Kolimace refraktoru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace refraktoru

#91

Příspěvek od Pidrman »

Ano je to první zlatá verze SW ED 80/600
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Kolimace refraktoru

#92

Příspěvek od francek »

Pri riešení problému kolimácie RC som narazil na tento kolimátor:
https://www.teleskop-express.de/shop/Bi ... r-1000.jpg
na Teleskop-Expres,ktorý pri kolimácii RC, myslím že i pri Cassegein, Schmidt a podobných systémoch poslúži celkom dobre.
Popis kolimácie je zrejmý z obrázka. Používa sa červená LED dióda. Je dobre mať rovnomerne osvetlené vnútro ďalekohľadu napr. panelom ,monitorom...
Moje RC-čko som skolimoval za 10 min bez použitia hviezdy.
No vynikajúco poslúži pri kolimácii refraktorov. Tu sa použije biele svetlo (4 LED diódy umiestnené na okrajoch ramien kríža. Cez dierku kolimátora vidieť odraz LED na ramenách kríža(obrázok na stránke predajcu). Je potrebné mať refraktor zaclonený (ako pri fotení darkov). Ak je refraktor skolimovaný dobre, tak odrazy od plôch šošoviek sedia na čiare kríža, ak nie tak mimo neho. Ak máte čím kolimovať , buď kolimačné skrutky pri objektíve, alebo na výťahu, je to otázka krátkej chvíle, ak nie máte smolu.
Je to kolimátor lacný, rýchly a účinný.
Celestron AVX, CG-4, RC 152/1380, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: Kolimace refraktoru

#93

Příspěvek od mino07 »

zdravim Vas ma niekto skusenost ako skolimovat bresser 152/1200? hviezdy su ako male komety.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#94

Příspěvek od hades »

Asi se nevyhnu ověření kolimace mého refráku a tak bych rád věděl názory zkušenějších, zda povede můj postup k cíli. Mohl bych zkusit dva postupy, nejprve kolimaci laserovým kolimátorem, to jde udělat doma, a pak test na hvězdu s uměle vyrobenou centrální obstrukcí. Popíšu první postup:
1) Vyrobím kruhovou šablonu o průměru rosnice s přesně vyznačeným středem. Buď nechám střed bez perforace, když to bude normální papír, a nebo pro silnější papír můžu ve středu udělat dírku.
2) Šablonu nasadím na dalekohled a do OV vložím kolimátor.
3) Po zapnutí kolimátoru by se měl paprsek promítnout přesně do středu šablony.
4) Pokud ne, zkusím otáčet kolimátorem a sledovat, jak se bude otáčet i bod laseru
5) Zkolimuji OV tak, aby byl paprsek promítán na střed a opět vyzkouším rotaci kolimátoru v OV
6) Vyzkouším i různé polohy zasunutí OV, musí to vždy směřovat na střed
Ještě jsem v jedno videu viděl chlapíka, jak měřil hloubku objímky optiky šuplerou. To bych mohl taky zkusit.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace refraktoru

#95

Příspěvek od MilAN »

To ale nic neříká o kolimaci optiky. To je jen seříízení OV tak, aby jeho osa byla totožná s osou tubusu refraktoru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#96

Příspěvek od hades »

Dobře, v tom případě asi používám nepřesný termín. Měl jsem za to že kolimace je proces uvedení všech prvků optické soustavy do jedné osy
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace refraktoru

#97

Příspěvek od MilAN »

To sice tak je, ale ty vůbec netušíš, jestli je v ose roury i osa objektivu. Cílem je přeci souosost objektiv vs. okulár, respekt. objektiv vs. čip
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#98

Příspěvek od hades »

Ano, to si chci ověřit, souosost. Kamera má čip kolmý, to už se mi potvrdilo na předcházejícím dalekohledu. Ten současný má ale buď špatně optiku, okulárový výtah a nebo korektor/reduktor. A já chci pomocí laseru zjistit, co z toho je nakřivo.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace refraktoru

#99

Příspěvek od MilAN »

OK, seřídíš OV, optiku tím nekolimuješ. To je to , co jsem psal v tom prvním příspěvku. A dál bych kolimoval objektiv - v amatérských podmínkách určitě na hvězdě a určitě vizuálně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#100

Příspěvek od hades »

Fajn, rozumím. Venku to teda udělat přes tu uměle vytvořenou šablonu? Bude to fungovat?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace refraktoru

#101

Příspěvek od MilAN »

Já nevím, co si pod tou šablonou na venek mám představit. Vynechal bych všemožná udělátka. Buď přírodní hvězdu, nebo umělou = svítící bod ve větší vzdálenosti
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#102

Příspěvek od hades »

Chci tam dát centrální obstrukci jako mají reflektory. Já kolimaci na hvězdy nerozumím, ale co jsem tak viděl tak se to dělá na newtonech a centrální obstrukce v tom procesu hraje svou roli. Nebo se (opět) pletu?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace refraktoru

#103

Příspěvek od MilAN »

Pokud by někdo kolimoval Newtona na symtrii okraje a centrální clony, tak by to šlo jen v případě , že na teleskopu nebude použit ofset a i tak to je jen hodně hrubé. I tak to ale funguje přeci tak , že na jedné straně Newtona dělá aperturní clonu primár a na druhém konci to stíní sekundár. Čili je tak přibližně určena optická osa. Z toho nic nejde přeci udělat na refraktoru.
Tady se kolimuje klasicky na difrakční obraz skutečné nebo umělé hvězdy . Vlivem difrakce na aperturní cloně ( v tomto případě je to objímka objektivu ) vznikají difrakční obrazy . Stačí trochu rozostřit obraz, a pokud je vše O.K. vytvářejí se difrakční kroužky hezky symetrické a při posuvu dopřed a vzad (před a za ohnisko) se plynule zmenšují a zvětšují a je li dobrá kolimace , přecházejí kroužky v ohnisku v bod a za ním se zase zvětšují. Není -li ale, bude obraz a přeostřování neymetrické a je to v blízkosti ohniska dobře patrné.
Je to potřeba trochu natrénovat a sledovat , co se děje s obrazem při průchodu ostření ohniskovou rovinou a v těsném okolí ostření. Konečné hodnocení je s velkým zvětšením na zaostřeném obrazu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace refraktoru

#104

Příspěvek od hades »

Dobře, děkuji za návod. Budu si muset sehnat zrcátko a okulár :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Kolimace refraktoru

#105

Příspěvek od g »

Většina i malých refraktorů má 2" i 2,5" výtahy. I při mírně nepřesném souosení výtahu je 1.25" okulár zcela OK vzhledem k zakřivení. Nesoulad by se projevil na okulárovém výtahu viditelně při rozostření hvězdy ca 2. mag ve středu pole. Měl jsem mnoho refraktorů a jen starý Meade 127 ED/APO nebyl dobře souosen. Hodně nesouosý výtah má viditelný posun hvězdy při ostření.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Odpovědět