval, že METEOSAT 7 končí od října, ale jak jsem si nyní vyhledal, pojede do prosince. Pak už nám nezbyde nejspíš, než jít na web Eutelsatu a doufat, že vůbec někde animace zachovají.

Nynější změny v publikaci snímků NOAA bych viděl jako zajímavou možnost náhrady v poskytování informací ČHMÚ.

Přiznám se, že z technického a finančního hlediska se jen těžko srovnávám s faktem, že ČHMÚ nemůže poskytovat záběry z Meteosatu 8. I s ohledem na současnou politickou situaci v Evropě.

Zvláště v tomto by měl pomoci Internet.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Predpovede počasia a aktualne počasie

#33

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal: Původně jsem se domníval, že METEOSAT 7 končí od října, ale jak jsem si nyní vyhledal, pojede do prosince. Pak už nám nezbyde nejspíš, než jít na web Eutelsatu a doufat, že vůbec někde animace zachovají.Jestliže Meteosat 7 končí, těžko  z něho někdo bude dělat animace
[quote author=MaG  link=board=ostatni2;num=1117536122;start=30#31 date=10/21/05 - 18:47:47]
Přiznám se, že z technického a finančního hlediska se jen těžko srovnávám s faktem, že ČHMÚ nemůže poskytovat záběry z Meteosatu 8. I s ohledem na současnou politickou situaci v Evropě.To přeci vůbec nesouvisí s politikou v Evropě. Ze statusu Eutelsatu vyplývá, že nejde o volně  a bez úplaty šiřitelná data  a distribuce z nové série družic  bude pouze na komerční bázi.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Predpovede počasia a aktualne počasie

#34

Příspěvek od MaG »

MilAN napsal: Ze statusu Eutelsatu vyplývá, že nejde o volně a bez úplaty šiřitelná data a distribuce z nové série družic bude pouze na komerční bázi.

A-HA.... :-/

(Trochu mi to připomíná, když na webu WRC.com zpoplatnili přístup a výsledky jsou přesto volně k dispozici jinde, nebo když je něco v běžném prodeji a na webu je to běžně k dispozici.. tak si říkám, buď se najde nadšenec, nebo mohu doufat v příznivé ceny dat...)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
JirkaB
Příspěvky: 91
Registrován: 21. 11. 2003, 07:12

Predpovede počasia a aktualne počasie

#35

Příspěvek od JirkaB »

K těm Meteosatům.

Má se to tak, že data z Met-7 byla stejně jako data z polárních satelitů NOAA v nízkém rozlišení distribuována přímo přes WEFAX. Vzhledem k tomu, že WEFAX není problém přijímat byly i tyto snímky také volně přístupné i na internetu.

Životnost Met-7 skončila (dochází palivo) a distribuce dat z Met-7 má být zastavena k 1.2.2006

Satelity druhé generace už službu WEFAX neposkytují a příjem už je vázán licencí.
Snímky z MSG-1 na internetu jsou degradované snímky s hodně nízkým rozlišením. HRIT snímky s vysokým rozlišením na netu nenajdete a jsou pouze pro vnitřní potřebu meteorologických institucí a tak.

Takže třeba i v televizi jsou použité LRIT snímky s nízkým rozlišením.


K příjímání snímků:

Já sem přijímal jak NOAA tak Met-7 bez problémů. Teď přes WEFAX přijímám už jen NOAA. Vyřídil jsem si licenci a přijímám data z MSG-1 přes normální DVB-S satelitní kartu v HRIT rozlišení. Ovšem HRIT snímky jsou pouze pro osobní použití, takže je nemůžu dát třeba na internet a tak.

Příjem z MSG-1 není nijak složitý. Je potřeba si u Eumetsatu vyřídit licenci a zakoupit klientský SW a klíčovací jednotku (100 Eur). Mám tak každých 15 minut aktuální snímky ve 12 spektrech v plném HRIT rozlišení. Animace, barevné snímky a tak už si potom skládám sám.

Omlouvám se za delší příspěvek. Chtěl sem jen upřesnit jak se to s meteosatelity teď má jelikož se o ně celkem zajímám.

Jirka
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Predpovede počasia a aktualne počasie

#36

Příspěvek od MaG »

Vřelé díky. Ten poplatek je roční či jednorázový? Dokážu si představit tak leda to, že bych si to pořídil s někým s kým jsem schopen se příp. dohodnout na soukromé vzájemné distribuci, než platit sám 100 eur. No ale žijeme v EU tak si musím na ty jejich ceny zvyknout. Kvalita je evidentně dobrá. Ostatně myslím, že kdybys nám poslal nějaký výřez na ukázku, pravidlo bys neporušil nikterak výrazně a my bychom měli dokonalou představu.

Každopádně jsem nyní uvažoval o zakoupení DVB-T karty do PC ale jak tak na to koukám, to abych zvážil i DVB-S. Nedá se ze satelitu přijímat i všechny české kanály? Vím, že některé jdou. Pokud by to šlo, tak bych si časem toto klidně pořídil i zaplatil.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
JirkaB
Příspěvky: 91
Registrován: 21. 11. 2003, 07:12

Predpovede počasia a aktualne počasie

#37

Příspěvek od JirkaB »

Vřelé díky. Ten poplatek je roční či jednorázový? Dokážu si představit tak leda to, že bych si to pořídil s někým s kým jsem schopen se příp. dohodnout na soukromé vzájemné distribuci, než platit sám 100 eur. No ale žijeme v EU tak si musím na ty jejich ceny zvyknout. Je to jednorázové. To není poplatek, pro příjem potřebuješ SW a kódy a to jde získat jen u Eumetsatu. Potřebuješ klientský SW - 60Eur a EKU (USB E-Token klíčenka s nahranýma kódama podle licence) - 40Eur. Tohle se nedá nijak obejít.
Taky potřebuješ SW pro dekódování snímků. Je jich dost za "moc" :'( Ale jsou i free a ten používám já.

Licence:

Je X druhů licencí a platí se za to móc peněz. Je ale amatérská/výuková licence a ta je free pro osobní použití. V ČR mám licenci zatím pouze já. (No jo, CHMI taky, takže su až druhej ;D )

Kvalita je evidentně dobrá. Ostatně myslím, že kdybys nám poslal nějaký výřez na ukázku, pravidlo bys neporušil nikterak výrazně a my bychom měli dokonalou představu. Kvalita je super. Obrázek na ukázku bych klidně poslal, ale kam? Nemám svůj web, takže to můžu poslat akorát po e-milovi. Ty obrázky ale nejsou žádný drobečci.

HRIT FullDick 3712x3712 2MB Jpeg
HiRes HRIT FullDick 7624x11136 10MB Jpeg
HRIT Evropa 200kB Jpeg
HiRes HRIT Evropa 1MB Jpeg

Když tak mi do pošty na fóru napiš emila a můžu poslat ukázky.

Jiak upozorňuji, že za JEDEN DEN přijde ze satelitu tak 10GB dat (slovně 10 GIGA)!!!

Každopádně jsem nyní uvažoval o zakoupení DVB-T karty do PC ale jak tak na to koukám, to abych zvážil i DVB-S. Nedá se ze satelitu přijímat i všechny české kanály? Vím, že některé jdou. Pokud by to šlo, tak bych si časem toto klidně pořídil i zaplatil.
Měly by být i kombinace DVB-T/DVB-S ale nevím. České kanály jsou na satelitu jen přes UPC a Czech Link. Oboje kódované Cryptoworks. Musel bys mít dražší variantu DVB-S karty s možností použití CW slotu a platit si UPC nebo CL kartu.
Já mám kabelovku, takže satelit využívám z 90% na meteosatelity. Jako FTA jde chytit jen ČT24 a Óčko.
(A taky 24cz z parlamentu :P)


P.S.
Proč METEO jede přes normální satelit:

Když vypustili Meteosat-8 (nyní MSG-1) zjistili, že nejedou koncové stupně vysílače pro přímou distribuci signálu. MSG-1 funguje perfektně, ale komunikuje jen s řídícím střediskem. Proto je tu teď tento podivný systém distribuce signálu.
Řídící středisku přijme data a distribuuje je dál prostřednictvím služby EumetCAST via satelit Hotbird-6. Tohle bude fungovat po dobu životnosti MSG-1, ale jak to bude u dalších satelitů nikdo zatím neví.

Takže sem se zase moc rozepsal. Moderátore, nebij mně za to.

Jirka
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Predpovede počasia a aktualne počasie

#38

Příspěvek od Rambo »

Netřeba se omlouvat za délku příspěvků....byli zde i mnohem delší.

Jsou to pro mne velmi zajímavé informace, jenže v podstatě špatné.
Myslím, že většina z nás data z Met-7 používá jen k aktuální předpovědi, jestli vyrazit pozorovat ven či nikoli. Nejsme totiž nadšenci (asi ve většině případů) abychom si kupovali k tomu přijímač pro tato data a navíc zpracování a nároky na techniku dle tvých informací nebudou malé, navíc počítač pro příjem dat by musel běžet stále....
Po ukončení vysílání z Met-7 je sice možný náhradní příjem na adrese http://oiswww.eumetsat.org/IDDS-cgi/listImages? (díky MAG), jenže tyto data jsou ještě v podstatě horší než z Met-7, mají nižší rozlišení než ta z Met-7 a v animaci jede maximálně 12 posledních snímků (to by až tak nevadilo).
Otázkou je (položené sice na nesprávném místě), proč po ukončení mise Met-7 nejsou nadále volně distribuována data z MET-8 v kvalitě, která by alespoň odpovídala zrušené Met-7. Pokrok jde sice v oblasti družic dopředu, ale u poskytování dat se vracíme. Je mi jasné že výroba, vypuštění a provoz družice není vůbec levná záležitost, ale když mohou data poskytovat USA (např. data z NOAA) tak proč by nemohla i Evropa (byť v nižším, ale ještě použitelném rozlišení)?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Predpovede počasia a aktualne počasie

#39

Příspěvek od MaG »

Moderátor tě za délku příspěvku neubije. Maximálně ještě jednou poděkuje. Tak jak si to napsal, tak to bylo potřeba k úplnému pochopení věci.

Co se týče snímků, doufám, že na webu Eumetsatu zůstane to z Met-8 tak, jak to tam teď je. Tím narážím na to, že potřebuji-li rychle vidět jak bude, je to lepší než pěstí do oka.

Uvidíme příští rok, co nám bude vyhovovat..

To že je dlouhodobě taková NASA lepší než ESA a tedy potažmo asi i NOAA než Eumetsat, to je holý fakt. Každý ke svým produktům přistupuje podle toho, co si může dovolit. USA jsou v tomto směru zatím přívětivější.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Predpovede počasia a aktualne počasie

#40

Příspěvek od MaG »

ČHMÚ už i na nové stránce začal uveřejňovat RGB snímky z NOAA na nichž je přeci jen nejlíp vidět nízká i vysoká oblačnost. Jelikož nyní je na webu snímků více, bude možný pohled na ČR i trochu detailně.

http://www.chmi.cz/meteo/sat/avhrr/index.php
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
LbA

Predpovede počasia a aktualne počasie

#41

Příspěvek od LbA »

Ja si fotky z NOAA a aj iných družíc obzerám tu
http://www.sat.dundee.ac.uk/
Je však nutná registrácia (ale peniaze za to nechcú)...

Písal som o tom aj v inej téme tohto fóra :)
mmachon
Příspěvky: 117
Registrován: 31. 08. 2005, 03:39

Predpovede počasia a aktualne počasie

#42

Příspěvek od mmachon »

Při prohlížení této sekce jsem nenarazil na 2 odkazy, které mám ve své sbírce :)

1) www.windguru.cz Windguru - předpověď počasí pro serfaře, naleznete zde předpovědi počasí pro většinu vodních nádrží (nejen v ČR a SR). Lze si zde založit účet s vlastním stanovištěm.

2) http://www.meteoliguria.it/tabbolam21.asp -Tabbolam21 je předpovědní modul, který je provozován italskou meteorologickou službou. Na tomto webu naleznete kromě modelu pro oblačnost (Total Could Cover) i další informace jako je rozložení izoterm či izobar.
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Predpovede počasia a aktualne počasie

#44

Příspěvek od igi »

Zda sa mi, ze v poslednej dobe sa vyjasni vzdy, ked v noci strasi Mesiac. Inak deka. Myslite, ze ide iba o nahodnu prirodnu zlomyselnost, alebo je tam nejaky suvis (slapove posobenie)?
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Predpovede počasia a aktualne počasie

#45

Příspěvek od Dominik »

igi napsal: Zda sa mi, ze v poslednej dobe sa vyjasni vzdy, ked v noci strasi Mesiac. Inak deka. Myslite, ze ide iba o nahodnu prirodnu zlomyselnost, alebo je tam nejaky suvis (slapove posobenie)?
Dobrá otázka. Aj ja si nad tým lámem hlavu! Ale nie vždy sa mraky pri žiarivom svite mesiaca rozpúšťajú. A je možné, že sú mraky ktoré sa z pohľadu v tme javia ako tmavá vrstva a silné mesačné svetlo ich presvetlí bez problémov. To je asi najpravdepodobnejšie. Poznám všelijaké druhy mrakov a toto je možné. Ale možno tam bude ešte nejaký vplyv. Všeobecne vyzerajú mraky ovela hrozivejšie a tmavšie keď na nich nesvieti slnko. A možno je to aj tým, že ty vidíš tie mraky len vtedy keď svieti mesiac...

Počkáme na vyjadrenie odborníka... :)
Odpovědět