Uran

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1486
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: Uran

#226

Příspěvek od hokle »

Také se už na něj chystám. Snad v sobotu. Jinak pánové, výborné výsledky. Vždy se rád podívám.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Uran

#227

Příspěvek od Cztwerec »

Musím se přiznat k několika věcem.

Je to můj první Uran přes dalekohled a kameru. Měl jsem několik výsledků přes DSLR, ale bylo to hlavně o měsících. A jelikož byl ten zákal, použil jsem goto a dohledaval, byl na kraji pole. Obraz nebyl vůbec dobrý a tmavý, sotva jsem s expozici 66 ms zaplinil histogram z třetiny. A hlavně pořád jsem se divil nějakému zavoji co na něm byl, byli to pravé ty mraky, takže to považuji za malý zázrak, že je tam něco vidět. A filtr už nemám, tak nevím kdy si to zopakuji. I kolimace mohla být lepší. Dalekohled kreslí pěkně, ale musí se vychytat seeing :) přesně jak říká Pavel a ten mi na planety nějak nevychází.

Vizuálně byl tak špatný seeing, že jsem ho občas viděl dvakrát, ale chvílemi se to i zlepšilo a byl hezky vidět jako nazelenaly disk při zvětšení cca. 200x při klidných okamžicích. A takhle zelený mi vylezl jen po pohrání s úrovněmi.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Uran

#228

Příspěvek od Cztwerec »

Dnes ráno asi v 0:30 jsem zkusil Uran znovu, podmínky se pořád zlepšovali a já zkusil jak RGB s kamerkou ASI 185 MMC, tak IR filtr s ASI 174 MMC. Žádná sranda při tom ohnisku. Nevím, asi tam něco je...

Test po dokončené kolimaci DK Cassegrain 10".
Uranus_mix.png
Uranus_mix.png (36.79 KiB) Zobrazeno 3577 x
Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1486
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: Uran

#229

Příspěvek od hokle »

Cztwerec: Moc hezký Uran. Určitě tam něco je. Mě se tam ta světlejší severní polokoule také ukázala.
Zde můj první pokus. Zvolil jsem krátký čas expozice 15ms a jistě, ale slabě, se mi tam po zpracování objevily měsíce Titania, Oberon, Ariel a jenom náznaky Umbrielu. Tak jsem je tam nedával. Příště zkusím delší video a expozici a složit více snímků. Výsledek LRGB je takový, že jsem za L a R dal IR.
Obrázek
Uran 9.9.2018 00:30UT, NWT14", ADC, L a IR610, ASI290MC
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Uran

#230

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji! Určitě to nebylo nic lehkého a upřímně byl jsem rád za expozici až 3x delší než máš ty, nicméně seeing celkem přál. Měsíce jsem měl také, ale je to na hranici šumu. Mám ještě celou sadu RGB(IR) ale v R jsem prostě nedokázal skoro nic vykoukat.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2552
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Uran

#231

Příspěvek od KpS »

Vydařené snímky! Víc od našich dalekohledů ani nemůžeme čekat. Před jedenácti lety byla Uranova osa na nás kolmá a bylo tehdy možné porovnat oba póly. Od té doby technika, kterou máme, velmi pokročila. Měsíce i když jsou jen těsně na šumem lze dobře využít. S jejich pomocí lze ve WinJupos snímek zaměřit a získat jak poziční úhel kamery tak i poměrně přesnou hodnotu ohniska.
Karel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Uran

#232

Příspěvek od Cztwerec »

Uran jsem teď zkoušel tady na AF tu "památnou noc" kdy byl tak dobrý seeing (22.8.). Jenže u mě byl průměrný a pomalu se zatahovalo. I tak jsem po dlouhé době vykoukal na kotoučku světlé albedo. Vizuálně na zvětšení 250x byl na 11" aperatuře pořád klidný vizuálně. Ale na kameře ne. Tak alespoň mono.
Uran.jpg
Uran.jpg (2.75 KiB) Zobrazeno 2804 x
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=C ... 435614.jpg

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2552
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Uran

#233

Příspěvek od KpS »

Snímky Urana jsou vždy zajímavé. Ukazují, co už dokáže současná technika. Díval jsem se Martine na Váš snímek na Astrofotkách a chybí mi tam údaj o délce expozic. Který pól Urana je který, je sice definováno, ale bylo by asi užitečné doplnit do snímku šipku mířící k severu.
Karel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Uran

#234

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji, pokusím se vše doplnit na astrofotkách.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Uran

#235

Příspěvek od Cztwerec »

Dnes k ránu jsem znovu zkoušel Uran. Mohu s klidem říct, že jsem lepší podmínky na něj ještě nezažil. Měsíce jsem snímal zvlášť, víceméně jde vždy o bod malinko nad úroveň šumu. Ale jinak to bylo pěkně patrné i v dalekohledu, že je vzduch opravdu klidný, tohle byl okamžik trvající asi minutu kolem 3:30. To jsem si chvíli mohl dovolit i zvětšení 2D. Předchozí snímek jsem vymazal.

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=C ... 686724.png

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Uran

#236

Příspěvek od MaG »

Hele jako Uran je to fakt pěkný, ale neulítla ti modrá barva? Vím, že je docela modrý, ale tys z něj udělal Neptun :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Uran

#237

Příspěvek od Cztwerec »

Tak já jel podle palety HST :D klidně to o těch 20 procent stáhnu. K čemu pořád fádní podání... Nebo to klidně někdo upravte, já se zlobit nebudu. Nejsem u kompu. Dám tomu zelenou až přijedu :mrgreen:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2552
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Uran

#238

Příspěvek od KpS »

Seeing musel být skutečně dobrý, Uran vyšel pěkně. Barva se uvádí nějaká taková: (85, 131, 145).
Karel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Uran

#239

Příspěvek od Cztwerec »

Karle děkuji za radu. Chybí mi tak trošku základ jak trefit konkrétní barvu objektu, příkladně kdybych chtěl mít stejnou barvu u několika svých fotografií Marsu, nebo jiného objektu. Já vím, že je to základ... ale nemohl by mě někdo nakopnout jak to udělat? Mám hodnotu barvy v RGB (na to mám nástroj kapátko), ale jak to pak trefit v grafickém editoru? Snad mi někdo porozumí.

No jinak, přidal jsem k R nějakou hodnotu a uvědomil jsem si, že tam je mnohem víc signálu, občas tak upravuji, ikdyž ta barva není podle správné hodnoty. Zkusil jsem to i tady a ten artefakt (který artefaktem není) je vlastně zesvětlení pólu Uranu. Takže jsem nechal trošku méně saturace, vytáhnul jsem střední hodnoty a docela pecka, seeing lze při tom šumu těžko hodnotit...

Ale tož sakra, tohle by mělo sedět :D

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=C ... 686724.png

Díky za rady.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2552
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Uran

#240

Příspěvek od KpS »

Hodnoty RGB, které jsem uvedl pro Uran, jsou myšleny jako průměrné přes celý disk a smysl mají samozřejmě pouze jejich poměry. Každou z nich mohu vynásobit např. 1,2. Barva zůstane stejná, jen jasnější. V PS mohu vybrat nějakou oblast a najít její průměrnou barvu. Zachovat stejnou, nebo aspoň podobnou barevnost, jakou má např. Jupiter na jiném snímku, na to průměrná barva nestačí.
Karel
Odpovědět